Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 20.12.2001

İnsan Hakları Derneği:
Üç Kapı Üç Kilit
19 Aralık 2000, hayatın karartılmasında trajik bir gösteriydi. Acımasız.
Kötülük bir erdem midir?
"Üç kapı üç kilit" bir hayat öpücüğüdür. "İyi" menfaatten farklıdır. İyi, başlıbaşına amacı ve aracı kollar. Etik ilkelerdir, kaygısı. İyi, insan onuruna uygun olandır. İnsana ve değerlerine saygıdır.

Öldürmek her durumda kötü/lüktür. Ötenazide de, sanıldığının aksine, kötü/lük vardır. Yakma ve yakarak öldürme, hayatın yadsınmasıdır. Küllerinden yeniden doğuş, belki bir sağaltımı ifade edebilir. Ama travmalarımız, unutarak ve unutturularak geçiştirilebilir mi?

"Üç kapı üç kilit" bir çözüm önerisidir. Yaşanmakta olan travmanın etkisini azaltacak, insanı ilişkiler içinde varlık olarak görmemizi sağlayacak bir öneri.

Oda, bir özel alandır. Oda düşüncesi, insanın "özel"ine saygının doğal sonucu ise bir anlam ifade eder. Zorla kapatmanın doğasında, zaten var olan zor/ba-lık, insanın gelişmişlik düzeyinin göstergesidir. Özel alana saygı, zorbalığı, zorla kapatılma içinde aranan ve şimdilik insan uygarlığının bulabildiği bir çözümdür. Zorla kapatılmadır, insana yabancı olan. Ama bu yaşanmakta olandır. Realitesidir, yaratılan uygarlığın.

Üç kapı üç kilit, politik bakışın; politik bakışı iktidar ilişkisi olarak gören, dolayısıyla "zafer ya da yenilgi" perspektifinin seçeneğidir. Güç ilişkisini ve zor araçlarını elinde tutanların iradesini de hesaba katan. Üç kapı üç kilit, fiziksel engelin, insan ilişkisi ile aşılması çabasıdır. Sorunları ele alış tarzında bir değişikliktir. Doğrudur ve yerindedir.

Tecrit bir tür işkence yöntemidir İHD'ye göre. İzolasyonu insan aşar. İlişkileriyle aşar. Duvarların dışında düşünebilmeliyiz, duvarların içinde olsak bile.


Hayata merhaba diyecekler var. Koşullarını ve ortamını yaratmalıyız. Hücreler, yalnızca bugün hücrede olanlar için değildir. Kötülük her soru soran, merak eden, eleştirel yaklaşan için de geçerlidir.

Dışardakiler: Kötü iyi değildir!

Hüsnü Öndül
Genel Başkan
İnsan Hakları Derneği
Tunalıhilmi Cad. 104/4 Kavaklıdere-Ankara
Tel-Fax: (312) 466 49 13-14 / 425 95 47
e-mail: [email protected]
http://www.ihd.org.trUzlaşma İstiyoruz!

Bir çoğumuzun da dikkatini çekmiş olabilecek, son zamanlarda medyada geniş yer bulan bir kampanya hareketi var: "Uzlaşma İstiyoruz."


Bu kampanya, bankaların kredilere uyguladığı yüksek faiz politikaları yüzünden özellikle krizden sonra mağdur duruma düşen kredizedeleri ve elektrik, su, doğalgaz, cep ve sabit telefon, vergi, SSK, Bağ-kur borçlarına uygulanan yüksek faiz nedeniyle borçlarını ödeyemeyenleri" içermekte.

Bankalar yaptıkları sözleşmelerle kredi sahibinin en ufak bir borcunu ödeyememe durumunu bile fırsat bilerek, kriz içinde çalkalanan güzel ülkemizin daha da bir kısır döngü içine girmesine sebep olmaktadırlar. Tabii burada bütün bankaları kastdetmemekteyiz. Bu yüzden e-gruplar arasındaki işbirliği ile bir kampanyaya destek vermek amacındayız.

Şu anda TBMM'nde bekleyen konuyla ilgili yasanın, lobi faaliyetlerinin kurbanı olmadan çabucak geçmesi için değerli grup üyelerimizin bu konuda bir birlik sergileyecegini umut ediyoruz. Öte yandan mevcut durum yaklaşık 1.500.000 kişi için acil olduğundan yasa çıkana kadar bankaların ve diğer ilgili kurumların insafa gelerek şu anda uyguladıkları % 300-400 oranındaki faizleri geriye çekmeleri için baskı oluşturmak istiyoruz.

Eğer düşüncelerinizi bizlerle paylaşırsanız, en azından "biz de varız"derseniz, bu bile bize güç verecektir. Kampanyaya destek veren e-grupların isimleri aşağıda belirtilmiştir. Lutfen e-grup olarak siz de bize desteğinizi bildirin. e-grup olarak ve kişisel olarak bu kampanyaya olan desteğinizi [email protected] adresine bildirebilir ve/veya bu metni imzaladığınızı belirten bir maili gruba gönderebilirsiniz.
Kampanya ile ilgili detaylı bilgiyi www.tuketiciler.org (veya www.tuketiciler.8m.com) adresinden alabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Uzlaşma İstiyoruz Team

Kampanyaya destek bildiren e-gruplar
1-teknoiktisat ([email protected])
2-plartform ([email protected])
3-haklarımız ([email protected])
4-düşünce suçuna karşı girişim
([email protected])
5-tr-turkiye ([email protected])
6-çay saati ([email protected])
7-müstakil tüketiciler birliği haber listesi ([email protected])
8-tüketici ([email protected])
9-tekirdağ 59 ([email protected])
10-sivilanayasam ([email protected])
11-bizimiktisat ([email protected])
12-biyoluminesans ([email protected])
13-meclisnet ([email protected])
14-hilmi yavuz ([email protected])Uluslararası AF Örgütü:

Mumia Ebu Cemal'in ölüm cezasının bozulması adalet sağlamıyor
Mumia Ebu Cemal'in ölüm cezasının bozulması memnuniyet verici bir gelişme olmasına rağmen, Ebu Cemal'in uluslararası adalet standartlarına uygun olmayan ilk yargılanmasının adilliğiyle ilgili tüm soruları yanıtsız bırakmaktadır. UAÖ, davasının tekrar görülmesi için yeni bir süreç başlatılması yönündeki çağrısını tekrarlayarak, "Mumia Ebu Cemal'in adil yargılanma hakkı 1982'de ihlal edildi ama önceki gün alınan kararda bu konu gündeme bile gelmedi." dedi.

18 Aralık 2001 günü federal yargıç William H. Yohn Jr., Mumia Ebu Cemal'in ölüm cezası kararını, orijinal davanın ceza verme aşamasında yargıçın juriyi yönlendirmesinin kafa karıştırıcı ve bu nedenle de kusurlu olduğu gerekçesiyle, bozdu. Bu hüküm, davanın yeni bir karar duruşması yapılması için savcılığa 180 gün süre tanımaktadır. Duruşmanın bu süre içinde yapılmaması halinde ceza otomatik olarak ömür boyu hapis cezasına indirilecek.

UAÖ, "Bir başka kaygı duyulan nokta ise, Pennsylvania eyaletinin Mumia Ebu-Cemal'in infazının gerçekleşmesi için daha yüksek bir mahkemeye, kararla ilgili temyizde bulunacağına dair belirtilerdir." dedi.

UAÖ, "Bu kararın bozulmasını sağlayamadıkları takdirde savcılık jüriye Mumia Ebu Cemal'in ölümle cezalandırılması gerektiğini savunacağı neredeyse şüphesizdir. Bu özellikle kaygı verici bir durum çünkü bu davanın yüksek siyasi niteliği, eyaleti temsil eden adalet görevlilerinin tarafsızlığıyla ilgili şüpheleri artırmaktadır." diyerek, Philadelphia Başsavcısının Mumia Ebu Cemal'in idam edilmesi isteminden kaçınması için çağrıda bulunmaktadır.

"18 Aralık kararına bakılmaksızın, adaletin en yüksek çıkarı ancak Mumia Ebu Cemal'e yeni bir yargılanma sağlamakla yerine getirilecektir."

Bilgi
Mumia Ebu Cemal 1982 yılında bir polis memurunu öldürmekten ölüm cezasına çarptırılmıştı. Ebu Cemal daima masum olduğunu iddia etti. Şubat 2000'de UAÖ yargılanmasıyla ilgili ayrıntılı bir incelemeyi tamamlayarak A New Life in the Balanca- The Case of Mumia Abu-Jamal başlıklı raporuyla açıkladı. UAÖ ABD çapındaki birçok davada olduğu gibi Mumia Ebu Cemal'in yargılanmasının ölüm cezası uygulanmasıyla ilgili uluslararası hukuk ve standartları ihlâl eder nitelikte olduğunu görmüştür. Mumia Ebu Cemal'in etkin ve yeterli bir düzeyde kanuni temsil edilmesi ve kendini temsil hakkı tanınmamıştır. Afrikalı Amerikalıların sistematik olarak juriden çıkarıldığı, bu nedenle de bölgenin ırksal özelliğini temsil etmeyen bir kitle tarafından yargılanma hakkı sağlanmadığı açıktır. Avukatı, olaylara eyaletin yorumuna karşı çıkacak uzmanları tutmak için yeterli fon verilmemiştir. Yargılanması boyunca yargıçın Mumia Ebu Cemal'e karşı alenen düşmanca davrandığı ve savcılık lehine taraflı olduğu anlaşılmaktadır.

 


Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla