Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 06.04.2001
"Siyanürle Altın" için çağrı ve duyuru
Siyanürle altın aranmasına karşı duran Bergama Köylülerine önderlik eden sayın Oktay Konyar'a verilecek ceza sadece ona değil tüm çevrecilere tüm yurtseverlere; tüm iyi niyetli insanlara verilecektir. Bizler Doğu Akdeniz Çevrecileri olarak siyanürle altın arayarak havamızı suyumuzu toprağımızı, bedenimizi kirleten Eurogold' a hep karşı olduk. Bu konuda yılmadan savaşan Bergama Köylülerini ve önderleri sayın Oktay Konyar'ı destekledik, destekleyeceğiz. Çünkü bizler siyanürün nasıl bir zehir olduğunu, siyanürle altın aramanın ülke toprağının bir kısmından vazgeçmek olduğunu biliyoruz.

Bizler zehirli değil sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Yani Anayasamızın bize verdiği hakla ve sorumlulukla davranıyor, aynı bilincin her bir vatandaşta da olması dileğiyle Sayın Oktay Konyar'ı sonuna kadar destekliyoruz. Bilinmelidir ki Türkiye'nin pek çok köşesinde çevreciler, yurtseverler farklı saflarda savaşıyor.

Ülkemizin her köşesi Bergama, her birimiz birer Konyar'ız!
Doğu Akdeniz Çevrecileri Ortak Sekreteryası Adına
Prof. Dr. FİGEN DORANAğaçlarınız, çiçekleriniz Belediye'den
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, atık kağıtları değerlendirmek amacı ile, kağıt dönüşümü programı başlattı. Program uyarınca, vatandaşların topladığı her 200 kg. veya fazla kağıdı İBB'nin görevlendirdiği ekip gelip alacak ve karşılığında size bir çicek, bitki veya ağaç verecekler. İsteyerek veya istemeyerek yok etmeye katkıda bulunduğumuz doğaya biraz yardım etmek için bir fırsat. Bir yandan atık kağıtları biriktirirken, bir yandan da bu haberin çevrenize yayılmasını ve çemberin genişlemesini sağlayarak yardım edebilirsiniz.

Belediyenin vereceği bitki büyüklüğü, sizin toplayabildiğiniz kağıt miktarı ile orantılı olacak.
Bilgi için
: 212- 227 26 28 'den Yusuf Doğan'ı arayabilirsiniz.
Güncelleme: 05.04.2001
Ölüm Oruçları hakkında duyuru


Hükümete ve kamuoyuna

Açlık grevleri ve "ölüm oruçları", Türkiye'nin pek çok ceza ve tutukevinde sürmektedir. Hekimler, "ölüm orucu" eylemini 166 gündür sürdürmekte olan en az 122 tutuklu ve hükümlünün ölüm sınırına gelmiş olduğunu bildirmektedirler.

Söz konusu eylemlerin bitirilmesi için alınması gereken önlemler, dört noktada toplanmaktadır:
1. Tek kişilik ve "küçük grup" (3 kişilik) tecrit uygulamalarına son verilmelidir;
2. Sağlık sorunları olan tutuklu ve hükümlüler, hekimlerin belirlediği şekilde ve müdahalesiz tedavi edilmelidir;
3. 19 Aralık "operasyonu" ve cezaevlerinde daha önce yapılan operasyonlarla ilgili bağımsız soruşturma ve düzgün yargılamalar acilen başlatılmalıdır;
4. Ceza ve tutukevlerindeki uygulamalar, sivil toplum örgütlerinin temsil edildiği bağımsız kurullar tarafından düzenli olarak denetlenebilmelidir.

Bu talepler, yalnızca eylemci tutuklu ve hükümlüler tarafından değil, insan hakları örgütleri ve başta Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) olmak üzere uluslararası kuruluşlar tarafından da, bu eylemlerden bağımsız olarak acilen yerine getirilmesi istenen önlemlerdir. Türkiye hükümetinin Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesi'nde üstlendiği yükümlülükleri denetlemekle görevli olan CPT, 29 Ocak 2001 tarihli ön raporunda tecrit uygulamalarının acilen sona erdirilmesini ve bu meyanda ortak alanların kullanıma açılmasını, acil bir tedbir olarak istemiş bulunmaktadır.

Bu tedbirin yerine getirilmemesi, çok sayıda tutuklu ve hükümlünün ölümüne ve sakat kalmasına yol açacaktır. Söz konusu önlemler, hükümetin asgari yükümlülükleri olarak, acilen uygulamaya konmalıdır. Tecrit, bir işkence biçimidir ve söz konusu tutuklu ve hükümlülerin çoğu, cezaevlerine girmeden önce de işkenceye uğramış olan mağdurlardır. Hükümet, tecrit uygulamaları konusunda, bu uygulamalara karşı olduklarını, ancak Terörle Mücadele Yasası 16. Maddesi gereğince uyguladıklarını söylemektedir. Oysa söz konusu madde 10 yıldır yürürlüktedir ve tecrit uygulaması yapılmasını gerektirmemiştir. Ayrıca, değiştirilmesi konusunda 10 yıldır ısrarcı olduğumuz söz konusu madde, daraltıcı bir yorumla ve hükümetin uluslararası yükümlülükleri ile Avrupa Konseyi Cezaevi Standart Kuralları da göz önüne alınarak düşünüldüğünde, tecrit uygulamalarını gerektirmemektedir.

Ceza ve tutukevlerinde tecrit uygulamalarına ve hem E hem F tipi kurumlardaki 19 Aralık sonrasında ağırlaştırılan diğer uygulamalara son vermek ve yukarıda belirtilen önlemleri acilen almak, hükümetin yetkisi dahilindedir ve yükümlülüğüdür. Bu konularda yasal düzenlemelerin yapılmasını bir an önce arzu etmekle birlikte, sürmekte olan açlık grevlerinin insan yaşamına daha fazla zarar vermesinin önlenmesi için, yasal bir düzenleme beklenmeksizin derhal yerine getirilmesini ve aynı zamanda tutuklu ve hükümlülerin eylemlerine son vermesini talep ediyoruz. Bu, hem F tipi cezaevlerindeki uygulamaların hem de genel olarak ceza ve tutukevlerine ilişkin düzenlemelerin tartışılması, insan hakları temelinde yeniden belirlenmesi açısından bir başlangıç noktası sağlayacaktır.

Saygılarımızla,
Aşağıdaki Kuruluşların Başkanları tarafından imzalanmıştır:
İnsan Hakları Derneği (İHD)
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)
Diyarbakır Barosu
Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD)
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER)
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)
Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Dayanışma Derneği (THY-Der)
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)
Kamu Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (KESK)
Halkevleri Genel Merkezi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)
Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı
Halkın Demokrasi Partisi (HADEP)
Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV)
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)
Emeğin Partisi (EMEP)
Demokrasi ve Barış Partisi (DBP)
Aydın ve Sanatçı Girişimi


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla