Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 11.10.2001

Mimarlar Odası: Masum İnsanlar,
Tarih ve Kültür mirası tahrip ediliyor

ABD ve müttefiklerinin 11 Eylül 2001'deki terörist saldırıya karşı "misilleme" olarak ve "teröristleri cezalandırma" adına Afganistan'da sürdürdükleri bombardımanda, yine "masum insanlarla" birlikte insanlığın ortak "tarih ve kültür mirası" da tehdit ve tahribat altındadır.

Başta Kabil olmak üzere, Mezar-ı Şerif, Kandahar, Celalabad, Herat, Bamiyan, Şiberghan ve diğer kentlerin her biri "binlerce" yaşındadır. Arkeoloji-mimarlık tarihi bakımından yine insanlığın ortak zenginlikleri olarak eşsiz değerlerdeki uygarlık mirasını barındırmaktadırlar.

Yakın geçmişte Taleban'ın tarihi Buda heykellerine yönelik "dogmatik" ve uygarlık karşıtı tutumlarını haklı tepkilerle eleştiren bizlerin ve tüm insanlığın, şimdi aynı tarihin tüm birikimlerini taşıyan kentler ve topraklar üzerindeki "bir başka dogmatik tutumdan" kaynaklanan ağır tahribat karşısında sessiz kalması ve bu "kültürel kıyımı" onaylaması kabul edilemez...

Bu nedenle, Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) ile Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Başkanlarına gönderdiğimiz mesajların Türkçe suretlerini ekte sizin de bilgi ve değerlendirmelerinize sunuyor, savaşın durdurularak, masum insanların ve kültürel mirasın kurtarılmasına katkılarınız olacağı inancıyla iyi dileklerimizi iletiyorum.

Saygılarımla,
Oktay Ekinci
Mimarlar Odası Genel Başkanı

AIA Başkanı John D. Anderson'a mesajımız
UIA Başkanı Vasillis Sgoutas'a mesajımız

Ankara : 10.10.2001
Sayı : 09/1404

Sayın John D. Anderson
Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) Başkanı
Washington DC/ABD

Sayın Başkan,
11 Eylül 2001 günü New-York'da yapılan terörist saldırı nedeniyle üzüntümüzü ve geçmiş olsun dileklerimizi bildirdiğimiz mesajımıza verdiğiniz 17 Eylül 2001 tarihli yanıtınızdaki görüşlerinize katılıyoruz.

Gezegenimiz gerçekten daha da küçülmektedir. İnsanla birlikte kentleri ve mimarlığı hedef alan bu gibi korkunç eylemler, herkesle birlikte mimarların da küresel toplumun yeniden yapılanmasında gerekli olan dostluk bağlarını güçlendirmektedir. Bu nedenle bizler, sizin de belirttiğiniz gibi mesleğimiz adına da terörizmin son bulması için ortak çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız...

Sayın Başkan,
Karşılıklı mesajlarımızdaki bu duygu ve düşüncelerin, bizim gibi sizler için de şimdi savaş uçakları tarafından bombalanmakta olan Afganistan Halkı ve Afganistan'daki kentsel ve kültürel miras için aynı düzeyde geçerli olduğunu biliyoruz. Ülkemiz mimarları, 11 Eylül 2001 günü New-York' daki saldırı karşısında hem insanlık adına, hem de mesleğimiz adına nasıl üzüntü duydularsa, şimdi de 7 Ekim 2001'den bu yana bomba yağmuru altındaki Afganistan toplumu ve kentleri için de aynı üzüntüyü duymaktadırlar. Çünkü bu savaş altında, yine çok sayıda masum insanla birlikte, dünya uygarlık tarihindeki 2000-3000 yıllık geçmişi barındıran zengin bir "mimarlık mirası" da tehdit ve tahribat altındadır.

Yakın geçmişte Taleban'ın tarihi Buda heykellerine yönelik "dogmatik" ve uygarlık karşıtı tutumlarını haklı tepkilerle eleştiren bizlerin ve tüm insanlığın, şimdi aynı tarihin tüm birikimlerini taşıyan kentler ve topraklar üzerindeki "bir başka dogmatik tutumdan" kaynaklanan ağır tahribat karşısında sessiz kalması ve bu "kültürel kıyımı" onaylaması kabul edilemez...

Sayın Başkan,
Bu nedenlerle, 11 Eylül trajedisine karşı ortak duygularımızı yinelerken, şimdi dünyanın tarihsel topraklarına ve en eski kentlerine karşı sürdürülen bu misillemeye karşı da sizle ortak mesleki duygular içinde olduğumuza inanıyoruz. Sizleri de ABD hükümetine çağrı yaparak, masum insanları ve insanlığın ortak mimarlık mirasını tehdit eden bu savaşın durdurulmasına yardımcı olmanızı bekliyor, tekrar iyi dileklerimizi iletiyorum.

Saygılarımla,
Oktay Ekinci
Mimarlar Odası Genel Başkanı

Sayın Vasillis Sgoutas
Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Başkanı
PARIS

Sayın Başkan,
11 Eylül 2001'de New-York'ta yapılan terörist saldırı ile 7 Ekim 2001'de Afganistan'a yönelik başlatılan savaş nedeniyle Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) Başkanı Sayın John D. Anderson'a gönderdiğimiz mesajı sizin de bilginize sunuyorum...

11 Eylül 2001'de masum insanlarla birlikte 20. yüzyıl mimarlığının simge binaları da nasıl yok edilmişse, şimdi de Afganistan'da yine masum insanlarla birlikte dünya mimarlık tarihinin beşiği olan kültür mirası niteliğindeki en eski kentler bombalanmaktadır.

Yakın geçmişte Taleban'ın tarihi Buda heykellerine yönelik "dogmatik" ve uygarlık karşıtı tutumlarını haklı tepkilerle eleştiren bizlerin ve tüm insanlığın, şimdi aynı tarihin tüm birikimlerini taşıyan kentler ve topraklar üzerindeki "bir başka dogmatik tutumdan" kaynaklanan ağır tahribat karşısında sessiz kalması ve bu "kültürel kıyımı" onaylaması kabul edilemez... Bu nedenle sizden dileğimiz, UIA'nın da BM, UNESCO ve ICOMOS nezdinde girişimlerde bulunarak, hem masum insanları korumak, hem de dünyanın tarihsel ve kültürel mirası üzerindeki bu büyük tehdidi ve tahribatı durdurmak için dünya mimarlarının ABD ve müttefiklerine savaşa son vermeleri çağrısını bizim adımıza da iletmenizdir.

Saygılarımla,
Oktay Ekinci Mimarlar Odası Genel Başkanı


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla