Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 19.11.2001

Azınlıkların gayrımenkulleri ellerinden alınıyor
1974 yılından bu yana elimizdeki gayrimenkulleri Devlet bir bir geri alıyor. Bu konuda duyarlı tüm sivil toplum kuruluşlarını hakkımızı savunmaya davet ediyorum.

"Bu kararı anlamak çok zor. Kaldı ki, anlamayanlar biz gayrımüslimlerle de sınırlı değil. Son derece garip bir durum söz konusu. Çünkü Yargıtay'ın 1974 yılından bu yana aldığı kararlar doğrultusunda gayrımüslim azınlık cemaati vakıflarının yalnız yeni mülk edinmeleri yasaklanmıyor, aynı zamanda 1936 yılından sonra edindikleri tapulu mülkleri de geri alınıyor. Böyle bir şey Anayasa'daki din, dil, ırk bazındaki eşitlik ilkesine ve devletimizin imzaladığı uluslararası antlaşmalara zıt gibi görünüyor. Almanya'da 300'e yakın cami inşa edilebiliyor ve Hıristiyan olmayanlar dernekleri ve vakıfları için yeni mülk edinebiliyorlar, hatta devlet yardımı alabiliyorlarken, Türkiye kendi öz vatandaşlarını 1936 sonrasında Hıristiyan veya Musevi'dirler diye bu haktan yoksun kılıyor.

Halbuki, Türkiye'deki gayrımüslim vakıflar Osmanlı Devleti döneminde kurulmuşlardır ve dini, hayri, eğitim alanlarında cemaatlerine hizmet vermektedirler. Cumhuriyet döneminde de bu hizmetlere devam eden vakıflar, devletçe yardım edileceğine dair mevzuat hükümlerine rağmen, devletten hiçbir yardım almaksızın sadece cemaatin maddi katkılarıyla ve gayrimüslimlerin bağışladıkları gayrımenkul gelirleriyle ayakta durmaya çalışmaktaydılar.

Gayrımüslim vakıfları dini alanda cemaatlerine hizmet verirken, hayri alanda ülkenin bütününe yararlı olup, eğitim alanında ülkeye çok önemli hizmetler verecek insanların yetişmesine önayak olmaktadırlar. Buna rağmen gayrımenkul edinme hakkından yoksun bırakılan gayrımüslim vakıflarının maddi varlıklarının pek yakında değer yitirecekleri gün gibi ortadadır. Ayrıca gayrimüslim vakıfları gelir temin etmek için maddi varlıklarını ticaretle değerlendirme imkanından da yoksundurlar.

Peki bunların kapanması mıdır istenilen? Türk gayrımüslim vakıflarının malları yabancı malı olarak mı görülmektedir? Her vatandaş sahip olduğu taşınmazı dilediği gibi kullanabilme hakkına sahip değil midir? Gayrimüslim vakıfların mal edinememesi doğrultusunda verilen bu karar, gayrımüslim vatandaşın mülkiyeti üzerindeki tasarruf hakkını da kısıtlıyor, çünkü gayrımüslim vatandaş malını cemaatinin herhangi bir vakfına bağışlama hakkından yoksun bırakılıyor. Bu çağda böyle bir ayırım mümkün müdür?

Medeniyetler ya da dinler çatışması gibi tehlikeli benzetmelerin bolca yapıldığı bu günlerde vatandaşlar arasında din ayırımı gözetmek aklıselim sahibi kişilerin işi olamaz. Bu kararın Anayasa'ya ve İnsan Haklarına aykırı olduğu aşikardır. Bu nedenle yasama, yargı ve yürütme organlarının bu yanlışı yeni düzenlemelerle düzelteceğine inanıyorum.

Her zamankinden daha çok toplumsal barışa ihtiyaç duyulan bir dönemde, diğer yöre ülkelerine nazaran demokrasi ve laiklik konusunda daha uzun bir geleneği olan ülkemize de bu yakışır zaten."

Lütfen bu mesajı mümkün olduğu kadar yaygınlaştıralım. Desteğe ihtiyacımız var.


AKA Arama Kurtarma Araştırma Derneği'nden Tatbikat

Amaç: Sivil gönüllülerin ve gönüllü arama kurtarma takımlarının afetlere yanıt verme kabiliyetinin görülmesi;
Arama kurtarmada arama kurtarma takımlarının limitlerinin gözlenmesi;
Farklı problemlere karşı geliştirilen efektif çözüm yollarının gözlemlenmesi;
Planlama, koordinasyon, birlikte çalışmada daha yüksek standartlara ulaşmak.

Katılım: Gönüllü arama-kurtarma takımları davet edildi. İstanbul Valiliği, Kadıköy Belediyesi, Sivil Savunma, IRC Uluslararası Kurtarma Kurulu, MC Yardım Kurulu, IETRI Uluslararası Teknik Kurtarma Enstitüsü ve diğer kurumların davet edilmesi düşünülmektedir.

Senaryo: Derneğimiz AKA 08.12.2001 saat 11:30'da Kadıköy'de bir deprem meydana geldiğini, bazı yıkımların olduğunu ve enkaz altında yaralı ve canlıların olduğu şeklinde duyum almıştır. Derneğimiz ilk haber alımı aşamasını, alarm aşamasını, Kriz ve Koordinasyon Masası kurma aşamasını başlatmıştır. Alarma yanıt veren ve buluşma noktasından bölgeye ulaştırılan Arama Kurtarma Takımlarına kısa bir brifing verilmiş ve tatbikat başlatılmıştır. Arama görevi verilen takımların arama ve keşif raporlarına göre hangi takıma hangi görevin, hangi araçlarla verileceğine karar veren Koordinasyon Masası 09.12.2001 tarihinde saat 05:00 de Kurtarma Takımlarının bölgeden ilettikleri haberlere göre operasyonu sonlandırma kararı almıştır. Kısa bir sonuç brifinginden sonra katılımcılar Ataşehir Afet ve Kriz Merkezi'ne dinlenme, kahvaltı ve detaylı değerlendirme toplantısı için davet edilir. Saat 10-11 gibi katılımcılar uğurlanır.

AKA Arama Kurtarma Araştırma Derneği
Nurettin Ali Berkol Sokak No:23 Erenköy Kadıköy İstanbul

www.aka-arama.org ve www.aka-sar.com
Email: [email protected] [email protected]


SODEV'den Eğitim Semineri
SD ve İş Dünyası
Konuşmacılar: Nebil İlseven - Ertuğrul Çepni
Tarih / saat / yer: 27 Kasım 2001, Salı / 17.30-19.30 / Pera Palas Oteli / Tepebaşı-İstanbul

******
Eğitim Semineri - 2

İktisatta "Güç" Kavramı ve SD
Konuşmacı: Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu
Tarih / saat / yer: 5 Aralık 2001, Çarşamba / 17.30-19.30 Pera Palas Oteli / Tepebaşı-İstanbul
İstiklâl Cad. Bekar Sok. 22/2 Beyoğlu 80080, İSTANBUL
Tel: (0212) 292 52 52 - 53
Faks: (0212) 292 32 33


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla