Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

 

Yaşam adına, iki kampanya...

Her gün yüzlercesine şahit olduğumuz sürücü hataları durmaksızın "can" alıyor ama kimsenin aldırdığı yok... Artık neredeyse kanıksadığımız, bir bakıma alışarak normal saydığımız sürücü hataları, "can"larımızı tehdit ediyor, sıkıştırıyor, alıyor, acıtıyor, ağlatıyor, küstürüyor, sakat bırakıyor fakat kimsenin umursadığı, duyduğu, gördüğü, anladığı yok!

Peki her gün yüzlercesi trafik kazasıyla, ölümle sonuçlanan sürücü hataları için ne yapıyoruz? Aynı hatanın tekrarlandığı, aynı dikkatsizliğin, cahilliğin, umursamazlığın, vahşiliğin benzerlerini bulduğu, aldığı, yaraladığı gibi bir gün sizi de yakaladığı zaman mı aslında trafik kazalarının "önlenebilir" olduğunu farkedeceğiz?

Niceleri gitti, Selin Uras, Güzin Tosun, Elif Ergun bir biçimde medyada gündeme taşındı, toplumun trafik canavarına tepkisinin sembol isimler oldular. Bağdat Caddesi'ndeki bir "trafik" kazasında kaybettiğimiz Selin Uras'ın babası yeni trafik yasasının çıkarılması için bir bayrak oldu, gözlerimizin önünde Ankara'ya yürüdü. Uras'ı, Ankara'da -ayıp olmasın diye-"bir takım" politikacılar karşıladı... Sonra Uras evine döndü. Dönüşünden sonra, yol boyunca onunla yatıp kalkan, yürüyen medya peşini bıraktı.

Uras'ın ardından Türkan Ergun ve Neşe Tosun "bahar"larını kaybettiler. Bahar yaşlarında iki yavru, iki arkadaş donuverdi... Hem de ne yola çıkmışken, ne arabaya binmişken, ne de araba kullanıyorken... Ama "kudurmuş" gibi çevresine saldıran "araba" bir bina önünde Elif ve Güzin'i de kattı yoluna ve hayatlarını koparıverdi... "Araba"yı kullananın ne kudurmuşluğundan haberi vardı, ne de yok ettiği hayatlardan. Refleks olarak "annesinin karnından birlikte doğduğu!" nesneyi, soruverdi: "Telefonum nerede?"...

Haberlerde yeni bir "ölüm"e bağışıklık kazanmış gözlerimiz, duygularımız, mantığımız, sinirlerimizle bakmadan, dinlemeden önce bu sistemde bir değişiklik yapmalı... Kronik trafik sisteminde değişiklik yapabilmek için çabalayan iki girişim var. İki anne, Türkan Ergun ve Neşe Tosun, bu sorunun asgariye indirilmesi için devleti harekete geçirmeye çalışıyor. Beyaz Nokta Vakfı ise, SÖZ kampanyası ile tek tek bireyleri trafik kurallarına uymayı kişisel bir girişim ve taahhüt altına almayı hedefliyor. Böylece bir yandan bireyden topluma, bir yandan da devletten topluma uzanan iki taraflı bir kampanya ile "canavar"ın etkisi azaltılmaya çalışılıyor...

Anneler: Yeni yasalar çıkarılsın
1 Ağustos'u 2 Ağustos 2000'e bağlayan gece Elif ve Güzin'i kaybeden iki anne Türkan Ergun ve Neşe Tosun "Bizler evlatlarının acısını ölene kadar içinde taşımaya mahkum iki anne olarak sesleniyoruz" diyorlar... Ve devam ediyorlar "Bizim evlatlarımızın ölümünün Türkiye'de Trafik Yasası'nın yeni baştan düzenlenmesine vesile olmasını istiyoruz. Hiç olmazsa bizler evlatlarımıza karşı son görevimizi yerine getirmenin sorumluluğu ile acımızı biraz olsun hafifletebilelim. Yarın aynı acıyı sizler yaşamayın. Başka Elif'ler, başka Güzin'ler ziyan olup gitmesin. Bu nedenle TBMM'nin yeni Trafik Yasası'nı en kısa zamanda çıkarmasını istiyor, bu yolda sizlerin de bize imzalarınızla vereceğiniz desteği aşağıdaki adreslerden birine isim ve imza listesi halinde ulaştırmanızı bekliyoruz. "
Avukat Türkan Ergun
Ersözler İşhanı No:39 Kat: 1 Çorlu. Tel: 0282 651 26 20-0282 651 30 65.
Neşe Tosun
Ataköy, 5. Kısım. A-7 Daire: 50 Kat: 8 İstanbul. Tel: 0212 559 46 18.

Yaptırımsız Taahhüt: SÖZ
Beyaz Nokta Vakfı' nın başlattığı "SÖZ" kampanyası gönüllü bir hareket. Trafik kurallarına uyulması için kamuoyunda duyarlılık oluşturmak ve kurallara uyanların fark edilmesini sağlayarak trafik çözümüne katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Tavır ve davranışlarıyla genişçe kesimlere örnek olabilen az sayıdaki kişileri, bir şekilde birbirlerinin varlığından haberdar etmek, hem onlara güç verecek, hem de tavır ve davranışlarının, kendi alanlarında benimsenmesini sağlayacaktır. Böylece toplum yaşamının her alanında "iyiler"in model alınmasını sağlamak mümkün olabilecektir.
Demokrasinin yaygınlaştırılmasının araçlarından birisi de bu olup, SÖZ bunun trafik alanındaki özel uygulamasıdır.

SÖZ'e uyanların taahhütleri
Trafik kurallarına uyan ve bundan sonra uymaya "söz" veren kişilerin, araçlarına "SÖZ" yazan çıkartmaları yapıştırmalarıyla;
(1) Kırmızı ışıkta dururum,
(2) Alkollü araç sürmem,
(3) Emniyet şeridini ihlal etmem,
(4) Başkalarının haklarını çiğneyecek şekilde önlerini kesmem,
(5) Emniyet kemerini bağlarım, aracımdaki yolculara da bağlatırım, taahüdünü verenlerin katıldığı bir kampanya.

SÖZ kampanyasına katılan "Kural Yandaşı Sürücü"ler "Tek Taraflı Sözleşme" adı verilen bir belge imzalıyor ve bu belgeyi kendileri saklıyorlar. Bu tek yanlı taahhüdün, herhangi bir yaptırımı ya da kendisinden başka denetleyicisi yok. Yapıştırılan çıkartma ise sadece sürücünün "beyanına güven"in garantisi. Yani herkes kendisinin denetleyicisi. Kampanyanın hedefi bu yıl içinde 100.000 "SÖZ" vermiş kural yandaşına ulaşmak. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler http://www.beyaznokta.org.tr/trasoz.htm adresine bakabilirler.

SÖZ'e katılmak
"Daha güvenli bir trafik" adına başlatılan kampanyaya katılmak isteyenler için Vakıf bakın ne diyor: "Siz, eğer aradığımız kişi iseniz lütfen, BEYAZ NOKTA® VAKFI Ankara merkez ofisi (Faks: 0312-441 5399), İstanbul ofisi (Faks : 0212-222 4769) ve İZMİR BEYAZ NOKTA® DERNEĞİ (Faks: 0232-463 7639) ne adresinizi bildiriniz, SÖZ çıkartması ve tek yanlı taahhüt belgesi adresinize postalanacaktır. SÖZ çıkartmasını aracınıza yapıştırınız ve taahhüt belgenizi imzalayıp, evinizde ya da aracınızda daima görebileceğiniz bir yerde bulundurunuz. Herhangi nedenle bu kurallara uymuyor ya da uyamıyorsanız lütfen çıkartmayı kullanmayınız. Bu durumda ya imha ediniz ya da uyacağından mutlaka emin olduğunuz bir kişiye veriniz."


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla