Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

İran'daki "Düşünce Suçluları"
için kampanya

İran'lı gazeteci Ahmad Zeidabadi serbest bırakıldıktan sonra 20-30 kadar İran Özgürlük Hareketi (Nehzat-e Azadi-ye İran) taraftarı ve üyesi ile birlikte tekrar tutuklandı. Her birinin tecrit gözaltında tutulduğundan endişe ediliyor. Aileleri, 26 no'lu Devrim Mahkemesi'ne başvurarak görüşme izni talep etti, fakat reddedildiler.

Ahmad Zeidabadi, bildirildiğine 28 Şubat'ta Tahran'daki Evin Cezaevi'nden 121 milyon Riyal (70.000 ABD $) karşılığı kefaletle serbest bırakıldı ama 11 Mart'ta tekrar tutuklandı. Ağustos 2000'den beri Evin Cezaevi'nin çeşitli bölümlerinde kaldı; 2 ay 240. Bölüm'de tecritte, sonra mahkum Qarantina bölümünde, daha sonra 3. bölüm Amuzeshgah veya "Eğitim Merkezi"nde ve 5. Bölüm'de kaldı. Qarantina bölümü genellikle uyuşturucu kaçakçılarının ve hırsızların kaldığı bir yer. 21 Şubat'taki hazırlık duruşmasında; yetkililere hakaret ve iftira etmek, yalan yaymak, kamuoyunu rahatsız etmek ve milli güvenliğe saldırı suçlamalarında bulunuldu; avukatı savunmalarını daha sonra yapacak.

Bildirildiğine göre, ülserli ve kalp hastası olan Massoud Behnoud, 2000 Aralık'ında, 4 aylık bir gözaltından sonra, başvurusu üzerine kefaletle serbest bırakıldı. 28 Şubat'ta basında çıkan haberlere göre 19 aylık mahkumiyete ve 20 milyon Riyal (aşağı yukarı 11.500 ABD $) cezaya çarptırıldı. Bildirildiğine göre, "yalan yaymak", hükumet yetkililerine hakaret etmek ve genel ahlâk ve alkole ilişkin suçlarla suçlanıyor.

Hojjatoleslam Hasan Yousefi Eshkevari hem 2000 Nisan'ında Berlin'de düzenlenen bir konferansta yaptığı sunuşta, hem de şu anda yasaklanmış olan gazetelerde "ulusal güvenlik aleyhine davranmak", "yayınladığı makalelerde hükumet yetkililerine hakarette bulunmak" ve "İslam inancını reddetmek" suçuyla resmen hüküm giymek üzere. 2000 Kasım'ında basında çıkan haberlere göre, Dinadamları Özel Mahkemesi ilk kararı olarak Evin Cezaevi'ne nakledildi. 26 Kasım 2000'de temyiz duruşmasına karar verilmişti ama sonuç hakkında herhangi bir haber yok.

Arkaplan bilgisi
Artan sayıda insanın tecrit gözaltında tutulduğu görünüyor. Gazeteci Hoda Saber ve Alireza Alijani bildirildiğine göre bir ay kadar önce tutklandı ve aileleri ve yasal temsilcileri ile görüşmelerine izin verilmiyor. Edinilen bilgiye göre 11 Mart'ta tutuklananlar şunlar: Mohammad Mohammadi (Gorgani), Ali Mohammadi (Gorgani), Nezamoddin Ghahari, Mohammad Mohammadi Ardehali, Alireza Radjaie, Massod Pedram, Naser Hashemi (Mohammad Ali Hashemi), Dr. Reza Reissi Toosi, Dr. Hossein Rafiee, Dr. Mohammad Maleki, Dr. Habibullah Peyman, Marziyeh Mortazi Langaroudi (k) (Peyman'ın eşi), Morteza Kazemiyan, Mohammad Basteh-Negar, Taghi Rahmani, Said Madani, Mahmood Emrani, Fatemeh Govaraee (k), Bahman Rezakhani, Hamid Zeidabadi ve Mehdi Ghani.

Önerilen eylemler: Lütfen Türkçe veya İngilizce mektup, faks, telgraf gönderin:
- Hojjatoleslam Hasan Yousefi Eshkevari, Ahmad Zeidabadi, Massoud Behnoud ve 11 Mart'ta tutuklananların, hangi tanınmış uluslararası suçları işledikleri iddiasıyla tutuklandıklarını sorun.
- Yetkilileri, Hojjatoleslam Hasan Yousefi Eshkevari, Ahmad Zeidebadi ve Massoud Behnoud'u derhal ve şartsız salıverilmeleri konusunda uyarın ve Uluslararası Af Örgütü'nün bunları düşünce suçlusu kabul ettiğini bildirin.
- Yargının Başkanı'na yapacağınız başvuruda: Dinadamları Özel Mahkemesi'nin Hojjatoleslam Hasan Yousefi Eshkevari'nin davasını yeniden gözden geçirmesini ve kırbaçlanmayacağı veya ölüm cezasına çarptırılmayacağı konusunu sağlamasını isteyin.
- Hasan Yousefi Eshkevari'nin26 Kasım 2000'deki temyiz durşması sonucu hakkında bilgi isteyin.
- Yetkililerden Hasan Yousefi Eshkevari, Ahmad Zeidebadi ve 11 Mart'ta tutklanalara hapiste insanca muamele edilmelerini isteyin.

Başvurular: Leader of the Islamic Republic His Excellency Ayatollah Sayed 'Ali Khamenei, The Presidency, Palestine Avenue, Azerbaijan Intersection, Tehran, Islamic Republic of Iran
Telgraf:
Ayatollah Khamenei, Tehran, Iran
Hitap: Your Excellency
President
His Excellency Hojjatoleslam val Moslemin Sayed Mohammad Khatami The Presidency, Palestine Avenue Azerbaijan Intersection, Tehran, Islamic Republic of Iran
Telgraf: President Khatami, Tehran, Iran
Hitap: Your Excellency
Head of the Judiciary
His Excellency Ayatollah Mahmoud Hashemi Shahrudi Ministry of Justice Park-e Shahr Tehran Islamic Republic of Iran
Telgraf: Head of Judiciary, Tehran, Iran
Faks: + 98 21 879 6671 (faks mesajının başına "care of Director of International Affairs, Judiciary" ifadesini yazın) Hitap: Your Excellency

KOPYALAR:
Minister of Foreign Affairs, His Excellency Kamal Kharrazi Ministry of Foreign Affairs, Sheikh Abdolmajid Keshk-e Mesri Avenue Tehran, Islamic Republic of Iran Faks: + 98 21 390 1999 (faks mesajının başına "care of the Human Rights Department, Foreign Ministry" ifadesini yazın)

Mr Mohammad Hassan Zia'i-Far Secretary, Islamic Human Rights Commission PO Box 13165-137, Tehran, Islamic Republic of Iran Faks: + 98 21 204 0541 E-mail: [email protected]

Parliamentary Committee Mohsen Mirdamadi Najafabadi Article 90 Commission (Komisyon-e Asl-e Navad), Majles-e Shura-ye Eslami, Imam Khomeini Avenue, Tehran, Islamic Republic of Iran Telgraf: Majles, Tehran or Telex: 21 42 32 ICAI IR Faks: + 98 21 646 1746 (ulaşmak biraz güç olabilir, denemeye devam edin)

Ve İran Büyükelçiliği: Tahran Cad. No: 10 Kavaklıdere/Ankara Tel: 0 312 427 43 20 Faks: 0 312 468 28 23

LÜTFEN BAŞVURULARINIZI ACİLEN YAPIN. 23 Nisan2001'den sonra yapılacak başvurular için Uluslararası Sekretrya veya Acil Eylem Ağı Türkiye Koordinatörlüğü'ne başvurun .Brezilya'da gözaltındaki çocuklar için çağrı
Askeri polis 11 Mart'ta Sao Paulo eyaletindeki bir çocuk gözaltı merkezindeki isyanı bastırmaya gönderildi. İçerdekileri şu anda polis ve gardiyanların vahşi misillemesi bekliyor. Olay yerindeki bir gazetecinin bildirdiğine göre gözaltı merkezindeki müdürlerden biri gardiyanlara, isyan bastırıldıktan sonra çocuklardan intikamlarını alabileceklerini söyledi. Yetkililer bu suçlamayı soruşturacaklarını belirtti.

Yetkililer, Franco da Rocha Çocuk Gözaltı Merkezi'ndeki isyanın, başarısız kaçma teşebbüsünden sonra başladığını iddia ettiler. Silahlı dört kişi 11 Mart sabahı ziyaret saatinde merkeze gelip içerdekilerin bir kısmını sebest bırakmaya çalışmışlar. Ancak içerdekilerin aileleri, isyanın, Federal Kongre İnsan Hakları Komisyonu'nun geçenlerde yaptıkları ziyarette, çocukların işkence ve kötü muameleden şikayet etmeleri üzerine hafta başında gardiyanlar tarafından işkence edilmelerine tepki olarak başladığını söylediler.

21 yaşındaki bir gardiyan, Renato Araujo Feitosa, kaçma teşebbüsü sırasında öldürüldü. Meslektaşlarının öldürüldüğü haberini alan gardiyanlar, bildirildiğine göre Franco da Rocha'ya görüşmek üzere henüz gelmiş olan peder Julio Lancelotti ve Ariel Castro'ya binanın dışında saldırdılar. Uzun süredir çocuk mahkumlar konusunda kampanya yürüten bu iki kişiyi, yetkililer isyancılarla görüşmek üzere davet etmişlerdi. Gardiyanlar aynı zamanda Genel Savcı'nın ofisinde, görevi çocuk tutuklular dahil mahkumlara nasıl davranıldığını gözlemek olan üç görevliye de saldırdılar. Mahkumlar 40 kişiyi saatlerce rehin olarak tuttular. Görüşmeler, askeri polisin helikopterle binayı ele geçirmek üzere gönderilmesinden önce, öğleden sonraya kadar sürdü.

Televizyon görüntülerine göre askeri polis; plastik mermi, kurusıkı, gözyaşartıcı bomba ve biber gazı kullandı. Kimisi ağır olmak üzere 21 gardiyan ve 12 çocuk mahkum, askeri polisin müdahalesi sırasında yaralandılar.

Bilgi
Franco da Rocha, Küçüklerin Mutluluğunu Sağlama Kuruluşu FEBEM sisteminin Sao Paulo eyaletindeki şubesidir. Bu isyan, 2000 Mayıs'ındaki açılışından bu yana Franco da Rocha'daki beşinci isyan. FEBEM birimlerinin, yasalara göre gözaltındakileri tekrar topluma entegre etmek için eğitim, sağlık ve eğlence tesisleri ile yardım etmeleri gerekiyor. Franco da Rocha ve diğer büyük FEBEM birimlerinin hiçbiri bu temel gerekleri yerine getirmiyorlar. Franco da Rocha'nın; yetkililerin, polis ve monitorelar tarafından işlenen işkence ve kötü muameleleri soruşturmada ve cezalandırmadaki sürekli başarısızlıklarından anlaşılacağı gibi FEBEM sistemi içinde yaygın problemleri var. Hiç bir FEBEM görevlisinin 1997 Brezilya işkence yasasından yargılandığı olmamıştır. Yetkililer Franco da Rocha gibi büyük birimleri kapatarak daha küçük ve daha iyi işleyen birimler açmaya ilşkin politika yürütme taahhütlerini yerine getirmede sürekli bir başarısızlık içindeler.

Gardiyanların kendileri de az eğitimli ve korkunç şartlarda çalıştırılmaya zorlanılıyorlar. Renato Araujo Feitosa'nın ölümü de bunu gösteriyor ve gardiyanların genel olarak vahşi saldırılara maruz kalma riski altında çalıştırıldığını ortaya koyuyor. Birleşmiş Milletler işkence özel raportörü Sir Nigel Rodley'in bir başka FEBEM birimini ziyaretinden sonra, bildirildiğine göre, onunla konuşan bir grup çocuk dövüldü. FEBEM sisteminden sorumlu Sao Paulo yetkilileri, daha sonra bir Uluslararası Af Örgütü delegasyonuna, çocukların kendilerini yaraladıklarını söylediler.

Önerilen eylemler: Lütfen Türkçe, Portekizce, İngilizce mektup, faks, telgraf gönderin.
- Yetkililerden, Franco da Rocha'daki tutuklulara 11 Mart'taki isyandan dolayı misilleme uygulamayacaklarını garanti etmelerini ve FEBEM sistemini etkin ve bağımsız olarak kontrol etmelerini isteyin.
- Yetkililerden, Franco da Rocha'da isyana yol açan olayları ve gençlerden Federal Kongre İnsan Hakları Komisyonu üyeleriyle konuşanların işkence gördükleri iddialarını soruşturmalarını isteyin.
- Yetkililerden, bu soruşturma sonucunda çocuk tutuklulara işkence ve kötü muamele yaptıklarından şüphelenilen FEBEM görevlileri ve polisleri açığa almaları ve 1997 işkence yasası hükümlerince yargıya çıkarmalarını isteyin.
- Yetkililere, gözaltındaki bütün çocuk ve genç tutuklulara Çocuklar ve Gençler Yasası hükümlerine uygun davranmaları ve eğitsel, sosyal, tıbbi ve spor tesislerinin sağlanması gereğini hatırlatın.
- Yetkililerden, FEBEM birimlerinin reforme edilmesi programını tamamlamalarını ve bir an önce Franco da Rocha gibi büyük birimleri kapatmalarını isteyin.
- FEBEM yetkililerine, peder Julio Lancelotti ve Ariel Castro'ya yapılan saldırıdan duyduğunuz kaygıyı belirtin ve yetkilileri bu insanların yaptıkları hayati iş konusunda desteklemelerini ve bunlar gibi çocuk mahkumlar konusunda çalışan insanların işlerini güvenlik içinde ve yıldırmalardan uzak olarak yapmalarını temin etmelerini isteyin.

Başvuru
Governor São Paulo State Exmo. Sr. Governador do Estado de São Paulo Sr. Geraldo Alckmin Palácio dos Bandeirantes Av. Morumbi 4500, Morumbi 05698-900, São Paulo - SP, Brazil Faks: + 55 11 3745 3751 Hitap: Vossa Excelência/Your Excellency

Secretary for Social Development Assistance Secretario de Assistência e Desenvolvimento Social Sr. Edsom Ortega Marques Rua Bela Cintra 1032, 11/ Andar 01415-000 São Paulo - SP, Brazil Faks: + 55 11 255-2526 Hitap: Sr Secretário/Mr Secretary

Kopyalar: Public Prosecutor's Office - with responsibilities for Children and Adolescents Promotoria de Justiça da Infância e da Juventude da Capital Rua Piratininga 105 Brás 3042-001, São Paulo - SP Brazil

Centre for the Defence of the Child CEDECA - "Monica Paião Trevisar" Atenção Padre Julio Lancelot Avenida Dr. Paulo Colombo Pereira de Queiroz 363 Parque Santa Madalena 03982-130, São Paulo - SP Brazil

Ve Brezilya büyükelçiliği: İran Cad. No: 47/1-3 Kavaklıdere/Ankara Tel :0 312 468 53 20 Faks:0 312 468 53 24

LÜTFEN BAŞVURULARINIZI HEMEN YAPIN. 25 Nisan'dan sonra yapacağınız başvurular için Uluslararası Sekreterya veya Acil Eylem Türkiye Koordinatörlüğü'nü arayın. Aşağıdaki örnek mektuptan yararlanabilirsiniz.

Exmo. Sr. Governador do Estado de São Paulo Sr. Geraldo Alckmin Palácio dos Bandeirantes Av. Morumbi 4500, Morumbi 05698-900, São Paulo - SP, Brazil

Yours Excellency,
I, as a member of Urgent Action Network of Amnesty International, urge you in the strongest terms to guarantee that detainees in Franco da Rocha will not face reprisals after the riot of 11 March, and call for effective and independent monitoring of the FEBEM system.

I kindly request you to ask the authorities to investigate the events which led to the riot at Franco da Rocha, and the allegations that adolescents had been tortured for speaking to members of the Federal Congressional Commission of Human Rights.


I urge you to suspend all FEBEM staff and police suspected of torturing or ill-treating juvenile detainees until this investigation is completed, and to charge those found responsible under the 1997 torture law, and bring them to trial.

I would like to remind that all children and adolescents in detention must be treated in accordance with the Statute of the Child and Adolescent (ECA), and should be provided with educational, social, recreational and medical facilities.

Please make the authorities to complete their program of reform of FEBEM units, particularly to close down large units such as Franco da Rocha as soon as possible.

I would like to express my deepest concern that FEBEM staff attacked Father Julio Lancelotti, Ariel Castro and Public Prosecutors, and urge you to support the vital work these people do, and ensure that they and others working with juvenile detainees can go about their work in safety and free from intimidation.

Respectfully Yours,
Name :
Address :

Diğer duyurular için tıklayın

 


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla