Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 24.10.2001
Ölüm orucu/Açlık grevi/Operasyon sürecinde sağ kalanların tedavisi için
Dayanışma çağrısı

Onlar, açlık grevleri/ölüm oruçları/operasyon sürecinden şimdilik sağ çıktılar. Ancak yaşamlarını sürdürebilmeleri, gerektiği gibi tedavi edilmelerine bağlı. Tedavilerini üstlenen Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın bu hizmeti sürdürebilmesi için acil desteğe ihtiyacı var.

Adalet Bakanlığı, uzun süreli ölüm orucu/açlık grevi sonucu ağır sağlık sorunları yaşayan tutuklu ve hükümlüleri beşer onar, geçici olarak tahliye ediyor. 19 Aralık 2000 cezaevleri operasyonundan sağ kurtulan ve aralarında ağır yanık vakalarının da bulunduğu 19 kişi de tahliye edilenler arasında.

Büyük çoğunluğunun tutuklu ya da mahkûm statüsü devam eden ve bu nedenle yaşamları devlet güvencesinde olması gereken bu kişilerin tedavisi Adalet Bakanlığı'nın görevidir. Bakanlık ise onları deneyimli uzmanlar ve doğru yöntemlerle tedavi etmek yerine kaderlerine terk ediyor.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), uzun süreli açlık grevi / ölüm orucu / operasyon sonucunda sağlığı bozulduğu için tahliye edilen tutuklu ve hükümlülerin tedavisini yürütüyor. Vakfa bu konuda bugüne değin yapılan başvuruların toplam sayısı 244. Bunların 158'i İstanbul Temsilciliği'ne yapılan başvurular. Her gün de yenileri ekleniyor.

Başvuru sayısının bu kadar yüksek olmasının nedeni, 1990 yılından bu yana işkence gören toplam 6 binden fazla kişinin tedavisini gerçekleştiren TİHV'nin, bu durumdaki kişilerin tedavisi konusunda bugüne kadar biriktirdiği bilgi ve deneyimin yanı sıra konuya yaklaşımıyla da başvuranlarda ve ailelerinde uyandırdığı güvendir.

KUzun süreli açlık sonucu başta merkezi sinir sistemi tahribatının yol açtığı işitme, görme ve yürüme yetilerinin kaybından, geçici ya da kalıcı bellek kaybına kadar uzanan çeşitli işlev bozuklukları, bağışıklık sisteminin tahribatı sonucu enfeksiyonları içeren ciddi sağlık sorunları, özel bir tedavi gerektiriyor. Örneğin merkezi sinir sistemi tahribatına işaret eden ilk belirtiler gereğince tedavi edilemezse kişi, kendisini ömür boyu 5 yaşında bir çocuğun yaşamına, işlevsiz bir beyine mahkum eden ve yaşamak için başkalarına muhtaç bırakan bir "Wernicke-Korsakoff" vakasına dönüşüyor. Özel bir özen, titizlik ve uzmanlık gerektiren tedavi süreci bu nedenle yaşamsal bir öneme sahip. Bugün tedavi için yeterli deneyim birikimi var, ancak bu tedavi büyük mali kaynaklar gerektiriyor. Sağlık alanındaki vakıf gönüllülerinin özverilerine karşın, bir kişinin tedavi maliyeti ortalama 1 - 1.5 milyar TL.'yi buluyor. Yanık vakalarının tedavisi için gereken miktar ise, kişi başına en az 15 milyar TL.

Gerek tahliyelerin, gerekse cezaevlerinde açlık grevlerinin/ölüm oruçlarının devam etmesi nedeniyle daha aylarca, belki yıllarca sürecek olan bu çabaların maliyeti TİHV'nin kaynaklarını kat kat aşacak boyutta.

Vakıf bu nedenle 19 Temmuz tarihli bir "Dayanışma Çağrısı" yayımladı. Biz vakıf gönüllüleri, yeni acılara seyirci kalmak istemeyenlerin bu çağrıya kulak vereceğine inanıyor; hayatta kalanları yaşatmak, yeni Wernicke - Korsakoff vakalarına izin vermemek için, yaşamdan yana olan herkesi TİHV'yla dayanışmaya çağırıyoruz.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Gönüllüleri

Adnan Özyalçıner, Ahmet İnsel, Ahmet Telli, Akçura Ertemin, Arif Sağ, Ataol Behramoğlu, Atıf Yılmaz, Aydın Engin, Ayşe Buğra, Ayşe Düzkan, Ayşe Günaysu, Berat Günçıkan, Beril Eyüboğlu, Bilgesu Erenus, Bülent Somay, Cahit Berkay, Can Dündar, Celal Başlangıç, Celal Beşiktepe, Cezmi Ersöz, Deniz Türkali, Derviş Zaim, Derya Alabora, Dicle Anter, Duygu Asena, Ekrem Ataer, Ender Özkahraman, Erdal Erzincan, Erdoğan Aydın, Eren Keskin, Ergin Cinmen, Ergül Sönmez, Erkan Oğur, Ertuğrul Kürkçü, Esra Koç, Eşber Yağmurdereli, Faqi Hüseyin Sağnıç, Fatmagül Berktay, Ferhat Tunç, Genco Erkal, Gönül Morgül, Güler Kazmacı, Gülten Kaya, Gündüz Vassaf, Halil Ergün, Haluk Bilginer, Hasan Kaya, Hasan Saltık, Hayri Kozanoğlu, Hikmet Çetinkaya, Hikmet Karagöz, Hüseyin Ergün, Hüseyin İldan, Hüseyin Hatemi, Hüseyin Kuzu, Ilgın Su, İlkay Akkaya, İsmail Göldaş, Jülide Kural, Kezban Hatemi, Lale Mansur, Mahir Günşiray, Mebuse Tekay, Mehmet Çetin, Mehmet Güç, Mehmet Güleryüz, Metin Kahraman, Metin Üstündağ, Leman Yurtsever, Mıgırdiç Margosyan, Mihri Belli, Muhsin Kızılkaya, Murat Belge, Musa Ağacık, Mustafa Erdemli, Namık Kuyumcu, Nazan Özcan, Nazım Alpman, Nazmiye Güçlü, Nebil Özgentürk, Necmiye Alpay, Nejat Yavaşoğulları, Neşe Yaşın, Nevzat Çelik, Nilüfer Akbal, Oral Çalışlar, Orhan Alkaya, Orhan Kahyaoğlu, Osman Kavala, Perihan Mağden, Rahmi Saltuk, Rıdvan Akar, Sabahattin Çetin, Saygı Yağmurdereli, Semra Somersan, Sennur Sezer, Servet Kocakaya, Sevim Belli, Sezai Sarıoğlu, Suade Taşlıca, Suavi, Sunay Akın, Sükun Öztoklu, Şanar Yurdatapan, Tarık Ziya Ekinci, Tayfun Talipoğlu, Tektaş Ağaoğlu, Tolga Sağ, Tuğrul Eryılmaz, Tuğrul Keskin, Tülay German, Ümit Fırat, Ünal Ersözlü, Vecdi Çıracıoğlu, Vecdi Sayar, Vedat Sakman, Vedat Türkali, Yalçın Bayer, Yasemin Göksu, Yavuz Bingöl, Yıldırım Türker, Yılmaz Çelik, Yılmaz Erdoğan,Yılmaz Odabaşı, Yusuf Çetin, Yusuf Kurçenli, Yücel Sayman, Yüksel Selek, Zafer Diper, Zeki Coşkun, Zeki Demirkubuz, Zeynep Oral, Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli, ...

TİHV Genel Merkezi:
Menekşe 2 sk. No: 16/6 Kızılay/ Ankara
Tel: 312 - 425 45 52
TİHV İst. Temsilciliği: Hocazade sk. No: 8 Beyoğlu
Tel: 212 - 249 30 92
[email protected]
[email protected]


MAZLUMDER:
İnsanlar işkence ile terbiye edilmek isteniyor


Mazlumder Genel Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, son günlerde derneğe yapılan 19 işkence başvurusu ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Bazı avukatların, son zamanlarda Adana ve civari illerde yaşanan 19 işkence olayını MAZLUMDER'e bildirmiş olmaları, Türkiye'nin işkence gerçeğini bir kez daha tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Ne yazik ki işkence, Türkiye'nin bir gerçeğidir ve tüm aksi iddialara rağmen sistematik bir şekilde sürdürülmektedir.

Derneğimize yapılan başvurularda, Adana 1 ve 2 Nolu DGM'lerde yargılanan ve Gaziantep, Silifke, Mersin, Kahramanmaraş cezaevlerinde bulunan 19 tutuklunun, gözaltında işkence gördüklerine ilişkin bölge Tıp Fakültesi, Devlet ve Numune Hastanelerinden verilmiş raporlarının yargı dosyalarında da bulunduğu belirtilmektedir.

Örneğin halen Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Davut Taştekin, gıyabi tutuklu olarak yargılandığı Adana 2 Nolu DGM'ne gelmiş ve duruşma salonunda iken heyet duruşmaya "5 dakika ara vermiş" ve bu sırada Taştekin polis tarafından gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi ekiplerine teslim edilmiştir. Adana E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Mehmet Bozkır ise 11 günlük gözaltı süresinde bir kez Gaziantep, bir kez de Diyarbakır'da olmak üzere iki kez hastaneye kaldırılmış olmasına rağmen bu durum yargı dosyasına yansıtılmamış, alınan raporlar dosyaya konulmamıştır.

Bu ve benzeri uygulamalar öylesine yaygınlaşmıştır ki artık, içeri alınıp da küfür, tehdit, soğuk su, sesli müzik dinletme, tokatlanma vb uygulamalara maruz bırakılan insanlar, "çok şükür işkence etmediler" diye sevinebilmektedirler. Bu tablo, insanların işkence ile terbiye edilmek istenmesinden başka bir anlam taşımamaktadır.

Buna karşın, bazı yetkililerin işkence uygulamalarını önlemek amacıyla sık sık genelge yayınlamaları ya da güvenlik görevlilerini "eğitmek" için devlet güdümlü "insan hakları" seminerleri düzenlemeleri ise oldukça komik kaçmaktadır. Çünkü, bütün bunlara rağmen işkence uygulamaları ve iddiaları azalmayıp artmakta ve gözaltında ölümlere her gün bir yenisi eklenmektedir. Yargının bu konudaki tutumu ise işin bir başka trajik yönüdür.

İşkence ile mücadele, işkencecilerden daha fazla kararlı ve etkili çalışmayı gerektirmektedir. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski Başkanı Sema Pişkinsüt'ün, işkence kurbanlarının tedavi ve rehabilitasyonu için çalışan Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın ya da Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın başına gelenler, aslında bu konudaki resmi politikayı yeterince açıklamaktadır. Sonuç olarak mevcut yasama, yürütme ve yargı organlarından, işkencenin son bulması için köklü bir adım atmalarını beklemek, ne yazık ki artık çok gerçekçi olmamaktadır. O nedenle işkenceye karşı mücadeleyi, işkence ile terbiye edilmeyi reddeden ve bu insanlık suçuna ortak olmak istemeyen herkes sahiplenmek zorundadır.

MAZLUMDER Genel Merkezi

www.mazlumder.org.tr

inet-tr'01: Teknoloji sunumları ve eğitim seminerleri
inet-tr'01 kapsamında teknoloji sunumları ve eğitim seminerleri var. Teknoloji sunumları yarım saatlik bölümler halinde eğitim seminerleri ıse 1.00 - 1.30 saatlik dilimler halinde yapılacaktır. Teknoloji sunumları esas olarak yeşil salonda, eğitim seminerleri ise alt katta sergi salonunda yapılacaktır. Buna ek olarak Java eğitimi Konferans salonunda yapılacaktır.

1 Kasım
10.00-11.00 Sergi Salonu (Açılışa paralel)
Linux-I: Kurulum - Yunus Bal

1 Kasım 11.30-12.30 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - I: Cisco Güvenlik Çözümleri - Hakan Tağmaç
HP: E-Devlet - Mustafa Bartın

1 Kasım 11.30-12.30 Sergi Salonu
Linux - II: Tanıtım - Doruk Fişek, Serdar Köylü

1 Kasım 14.00-15.30: Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - II: Turk.Net: Sesli İnternet Servisleri - Safa Topbaş
Superonline: Teknoloji Kaynaklı Verimlilik Çözümleri - Çağatay Arslan
E-Week: Mobil İnternet ve Olanakları - Melih Kular - Kazım Oğuz

1 Kasım 14.00-15.30 Sergi Salonu
Linux - III: Ağ Temelleri - Mustafa Karakaplan

1 Kasım 16.00-17.30 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - III: Alcatel: Yeni Nesil İnternet Çözümleri - Refik Arkut
SBS: İnternet Servis Sağlayıcıları İçin Bir Çıkış Yolu: Rekabet Ederken Nasıl Bir Sinerji Yaratılır? - Münir Kundakçı
Sun Microsystems: Akıllı Web Servisleri - Bircan Arslan

1 Kasım 16.00-17.30 Sergi Salonu
Linux IV: Apache - Doruk Fişek

2 Kasım
2 Kasım 10.00-11.00 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - IV: Microsoft: Web Servisleri ile Yazılım Geliştirme - Çiğdem Çimen
Türk Telekom: TTNet İnternet Altyapısı ve İnternet Servisleri - Ali Kaplan

2 Kasım 10.00-11.00
Linux - V: E-Ticaret Uygulamaları - Barış Özyurt

2 Kasım 11.30-12.30 Yeşil Salonu
Teknoloji Sunumları - V: IT Business: Türkiye'de İnternet Omurgası ve Darboğazlar - Eylem Cülcüloğlu
Alcatel: Akıllı Optik Şebekeler - Barış Karaşahin

2 Kasım 11.30-12.30 Sergi Salonu Linux - VI: Kurumsal Çözümler - Doruk Fişek, Mustafa Karakaplan

2 Kasım 14.00-15.30 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - VI: Sigortam.Net: Finansal Hizmette Bir İlk - B2C Pazaryeri - Uğur Ergün
Ixir: Anında Mesajlaşma ve Sohbet Servisleri - Ceyhun Özata Netaş/Nortel Networks: İnternette Yeni Yaklaşımlar Optik Ethernet - Sinan Dumlu

2 Kasım 14.00-15.30 Sergi Salonu
Linux - VII: Saldırı Tespiti - Burak Dayıoğlu

*2 Kasım 16.00-17.30 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - VII: Cisco: İnternet İş Çözümleri - Deniz Sungurlu
SBS: Başarılı E-İş Uygulamaları İçin Proje Değerlendirme Metodları - Serkan Yılankaya
92nokta3.com: Teknoloji ve İnsan - Cem Tecimen, Erdal Kaplanseren .

2 Kasım 16.00-17.30 Sergi Salonu
Linux - VIII: PostgreSQL: Devrim Gündüz
Regular Expressions: Murat Koç

3 Kasım
3 Kasım 10.00-11.00 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - VIII: Türk Telekom: Bilişim Ağları Hizmetleri - Mehmet Çelikyay
HP: Uygulama Güvenliği ve Alınabilecek Risk ve Strateji Servisleri - Utku Ünal

3 Kasım 10.00-11.00 Sergi Salonu
Linux - IX: Güvenlik - Çağlar Ülküderner

3 Kasım 11.30-12.30 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - IX: NTVMSNBC: İnternette Habercilik - Adnan Bostancıoğlu
Sun Microsystems: Eğitim'de "Net" Etkisi - Erdoğan Yılmaz .

3 Kasım 11.30-12.30 Sergi Salonu
Linux - X: Virüs Korunması - Serdar Köylü

3 Kasım 14.00-15.30 Konferans Salonu
Eğitim Semineri: Java - Haluk Bingöl

3 Kasım 14.00-15.30 Yeşil Salon
Teknoloji Sunumları - X: Microsoft: Pocket PC ile Mobil Yazılım Geliştirme - Çiğdem Çimen, Çiğdem Akın
Bildiri: Kurumsal PKI Çözümleri, Tolga Kılıçlı

3 Kasım 14.00-15.30 Sergi Salonu
Linux - XI: DNS ve E-posta - Berk Demir

3 Kasım 16.00-17.30 Sergi Salonu
Linux - XII: PHP - Umut Gökbayrak, Serdar Soydemir

Türkiye'yi internete taşıyalım!
Saygılar
Mustafa Akgül


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla