Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLARSivas'ta Katledilenler anılıyor
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta, kaldıkları Madımak Oteli'nde yakılarak öldürülen 37 aydın ve sanatçı, bugün Türkiye'nin çeşitli illerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Sivas'ta katliamın gerçekleştiği Madımak Oteli önüne bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri tarafından karanfil bıraktı. Anma Töreni'nde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Timurtaş Özmen, kitle örgütleri ve bazı siyasi parti temsilcilerinden oluşan grup, öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Daha sonra Eski Belediye Sokak'ta bulunan Madımak Oteli'ne gelen grup, otel önüne, 2 Temmuz 1993 tarihinde hayatını kaybeden 37 kişinin fotoğraflarını ve karanfil bıraktı.

Özmen, burada yaptığı konuşmada, aydınların ve konukların ateşe verildiği 2 Temmuz 1993'ün 'insanlık tarihinin karanlıkta kaldığı bir gün' olduğunu ifade etti. Özmen şöyle devam etti: "Madımak'tan kanatlanıp bizleri terk eden sevgiden başka şey değildi. Yüreğimizi burkan ve gözlerimizden boşalan, vicdanımızın ezilmişliğinden başka şey değildi. Geçmişte yaşanan bunca katliama, bunca acıya rağmen yine savunmasız yakalanmıştı insanlar. Kendileri gibi düşünmeyenleri, kendi değerlerine uymayanları öldürmeyi meşru görenler, o gün bu gündür, o yüz kızartıcı alevleri umursamadılar, görmezden geldiler. Kafir ve müşrik diye tanımladıkları, murdar ve necis diye ilan ettikleri insanları diri diri yakmanın dinsel mazeretleri üzerine ahkâm kesip, yüzyılın en büyük ayıbının üstünü örtmeye çalıştılar."

Kitle örgütleri adına konuşan Sevgi Başkavak ise Sivas'ın insanları yakan şehir olarak değil, inanları yakanları lanetleyen bir şehir olarak anmak istediklerini belirtti.

İstanbul'da: Çeşitli parti ve dernek üyelerinden oluşan bir grup, Karacaahmet Cemevi önünde toplandı. Gruptakiler, daha sonra Sivas olaylarında hayatını kaybeden Nesimi Çimen'in mezarına kadar sloganlar atarak yürüdü. Olayların protesto edildiği konuşmanın ardından türküler söylendi. Grup daha sonra şair Asım Bezirci'yi anmak için Zincirlikuyu mezarlığına geçekek burada, şair Asım Bezirci'yi mezarı başında andı.

Ankara'da: Başta Pir Sultan Abdal Derneği Ankara Şubesi üyeleri olmak üzere, değişik dernek ve sivil kuruluşların üyelerinden oluşan kalabalık bir grup Sıhhiye Köprüsü'nden Abdi İpekçi Parkı'na yürüdü. Grup üyeleri, polisin arama kordonundan geçerken zaman zaman gerginlik yaşandı. Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan göstericiler, Sivas olaylarını protesto ettiler.

Eskişehir'de: Sivas olaylarında hayatlarını kaybedenler, Eskişehir'de de törenle anıldı. Vardar İş Merkezi önünde toplanan Eskişehir Demokrasi Platformu üyeleri, alkışlarla Sivas olaylarını protesto ederek, "Sivas'ın hesabını soracağız", "Katiller bulunsun, hesap sorulsun" şeklinde slogan attılar.

Bursa'da: Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi Başkanı Ayşe Aygör, düzenlediği basın toplantısında, Sivas'ta yaşanan "kara ayaklanma"nın tarihe bir utanç sayfası olarak geçtiğini belirtti. Aygör, iddia edildiği gibi olayların tahrik sonucu çıkmış münferit bir şey olmadığını söyledi.


Güncelleme: 30.06.2001
Küresel Sermayeye karşı İzmir Girişimi
Cenova 2001 "Borçlar Silinsin" Kampanyası
En zengin sekiz ülkenin liderleri 20-23 Temmuz'da İtalya'da Cenova'da bir araya gelecekler. G-8 zirvesinin gündeminde küresel sermayenin; sosyal hizmetler, eğitim, sağlık, emeklilik, göç ve demokratik haklar alanlarındaki denetimini arttırmayı sağlayacak maddeler ve yoksul ülkelerin borç ödemeleri var.

Dünya Genelinde Kampanya
1999'da Seattle'da Dünya Ticaret Örgütü'nün toplantılarını engelleyen büyük protesto eylemlerinden sonra "Küresel Direniş" hareketi, küresel sermayenin kurumlarının dünyanın her yerindeki toplantılarını kitlesel protestolarıyla bütün dünyada yaygınlaştı. Seattle'dan sonra Washington, Melbourne, Prag, Nice, Quebec ve Göteborg başta olmak üzere Dünya Ticaret Örgütü'nün, IMF ve Dünya Bankası'nın, Dünya Ekonomik Forumu'nun, Avrupa Birliği'nin büyük toplantıları sendikalı işçilerden işsizilere ve bir çok muhalif akımı kapsayan geniş bir kesimin kitlesel gösterilerine sahne oldu. Küresel direniş hareketini oluşturan bütün kesimler gösterdikleri tepkiyi ortak bir platformda buluşturmayı başardılar. Küresel sermayenin ekonomik ve politik örgütlerinin politikaları her kesim tarafından değişik biçimlerde bütün toplum önünde teşhir edilmeye başlandı.


Bu gelişmeler dünya genelinde "Borçlar İptal Edilsin" başlıklı bir kampanyayı doğurdu. Dünya genelinde yaklaşık 25 milyon imzanın toplandığı kampanyayı sürdürenler, zengin ülkelerin ve uluslararası sermaye kuruluşlarının yoksul ülkeleri borçlandırmasının ekonomik gelişme yerine yoksulluğu ve adaletsizliği derinleştirdiğini, borçlar nedeniyle insan hayatının, doğanın tehlikeye sokulduğunu ifade ederek "Borç öldürüyor. Tüm borçlar iptal edilsin" sloganı etrafında birleşiyorlar.

Cenova 2001 Eylemleri
20-23 Temmuz 2001 tarihlerinde İtalya'nın Cenova kentinde yapılacak G-8 toplantıları bu kampanyayı sürdürenler tarafından Cenova'da ve tüm dünyada protesto edilecek. G-8 ülkelerinin yoksulluğu derinleştiren, insan hayatını hiçe sayan politikalarına dur demek için Cenova'ya yaklaşık 100 bin göstericinin toplanması bekleniyor. Cenova'daki etkinlikler hareketin her kesiminin katılabileceği Toplumsal Forum'la başlayacak. Ardından Göçmen sorunlarıyla ilgili bir eylem ve iki gün boyunca da grevler ve kitlesel gösteriler gerçekleşecek.

Türkiye'de Kampanya Uluslararası alanda sürdürülen Cenova 2001 kampanyası kapsamında Türkiye'de de bir araya gelen değişik girişimciler, böyle bir kampanyanın çağrısı için imza toplamaya başladılar. Bugüne kadar bu kampanyaya destek olacağını belirten ve ek'te sunulan metni imzalayan bazı çağrıcılar şunlardır:

Ahmet Hasim Köse (SBF Öğretim Üyesi)
Ahmet İnsel (yazar)
Ali Erarslan (Yol-İş İstanbul 1 No'lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi)
Alim Murathan (Enerji-Yapıyol Sen İzmir Şube Başkanı ve KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü)
Ali Rıza Dalkılıç (KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü)
Alpaslan Işıklı (Öğretim üyesi)
Altan Gördüm (Tiyatro sanatçısı-Ankara Sanat Tiyatrosu - AST)
Ataman Oğuz ( KESK eski MYK Üyesi)
Aydın Çelebi (Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı)
Aziz Konukman (Ögretim üyesi)
Cengiz Faydalı (Enerji Yapı-Yol Sen Genel Başkanı)
Cengiz Uzuner ( KESK eski MYK Üyesi)
Çiğdem Oral Ülgen (Eğitim Sen İzmir 4 No'lu Şube Bşk.)
Ekin Sanat Merkezi
Erhan Karaçay (Enerji Yapı-Yol Sen İstanbul Şubesi)
Erol Kızılelma (SODEV Genel Müdürü)
Eşber Yağmurdereli (Yazar)
Halil Ergün (Sanatçı)
Hasan Gülüm (Belediye-İş İstanbul 2 No'lu Şube Bşk.)
Hüseyin Ayyıldız (KESK Örgütlenme Sekreteri)
Hüseyin Çağlar (Tüm Sosyal Sen İzmir Şube Bşk.)
Karakedi Kitabevi
İlknur Birol (Eğitim emekçisi)
Küçük İskender (şair)
Mevlüt Ülgen (SES İzmir Şube Başkanı)
Metin Ayçiçek (Özgür Politika)
Murat Tokmak (DİSK Genel Sekreteri)
Mustafa Avcı (KESK Halkla İlişkiler)
Nejat Yavaşoğulları (Bulutsuzluk Özlemi)
Nevin Kaplan (KESK eski Kadın Sekreteri)
Nurdan Düvenci (Avukat)
Özkan Tüm (SES Anadolu Yakası Şube Bşk.)
Roni Margulies (Şair)
Semih Gümüş (Adam Öykü Yayın Yönetmeni)
Sevil Erol (KESK Genel Sekreteri)
Sibel Özbudun (Öğretim üyesi)
Siyami Erdem (KESK eski Genel Başkanı)
Şanar Yurdatapan (Sanatçı)
Tanıl Bora (Araştırmacı Gazeteci)
Temel Demirer (Araştırmacı Yazar ve Özgür üniversite)
Turgay Fişekçi (Şair ve Adam Sanat Yayın Yönetmeni)
Tülin Öngen (Öğretim Üyesi)
Türker Alkan (Gazeteci ve Öğretim üyesi)
Veli Karakurt (Eğitim Sen İzmir 6 nolu Şube eski Bşk.)
Yılmaz Demiral (AST Müdürü)
Yılmaz Erdoğan (Sanatçı)
Zafer Kaya Okay (ESM-Tiyatro sanatçısı)


İzmir'de kampanya
Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Prag 2000 Kampanyası için İzmir'de 26 kurumun ve çok sayıda bireysel katılımcının oluşturduğu Küresel Sermayeye Karşı İzmir Girişimi'nin Yürütme Kurulu; yukarıda belirtilen kampanyayı Girişim'in oluşum ilkelerine uygun bularak kampanyayı İzmir'de de sürdürmek için bir çağrı yapma; yapılacak ilk toplantıda , uluslararası muhalefetin izmir'deki bir parçası olarak yapılacak etkinlikleri kararlaştırmayı benimsemiştir. Girişim, daha önce belirlenen ilkeleri çerçevesinde; her kampanya ve etkinlik için o kampanyayı destekleyen kurum ve bireylerle yeniden biraraya gelerek etkinlikte bulunacaktır. Bu anlamda, yukarıda sözü edilen "Cenova 2001 - Borçlar Silinsin" kampanyasının ilk toplantısına çağrı metninin altında Küresel Sermayeye Karşı İzmir Girişimi bileşeni olarak imzanızın bulunması önerimizi değerlendirerek 26 Haziran 2001 tarihine kadar iletişim merkezimize bilgi vermenizi bekleriz.

Girişim Yürütme Kurulu
Coşkun Üsterci - Erkan Kara - Mevlüt Ülgen - Orhan Bilikvar
İletişim: SES İzmir Şubesi Tel: 445 81 19 Fax: 489 92 61
e-mail: [email protected]
Söyleşi: Kampanyanın tanıtımı amacıyla 4 Temmuz 2001 Çarşamba (Dıgıl Kafe / Bornova), 6 Temmuz 2001 Cuma (Şiir Kafe / 2. Kordon) günleri söyleşi düzenlenecektir.

Girişim İmza Metni
Borç Öldürülüyor - Tüm Borçlar İptal Edilsin En zengin sekiz ülkenin liderleri 20-23 Temmuz'da İtalya'da Cenova'da bir araya gelecekler. G-8 zirvesinin gündeminde küresel sermayenin; sosyal hizmetler, eğitim, sağlık, emeklilik, göç ve demokratik haklar alanlarındaki denetimini arttırmayı sağlayacak maddeler ve yoksul ülkelerin borç ödemeleri var. "Gezegenimiz satılık değil" diyenler Cenova'daki zirveyi protesto etmek için seferber olmaya başladı bile. İMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü'nün yoksulluğu derinleştiren politikalarına karşı Aralık 1999'da Seattle'da başlayan ve dünyanın her tarafına yayılan protestolar güçlü bir kamuoyu yarattı. Borç yükü Türkiye'de de can alıcı bir sorun. Her çocuk, yaklaşık 2500 dolar borçla doğuyor. 2000 yılında kişi başına 323 milyon lira borç ödedik. Aynı yıl dış ve iç borç tutarı GSMH'nın yüzde 78.3'üne eşit hale geldi. Kaynaklar borç ve faize giderken hızla yoksullaşıyoruz. G-8 zirvesini protesto kampanyasını başlatmak, sendikacılardan, yazarlara, gazetecilerden, sanatçılara ve sporculara dek geniş bir kesimin kamuoyu oluşturmasını sağlamak, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, çevre örgütleri, insan hakları aktivistleri, siyasi partiler ve birçok çevre ve bireyi bir araya getiren bir kampanya inşa etmek için yaşamımızın her geçen gün daha fazla elimizden alındığını hatırlamak yeter. 21 Temmuz'a hazırlanalım. Okullarımızda, iş yerlerimizde, sendika şubelerimizde, ulaşabildiğimiz her alanda G-8 insiyatifleri kuralım ve 21 Temmuz'da küresel direnişin parçası olarak biz de haykıralım:
Dünyamız satılık değil!
Borçlar iptal edilsin!
Başka bir dünya mümkün.
"Cenova 2001 - Borçlar Silinsin" kampanyasını destekliyorum.
İsim İmza


Küresel Sermayeye Karşı İzmir Girişimi Kuruluş Çağrı Metni (Eylül 2000)

İnsanı parayla ölçen, Her şeyimizi sınıflandıran, satan ve satın alan, İnsanın üretimini kendisine karşı kullanan, İletişim araçları ve eğitimiyle onun gereksindiği tüketiciler olmamız için bizi yönlendiren, kendimiz olmamızı engelleyen, İnsanı düşleriyle, acı, mutluluk ve aşklarıyla metalaştıran, mala dönüştüren, Bizleri başkalarıyla karşılaştırmalı bir düşünüş şekline iteleyip "başarı" adı altında yaşamlarımızı biçimlendiren, Kar hırsıyla doğayı ticari malzeme olarak tanımlayıp yok eden, Tüm toplumsal ilişkilerin "sahip olma" temelinde biçimlenmesine yol açan; otoriteyi, şiddeti sürekli yeniden üreten, Sonsuz kâr güdüsüyle yaşamlarımızı anlamsızlaştıran, Milyonlarca insanın açlıktan, susuzluktan, hastalıktan ölmesine karşın, doğal ve toplumsal kaynakları otoritesini sağlayan savaş araçlarına aktaran, Cinsiyetçi düşünüşü kar amacıyla fetişleştirip sürekli yeniden üreten,
Kapitalizme hayır!
Başka türlü bir yaşam mümkün!

Girişim'in ilkeleri
- Girişim yeni bir organize olma ve faaliyet tarzını, gelecekte ortaya çıkacak yeni biraradalıkların ön deneyimini ve katılımcıların her aşamada "kendileri" olarak varolabilecekleri, farklılıkları "öteki" olarak dışlamayıp karşılıklı etkileşimi olanaklı kılacak yeni bir tarzın arayışını ifade etmektedir.
- Doğrudan demokrasiyi uygulama iradesi ortak paydamızı oluşturmaktadır.
- Faaliyet olarak da; şiddeti yeniden üretmeyen, her kesimin kendi özgünlükleriyle zenginleştirdiği, katılımcıları özgürleştiren bir tarzı benimsemektedir.
- Belirli bir amaca yönelik olarak oluşan girişim; bir yandan bireysel katılımı olanaklı hale getirirken, diğer yandan yaşamın tüm alanlarında süreklilik gösteren ve katılımlarıyla, katkılarıyla aramızda yer alan kurumların önemini belirtir. Bu girişime İzmir'de bulunan sendika, meslek örgütü, demokratik kitle örgütü, siyasi oluşumlar ve bireylerin katılması için çaba harcar.


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla