Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 09.10.2001

Barış İçin Bilgi Ağı'ndan
ATTAC Bildirisi: 'Benim adıma değil'

Globalleşmenin yıkıcı etkilerine karşı mücadele edenATTAC´ın Afganistan´a saldırı üzerine yayımladığı basın bildirisi şöyle:

Savaş, terörizmle mücadele yolu değildir!
Hukuk devleti ilkelerine ve uluslararası hukuka geri dönülsün!
Cepheleşme baskısına karşı koyalım!

Terörizme karşı etkin mücadele bombalarla, roketlerle ve başka askeri yollarla kazanılamaz. ATTAC bu nedenle Afganistan´a karşı askeri operasyonu reddediyor. New York ve Washington´daki saldırıların faillerinin arkasında duran güçler bu yöntemlerle yakalanamaz. Bunu, ABD´nin son 20 yılda Libya, Irak, Sudan vb ülkelere yaptığı askeri operasyonlar da kanıtlıyor. Tersine, bu operasyonlar ancak terörizmin yeni zemin kazanmasına ve şiddet kısır döngüsünün ilerlemesine yaramıştır. Tırmanmanın özünde denetimsizlik ve hesaba katılmayan riskler vardır. Bunun için bu tırmanma mantığının mutlaka kırılması gerekir. Askeri tırmanmanın bir sonucu olarak suçsuz insanlar kurban ediliyor. Saldırılar başlamadan önce de yüzbinlerce Afgan sivil kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşmüş ve sefalet ile açlıkla karşı karşıya kalmıştı. Bu savaş, havadan yiyecek ve ilaç atılarak insani kılınamaz. ABD´deki terör saldırıları tam da acımasız biçimde sivilleri hedef aldığı için, Afgan sivil halkı arasında "kurunun yanında yaşın yandığı" mantığı geçerli olamaz.

Afganistan´a askeri saldırılar uluslararası hukuka aykırıdır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi´nin 12 Eylül tarihli Terörizm Kararı´na göre, şiddete kadar kademeli yaptırımlara ancak BM yetkili kılınmıştır. Bunun için gerekli olan uluslararası hukuk süreci işletilmemiştir. Afganistan'a karşı askeri saldırılar sonuçta "dişe diş göze göz" kanununa, intikama ve karşı saldırı mantığına dayanmaktadır. Güçlü olanın haklı olduğu ilkesine karşı, hukukun gücünü çıkartmak zorundayız. Ancak böyle bir politika medenî olma etiketini hakkedebilir.

Terörizme karşı medeni bir cevap, eylemsizlik anlamına gelmez. New York ve Washington saldırılarının arkasındakiler halen klasik polisiye yöntemlerle aranmaktadır ve bunlar başarısız da değildir. Suçlular savaşsız da bulunabilir ve en iyisi, bunları uluslararası bir ceza mahkemesi önüne çıkartmaktır. ATTAC, hukuk devletine ve uluslararası hukuka dönüşü talep eder. Terörizme karşı mücadele, demokratik hakların kısıtlanmasına yol açmamalıdır. Düşünceli, ölçülü ve akılcı davranma özelliklerimizi yitirmeyelim. Savaş zamanlarında hep oluşturulan uyum ve cepheleşme baskısına karşı duruyoruz. Eleştirel bakma yetisi, siyaşı alternatiflerin dile getirilebilmesi icin uğraşanlar, bir cemaat ideolojisine ve onun içi boş hitabetine kurban edilmemelidir.

Bu, ancak hep şiddet, iç savaş, terörizm ve savaş doğuran yapısal sorunların çözümü için çalışmayı gerektirir: Çözülmemiş sorunlar, özellikle de Filistin sorunu ve neoliberal küreselleşme, az sayıda muzafferin yanında çok sayıda kaybeden yaratıyor, sosyal kutuplaşma, sefalet ve yokluk tırmanıyor.

ATTAC, ABD´deki barışçı güçlerle dayanışma içindedir.
"Benim adıma değil!" sloganına katılıyoruz.

Greenpeace Açıklaması

Terorizm ve savaş, siyaşı çatışmanın şiddet içeren aşırı bir dışa vurumudur. Şiddet içeren saldırılara verilen şiddet içeren tepkiler, yalnızca daha fazla şiddet, daha fazla trajedi ve daha fazla insanî acı üretir. Bir Filistinli'nin oğlunu, bir İsrailli'nin kızını, bir Amerikali'nın babasını, bir Afganlı'nın annesini yitirmesi eşittir, çünkü insanın çektiği acı, buna yol açan siyasetin haklılığına bağlı olarak azalmaz.

Toplumlarımızın ve yaşadığımız çevrenin varlığını sürdürmesi ve güvende olması ancak, insanlık çatışmaların çözümü için barışçıl yöntemler bulabildiğinde gerçekleşecektir.

Halen, nükleer silahlarla dolu bir dünyada diken üzerinde yaşıyoruz. Dünya, yeni silah sistemlerinin ve uzaya yönelik yeni bir silahlanma yarışının tehdidi altında. Milyarlarca insan her gün yiyecek, su ve hayatta kalmanın temel araçlarından yoksun olmaları nedeniyle acı çekiyor. Çevresel bozulma, milyonlarca mülteci yaratmış durumda; büyük ölçekli fosil yakıt bağımlılığı siyasî dengesizliklere yol açıyor; küresel ısınma nedeniyle toplumlar deniz seviyesi yükselmesi tehlikesiyle karşı karşıya.

Dünya hâlâ, her biri geleceğimizin güvenliği açısından temel sorularla birlikte gelen; iklim değişikliğinden kaynaklanan yaygın sorunlar ve açlık, gezegenimizin zehirlenmesi, biyoçeşitliliğin yok olması gibi sorunlara etkin bir yanıt verilmesini bekliyor. Gezegene yayılma potansiyeli taşıyan yeni ve büyük bir şiddet döngüsünün ateşlenmesiyle geleceğimizin daha fazla tehlikeye atılmas kabul edilemez.

Ortaya çıkan bu çatışmadaki tüm taraflara; kendilerini tehdit altında bir gezegenin insanları olarak görmeleri, eylemlerini öç almaya ve misilleme yapmaya yönelik kısa vadeli kıstaslarla değil, gezegenimizin barışı ve güvenliğine ilişkin uzun vadeli kıstaslarla değerlendirmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Siyasî ve ekonomik farklılıklarından bağımsız olarak tüm insanlık, aynı en temel hak, gereksinim ve değerleri paylaşmaktadır. Görevimiz artık, ortak geleceğimize yönelik tehditler karşısında dünyanın bütününü kapsayan çözümler yaratmak olmak zorundadır.

Deniz Güman
Greenpeace Akdeniz-Türkiye / Greenpeace Mediterranean-Turkey Posta Kutusu / PO Box: MBE 105/109 Salıpazarı 80040 İstanbul
Tel: +90(212)292 76 19-20 Fax: +90(212)292 76 22 [email protected]
GREENPEACE


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla