Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 19.01.2002

Mazlumder: Adana E Tipi'nde saldırı
MAZLUMDER Genel Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki infaz koruma memurlarının tutuklu ve hükümlülere yönelik saldırıları ile ilgili olarak aşağıdaki mektubu Cumhurbaşkanına, Başbakana, Adalet Bakanına, İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanına ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna gönderdi.

"13 Ocak 2001 Pazar günü Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'nin B-1 ve C-1 koğuşundaki tutuklu ve hükümlülere saldıran İnfaz Koruma Memurları, birçok tutuklu ve hükümlünün yaralanmasına yol açmışlardır. Bu gelişmeyi cezaevindeki müvekkillerinin yakınlarından öğrenen Av. M. Halis Yetkiner, 18 Ocak 2002 tarihinde B-1 koğuşunda bulunan müvekkilleri Şükrü Balkaya, M. Hanifi Avcı ve Abdurrahman Yıldız'ı cezaevinde ziyaret ederek, yaşananları bizzat dinlemiştir.

Buna göre, 13 Ocak günü saat 17:00 sularında B-1 Koğuşundaki tutuklular sayım amacıyla alt kata inerek sıraya dizilirler. Ancak bu sırada, her gün sayıları 8-10'u geçmeyen İnfaz Koruma Memuru sayısının 50-60 civarında olması tutuklu ve hükümlülerin dikkatinden kaçmaz. Üstelik tümünün elinde cop ya da sert plastikten imal edilmiş ve birer metre uzunluğunda su boruları bulunmaktadır.

İlk olarak Abdurrahman Yıldız 'maltaya' çağrılır ve tahminen 10 kişilik bir grup tarafından dövülmeye başlanır ve onu sırayla koğuştaki diğer tutuklu ve hükümlüler izler. İddiaya göre, benzer saldırı C-1 koğuşundakilere de uygulanmış ve buradaki tutuklu ve hükümlüler 16 Ocak 2001 günü Adana 2 Nolu DGM huzurunda bu saldırıyı dile getirerek, tutanağa geçirmişlerdir.

Olay sonrası, Mahmut Eminoğlu isimli tutuklunun dışında hiçbir kimsenin muayenesi yapılmamıştır. B-1 koğuşunda kalan Eminoğlu'nun da sadece kafasına 12 dikiş atılmış ve başkaca herhangi bir tedavi uygulanmamıştır.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi tutuklu ve hükümlülerin tamamı dörder metrekarelik hücrelere, 4'er kişi olarak konulmuşlardır. Buraya konulurken ayakkabıları alınmış, havlu, çarşaf, battaniye, yatak vb hiçbir şeyin içeri geçirilmesine izin verilmemiştir. Üçüncü gün dörder kişinin bulunduğu her bir hücreye bir battaniye ile bir yatak verilmiştir.

Bu bilgilerin verildiği gün olan 18 Ocak 2001 tarihi de dahil olmak üzere, hiçbir tutuklu ve hükümlünün traş olma, elbise değiştirme gibi en doğal insani ihtiyaçlarını gidermelerine izin verilmemiştir.

Olayı vekillerine anlatan mağdurların iddiasına göre, bu saldırının ve hak gasplarının sebebi, tutuklu ve hükümlülerin olumsuz cezaevi koşullarını, bu yılın Ocak ayı başında Adalet Bakanlığı ile Cezaevi İzleme Kurulunun gündemine bir dilekçe ile taşımış olmalarıdır. Ayrıca, bu cezaevine yeni atanan 1. Müdürün cezaevindeki otoritesini pekiştirme isteğinin de bu uygulamalara neden olduğu ifade edilmektedir. Saldırı sırasında, Cezaevi 1. Müdürü ile Savcını da olay mahallinde yer aldığı iddiasi da üzerinde önemle durulması gereken bir başka noktadır.

Avukat M. Halis Yetkiner'in saldırıdan altı gün sonra, müvekkillerinden Abdurrahman Yıldız'ın yüzünde ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp sonucu oluşan morartıları; M. Hanifi Avcı'nın da sırt ve dudağındaki darp izlerini bizzat görmüş olması, tüm yaşananları bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır.

Cezaevlerindeki her bir insanın "suçlu" da olsa, hiçbir şekilde ortadan kaldırılamayacak; çeşitli saldırı ve sindirme operasyonları ile yok edilemeyecek hak ve özgürlüklere sahip olduğunu bir defa daha vurguluyor; bu olayda kusuru ve kastı bulunanların cezasız kalmaması için gerekli duyarlılığı göstereceğinizi umuyorum."

MAZLUMDER Genel Merkezi
www.mazlumder.org.tr

Sivil Toplum Kuruluşları İzleme Komitesi Oluşumu Bilgilendirme Raporu

Kıyıma son vermek için... Acil!
Sevgili arkadaşlarım,
Bildiğiniz gibi bu kış ağır şartlarda geçiyor. Ülkemizde av Ocak ayı başında canlılarımız soğuktan tükendikleri için yasaklandı. Bugün Avrupa soğukları ve uzun zamandır bu yıl dolan göllerimiz nedeniyle ülkemize sığınan misafir popülasyonlar da var. Bugün 16/01/02 Orman Bakanlığı, "hava şartları düzeldi" ifadesi altına sığınarak, av baskısının (iştah ve cüretinin) büyük olduğu şehirlerde av yasağını alenen iptal etti. Nedeni azılı avcı ve silah lobilerinin iştahlarını kabartan misafir kuşlar...

Avcılık ve Atıcılık Federasyonu'nun karşı olmasına ve bu kıyımı kınamasuna rağmen, Orman Bakanlığı adeta doğanın yaşama potansiyelini kanıtlayan kuşların (ülkemizde misafir olanlar dahil) kıyımı için start vermiş ve kapılarını her türlü soruya kapamıştır.

10.000'lerce dostumuzun gözümüzden ırak yok edilmemesi için lütfen basit bir kağıda kendi el yazımızla ..19 Ocak'tan itibaren av yasağının kaldırılmasını kınadığınızı bildiren bir mesajı
0312 418 73 54 no.'lu Orman Bakanlığı'nın,
0 212 677 03 40 Hürriyet Gazetesi'nin faksına iletelim.

Sevgiyle,
Gökmen

"Bireysel Silahsızlanmaya Destek Verin"

İstanbul Barosu Bireysel Silahsızlanma Komisyonu' ev sahipliğinde; Open Society Institute ve Umut Vakfı'nın katkılarıyla 18 - 19 Ocak 2002 tarihlerinde Uluslararası Bireysel Silahsızlanma Sempozyumu düzenlenmektedir. Sempozyuma yurtdışından ve yurttan 23 çok değerli konuşmacı katılacaktır.

Bireysel Silahlanma, günümüzde artık bir utanç ve geri kalmışlık simgesidir. Silahla gelen mağduriyet çoğu zaman ölümdür. Bu konuda desteklerinizi [email protected] adresine bir mail atarak dile getirmenizi rica ederim.

Mesajlarınız Sempozyum esnasında salon dahilinde tüm konuşmacılara ve basın mensuplarına barcovision dan izletilecektir. Sempozyum kitabında da mesajlar yayınlanabilecektir. Ayrıca bu mail'i mümkün olduğunca çok kişiye iletmeniz, kampanyayı genişletecektir.

Destekleriniz için teşekkür ederim.
Tanzer GEZER Proje Koordinatörü

 

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla