Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 18. 09. 2007

Umut Vakfı:
28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü'ne Davetlisiniz!

İnsan Hakları Evrense Beyannamesi'nin 3. maddesi der ki: "Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır." 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü, insanın en temel hakkı olan "yaşama hakkının" önemini vurgulamak, bireylerin elinde bulunan ateşli silahların gasp ettiği insan yaşamlarına karşı durmak ve bireylerarası "görünmez" çatışmanın yerini, uzlaşma kültürünün almasını sağlamak açısından son derece önemlidir.

Bireysel silahlanma, yalnızca Türkiye'de değil Dünya'da da önemli bir sorundur. Uluslararası Küçük Silahlar Eylem Ağı (IANSA) verilerine göre siviller dünyadaki silahların %74'üne sahip. 2002'de yapılan küçük silahlarla ilgili bir araştırmaya göre, dünyada bulunan toplam 638.9 milyon silahın 378.3'ü (ortalama %59'u) sivillerin sahipliğindeydi. Bugün ise dünyada toplam 875 milyon ateşli silah var ve bu silahların 650 milyonu sivillerin elinde. Dünyadaki bireysel silahlanma 5 yıl içinde yaklaşık 300 milyon artmış durumda.

Bireysel silahlanmanın en yüksek olduğu ülke ise Amerika Birleşik Devletleri. ABD'de her 100 kişiden 90'ında ateşli silah var. Sivil silahlanmanın en düşük olduğu ülke Çin. Çin'de her 100 kişiden 3'ünde silah var. Türkiye ise Güney Afrika ve Arjantin ile aynı sırada. Bu ülkelerde de her 100 kişiden 13'ü bir ateşli silaha sahip.

Silahlanmanın dünyadaki boyutu böyle iken Türkiye'de durum pek iç açıcı değil... 2005 yılı verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 2 milyon 200 bin ruhsatlı silah bireylerin kullanımında. Ruhsatsız silahlar ise ruhsatlıların ortalama 3 katı. Ruhsatlı ve ruhsatsız ateşli silahların dışında edinmesi son derece kolay olan av tüfekleri ve hakkında hiçbir mevzuat bulunmayan kurusıkı silahlar çok büyük bir problem olarak bizim yaşam hakkımızı tehdit ediyorlar. Kurusıkı silahlar, bilinenin aksine, suçta çok yaygın kullanılıyor, kolaylıkla ve ucuz şekilde gerçek silaha çevrilebiliyor ve "öldürmez, yaralamaz" diye bilinen kuru sıkı silahlar insan öldürüyor ve yaralıyor.
Ateşli silahlar bu kadar yaygınken ve üstelik denetimsizken; trafikte, okulda, sokakta, eğlencede, yaşadığımız herhangi bir toplumsal mekanda, bir gün bir kör kurşunun hedefi olmayacağımızı kim garanti edebilir!!!

UMUT ONURLU ÖNDERLER YETİŞTİRME VAKFI
Yıldız Posta Cad. No:52 Esentepe - İstanbul
Tel: (212) 337 29 93 Fax: (212) 288 66 75
Lütfen ziyaret ediniz: www.umut.org.tr
Özgürlük ve Dayanışma :
"Neden, Nasıl, Kimin İçin Anayasa?"

Katılımcılar:
Çağdaş Hukukçular Derneği'nden Mehmet AKDÖL,
Yurttaş İnisayifi sözcülüğü yapmış Avukat Ergin CİNMEN,
DTP Şırnak Milletvekili Hasip KAPLAN
ve ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk URAS

Makine Mühendisleri Odası
Tepekule İş Merkezi Bayraklı - İzmir
23 Eylül 2007 Pazar Saat 14:00 - 18:00 arası
Panelin ikinci bölümünde soru ve katkılar alınacak.
Düzenleyen: ÖDP İzmir İl ÖrgütüHrant Dink Cinayeti Değerlendiriliyor
Ömer Laçiner, Perihan Mağden, Turgut Tarhanlı ve Rober Koptaş "yükselen küresel ırkçı hareketlerin uzantısı olarak" Hrant Dink cinayetini tartışacaklar

İletişim Yayınevi'nde 6 Ekim Cumartesi saat 12.00-17.00 arasında "Yükselen Küresel Irkçı Hareketlerin Bir Uzantısı Olarak Hrant Dink Cinayetinin Yeniden Değerlendirilmesi" başlıklı bir panel düzenlenecek.

Panel İsviçreli yönetmen Daniel Schweizer'in neo-nazilerin dünyasını incelediği Beyaz Terör adlı belgeselin gösterimiyle başlayacak. Daha sonra Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Laçiner, yazar Perihan Mağden, Prof. Dr.Turgut Tarhanlı ve Agos gazetesi yazarlarından Rober Koptaş konuşacak.

Konuşmacılar panele katılanlarla beraber yerel milliyetçiliklerin küresel düzeydeki ırkçı hareketlerle kesiştiği noktaları ve bu bağlamda Hrant Dink cinayetinin karanlık bir dönemde nasıl bir dönüm noktasına dönüştüğünü, düzenlenen gençlik aktivitileri ile internetin bu noktadaki rolünü değerlendirecekler.

Panel Programı:
12.00-13.30 Film gösterimi: Beyaz Terrör
13.30- 13.45: Panel Girizgâhı
13.45- 14.00: Rober Koptaş
14.00 -14.15: Ömer Laçiner
14.15- 14.30: Perihan Mağden
14.30- 14.45: Turgut Tarhanlı
14.45- 16.30: Soru-cevap
16.30-17.00: Belgesel- Panel Yorumları ve Genel Değerlendirme (Katılımcı grupların görüşleri)
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu:
Savaş Karşıtları 15 Mart'ta Sokaklarda Olacak


Malmö'de yapılacak beşinci Avrupa Sosyal Forumu'nun birinci hazırlık toplantısı 14-17 Eylül'de Stockholm'de yapıldı. Hazırlık toplantısı sırasında savaş karşıtları, emek, mülteciler, feministler, kamu hizmetleri ve diğer çalışma ağları toplandı. Avrupa'daki sosyal hareketlerin durumu ve mücadeleler konuşuldu. Bu sene Dünya Sosyal Forum yapılmayacağı için bu seneki sosyal hareketler gündemi Stockholm'de çizildi. 26 Ocak 2008 için Avrupa Sosyal Hareketlerine çağrı yapıldı. Hemen her ülkede savaşa ve neo liberal politikalara karşı gösteriler örgütlenecek.

Savaş karşıtları toplantısına İtalya, Macaristan, İngiltere, Almanya, İsveç, Türkiye, Norveç, Çekoslovakya, Danimarka ve Fransa'dan çeşitli platformların temsilcileri katıldı. Savaş karşıtı hareketin durumu üzerine bir tartışma yapıldı. Ardından aşağıdaki kararlar alındı.

1. Amerika ve İngiltere'nin İran'a yönelik tehditlerine karşı kamuoyu tepkisi oluşturmaya devam edelim. Eğer İran'a bir saldırı olursa Avrupa'da bütün şehirlerde saat:18.00'de sokağa çıkalım. Yapabildiğimiz yerlerde iş bırakma, okul boykotu, askeri üslerin önüne barikat kurma gibi etkinlikleri de yapalım.

2. Irak işgalinin beşinci yıldönümünde "Irak'tan tüm askerlerin bir an önce geri çekilmesi" sloganıyla 15 Mart'ta tüm dünyada gösterileri örgütleyelim.

3. 6-8 Aralık tarihlerinde İtalya, Vincenza'da kurulacak Amerikan askeri üssüne karşı toplantı ve gösteriler yapılacak. ASF katılımcılarının bu etkinliğe delegasyon göndermesi iyi olacaktır.

4. Avrupa'daki sosyal hareketler Gaza'daki boykota karşı oraya ilaç, yemek ve benzin yardımı gönderelim. Avrupa Birliği ve Avrupalı hükümetlerinden tüm Filistin'e yardım göndermelerini isteyelim.

5. Afganistan ve Lübnan'daki tüm yabancı askerler geri çekilsin çağrısı yapalım.

6. Çekoslovakya ve Polonya'daki Amerikan askeri üslerine karşı mücadeleyi destekliyoruz.

Küresel BAK
www.kureselbarisveadalet.org
[email protected]
0212 2438957, İstiklal Cad, İpek Sok, Zafer Han, Kat:3 İstanbulHalkevleri:
Halkın Eğitim Hakkı Gasbedilemez

Sermayenin insafına terk edilen öğrenciler, eğitim emekçileri ve okullar, 2007-2008 öğretim yılına sahipsiz giriyorlar.

Okullarda paralı eğitim dönemi başladı. AKP hükümeti her alanda yürüttüğü piyasalaştırma politikalarına eğitimde de tam gaz uygulamaya başlandı. Reform aldatmacası altında yürütülen eğitimin özelleştirilmesi toplumun bütünün de yaşanan çürümeyi daha ileri boyutlara götürüyor.

Öğrenci ve veliler müşterileştirilirken; eğitim emekçileri de köleleştirilmeye ve kişiliksizleştirilmeye sürükleniyorlar. Halkevleri olarak eğitimde yaşanan bu çürümeye seyirci kalamayız. Yıllardır yürüttüğümüz "Parasız Eğitim İstiyoruz" talebimizi Halkın Hakları mücadele programımız içerisinde ve önemli bir gündem maddesi yapmaya kararlıyız ve sürekli kılacağız. Okulların üzerine piyasa ekonomisinin bütün pisliği çökmüş bulunuyor.

Irkçı-gerici kadroların yönetiminde okullar, yeni liberal politikaların eğitim kurumları haline geldi. Çetelerin ve çıkar çevrelerinin eğitim alanında diledikleri gibi at oynatmaları ülkemizi büyük bir karanlığa sürüklüyor. Yoksul halk çocuklarının gidebildikleri devlet okullarının içi boşaltıldı. Yoksul mahallelerin ve kırsal alanlardaki okulların durumu içler acısı.. Yönetici, öğretmen, çalışan yok.

Temizlikten bakım onarıma, ders araç gereçlerinden kılık kıyafete tüm giderler velilerin sırtına yıkılmış durumda. Halkevleri yeni liberal dönüşüm adı altında gerçekleştirilen bu vahşi saldırı karşısında eğitim hakkını sonuna kadar bir kamusal hak olarak savunacak ve bunun güvence altına alındığı bir siyasal sistem için mücadelesini öğretmenler, veliler ve öğrencilerle birlikte sürdürecektir.

9-10 Haziran tarihlerinde A.Ü. SBF Sosyal Politika Araştırma ve Uygulama Merkezi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz "HALKIN HAKLARI FORUMU"nun temel ayaklarından biri olan "eğitim hakkı" atölyesinde eğitim sisteminin tüm unsurlarıyla ve eğitim süreçlerinin tüm kurumlarının katılımıyla yapılan tartışmalar sonucunda belirlenen taleplerimiz şunlardır;

1- Eğitimin tüm süreçleri parasız, eşit herkes için kolayca ulaşılabilir olmalı ve bir kamusal hak olarak güvence altına alınmalıdır.

2- Öğretmen yetiştiren kurumlar, halkın ihtiyaçları ve kendi gerçekliklerimiz dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.

3- Esnek çalıştırma biçimleri olan sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik ve usta öğretici uygulaması kaldırılmalıdır. Tüm Eğitim fakültesi mezunlarının atanmalarının önündeki Kamu Personeli Seçme Sınavı, kadro gibi engelleyici uygulamalara son verilerek mezunların atamaları gerçekleştirilmelidir.

4- Meslek liseleri kapatılmalıdır. Mesleki eğitim, ilk ve orta öğretim süreçlerinin tamamlanmasından sonra ye kişinin ihtiyaç ve isteği doğrultusunda verilmelidir.

5- Dünya Bankası'nın vazgeçilmez unsurlarından olan STK'lar (Sivil Toplum Kuruluşları) eğitim süreçlerinden ellerini çekmeli; eğitimin hiçbir aşamasına, hiçbir şekilde müdahil olmamalıdırlar.

6- Üniversiteler bilimsel, özerk ve demokratik nitelikleri taşır hale getirilerek, herkesin yükseköğrenim hakkından yararlanması sağlanmalıdır.

7- Üniversite öğrencileri de dahil olmak üzere tüm öğrencilerin barınma, beslenme, ulaşım vb. ihtiyaçları temel birer hak olarak değerlendirilerek ücretsiz olarak karşılanmalıdır.

8- Üniversite çalışanlarının iş güvenceleri sağlanmalıdır.

9- ÖSS ve OKS kaldırılmalıdır.

10- Eğitimin doğumdan itibaren temel bir hak olduğu göz önünde bulundurularak gündüz bakımevleri, kreş, anaokulları vb. okul öncesi eğitim kurumları yaygınlaştırılmalı, 0-6 yaş arası çocuklara parasız ve eşit eğitim olanağı sağlanmalıdır.

11- Kız çocuklarının eğitim hakkı önündeki engeller kaldırılmalıdır.

12- Türkiye'nin deprem kuşağı üzerinde olması nedeniyle tüm okulların depreme dayanıklılığı tespit edilerek gerekli önlemler alınmalıdır.

Halkevleri, bu talepler doğrultusunda 2007-2008 Eğitim öğretim yılı açılırken AKP hükümeti eliyle hızlandırılan saldırı politikaları karşısında kendi geleceğimizin şekillendiği eğitim alanında çocuklarımıza, velilerimize ve eğitim emekçilerine yönelen tehditlere karşı duracak ve "Eğitim Hakkı"mızı savunmaya devam edecektir.

İlknur Birol
Genel Başkan Yardımcısı
Halkevleri
Konur Sokak No:8/9 06650 Kızılay/ANKARA
Tel: (312) 419 27 17 Faks: (312) 419 32 07
www.halkevleri.org.tr


Diğer duyurular için tıklayın


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla