Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 26.07.2001
Açlık grevinden çıkanlar için
"Erişkin maması" ihtiyacı

Yakında yurtdışından Türkiye'ye dönecek olanlara duyurulur: Açlık grevinden ötürü hastalanan veya grevi bırakanlar için "Erişkin maması"na ihtiyaç var ve gidişe bakılırsa bu ihtiyaç sürecek. Tahliye olan iki tür hasta var:

Birinci grup geçtiğimiz aylarda bilinçlerinin bulanıklaşması üzerine müdahale edilmiş, uzunca bir süre tutuklu statüsünde hastanelerde kalmış ve büyük oranda Wernicke-Korsakoff hastalığı geliştirmiş hastalar. Bunlarda büyük ölçüde beslenme iyi veya kötü haftalar önce başlamış olduğu için genellikle tahliyelerinin hemen ertesinde normal diyete geçilebiliyor.

İkinci grup ise bilinçleri açık olarak açlık grevini sürdürürken, müdahale edilmemiş ve bu noktada tahliye edilenler. İşte geçiş diyeti olarak mamaya ihtiyaç duyulan asıl hastalar bunlar. Bu hastalar büyük bir çoğunlukla vücut ağırlıklarının %40'ına kadar kaybetmiş ama bilinçleri açık ve ağızdan beslenebilen hastalar. Normal diyet ve/veya polipeptid tabir edilen mamaların bozulmuş barsak sistemlerinden emilememe olasılığı yüksek olduğu için ağızdan alınabilen oligopeptid ve lifli mamaları tercih ediliyor. Ağızdan alınabilenler çeşitli aromalarla tatlandırıldığı için kullanımları daha kolay oluyor. Sondalarla doğrudan mideye verilen türlerin tadı olmadığından kullanımları pek kolay olmuyor; yine de yoklukta bunlara da itiraz edilmiyor.

Bir kaç mama ismi: Survimed (Şişede sıvı halde veya "instant" toz halde), Peptison, Jevitty plus-Fibre, Impact...

Olanağı olanların, getirebildiği kadarını bavullarına koyup getirmeleri rica ediliyor. Gelen erişkin mamalarının doğrudan İstanbul İnsan Hakları Vakfı şubesine iletilmesi isteniyor. Böylece ihtiyaç noktalarına bir merkezden dağıtım yapılabiliyor.

Bilgi: İnsan Hakları Vakfı İstanbul Şubesi www.ihd.org.tr

Baz istasyonları geliri vergilendirilsin
"Baz istasyonları geliri, vergiden muaf mı?.."

Baz istasyonlarının kurulması için bina sahiplerine ödenen kira paralarının vergilendirilmediğini tespit ettiklerini belirten Müstakil Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Av. Arife Gökkaya Dinç; "Devletin kaynak arayışına katkı yapıyoruz; alın size yeni bir gelir kapısı" dedi.

Müstakil Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Av. Arife Gökkaya Dinç konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Derneğimizce yapılan incelemeler sonucunda, baz istasyonlarının kurulması için alınan kira bedellerinin kayıt dışı kaldığını ve vergilendirilmediğini tespit etmiş bulunmaktayız. Asgari 5.000 USD. dan başlayan ve kimi yerlerde 100.000 USD. na kadar yükselen baz istasyonları kira geliri, bina sahipleri tarafından Maliyeye bildirmemekte ve vergi kaybı meydana gelmektedir.

Oysa ki, binasına baz istasyonu kurduran kişi, bunu kira karşılığı yapmakta ve gelir elde etmektedir. Vergi hukukunun temeli, her türlü gelirin vergilendirilmesi esasına dayanmaktadır. Bu nedenle derneğimizce, baz istasyonlarının kurulması için bina sahipleri tarafından alınan kira gelirinin vergiye tabi olup olmadığı, vergiye tabi ise, ne gibi işlemler yapıldığı hususunda Maliye Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur.

Bu durumu ayrıca kamuoyunun huzurunda Maliye Bakanlığı yetkililerine ihbar ediyoruz: Ekonomik bunalımın yaşandığı bugünlerde, kaynak arayışlarına katkıda bulunuyoruz. Ülke çapında onbinlerce binaya kurulan baz istasyonları için bina sahiplerinin aldığı kira geliri vergi dışıdır. Telekomünikasyon Kurumu ve GSM. şirketlerinden alınacak baz istasyonları haritasına göre, ülke çapında vergilendirme seferberliği başlatılmalıdır.

Av. Arife Gökkaya Dinç
Müstakil Tüketiciler Derneği
Genel Başkan Yardımcısı

MAZLUMDER: Kayıp işadamının cesedi kafasında tek kurşunla bulundu
Gaziantep'te geçtiğimiz Perşembe günü, evinden arabasıyla, "bir saat içinde dönerim" diyerek ayrılan işadamı Ali Haydar Tanyeri'nin cesedi, ertesi sabah Ceyhan yakınlarındaki bir mısır tarlasında işkence edilmiş, kafasına tek kurşun sıkılmış ve yakılmış olarak bulundu.

Tarla sahibi köylünün bulduğu ceset, aynı gün, Adana Adlî Tıp kurumuna kaldırılırken, o sırada ilgili mercilerin kapısını çalan yakınları, Tanyeri'nin ölümünden, Cumartesi akşam saatlerinde haberdar edildiler. Tanyeri'nin 27 LY 049 plakalı aracı ise, cesedin bulunduğu yerden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta, inşaat halindeki bir benzin istasyonunda bulundu.

Türkî Cumhuriyetlerde ticari ilişkiler yürüten Tanyeri'nin, hangi nedenle, kimler tarafından kaçırılıp vahşice öldürüldüğü henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak, ailesinin ve yakın çevrelerinin iddiaları, Susurluk benzeri bir şebeke ile karşı karşıya olunduğu ihtimalini güçlü kılıyor.

Biz MAZLUMDER olarak, olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Konuyla ilgili ayrıntılı raporu, önümüzdeki günlerde kamuoyunun bilgisine sunacağız. Şimdilik şu kadarını söyleyelim ki, başından beri "devleti" rahatsız etmediğini bildiğimiz, sivil-resmî karışımı bu yapılanmanın operasyonel ayağı, her gün birilerini yutmaya devam ediyor. Yetkililerse, kendileri gibi bizi de uyutmaya çalışıyorlar, ancak onlar hep uyanık...

Ömer Ekşi
Mazlumder Genel Sekreteri
www.mazlumder.org.tr

LKD'nin 24. Sohbet toplantısı
LKD sohbetleri 24'üncüsü ise 25 Temmuz çarşamba akşamı 18.30'da Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi D blok / Kırmızı Salon'da yapılacaktır.

Iptables ve Ipchains ile Linux'ta firewall: Mert Alta ([email protected]) Linux'ta ipchains ve iptables ile nasıl firewall (güvenlik duvarı) yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir, çeşitli senaryolar... Firewall'lar internetin tehlikelerini kendi ağınızdan ve bilgisayarınızdan uzak tutmak ya da ağınızdaki temiz ve saf üyelerin şeytani internet arzularına erişmelerini engellemek için ateşten bir duvar örer?

Gelecek toplantılar ve konulartı şöyledir: LKD 25: 08 Ağustos Çarşamba. Qmail Sunucusu: İsmail Yenigül ([email protected])

LKD 26: 22 Ağustos Çarşamba. DjbDNS Sunucusu: Ömer Faruk Şen ([email protected])

LKD 27: 12 Eylül Çarşamba. Apache-PHP-Linux ile Yuksek Performans: Burak Dayıoğlu ([email protected])

LKD 28: 19 Eylül Çarşamba. Linux Kullanıcıları Derneği İnternet Hizmetleri: Berk Demir ([email protected]), Selami Aksoy ([email protected])

LKD 29: 26 Eylül Çarşamba. Serbest yazılımlarla üniversite / fakülte hizmetleri: Tanju Aktuğ ([email protected])


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla