Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 13. 10. 2007

DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK !

Suç olanla olmayan arasındaki sınırın, hoşa gidenle gitmeyen arasındaki sınıra dayandırıldığı şu günlerde, Türkiye’nin 1989 yılında yargılama yetkisini kabul ettiği AİHM’in, TC Anayasası madde 90/5’in üst norm/iç hukuk olarak kabul ettiği Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne dayanarak, verdiği Handyside örnek kararını hatırlayalım:
İfade özgürlüğü toplumun ilerlemesi ve her insanın gelişmesi için esaslı koşullardan biri olan demokratik toplumun ana temellerinden birini oluşturur. İfade özgürlüğü salt lehte olduğu kabul edilen ya da zararsız ya da ilgilenmeye değmez bilgi ve düşünceler için değil ama ayrıca, devletin veya halkın bir bölümünün aleyhinde olan, çarpıcı gelen, rahatsız eden, bilgi ve düşünceler için de uygulanır. Bunlar çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleridir. Bunlar olmaksızın demokratik toplum olmaz.

İşte bu haftanın çarpıcı ve rahatsız edici örnekleri :

Sanıklar : Mehmet Pamak, Yusuf Tanrıverdi
Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi, 23 Ekim 2007 Saat 11:05
Açıklama : İLKAV’ın 03 Aralık 2006’da düzenlediği “Resmi İdeoloji Kıskacında Eğitim Sistemi ve Din Eğitimi” konulu panelde Mehmet Pamak ve Yusuf Tanrıverdi´nin yaptığı konuşmalarda suç işledikleri iddiasıyla o günün Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı M. Ali Şahin’in emri ile harekete geçen Vakıflar Genel Müdürlüğü bir yandan İLKAV için kapatma davası açtı, diğer yandan da konuşmacılar için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine her iki konuşmacıyada Cumhuriyeti ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama (TCK 301) iddiasıyla dava açıldı.

Sanıklar : Ahmet Şık, Lale Sarıibrahimoğlu
Mahkeme ve duruşma tarihi : Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 24 Ekim 2007 Saat 09:55
Açıklama : Nisan 2007´de baskılar sonucu kapanan haftalık ¨Nokta¨ dergisi muhabiri Ahmet Şık´ın güvenlik uzmanı Lale Sarıibrahimoğlu´yla yaptığı ve 8 Şubat´ta yayımlanan ¨Asker iç güvenlikten elini çekmeli¨ başlıklı röportaj nedeniyle bu dava açıldı. Şık ve Sarıibrahimoğlu Ceza Yasası´nın (TCK) 301. maddesinden yargılanıyor.

Sanıklar : Aydın Budak
Mahkeme ve duruşma tarihi : Cizre Asliye Ceza Mahkemesi, 25 Ekim 2007 Saat 09:00
Açıklama : Newroz´da yaptığı konuşma nedeniyle Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak hakkında ¨suç ve suçluyu övmek¨ ve ¨halkı kin ve düşmanlığa tahrik¨ suçlamasıyla dava açıldı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı´nca hazırlanan iddianamede, Budak´ın Newroz etkinliği sırasında Kürtçe olarak yaptığı konuşmada, ¨Merhaba İmralı, Newroz´un kutlu olsun¨ diyerek, Öcalan´ın Newrozu´nu kutladığı belirtildi. Ayrıca, ¨Şüphelinin yaptığı konuşma bir bütün olarak ele alındığında, konumu, açıklama ve yorumların içeriği, yapıldığı ortam ve hitap edilen toplum kesiminin davranışları itibariyle konuşmanın düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı¨ ifade edildi.

NOT: Bu ayki düşünce özgürlüğü davalarına ve genel istatistik bilgilere http://www.antenna-tr.org/dunya/first_page_tr.asp adresinden ulaşabilirsiniz.Diğer duyurular için tıklayın


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla