Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 18.10.2001

Mazlumder:
Utanç verici, vahşi savaş sona erdirilsin!

ABD ve müttefik güçlerin başlattığı saldırı sonucunda Afganistan'da bir köyün haritadan silinmesi ve 200 kişinin ölmesi ile ilgili olarak MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şube Başkanı Av. Ahmet Selamet, bir basın açıklaması yapmıştır:

Korkulan oldu. ABD'nin "Terörle savaşıyorum" bahanesi ile başlattığı insanlık dışı saldırılar sonucu Afganistan'da bir köy yerle bir oldu ve çoğunluğu kadın ile çocuk olan 200 civarında sivil can verdi. ABD insanlığa verdiği sözünde durmadı. Yalnızca askeri ve stratejik hedefleri vuracağı yalanını söyleyen ABD'nin önceki gün meydana gelen bu katliamın dışında 400 yataklı bir hastaneyi vurduğu ve 3 katlı hastanenin çökmesi ile çok sayıda hasta ve yaralının hayatını kaybettiği haberleri de dünyanın güvenilir basın organlarında (The Times) yer aldı.

Halen Afganistan'da günde dört çocuk açlıktan ölüyor, kış şartlarında ise yardım ulaşmaz ve koşullar değişmezse 100.000 çocuğun hayatını kaybedeceği endişesi dile getiriliyor.

En vazgeçilmez insan hakkı olan "Yaşam hakkı"nın ABD'nin sabıkalı elleri arasında yok olmasına seyirci kalmak, fiili işlemek kadar büyük vebaldir.

Terör bahanesi ile masum Afganistan halkına bomba yağdıran ABD ve müttefiki İngilizlerin öç alma duygularının tatmin olmasını dünya, nereye kadar seyredecektir.

İnsanların ölmesi, çocukların aç kalmasına sebep olan, silah tüccarları dışında hiç kimseyi memnun etmeyen ABD çıkarlarına hizmet etmekten başka hiçbir işlevi olmayan insanlık ayıbı, utanç verici, vahşi savaş artık sona erdirilsin istiyoruz.


İnsan Hakları İçin Köye Gidiyorlar
Bergama Kaymakamlığı İnsan Hakları İlçe Kurulu, belde ve köyleri ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinleyecek. Kurul, vatandaşların hakları konusunda bilinçlenmesi için bir de "İnsan Hakları Broşürü" bastıracak. Bergama Kaymakamlığı İnsan Hakları İlçe Kurulu, belde ve köyleri ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinleyecek. Kurul, vatandaşların hakları konusunda bilinçlenmesi için bir de "İnsan Hakları Broşürü" bastıracak.

Bergama Kaymakamı ve İnsan Hakları İlçe Kurulu Başkanı Ali Şanlıer Başkanlığında toplanan kurul, Ekim ayı toplantısında, kaymakamlığa bağlı belde ve köyleri ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinleme kararı aldı. Ali Şanlıer, bu kararı ve gerekçelerini şöyle açıkladı: "Beldelerimize ve köylerimize giderek vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek, insan hakları ihlallerini vatandaşların ağzından öğrenmek için bu toplantıları düzenlemeyi kararlaştırdık. Toplantılar önümüzdeki aylarda da sürecek."

İnsan Hakları İhlallerini Bildirin
Şanlıer ayrıca, vatandaşların karşılaştıkları insan hakları ihlallerini 631 61 61 numaralı telefona bildirmelerini istedi. İnsan Hakları İlçe Kurulu, ilk olarak Zeytindağ ve Kurfallı köylerini ziyaret edecek. 10 Ekim 2001 tarihinde yapılacak bu ziyaretlerin ardından, 24 Ekim 2001'de de Yukarıbey ve Karaveliler köylerinde birer toplantı yapılacak.
www.bianet.org , 17.10.2001


Sigortanız deprem riskine ne kadar duyarlı?
İnsan Yerleşimleri Derneği'nin basın açıklaması
Sigortanız deprem riskine ne kadar duyarlı?
Depremin bir doğal felaket olmadığını en azından 17 Ağustos'ta anladık. Yaşanan felaketten ders çıkarmak ve kamu işlevlerini de buna göre yeniden tanımlamak zorundayız. Bunlardan en önemlilerinden biri de sigorta konusu.

Genel olarak sigortalanmanın iki önemli işlevi var: Birincisi olası hasarları karşılamak. İkincisi, ki en önemlisi, riskin azaltılmasına katkıda bulunmak. DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) bu nedenle aciliyetle şseffaflaştırılmalı, katılımcı hale getirilmeli ve önüne bir eylem planı koymalıdır. Zorunlu deprem sigortasının işlevi yalnızca olası riskleri devletin sorumluluğunun dışına çıkarmak değil, başka kurumlaşmalar ve önlemlerle ççok sektörlü bir etkileşim içinde riski azaltmaktır. Sigortanın işlevini yerine getirmesi için riske duyarlı hale getirilmesi zorunludur.

DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) ve zorunlu deprem sigortası ile ilgili haberler kamuoyuna yansıdı. Bilindiği gibi New York'taki 11 Eylül saldırısından sonra Türkiye'deki 2002 yılı sigorta teminatlarının karşılanması için yapılması gereken reasürans anlaşmaları ihalesi 24 Eylül'den 3 Ekim'e ertelenmişti. Saldırı nedeniyle yapılan erteleme sonrasında gerçekleşen ihalede sigorta şirketlerinin karşı karşıya oldukları maliyet artışları nedeniyle reasürans maliyetleri de arttı. Şu anda aşağı yukarı yarı yarıya reasure edilen riskin Kasım başına kadar tamamının karşılanmış olmasına gayret ediliyor.

Maliyet artışının ise yüzde 25'ler mertebesinde sigortalılara yansıması bekleniyor. Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası yaptırma oranının yüzde onları ancak aştığı düşünülürse, maliyetlerdeki artışın ve ekonomik krizin beklenen oranlarda sigortalanmanın gerçekleşmesi konusunda önemli bir engel olabileceği düşünülebilir. Ancak Türkiye'de zorunlu deprem sigortası konusunda maliyetlerden çok daha büyük bir engel işlevinin anlaşılmaması konusudur. Bu nedenle bugun asıl sorun zorunlu deprem sigortasının ne işe yaradığının kamuoyunun ve sigorta kuruluşlarının bilmemesidir. DASK'in işlevi kamuoyu tarafından tam bilinmediği için, zorunlu deprem sigortası 'ev alıp satarken ödenmesi gereken harçlardan ve vergilerden biri' olarak algılanmaktadır.

Adı her ne kadar 'zorunlu' olsa da, bu sigortanın zorunluluğu yalnızca devletin hasar vukubulduğunda sorumsuz kılmaktan başka bir ise yaramayacaktır. Oysa sigortalanmanın bir işlevi de riski azaltmaktır. Bunun için de zorunlu deprem sigortası riske duyarlı hale getirilmelidir. Bu konuda geçmişteki örneklere bile bakmak yeter.

Yalnızca İstanbul'da 1912 yılında 48 adet yerli ve yabancı sigorta şirketinin bulunduğu ve henüz o tarihlerde şehir planlama ve imar normlarının belirlenmemiş olmasına rağmen bu şirketlerin o tarihlerde ortaklık içinde düzenli olarak yangına karşı sürekli yenilenen risk envanteri haritaları hazırlattıkları hatırlanırsa, bugünkü durumun günümüzün teknolojik imkanları icinde çok yetersiz olduğu farkedilebilir. Zorunlu deprem sigortası ve (DASK) gibi bir uygulamanın hayati önemi yalnızca olası afetlerden sonra işlevini yerine getirmesinde değil, başka kurumlaşmalar ve önlemlerle birlikte bir 'sinerji' oluşturarak, daha hasar oluşmadan riski azaltıcı, afet zararlarını azaltıcı bir işlev görmesindedir.

Bu nedenle DASK aciliyetle şu aşağıdaki konularda kamuoyunu aydınlatmalıdır:
1. Zorunlu deprem sigortasının uygulanma aşamaları için bir zaman planı bulunmakta mıdır? Bu zaman planında sigorta primlerinin mülkün değeri, büyüklüğü gibi parametreler dışında, riske duyarlı hale gelmesi için hangi aşamalar ve kurumsal işbirlikleri öngörülmektedir?
2. Zorunlu deprem sigortasından elde edilecek prim tahsilatının risk azaltıcı projeler için kullanılması düşünülmekte midir? Eğer düşünülmekte ise, bu konuda nasıl bir model öngörülmektedir?
3. Zorunlu deprem sigortası'nın bazı belediyelerin sürdürdüğü risk envanteri (zemin etüdleri ve bina envanteri) çalışmaları ile nasıl bir ilgisi bulunmaktadır?
4. Sigortalıların muhatabı kimdir, haklarını, yükümlülüklerini, imkanlarını tanıtıcı ve kamuoyunu bilgilendirici bir çalışma yapılmakta mıdır?

İnsan Yerleşimleri Derneği
0212 249 71 67


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla