Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Ölüm Oruçlarında 1. Yıl Raporu
Güncelleme: 22.10.2001

Güncelleme: 20.10.2001
BASIN AÇIKLAMASI
Bin Yılın Açlığı ( Ölüm Orucu)

Tüm insanların, insan onuruna sahip olmaklık bakımından eşitliği, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin 1. maddesinde yazılıdır. İnsanlar tutuklu ya da hükümlü statüsünde de olabilirler.O durumda da onların insan onuruna uygun muamele görme hakları vardır.Tutuldukları koşullar ve görecekleri muamele insan onuruna aykırı olamaz.İnsan onuru, bir muamele beklentisini ortaya koyar.Bu muamele beklentisi, imgesine uygun, insan olma imgesine uygun bir beklentidir. İnsanın tecrit edilmesi insan onuruna bir saldırıdır.Tecrit bir tür işkencedir. Bazı insanları "yüksek güvenlik" önlemli diye nitelendirdiğiniz cezaevlerinde tutabilirsiniz. Nitelemeniz bizi ilgilendirmiyor. Bizi, insanları "yüksek güvenlikli cezaevlerinde" hangi koşullarda tuttuğunuz ilgilendirmektedir. Bu koşullar, hakların ve özgürlüklerin özünü zedeliyorsa, itiraz ediyoruz. Tecrit, en başta insanın sosyal varlık olması gerçeğinin reddidir.Reddediyoruz.

İnsanı anlama çabası, insani bir çabadır. Tutuklu ve hükümlüler, aç kalmak suretiyle hak arama yoluna gidiyorlarsa, bu durumda yapılması gereken, aç kalarak hak arama hissiyatını ortadan kaldırmaktır.Aç kalarak hak arama hissiyatı, maddi yaşam koşullarıyla doğrudan bağlantılıdır. Aksi bir değerlendirme, eylemcinin tıp biliminin ilgi alanına giren bir sorunun bulunduğunu kabul etmek anlamına gelir.Nitekim, bin yılın açlığında tutuklu ve hükümlüler, koşullarına işaret ediyorlar ve bu koşullar biliniyor:Tecrit.

İnsanı anlama çabası insani bir çaba ise, o zaman bu çabanın gösterilmesi gerekir. İlk ve çözücü adım, tüm kamuoyunun birleştiği adımdır: Dialog. Tecrit ve dialog. Dialog varsa, tecrit söz konusu değildir. Tecrit varsa, dialog zaten yoktur. Protesto ediyoruz egemen yönetme anlayışını. Bin yılın açlığı üzerine söylenecek söz kalmadı. İnsanları sayılarla ifade etmek istemiyoruz. Adları Ayşe'ydi, Ahmet'ti, Mehmet'ti. Ellerinden uçup gittiler, annelerinin...Toplumun elinden...

Türkiye toplumu bu ağır travmayı nasıl kaldıracak, bilemiyoruz. Biz yine de o anahtar sözcüğü, herşeye rağmen, ısrarla telaffuz ediyoruz. Dialog.

Hüsnü Öndül
Genel Başkan

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ BASIN AÇIKLAMASI

Lambda Eşcinseller Grubu'ndan çağrı
İşkence suçundan yargılanan Hortum Süleyman
göreve hâlâ devam ediyor
19 Ekim 2001 Cuma günü, saat 10:00'da, Sütlücedeki Beyoğlu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülecek duruşmada Hortum Süleyman'a hep beraber hesap soralım. İşkence kimden gelirse gelsin, kime yapılılırsa yapılsın, ne sebeple olursa olsun bir insanlık ayıbıdır. 21. yüzyıl Türkiyesi'nde böylesi ayıplara yer yok. İşkenceyi örtmeye çalışmak, yok saymak, önemsememek o suça alet olmaktır. İşkence nasıl bir insanlık suçu ve ayıbı ise onu unutturmak, yok saymak veya ona hakvermek de o kadar büyük bir ayıptır. Özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren herkesi konuya duyarlı olmaya ve saat 10:00'da yapılacak mahkemeye destek vermeye davet ediyoruz. Eşcinsellere yaptığı işkenceleriyle tanınan HORTUM lakaplı eski Beyoğlu Ekipler Amiri SÜLEYMAN ULUSOY, görevine halen Fatih Emniyeti'nde, bizlerin seyirci kalmasından dolayı, devam ediyor. İşkenceye karşı mücadelelerinde Melike (Demet) Demir ve 4 arkadaşını yalnız bırakmamalıyız. Konuya duyarlı tüm kişi, kurum ve sivil toplum örgütlerini cuma günü yapılacak olan duruşmaya katılmaya çağırıyoruz.

Lambdaİstanbul Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi
PK . 162 Beyoğlu / İstanbul
e-mail : [email protected]
web : www.lambdaistanbul.org


İdea Politika tekrar yayında
Geçtiğimiz ay yayını Mahkeme kararı ile yasaklanan İdea Politika Dergisi, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile yeniden yayınlanmaya başlandı. Söz konusu Mahkeme, yayını durdurma kararını kaldırdı, daha önce yapılmış olan işlemin yanlış olduğuna ve derginin açmış olduğu davada haklı olduğuna karar verdi.

Sitesi ile birlikte toplam 25.000 okura ulaşan İdea Politika Dergisi'nin "Ordu Ne İşe Yarar?" kapak konulu Güz 2001 Sayısı geçtiğimiz ay toplatılmış, ardından yayını durdurulmuştu. Derginin Yayın Yönetmeni Erol Özkoray hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tahkir ve tezyiften Türk Ceza Kanunu 159. maddesi uyarınca açılmış olan ilk davanın birinci celsesi önümüzdeki 9 Kasım 2001 tarihinde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Sistem, devlet, rejim ve ordu ile ilgili Özkoray'ın yazmış olduğu diğer yazılarla hakkında 2 ayrı hukuki süreçte hala sürmekte. Açılmış olan dava ve diğer açılabilecek olan davalarla beraber Özkoray için toplam 30 yıl hapis cezası istenmesi bekleniyor.

3 ayda bir yayınlanan İdea Politika Dergisi'nin 13. Kış Sayısı Aralık 2001 tarihinde yayınlanacak.


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla