Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 13.08.2001

SİVİL İLETİŞİM AĞI
Haftalık Duyuru Bülteni

13 /08/ 2001 Sayı: 191

1000'i aşkın kişi, kurum, sivil girişim ve haberleşme noktasına faks ve e-posta ile doğrudan iletilen bültenimizde yer alması için haber ve duyurularınızı, en az bir hafta öncesinden ve mutlaka ilgili irtibat numara ve adresleri ile birlikte her hafta Cuma günü saat 16:00'ya kadar iletebilirsiniz. Sabancı Üniversitesi İletişim Merkezi Bankalar Cad. No: 2 Kat: 5, 80020 Karaköy - İstanbul tel / faks : + 90 (212) 293 15 39 - 293 15 99 e-posta : [email protected]

"Afet Hazırlığı Tüm Toplumun Görevidir" sloganıyla yola çıkan ve aşağıdaki bildiride imzası olan hemşehriler, depremzede dernek ve oluşumları, mahalli girişimler ve sivil toplum kuruluşları, sözkonusu ilkelerin hayata geçmesi için yapıcı işbirliği sergilemeye hazır olduklarını beyan ediyor ve 17 Ağustos'u ikinci kez derin acılarla anarken, olası bir afet için hazırlık sürecinin toplumun tüm kesimleri arasındaki yeni bir ortaklık anlayışının, şeffaflık ve katılım ilkelerinin hayata geçirilmesi için bir köşe taşı olmasını talep ediyor: Talepler:
1. İstanbul'un yapı stoğu, mahalli katılım ile ve toplumsal farkındalığı geliştirecek şekilde, elden geçirilsin. Bu amaçla mahalli girişimlerin insan kaynakları ve potansiyeli değerlendirilsin.
2. Kamu arazilerinin satışına ilişkin kanun yürürlükten kaldırılsın. Bu araziler afet risklerini ön planda tutacak şekilde yeniden planlansın.
3. Mevcut yapı kapitalinin ve yerleşimlerin afete dayanıklı biçimde dönüşümünü kolaylaştıracak planlama ve finansman modelleri geliştirilsin; bu amaca yönelik olarak hemşehrilerin katkıları sağlansın.
4. Kamu ve araştırma kurumlarının bugüne dek hazırladıkları afet senaryoları açıklansın; hemşehrilerin tam bilgilenmesi sağlansın.
5. Afet hazırlığı ve yönetiminin planlanması, afet öncesini, yapısal dönüşümü ve mahalli katılımı odağına alacak şekilde, tüm kesimleri içeren ortak bir afet gündemi çalışmasına dönüştürülsün.
Etkinlikler: Sivil toplum kuruluşları ve yerel inisiyatiflerin 17 Ağustos etkinliklerinden bir seçme. Liste genişlemeye açık. 1. Depremzede Derneklerinin 12 Ağustos Pazar günü, saat 11:00'de Avcılar'dan başlayacak "Artık Yeter Ankara!" yürüyüşü 2. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde 18 Ağustos Cumartesi günü, saat 10:00 - 18:00 arası "Afet-Siyaset İlişkisi" konulu konferans. Düzenleyen: İnsan Yerleşimleri Derneği 3. 13-31 Ağustos tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları - Elhamra Pasajı Galerisi'nde (Beyoğlu) "Afet Sonrası Barınma" temalı sergi. Düzenleyen: İnsan Yerleşimleri Derneği - Karşı Sanat Etkinlikleri 4. 16 Ağustos akşamı İstanbul'un semtlerinde mahalli girişimlerce yukarıdaki taleplerin dile getirileceği ve mahalli hazırlıkların gözden geçirileceği iletişim, kültürel, tatbikat vb amaçlı sokak etkinlikleri 5. Kamusal alanın toplu kullanımının 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece boyunca sürdürülmesi; bunun afet farkındalığını pekiştirecek bir geleneğe dönüştürülmesi 6. 17 Ağustos'ta S.O.S 2001 Uluslararası Afet Öncesi Hazırlık Fuarı'nda ortak basın açıklaması.
İmzacılar: Mahalli Girişimler / Cihangir Güzelleştirme Derneği / Petrol İş Mahallesi Depreme Karşı Dayanışma Birliği / Küçükçekmece Deprem ve Dayanışma Buirliği / Uğur Mumcu Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği / Gayrettepe Mahallesi Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi / Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Güzelleştirme Derneği / İdealtepe Çevre Gönüllüleri Derneği / Karlıktepe Afet Dayanışma Derneği / Maltepe Feyzullah Mahallesi Girişimi / Alt Kaynarca Gönüllüleri / Rahmanlar Girişimi / Kartal Kordonboyu Gönüllüleri / Bahçelievler Çevre Koruma Derneği / Zeytinburnu Gönüllüleri / Avcılar Gümüşpala Dayanışma Derneği / Muhtarlar: Gayrettepe Muhtarı Özden Gönül / Alemdar Merkez Mahallesi Muhtarı İskender Yurttutan / Sivil Toplum Kuruluşları: Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti / İnsan Yerleşimleri Derneği / Odalar ve Meslek Kuruluşları / Bireyler Yukarıdaki metne imzalarını eklemek isteyenler, 8 Ağustos 2001 tarihine kadar imzalarını [email protected] adresine veya (212) 509 75 48 no.lu faksa ulaştırabilirler. İmzaya açılan metnin temini ve imzalanan metnin geriye gönderimi için; e-posta: [email protected] veya [email protected], tel/faks: (212) 243 15 72 (Son gönderme tarihi: 9 Ağustos 2001, saat: 18:00)

İstanbul İçin Sivil Girişim… 17 Ağustos Etkinlikleri Çalışma Grubu, "17 Ağustos" ile ilgili bir dizi etkinlik hazırlıyor ve basın kampanyası, broşür basım ve dağıtımı, sokak sergileri, kapalı mekan sergi ve multivizyon gösterilerinden oluşan etkinlikler için işbirliği çağrısında bulunuyor.
Bilgi: Nihal Boztekin, tel: (212) 245 15 08 / 245 46 57, e-posta: [email protected], [email protected]

Akkuyu Belgeseli: Orhan Çalışır ile Michael Enger tarafından yönetilen ve Büyükeceli köylülerin yaşamlarını ve Akkuyu'ya yapılmak istenen nükleer santrale karşı direnişlerini anlatan belgesel, 15 Ağustos Çarşamba günü saat:18:00'de Sosyal Ekolojist Dönüşüm Derneği'nde gösterilecek.
Bilgi: Meşruiyet cad. No:249/3 Beyoğlu / İstanbul; tel: (212) 293 21 29; e-posta: [email protected]; web sitesi: www.sosyalekoloji.cjb.net.

Hasta Hakları Günü: Her yıl 26 Ekim gününü "Hasta Hakları Günü" ilan eden Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği, bu sene 3. kez düzenlenecek etkinlik kapsamında hasta hakları konusunda yıl boyunca yapılmış olan çalışmaları, katkı ve/veya hizmetleri olanları birer plaketle ödüllendiriyor. Bu ödül Bir hasta ya da hasta yakınına, bir sağlık çalışanı ya da kurumuna, Bir hukuk mensubu ya da kurumuna, Bir basın(medya) çalışanı ya da kurumuna verilebiliyor. Ödüller için herkes ve her kurum uygun kişi ve kurumları 6 Ekim 2001 tarihine kadar yazılı başvurularla aday gösterebiliyor.
Bilgi: HAYAD 19 Mayıs Cad. Alkaranfil Sokak No:2/13 Şişli-İstanbul; tel: (212) 248 35 49; faks: (212) 233 04 42;
web sitesi: www.hayad.org

TESEV Taşındı: Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı, Bankalar Cad. No:2 Minerva Han Kat:3, 80020 Karaköy/İstanbul; tel: (212) 292 89 03; faks: (212) 292 90 46;
web sitesi: www.tesev.org.tr.

Sağlığımız kimi öz-elinde Projesi: Müstakil Tüketiciler Birliği'nin projesinin amacı Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesinin sonuçlarını ve sorunlarını kamuoyuna yansıtmak. Proje ile Türkiye'deki özel sağlık hizmetleri ve ilgili kurumların fotoğrafını çekmek isteyen Birliğin, bu konuda desteğe ihtiyacı var. Birlik son dönemde satın alınan özel sağlık hizmeti ve kurumlarıyla ilgili bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyor.
Bilgi: Demirkapı cad. No:25/8 Bayrampaşa 34160 İstanbul; tel: (212) 446 74 83; faks: (212) 567 36 47; e-posta: [email protected]üketiciler.org; web sitesi: www.tüketiciler.org

Baz İstasyonlarına Karşı E-Grup: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere hemen hemen bütün uluslararası ve ulusal sağlık kurulları ve bilim adamları tarafından insan sağlığını ve geleceğini tehdit ettiği belirtilen baz istasyonlarına karşı mücadeleye katkı amacıyla oluşturulan e-grup'a üye olmak için adres [email protected]

Kayıp ve İşkence Açıklamaları: 20 Mayıs 2001 tarihinden beri kayıp olan Ender Artut ile ilgili olaraki 7 Ağustos 2001 tarihinde İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesinde kayıp yakınlarının da katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Şube ayrıca 10 Ağustos tarihinde Beyoğlu'nda sivil polislerce dövülen ve adli tıp tarafından rapor verilen travesti Esmeray Özadikti için de bir basın açıklaması düzenledi.
Bilgi: Çukurlu Çeşme sok. Bayman apt. No:10/1 Taksim/İstanbul; tel: (212) 251 96 46; faks: (212) 251 41 55; e-posta: [email protected]; web sitesi: www.ihd.org.tr.

Ölüm Oruçlarıyla İlgili Açıklama: Çağdaş Hukukçular Derneği 9 Ağustos, İnsan Hakları Derneği 10 Ağustos tarihlerinde cezaevlerinde ve dışında sürdürülen ölüm oruçlarında gelinen aşamayı, tahliye edilen mahpusların katılımıyla basına ve kamuoyuna açıkladılar.
Bilgi: Çağdaş Hukukçular Derneği Taksim cad. Araçeşme sok. Stüdyo apt. No:15/3 Taksim / İstanbul; tel/faks: (212) 244 58 24 / İHD İstanbul Şubesi Çukurlu Çeşme sok. Bayman apt. No:10/1 Taksim/İstanbul; tel: (212) 251 96 46; faks: (212) 251 41 55; e-posta: [email protected]; web sitesi: www.ihd.org.tr

Temiz Toplum Hareketi: Aşağıdaki sitelere tepkinizi belirtip, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
http://www.ileri2000.org
http://www.gercekturkiye.com
http://www.yolsuzluk.com
http://www.yolsuzluk.org
http://www.temizeller.com

Acil eylem… Uluslararası Af Örgütü (UAÖ); İsrail'in, Hamas ve Fetih gibi Filistinli silahlı politik gruplardaki aktivistleri hedef alan suikastlara devam etmesi; İsrail hükumeti'nin, İsrail işgaline karşı çıkan silahlı gruplara üye olduğundan şüphelediği kişileri "tasfiye etme" politikası gütmesi üzerine; bu türden yargısız infazların tamamiyle uluslararası yasalarca yasaklanmış olduğunu, İsrailli yetkililerin ise bütün dünyanın kınamasına rağmen bu politikayı sürdürmeye devam ettiklerini bildirerek, İsrailli yetkililere ve Hamas'a, en çabuk şekilde ulaştırılmak üzere Türkçe ve İngilizce başvuruda bulunulmasını istedi: İsrailli yetkililerden istekler; "Nablus'taki öldürmeleri kınayın ve İsrail Hükumeti'nden, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nden ve İsrail Hava Kuvvetleri'nden yasadışı öldürmeleri durdurmalarını isteyin", "Uluslararası insan hakları yasalarına göre öldürücü kuvvet kullanımının yalnızca hayatın yakinen tehlikede olduğu durumlarda olabileceğini hatırlatın", "Jamal Mansur ve Jamal Salim'in durumunda olduğu gibi, yargısız infazların uluslararası hukukta yasak olduğunu hatırlatın" şeklinde sıralandı. Başvurular için adresler: Prime Minister Ariel Sharon, Office of the Prime Minister, 3 Kaplan Street, PO Box 187, Kiryat Ben-Gurion, Jerusalem 91919, Israel, faks: +972 2 651 2631, Lieutenant-General Shaul Mufaz, Chief of General Staff, c/o Ministry of Defence, 7 'A' Street, Hakirya, Tel Aviv, Israel, faks: +972 3 691 6940, Major-General Dan Halutz, Commander in Chief of the IAF, c/o Ministry of Defence, 7 'A' Street, Hakirya, Tel Aviv, Israel. HAMAS'tan ise; "Filistinli silahlı gruplara uluslararası insani hukukun temel prensiplerine uyma ve sivillere saldırmama çağrısı yapılması" istendi. Başvurular için adresler: Shaykh Ahmad Yassin, Islamic Resistance Movement (Hamas) Gaza, Palestinian Authority, faks: + 972 8 286 6990 Kopyalar için: İsrail Büyükelçiliği: Mahatma Gandi Cad. No: 85 G.O.P / Ankara, tel / faks: (312) 446 36 05 / 426 15 33, Filistin Büyükelçiliği: Filistin Sk. No: 45 G.O.P/Ankara, tel / faks: (312) 436 08 23 / 437 78 01
Bilgi: İngilizce başvuru metni ve 13 Eylül 2001 tarihinden sonra gönderilecek başvurular için Uluslararası Sekreterya veya Acil Eylem Ağı Türkiye Koordinatörlüğü; adres: Muradiye Bayırı Sk. No: 50/1, Teşvikiye 80200 İstanbul, tel / faks: (212) 258 43 67 / 258 44 59, e-posta: [email protected]


Ekolojik Gönüllülük… WWF (World Wildlife Fund) destekli bir sürdürülebilir kalkınma projesi çerçevesinde, Fas'taki Figuig vahasında yürütülen bir proje için, "katılımcı stratejik kalkınma programı planlanması", "vahada kullanılan organik tarım teknikleri", "vahadaki su korunması projesi", "atık degerlendirme programı", "Fas'taki palmiyeleri öldürmekte olan bir mantar türüyle mücadele" konularında çalışabilecek gönüllüler aranıyor. Projeye gönüllü olarak destek vermek isteyenlerin Fransızca ya da Arapça'yı akıcı bir biçimde konusmaları zorunlu. Yer: Figuig vahası, Kuzeybatı Fas, tarih: Eylül ve Ekim, min. süre: 15 gün.
Bilgi: Berna Yılmaz ile iletişime geçebilirler;
e-posta: [email protected]


Atatürk Okulu: "Birlikten Kuvvet Doğar" sloganıyla hareket eden Amerika Türk Kadınlar Birliği, bir senelik geçmişi olan ve yeni düzenlenen web sayfalarına reklam vermek ve ayrıca Atatürk Okulu'na katkı sağlamak üzere yardımlarınızı bekliyor. Bilgi: Amerika Turk Kadinlar Birligi, (Federation of Turkish American Associations, Inc.) 821 United Nations Plaza, 2nd Floor, New York, NY 10017 tel: (212) 682-7688, faks: (212) 687-3026, e-posta: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], web sayfası: www.atkb.org

Kadıköy Belediyesi - Kadıköy Gençlik Merkezi Projesi - Temmuz-Ağustos Etkinlikleri: Kadıköy Belediyesi, Aralık 2000 tarihinde Kadıköy'de kentlilerin katılımı ve ortaklığı ile gelişecek olan ve 21. Yüzyılda Çağdaş Kadıköy Gençliği'ni hedefleyen Kadıköy Gençlik Merkezi Projesi'ni başlattı. "Duyarlı, düşünen, üreten, gelişen gençlik" hedefiyle yola çıkan proje çalışmalarında gençlerin talepleri ile oluşan çalışma grupları ile proje hızla gelişiyor. Kadıköy Gençlik Merkezi (KGM) Projesi kapsamında oluşturulan Çalışma Grupları ile organize edilen Temmuz-Ağustos etkinlikleri ise şöyle:
1-) 18 Temmuz-12 Ağustos 2001 Tan Oral "İstanbul" Karikatür Sergisi
2-) 27 Temmuz 2001 Cuma, saat 21:00-24:00 "Kadıköy'de Evrensel Buluşma" Uluslararası Gençlik Yaz Kampı ayrılış gecesi programı 15 günlük kamp dönemleri sonunda yinelenecek.
3-) 28 Temmuz 2001 Cumartesi, saat 19:00 "Dünya'da ve Türkiye'de Organik Tarım" Konulu Söyleşi
4-) 5 Ağustos 2001 Pazar, saat 18:00 "Yaşantılar" Dia Gösterisi
5-) 6-17 Ağustos 2001 "Mahalleler arası futbol turnuvası"
6-) 9 Ağustos 2001 Perşembe, saat 20:00 "Küresel Direniş ve Cenova Dersleri" Söyleşi ve Dia Gösterisi
7-) 23-26 Ağustos 2001 "Açık Havada 1. Masa Tenisi Turnuvası" Etkinlikler, Kalamış Kadıköy Gençlik Merkezi Alanı'nda gerçekleştirilecek.
Bilgi: Kadıköy Belediyesi Kadıköy Gençlik Merkezi Projesi, tel: (216) 414 38 00 / 340 - 504, tel/faks: (216) 348 03 01 - 349 77 68, e-posta: [email protected]


Devamı

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla