Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 14.11.2001

9-13 Kasım 2001 DTO 4. Bakanlar Toplantısı Doha / Katar
Fas'ın Marakeş kentindeki Kyoto İklim Görüşmeleri biterken, 9 Kasım'da başlayan Dünya Ticaret Örgütü 4 Bakanlar Toplantısı için Katar'ın başkenti Doha'ya giden Greenpeace gemisi Rainbow Warrior'dan gelen güncel bilgiler:

Greenpeace Akdeniz Ofisi olarak, 8 Kasım Perşembe günü İstanbul'da yaptığımız basın toplantısında, Doha'ya o sabah varan Rainbow Warrior'da yapılan basın toplantısıyla eşzamanlı olarak, Greenpeace'in 21. Yüzyılda Güvenli Ticaret adlı raporunu, Türkçe çevirisini, Greenpeace'in DTO'ye eleştiri ve önerilerini duyurmuştuk. Seattle'da olanlardan sonra küreselleşme karşıtlarının eleştirilerinden uzak olma dürtüsüyle Katar'ın başkenti Doha'da toplanan DTO üyeleri 9 Kasım'da toplantılarına başladı.

Dünyanin özellikle de gelişmekte olan ülkelerin geleceğini çok yakından ilgilendiren bu konuyla ilgili olarak Rainbow Warrior, Doha'da küreselleşme karşıtları, bağımsız iletişim ve basın için bir platform görevi yapıyor. İlk günkü basın toplantısına büyük bir ilgi oldu ve dünya basınında yer aldı. Daha önce Lubnan'daki bir alternatif toplantıya katılmış olan MacDonalds'in korkulu rüyası Jose Bove de 8'inde gemideki etkinliklere katıldı.

Toplantının açılışı sırasında, küreselleşme karşıtları (Greenpeace Fransa Ofisi Yöneticisi ve Greenpeace Kanada Kampanyalar Yöneticisi'nin de katıldığı) küçük bir gosteri düzenledi: Ağzı bantlı göstericiler "DTO'DE SESLER YOK" pankartları taşıdı. Sivillerin müdahalesiyle gösteri sonlandı. Şiddet kullanılmadı.

Indymedia'nin Greenpeace ile ortak olarak Rainbow Warrior gemisinden yaptığı "No New Round" (Yeni Raunda Hayır) radyo yayını www.indymedia.org ya da www.greenpeace.organization/politics/wto/doha/index internet adreslerinden izlenebilir) başladı. Pazar günü gemide dünyanın değişik yörelerinde küreselleşme politikalarından zarar gören tanıklar ile bir toplantı yapıldı.

DOHA'DA ilk iki gün şöyle özetlenebilir:
*DTO toplantısı resmi açılışı yapıldı.
*ABD ve AB gelişmekte olan ülkelere "Yeni bir Raund" yapılması için baskı yapıyor.
* Kanada çevre konusundaki yeni komiteye başkanlık yapacak.
* DTO Genel Müdürü Mike Moore, katılımcılar arasındaki "derin ayrılıklar"dan söz ediyor.
* Sivil Toplum Kuruluşları açılışta bir protesto gerçekleştirdi.
* 'No New Round Radio', Doha limanındaki Rainbow Warrior gemisinde internet ve FM yayınına Cumartesi sabah 11:00'de başladı.
* Açılıştaki ilk gösteride de görüldüğü gibi, Doha'da sivil toplumun sesinin duyulması istenmiyor. Sheraton oteli çevresinde askeri yasak bölgeler, bir kaç katmanlı güvenlik bölgeleri oluşturulmuş durumda. ABD delegasyonu korku içinde, koruma altında.
* Hem DTO politikaları ile ilgili kaygılar taşıyan gelişmekte olan ülkeler hem de onları ikna etmeyi hedefleyen endüstrileşmiş ülkeler ve dev şirketler, Seattle'a göre daha iyi hazırlanmış görünüyor. Doha'da kamu yararını gözeten sivil toplum kuruluşları kadar, endustri-yanlısı "sivil toplum kuruluşları" da var! Bu sözde STKlar, gelişmekte olan ülke delegelerini, ticaretin serbestleştirilmesinin tek yol olduğuna ve tüm kaygıların ikinci planda kalması gerekliliğine inandırmak için iş başında...
*İIlaç patentleri, tarım ve yatırımlar gibi tartışmalı konuların çözümlenmesi için 6 çalışma grubu oluşturuldu. Çevre komitesinin başında ne yazık ki ticareti çevrenin üzerinde tutan Kanada var. Kanada'nın 40 delegesi arasında çevre bakanlığından tek kişi olmaması zaten kötü olan durumu daha da kötüleştiriyor!

11 Kasım Pazar - Doha/Katar
* Çevre ticaret anlaşmalarının içinde mi dışında mı?
* Büyük ayrılıklar
* Rainbow Warrior'da küreselleşme tanıkların toplantıları

Rainbow Warrior'da çok sayıda basın mensubunun katıldığı "Küreselleşme Tanıkları" toplantısı çok verimli geçti. Ayrıca, Avupa Ticaret Komisyonu Sözcüsü Pascal Lamy ve Belçika Ticaret Bakanı Annemie Netys- Uyttebroeck de gemiye gelerek güvertedeki bir basın açıklamasının ardından, küreselleşmenin olumsuz etkilerini aktaran Greenpeace tanıklarıyla görüştüler ve No New Round Radio ile de bir söyleşi yaptılar.

Günün etken saatlerinde, DTO sekreteryası, bu görüşmelerde çevre ile ilgili tartışmalardan vazgeçildiği konusunda "sanal oybirliği" (?!) olduğuna ilişkin bir belge yayıladı Bu, ticaretin çvreyi yok etmeyi südüeceğ anlamıa gelmektedir. Fakat günün ilerleyen saatlerinde Lamy, Avrupa Birliğ'nin çevre konuları da dahil olmak üzere bu görüşmelerdeki tutumunu değiştirmedigini açıkladı. Başa kaynaklar da çevre çalışma grubunun çalışmalarını sürdürdüğünü doğruladı. Görüşmelerde derin sorunlarla karşı karşıya olunduğunu ve ticaretin serbestlestirilmesi konusunda yeni bir raund yapılmasının zorluklarına ilişkin söylentiler var.

Rainbow Warrior'da Pascal Lamy ve Annemie Netys dışında, Lori Wallach (Public Citizen US) Carolyn Lucas, (İngiltere Yeşiller Partisi Milletvekili), Tony Junniper (Friends of the Earth İngiltere Yöneticisi), Vandana Shiva (Hindistan), Per Gahrton (İsveç Yeşiller Partisi Milletvekili), Shefali Sharma (Tarım ve Ticaret Politikaları Kurumu-Cenevre), Bertram Zagema (Milieu Defense-Hollanda), Alexandra Wadel (Friends of the Earth Avrupa ve Ortadoğu) ve başkaları ile yapılan söyleşileri de Yeni Raunda Hayır Radyosu'ndan dinleyebilirsiniz!

Basın mensuplarına duyuru: Dünya Ticaret Örgütü 4. Bakanlar Toplantısı ve Doha'da olup biten konusunda Türkçe söyleşiler için Doha Limanı'nda demirli bulunan Greenpeace gemisi Rainbow Warrior mürettebatından Serkan Dadak ile ya da yine gemide bulunan Lübnanlı Greenpeace Akdeniz Ofisi Kampanya sorumlumuz Zeina Al-Hajj ile (Arapça, İngilizce, Fransızca) görüşmeler için bizi arayabilirsiniz: Greenpeace Akdeniz Ofisi (212) 2927619 -20; cep: 532 3243204.

Deniz Güman
Greenpeace Akdeniz-Türkiye/Greenpeace Mediterranean-Turkey
Posta Kutusu/PO Box: MBE 105/109 Salıpazarı 80040 İstanbul
Tel: +90(212)292 76 19-20 Fax: +90(212)292 76 22 [email protected] Greenpeace Haber Listesi'ne üye olmak için: [email protected]


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla