Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


Güncelleme: 01.12.2001
Kuzey Kıbrıs'ta halk tehdit ediliyor
Bugün, 30.11.2001 Cuma, Kıbrıs'ın kuzeyinde yayınlanmakta olan günlük "Kıbrıslı" gazetesinde yeralan bir makalede, Kıbrıs'ta Denktaş ile Türkiye'nin resmi politikalarının dışında bir anlaşmanın imzalanması durumunda, halen Kuzey Kıbrıs'taki rejime karşı olan birkaç yüz kişinin derhal öldürüleceği yazılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak durumundaki Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğunun barıştan yana olduğunu dikkate alırsak, işlerin nereye çekilmeye çalışıldığını açıkça ortaya koyan bu yazı, Kıbrıslı Türkler için nelerin planlandığını ürpermeden düşünmek mümkün değildir. Durumun ciddiyetini dikkate alarak, barış isteyen Kıbrıslı Türklere biçilmekte olan bu felaketten, güvenlik konseyinin sayın üyelerini haberdar edeceğinizi, gerekli önlemleri alacağınızı umar, saygılarımızı sunarız.

Bağımsız Kıbrıs Grubu Komitesi
Dağıtım:
Gereği için
1-BM Genel Sekreteri
Bilgi için:
1-ABD Beyaz Saray
2-Avrupa Birliği
3-Avrupa Konseyi
4-Uluslararası
Af örgütü
5-Garantör Devletler
6 -Basın

Mağdurlar "Suçlu" Oldu
Geçtiğimiz haftalarda Mardın E Tipi Kapalı Cezaevinde, bir grup cezaevi personelinin saldırısına uğradıkları iddiasıyla MAZLUMDER'e başvuran Şeyhmus Karaalp ve Abdulkadir Sani adlı tutukluların iddialarına, MAZLUMDER'in konuyu ilettiği mercilerden biri olan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'ndan farklı bir yanıt geldi.

Komisyon Başkanı Hüseyin Akgül imzasıyla MAZLUMDER'e gönderilen cevabi yazıda, Komisyonun "gereği yapılmak üzere" başvuruyu Adalet Bakanlığı'na ilettiği ve yapılan hazırlık soruşturması sonucunda, adı geçen cezaevi personelleri hakkında "memuriyet mevki ve nüfuzunu suiistimal" etmediklerinden "takipsizlik kararı" verildiği; şikayetçi tutuklular hakkında ise "görevli memura mukavemet" suçundan kamu davası açıldığı kaydedilmektedir.

İddia sahibi tutuklular, MAZLUMDER'e yaptıkları başvuruda, bazı olumsuz uygulamalar nedeniyle Cezaevi Müdürü ile görüşmelerinin ardından, odalarına dönerlerken 10-15 personelin saldırısına uğradıklarını ve bunun üzerine kaldırıldıkları hastaneden "feci dayak atıldığına dair rapor" aldıklarını belirtmişlerdi. Mağdur tutuklular, saldırı talimatını, İnfaz ve Koruma Başmemuru Abdülkadir Erginoğlu'nun verdiği iddiasında bulunmuşlardı. Saldırı üzerine kendilerini korumak isteyen Karaalp ve Sani, "idareye karşı çıkma ve isyan suçlamasıyla müşahede altına" alınmışlardı.

MAZLUMDER'e gönderilen cevabi yazıda, "tedbir amaçlı" olarak adı geçen tutukluların müşahadeye alındıkları doğrulanmaktadır. Şeyhmus Karaalp ve Abdulkadir Sani'nin yargılanmasına önümüzdeki haftalarda Mardin Asliye Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Mazlumder Basın Bürosu
www.mazlumder.org.tr

Mimarlık ve Eğitim Kurultayı
3-4-5 Aralık 2001
YTU - Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu

Uzlaşma İstiyoruz...
100.000.000 TL. 3 ay içinde
· kredi kartında.........................190.000.000 TL.
· cep telefonunda........................140.000.000 TL.
· elektrik faturasında....................136.000.000 TL.
· ssk. priminde...........................130.000.000 TL.
· vergi taksitinde.........................130.000.000 TL.
·bağ-kur priminde........................130.000.000 TL.
· doğalgaz faturasında....................127.000.000 TL.
· sabit telefonda..........................126.000.000 TL.
· su faturasında...........................118.000.000 TL. oluyor...
Katlanarak büyüyen borçlarımız için, artık uzlaşma istiyoruz... Basın toplantısına bekliyoruz.
Müstakil Tüketiciler Birliği
Tarih :01.12.2001 Cumartesi
Saat :11:00
Yer :Demirkapı Cad. No:25/8 Bayrampaşa İst
İrtibat :(212) 567 97 44-612 28 63

UAÖ: Mezar-i şerif soruşturmasındaki son gelişmeler
Uluslararası Af Örgütü'nün Cenk Kalesindeki yüzlerce esirin ve diğerlerinin öldürülmesiyle ilgili soruşturma yapması için Kuzey İttifakı tarafından davet edildiğine dair gelen bilgilerin ardından UAÖ soruşturmayı izlemek üzere bir gözlemci göndermeye hazır olduğunu söyleyerek, adli tıp uzmanlarıyla ve diğer uzmanların da katılmasını önerdi. Ancak UAÖ, böyle bir soruşturmanın yapılması ve bu soruşturmanın adil, kapsamlı ve uluslararası standartlara uygun olarak yürütülmesi sorumluluğunun öncelikli olarak tutsakların muhafazasından sorumlu olanların ve bu olaya doğrudan karışmış kişilerin, yani Kuzey İttifakı, ABD ve İngiltere'nin sorumluluğunda olduğunu tekrar belirtti. Örgüt ayrıca yapılacak soruşturmanın bulgularının halka açıklanması için de çağrıda bulundu. Uluslararası Af Örgütü delillerin korunması için derhal önlem alınmasını talep etmektedir. Ayrıca, hayatta kalmış olan tutsakların akıbetleri netleştirilmeli ve bunlar ve diğer yerlerde gözaltında tutulan tutsakların da güvenlikleri sağlanmalıdır.

Uluslararası Af Örgütü uluslararası insan hakları gözlemcilerinin bir an önce tüm Afganistan'da görevlendirilmesi için yaptığı çağrıyı tekrarlamaktadır. 29 Kasım 2001

Daha ayrıntılı bilgi için
UAÖ'nün Londra'daki basın ofisini arayabilirsiniz: +44 20 7413 5566 Amnesty International, 1 Easton St., London WC1X 0DW
web : http://www.amnesty.org UAÖ
Türkiye: 0212-258 4367

Afganistan: Sadece insan hakları çözümü kalıcı olabilir

Birleşik Cephe'nin Kabil'i ele geçirmesinden bu yana Afganistan'dan hem umut hem korku görüntüleri geliyor. Pakistanlı ve Arapların dövülmüş ve öldürülmüş kanlı bedenleri, işine geri dönmüş olmaktan mutlu bir kadın haber sunucusu ve belki de en vurucusu 9 yaşındaki Hazari çocuk askerin Taliban'ı yenmek amacı.

Afganistan'ın geleceğiyle ilgili işte herkes bu yeni korku ve umut bağlamında konuşuyor. 10 yıl önce başarısızlıkla sonuçlanmış bir barış sürecinin ardından dünya Afganistan'a sırtını dönmüştü. Bu kez, ülke yine tozu dumana katılmış bir halde bırakılmamalıdır. Bir barış anlaşması tesis etmek için yürütülen uluslararası çabalar, devletlerin uzun vadeli çıkarları için Afganistan'da siyasi istikrarın sağlanması gerektiğinin farkına varıldığını gösteriyor. Ama müzakereleri yalnızca iktidar paylaşımı düzeyinde bırakmamalıyız.

Bu tartışmanın odağı Afganistan halkının insan hakları olmalıdır. İnsan haklarının korunması romantik bir idealizm değildir; tersine zorlu bir pragmatizmdir. Geleceğin anahtarı budur. İnsan hakları, siyasi müzakerelerin merkezine konmazsa, şiddet döngüsü büyük olasılıkla sürecektir.

İlk ve öncelikli olarak derhal köklü bir koruma sağlanması gereklidir. BM'e insan haklarını izleme görevi verilmelidir.

İnsan haklarının izlenmesi, uluslararası insani hukukun ihlallerine ilişkin raporların doğrulanması için bir adım olacaktır. Tarafsız raporlama ayrıca insanların barış sürecine yönelik güven duymalarını sağlayacak ve çatışmanın tüm taraflarına izlendikleri mesajını verecektir.

Yabancı ülkelerin silah transferlerinin derhal kısıtlanması gereklidir. Yıllardır yabancı hükümetler verimli silah transferleri yoluyla insan hakları ihlallerini ateşledi. Bu hükümetlerin, her türlü silah transferi ve askeri yardımın insan hakları ihlallerinde kullanılmamasını sağlama sorumlulukları vardır. Silahsızlanma ve mayından arındırma siyasi anlaşmalara dahil edilmeli ve uluslararası topluluk tarafından yeterince kaynak sağlanmalıdır.

İkinci konu ise geçiş hükümetini kimin oluşturacağı. Bu hükümet insan hakları ihlalcilerini içermemelidir. Bu kıt görüşlülük sorunların daha da sürmesine neden olacaktır. Geçmişteki ihlallerden sorumlu olanların hesap vermesi gerekir. Katliam ve işkence yapılmasını emrettiği bilinen kişilere, bir ülkeyi yönetme konusunda güvenilemez.

Siyasi beklentiler nedeniyle geçmişteki insan hakları ihlallerini gözardı etmenin kötü bir tarihi vardır. Kamboçya'dan Sierra Leone'ye, Angola'dan Şili'ye ağır insan hakları ihlallerinin mirası barış sürecini sekteye uğratmış ve tüm toplulukları etkilemiştir - ihlallerin yapıldığı zamandan onlarca yıl sonra bile.

Savaş ve baskı yaşamış toplumlarda ulusal uzlaşma ihtiyacı çok büyüktür, ama bugün siyasi bir anlaşmanın parçası olarak cezasızlığa göz yumulması uzun vadede istikrara neden olmayacaktır.

Üçüncü olarak, siyasi çözüm için müzakerelerde bulunanlar, Afgan tarafların insan hakları garantileri vermeleri konusunda ısrarlı olmalıdır. Bu garantiler kağıt üstünde kalmamalıdır. Çok kısa vadede izleme ve daha uzun vadede ise insan hakları ve hukuk kuralları temelli etkin ceza adalet kurumlarının tesisiyle desteklenmelidir.

Son olarak, "geniş tabanlı, multi-etnik hükümet" modelinden söz ediliyor. Bu konuşmalar hayata geçmeli ve kadınları da kapsamalı.

23 yıllık çatışmalar boyunca kadınlar inanılmaz eziyet çektiler. 1970'lerde kadınlar, başta tıp ve eğitimde olmak üzere, Afgan toplumunda önemli bir rol oynadı. Bu tarih kadınlara, bugün ülkenin yeniden kurulmasında kadınların anlamlı bir biçimde yer almalarını sağlamaktadır.

Afganistan'da barış ve istikrarın yerleşmesi için çabuk çözümler yoktur. Barış tesis etmek uzun süren zor bir iştir ve uluslararası topluluğun yükümlülüğüne, en başta da Afgan halkının taahhütüne ihtiyaç vardır. Bir şeyin en baştan çok açık olması gereklidir: İnsan hakları yalnızca bir gündem maddesi değil, gündemin kendisi olmalıdır.


Irene Khan
Genel Sekreter
Uluslararası Af Örgütü
Londra
Irene Khan Ağustos 2001'de göreve başladı ve UAÖ'nün ilk Asyalı (Bangladeş) ve ilk Müslüman başkanı. Daha önce BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nde görev yapıyordu.


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla