Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 07.11.2001

Armutlu Operasyonu hakkında
Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde polis, operasyon yapıyor ve Doğubeyazıt Belediyesi'nde zabıta görevlisi Burhan Koçkar'ı, evinde, eşinin gözleri önünde, öldürüyordu.

5 Kasım 2001 sabah, Sabah Gazetesi'nin manşete çıkardığı haber, -bir duvar yazısı ve üç-beş eşyanın barikat olarak nitelendiği haber- olacakları haber veriyordu.

Küçükarmutlu'ya operasyon düzenlendi.

Maksat barikatları kaldırmaksa yol ortasından, kolaydı. Duvar yazılarını silmek de... Duvar yazısı ve barikat ile evinde ölüm orucunu sürdürenlerin ölümleri arasında nasıl bir illiyet bağı olabilirdi? Olan oldu, barikatların kaldırılması ve duvar yazılarının silinmesi "amaçlı(!?)" operasyon, 4 ölüm orucu eylemcisinin ölümü, 10 kadar insanın yaralanmasıyla sonuçlandı.

Bizim, "güvenlik görevlilerinin sorun çözme pratiği" olarak nitelendirdiğimiz olay, işte, budur. Bu pratik 1995'te, Diyarbakır cezaevinde 10, 1999'da Ulucanlar cezaevinde 10 kişinin ölümüne neden olmuş, 1999 Burdur Cezaevi operasyonunda kol kopartmış, 19 Aralık 2000'de F Tipi Cezaevlerini yaşama geçirmek için düzenlenen "hayata dönüş" operasyonunda 32 kişinin canını almıştır.

Bu pratiğin belirgin özelliği, sorunları zor ile çözme zihniyetidir. Zor araçlarını kullanırken, ölçüsüzlüğüdür. Aşırı güç kullanımının gelenekselliğidir. Yakmak, yıkmak ve öldürmek üzere kendisini programlamış olmasıdır. Dolayısıyla, kuralsız ve orantısız, ölçüsüz bir şiddet kullanma eğilimi ve alışkanlığının varlığı, her olayda saptanmaktadır.

Bu gidişe kim dur diyecek? Kim bu ülkenin insanlarının keyfi olarak öldürülmesine itiraz edecek? Kim elinde silah bulunan kamu görevlilerini, hukukun içersine çekecek?
Hüsnü Öndül
Genel Başkan
İnsan Hakları Derneği


Düşünceye Özgürlük Paneli
Düşünceye Özgürlük Kampanyası çerçevesinde, 10 Kasım 2001'da saat18:00'de Çankaya Belediyesi - Çağdaş Sanatlar Merkezi / Kenedi Cad.No:4 Ankara'da
Panel Yöneticisi: Aydın Erdoğan, Avukat
Konusmacılar: Fikret İlkiz, Cumhuriyet Gazetesi Yazıişleri Müdürü Vivet Kanetti, Yazar Mithat Sancar, A.Ü.Hukuk Fakültesi, Öğretim Üyesi
Platformu olusturan kuruluşlar: ÇGD, ED, İHD, hYd, KESK, MAZLUMDER, PirSultanAbdal KDD, SODEV, TİHV, TMMOB, TOFV, TYS


YÖK Raporu

Mazlumder İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Mercan'ın YÖK raporuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle: " Üniversiteler bir ülkenin beyin gücünü besleyen, gençliğin bilgi ve becerisini ortaya çıkaran önemli kurumlardır. Sanayi ötesi, iletişim çağının öğrenim hızı ve idari yapısı hızla değişim göstermekte, ülkeler dünyadan daha etkili olabilmek için en ideal yapıları kurma mücadelesi vermektedirler. Çağımızda üniversiteler bir yandan en ideal idari yapıları oluştururken, diğer yandan kendi bilimsel yöntemlerini sürekli hareketli halde tutmaktadırlar. Öğrenciyi katılımcı kılıp, halkla sağlıklı bağlantıya önem veren anlayışlar kendine güvenen cesur ve özgür insan yetiştirmektedir. Okulsuz toplum tezlerine varıncaya, kadar herşeyin tartışıldığı üniversitelerden yaşadığımız ülkedeki uygulamaya baktığımızda acınası bir manzara ile karşılaşırız.

Bugün 20. yaş günü kutlanan Yükseköğretim Kurumu, 12 Eylül darbesiyle birlikte Milli Güvenlik Konseyi tarafından Danışma Meclisi devre dışı bırakılarak kurulmuştur. 1982 Anayasasının 131.maddesiyle "Anayasal Kurum" sıfatı kazanan kurum her darbe sonrası haklar ve özgürlükleri kısıtlayan ve artan yetkilerle donatılarak, son şeklini aldı.

İdari yapı ve bilimsel anlayışı bakımından ideolojik bir konum alan YÖK, profesörden öğrenciye uzanan kıyım süreci içerisinde binlerce insanın üniversiteden kopmasına sebep oldu. Üstlendiği misyonla bir yargı kurumu gibi çalışan YÖK, bilimsel yetkinliğe bakmak yerine, şekilci ve donuk, çağla yarışamaz gerici bir tutumun temsilcisi oldu. Farklı düşünceden her kademede insan, yeteneğini ve birikimini kullanamama, yapılan haksız uygulamaları sindirememe yüzünden üniversiteden ayrılmak zorunda kalmıştır.

YÖK'ün politik ve ideolojik tasfiyeleri üniversitelerin kalitesini derinden sarstı. YÖK bilimin önünde en büyük engel olarak yer alırken, düzenleme, denetleme, gözetleme ve fişleme ile Başkan Kemal Gürüz'ün üstün gayreti sayesinde tarihe geçti. Yasak üretimi sayesinde ülkenin en yetenekli insanları kendilerini ifade edecek ülkelere göçmek zorunda kaldılar. Ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri kanunla konulur. (Anayasa md.38/3) Anayasa maddesine rağmen, kanunsuz suçlar ve cezalar yönetmelik, genelgelerle tesis edildi.

İhtisas yapan başörtülü doktorun iskeletle bir odaya kilitlendiğini, öğrencilerin kayıt sırasında ikna odalarına alınarak inançla-eğitim tercihine zorlandıklarına şahit olduk. Öğrencilerin saçlarına asılıp peruğa bile tahammül edilemeyen uygulama yapanların, televizyon ekranlarından ağlayan öğrencileri ikna ettiklerini söylediklerine şahit olduk.

YÖK'ün uygulamaları kendini kuruma teslim eden; üretici, yarışmacı özelliklerden yoksun edilgen ve sisteme teslim tipler yetiştirebilir. Tüm dünya tersini ispat etse de, YÖK böyle istiyor; hiç kimse kendinden razı olmasa da o, bu durumdan rahatsız değil.
MAZLUMDER


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla