Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 12.09.2001
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI
Taksim'de Bomba, 12 Eylül Darbesi ve
Anayasa Değişiklikleri
... Devamı
Güncelleme: 12.09.2001

MAZLUMDER 'den Taksim'de yaşanan olayla ilgili açıklama:
Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şube Başkanı Av. Ahmet Selamet dün Taksim'de yaşanan olayla ilgili basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, insan hayatının kutsal, yaşam hakkının ise en temel insan hakkı olduğu inancıyla bu hakkı ortadan kaldırmaya yönelik her türlü girişimi kabul edilemez bulduğunu açıkladı.
Şiddetin her türlüsüne, kimden gelirse ve kime yönelik olursa olsun karşı olan Mazlumder Taksim'de yaşanan ve iki polis memuru ile bir sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği intihar saldırısını kınamakta, bu tür eylemlerin toplumsal huzuru sabote ettiğini düşünmektedir.
Bugüne kadar hukukun üstünlüğü ve insan hakları normlarını zedeleyen şiddet eylemlerine karşı olan Mazlumder bundan sonra da aynı duyarlılığını kararlılıkla sürdürecektir.

Güncelleme: 05.09.2001
"Zorunlu Bağış Canımızı Sıkıyor!"

Tüketici hakkı ihlâllerine ilişkin Ağustos ayı raporunu açıklayan Müstakil Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi Başkanı Nergis Şenel; "kamuoyuna yaptığımız çağrı ses getirdi; zorunlu bağıştan herkes şikâyetçi" dedi. Müstakil Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi Başkanı Nergis Şenel konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Müstakil Tüketiciler Birliği bünyesinde hak ihlâline uğrayan tüketicilere hukuki yardımda bulunmak üzere oluşturulan Başvuru Merkezi'ne, Ağustos ayı içinde toplam 179 başvuru yapılmıştır.

 • Zorunlu bağış............................... 53
 • Ayıplı hizmet................................ 37
 • Ayıplı mal.................................... 31
 • Kapıdan satış............................... 20
 • LPG............................................12
 • Promosyon...................................11
 • Banka kredileri...............................7
 • Baz istasyonu................................6
 • Cep telefonunda sabit ücret.............1
 • Kamusal hizmet..............................1

  TOPLAM..................... 179

Temmuz ayı içinde zorunlu bağış haritasının oluşturulmasına ilişkin çağrımız kamuoyundan büyük destek görmüş ve başvurularda zorunlu bağış şikâyetleri ilk sırayı almıştır. Özellikle okullara kayıt dönemi ile birlikte zorunlu bağışa ilişkin başvurular artarak devam etmektedir. Yapılan başvurular, zorunlu bağışın canımızı sıktığını göstermektedir.

Başvuru Merkezi'ne başvuran tüketicilere ücretsiz hukuki yardımda bulunularak hakları anlatılmıştır. Ayrıca başvurunun niteliğine göre karşı taraf ile görüşülmüş ve uzlaşma ortamı oluşturularak hak ihlâlinin giderilmesi sağlanmıştır.

Nergis Şenel
Müstakil Tüketiciler Birliği
Başvuru Merkezi Başkanı

Barış günündeki olaylar için Mazlumder:
Barış Gününde Şiddet

1 Eylül Barış gününü kutlamak isteyen HADEP üyesi pek çok vatandaşa, sert bir üslupla engel olundu. Bir gün önce evler basılmak suretiyle partililer gözaltına alındı. Çeşitli illerden Ankara'ya gelmek isteyen vatandaşlara engel olundu. Barış gününü kutlamak isteyenler, tahta ve demir çubuk kullanılarak dövüldü. Zeytinburnu'ndaki kovalama sırasında, bir kişi merdiven boşluğuna düşerek hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

Öncelikle, "makul şüphe" olmadan, insanların bir gün önceden evleri basılarak gözaltına alınmaları hürriyeti tahdittir. Ardından Ankara'ya gitmek isteyen binlerce insanın alıkoyulması seyahat özgürlüğünün engellenmesidir. Şöförlerin gözaltına alınmasında da ticari faaliyetin engellenmesi söz konusudur.

Hürriyeti tahditten yaşama hakkına varıncaya kadar, ihlallerin yapıldığı Barış Günü kutlama teşebbüsünde, kamuoyu sessiz kalmış ve yapılan ihlallere verilmesi gereken tepkiyi göstermemiştir.

Daha önce İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in İstanbul polisini kutlaması izahı mümkün olmayan bir durum olarak ortaya çıkmıştır. Dünyada coşku ve şenliklerle kutlanan barış gününün Türkiye'de dayak ve ölümle sonuçlanan tepkilere muhatap olması, ülkenin bulunduğu acıklı manzarasını göstermesi açısından anlamlıdır. Yapılacak gösterileri "kamu düzeni"ni bozmak gibi muğlak ve anlaşılmaz bir nedenle yasaklayan anlayış kapılarını hukuk devletine kapatmış demektir.

Halkın iradesini önemseyen yönetimler, vatandaşının tepkisine bırakın karşı çıkmayı; onu anlamak için bu tip gösterileri bir ihtiyaç olarak görür ve teşvik ederler. Daha gösteriler yapılmadan insanların gece yarısı evlerden alınması, parti binalarının kapıları kırılarak içeri girilmesi Türkiye'de sıkça rastlanan "niyetin yargılanması"na örnek teşkil etmektedir. Barış gününe savaş anlayışıyla girilmemesi için, vatandaştan bakana kadar, özgürlüğe, barışa ve hepsinden öte insan onuruna saygının oluşması kaçınılmaz şart olarak karşımıza çıkmaktadır. "Kamu düzeni" ancak böyle oluşur. Barış Günü savaş mantığıyla kutlanmaktan o zaman kurtulur.

Barışın oluşması, tüm seslerin ifade imkanı bulması ve karşı düşünceye tahammülle mümkün olacaktır. Vatandaşlarımız ve özellikle polis ayrıca tüm yetkililer bu çağrımızın muhatabıdır.

MAZLUMDER

F Tipi vahşetin bilançosu:
32 Yaşam - Yüzlerce Sakat


Ölüm Oruçları 316. Günde ... Devam Ediyor...
F Tipi Cezaevlerini protesto etmek amacıyla ölüm orucu yapan yakınlarına destek amacıyla Küçükarmutlu'da bir evde ölüm orucu yapan TAYAD'lı tutuklu yakını 39 yaşındaki Hülya Şimşek 31 Ağustos 2001 günü saat 12.40'da yaşamını yitirdi. Hülya Şimşek 286. gündür ölüm orucunda bulunuyordu. Hülya Şimşek'in kardeşi Zeynel Abidin Şimşek, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde ölüm orucunda... Devamı
Güncelleme: 01.09.2001

Şırnak- Beytüşşebap ve Silopi Araştırma İnceleme Raporu

Şırnak ili Beytüşşebap ilçesine bağlı Aşat ve Ortaklı köylerinin 20 Temmuz 2001 günü boşaltılması, Silopi ilçesi HADEP yöneticileri Ebubekir Deniz ve Serdar Tanış'ın durumları hakkında bilgi almak ve yine Şırnak iline bağlı Ilıcak, Dağaltı ve Hisar Kapı köylerine gıda ambargosunun uygulanması köylere giriş ve çıkışların yasaklanması ve söz konusu köylerin boşaltılma tehdidi ile karşı karşıya olmasıyla ilgili iddiaları araştırmak ...Devamı
Güncelleme: 01.09.2001

Türkiye Bilişim Derneği
18. Bilişim Kurultayı programı


Bilişim Zirvesi 2001 içinde Türkiye Bilişim Derneği'nce 18. Bilişim Kurultayı düzenlenecek. Açık oturumlar çoğunlukla Lütfi Kırdar Anadolu Salonunda, çalışma grupları ise çoğunlukla Askeri Müze'de Parke Salon'da gerçekleştirilecek. Askeri Müze Kırmızı Salon'da hem açık oturum hem de çalışma grubu yapılacak. Kurultay kapsamında düzenlenen panel ve çalışma grubu programı ise şöyle: ...Devamı
Güncelleme: 01.09.2001

Güncelleme: 01.09.2001
Dünya Barış Günü'nde İHD:
"Barışa ihtiyacımız var"


"1 Eylül Dünya Barış Günü" bir kez daha savaşların, çatışmaların ortasında kutlanmaya çalışılacak. Dünyanın bir çok bölgesinde çatışmalar devam ederken bu çatışmaların en yoğun yaşandığı Ortadoğu'da kan akmaya devam ediyor. Bizde çatışmaları yoğun bir biçimde yaşamış, bu nedenle de bir çok kayıp vermiş bir toplumun insanları olarak; Barışa çok ihtiyaç duyuyoruz. Savaşlar ve çatışmalar, savaş araçlarını üretenler ve savaşa karar verenler dışında hiç kimseyi mutlu etmiyor. Savaşın en büyük acısını ise kadınlar ve çocuklar yaşıyor. Bugün bizim topraklarımızda da birçok anne çocuğunu yitirmenin acısını yaşarken, birçok kadın da savaşın şiddetini, taciz ve tecavüzün travmalarını yaşamaya devam ediyor.

Boşaltılan binlerce köyün insanları topraklarından aynı ve mutsuz yaşıyor.

Savaş, acıları ortaklaştırıyor. Ortak acılarda birleşen insanların yüksek sesle barışı talep etmeleri gerekiyor.

Evet: Barışa İhtiyacımız Var!
1 Eylül Dünya Barış Günü'nün bu topraklarda yaşayan Türkler, Kürtler, Ermeniler, Çerkezler, Rumlar, Yahdudiler, Lazlar, Keldaniler, Süryaniler hepimiz, kısaca aynı göğün altında yaşayan herkese bu kez gerçekten barış getirmesini istiyoruz.

BARIŞ, HEMEN ŞİMDİ!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

İnsan Hakları Derneği 2001 Raporu
Güncelleme: 24.08.2001

Sivil İletişim Ağı
Haftalık Duyuru Bülteni
13 Ağustos 2001 191. Hafta

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla