Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 04. 09. 2007

İnsan Hakları Derneği:
Festus Okey'in Ölümünden Beyoğlu Emniyeti Sorumludur
Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve yaşam hakkının polis silahıyla ihlal edilmesine neden olan bir olayla ilgili olarak, adı insan hakları ihlalleriyle birlikte anılan Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nün önündeyiz.

2 yıl önce Türkiye'ye gelen Nijerya uyruklu 1982 doğumlu
Festus Okey'in 20 Ağustos 2007 tarihinde Beyoğlu Tarlabaşı'nda arkadaşıyla birlikte gözaltına alındığını ve Karakolda öldürüldüğünü 29 Ağustos günü yayınlanan kimi ulusal basın organlarındaki haberlerden öğrenmiş bulunmaktayız.

Elde edilen bilgiye göre; Festus Okey olay günü, (20 Ağustos 2007) yanında Burundili M.O adlı arkadaşıyla Tarlabaşı'ndan
Taksim İlkyardım Hastanesi'ne doğru yürürken önleri sivil bir polis aracı tarafından kesildi. Araçtan inen sivil polisler tarafından Festus Okey ve arkadaşının üstü arandı ve kimlikleri soruldu. Yanında bulunan kişinin ifadesine göre Festus Okey'le ilgilenen polis memuru sokakta Festus'a vurmaya başlamıştı.

Sivil polisler, M.O. ve Okey'i gözaltına alıp Beyoğlu Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürdü. M.O.'nun iddiasına göre kendisi aşağıda sorguya alınırken Okey, beşinci kata çıkarıldı. Bir süre sonra çığlıklar ve ardından da bir el silah sesi duyuldu. Adli Tıp Kurumu'nun otopsi tutanağına göre, 'ateşli silah mermi çekirdeği yaralamasına bağlı kot kırığı ve iç organ delinmesinden' yaşamını yitirdi.

Festus Okey, daha önce de altı ay Yabancılar Şube Müdürlüğü'nün Kumkapı'daki misafirhanesinde tutulmuş ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne başvurup, 'sığınma' talebinde bulunacağını belirtmesi üzerine serbest bırakılmıştı.

Bu olay bir kez daha göstermiştir ki; işkence ve kötü muamele iddialarının hafife alınması, araştırılmaması ve sorumlularının etkiden uzak bir ortamda yargı önüne çıkarılmamasının sonu; karakolda insanların kurşunlanarak öldürülmesine kadar varabiliyor.

Polisin iddia ettiği gibi Festus Okey, polisin silahını almaya çalıştığı sırada ölmüş olsa bile bu polis tarafından işlenen bir cinayettir ve sorumlusu Beyoğlu emniyetidir. Çünkü, polis, gözaltına aldığı her bireyin can güvenliğinden birinci derece sorumludur. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nde son günlerde yaşanan işkence vakaları ile Festus Okey'le birlikte gözaltına alınan M.0'nun "biz daha arabaya bindirilirken polisler, Festus'a vurmaya başladı" şeklindeki beyanı da göz önüne alındığında olayın cinayet olduğu kuşkusu ağırlık kazanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti devleti, toprakları üzerinde bulunan herkesin can güvenliğini sağlamakla yükümlüyken, kendi ülkesinden tam da bu nedenle kaçmış bir sığınmacının, bir devlet kurumu binasında, bir devlet görevlisi tarafından öldürülmüş olmasını, bırakın Türkiye'nin taraf olduğu anlaşmaları, Türkiye Cumhuriyeti devleti açısından oldukça vahim olarak görüyoruz. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nün kabaran kötü sicili konusunda yetkilileri göreve çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak; bu olayın derinlemesine soruşturularak, sorumluların yargı önüne çıkarılmasının yeterli olmadığına inanıyoruz. Benzer olayların tekrar etmemesi için önleyici tedbirlerin alınması, yalnızca yabancı şube polislerine değil, tüm kolluk kuvvetlerine mülteci hakları ve iltica prosedürleri ile ilgili eğitim verilmesi gerekmektedir.
Festus Okey
'in öldürülmesiyle ilgili soruşturma ve dava sürecini yakından takip edeceğimizin kamuoyunca bilinmesini istiyoruz.

İnsan Hakları Derneği
İstanbul Şubesi
Çukurlu Çeşme Sokak, No 10/1, Taksim - İSTANBUL,
Tel:(0212) 2519646- (0212) 251 00 85 Faks: (212) 251 35 26
www.ihdist.org - [email protected]

Armutlu'da Şenlik Zamanı
4. Armutlu Geleneksel Güz Şenliği 8-9 Eylül tarihlerinde Küçükarmutlu'da başlıyor.
Armutlu sesini notalara döküyor…
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şubesi Gençlik Komisyonu'nun düzenlediği Armutlu Geleneksel Güz Şenliği bu sene de 08-9 Eylül tarihleri arasında çeşitli etkinlikler, konserler, paneller ve sevilen sanatçılarıyla yıkıma karşı direnen Küçükarmutlu'da başlıyor. 08 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'de başlayacak olan etkinliklerin ilk ayağını 'Adalet ve Özgürlük' konulu panel oluşturacak. Panelin ardından da açık havada sinema keyfi yaşanacak Eve Dönüş'ün gösterileceği etkinliğe filmin yönetmeni Ömer Uğur'da katılacak. Film Saat: 17:00'de gösterilecek. 9 Eylül Pazar günü ise doyasıya müzik sizleri bekliyor. Kimler yok ki: Grup Yorum, Nurettin Güleç, Sevcan Orhan, Yırtık Uçurtma, Duygu Koçak, Erdal Bayrakoğlu, Nilüfer Sarıtaş, Erdal Güney, Tokat Semah Ekibi ve daha birçok sürpriz sanatçı katılacak. Her daim müziğin galip geldiği Armutlu'daki Güz Şenliği'nde bu sene de türküleri hep bir ağızdan söylemek için herkes davetli.


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği
Sarıyer Şubesi, F.S.M. Mah., G - 14 Sok. No: 19
Tel: (0212) 229 93 77

İHD Basın Açıklaması:
Biz Hep Barış İstedik,
Halen Barış Özlemindeyiz!


İnsanlık ailesinin yaşadığı en büyük yıkımlardan biri olan 2. Dünya Savaşının başlamasının üzerinden tam 68 yıl geçmiş bulunuyor. Bugün, 1 Eylül'ün Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Barış Günü ilan edilmesinin 23. yıldönümü. O günden bu yana dünyanın birçok coğrafyasının çatışmalara ve savaşlara tanıklık etmekte olduğunu gözönünde tutarsak, 1946 sonrasını Barış dönemi olarak adlandıranların fazlasıyla yanıldığını anlarız. 1946'dan bu yana bölgesel ve iç savaşlarda 25 milyonun üzerinde insan öldürülmüş, 45 milyon insan yaşadığı habitatı terk etmek zorunda kalmış, savaş mağduru milyonlarca insan açlık ve yoksullukla, salgın hastalıklarla karşı karşıya kalmış durumda. Bu da gösteriyor ki, savaşların yarattığı çevre, sağlık, kara mayınları ve sahipsiz patlayıcı madde, alt yapının tahrip olması, temiz su sorunu, vb sorunlar, çatışmalar sona erdikten sonra dahi devam etmektedir.

Dünyamızda barış için günde sadece 1 Dolar harcanırken, silahlanma için 2.000 Dolar harcanmaktadır. Egemen devletlerin işgal politikalarına hizmet eden uluslararası silah tekelleri, kasalarına giren her dolar karşılığında yeni bir ölüm makinesi ve yeni bir savaş aleti üretmekte. 11 Eylül saldırıları sonrası dünyaya hakim olan "salt güvenlikçi anlayış", temel hak ve özgürlükler yerine güvenlik eksenli politikalar üreterek saldırganlığını artırdı ve oligarşik otorite ile militarist yaklaşımın güçlenmesini sağladı. "Güvenlik" gerekçe gösterilerek, her geçen gün dünyanın yeni bir coğrafyası işgal edilmekte ve insanlık ailesine ait olan tarihi zenginlikler ve dokular, talan edilmekte. Bütün bun yıkımı ve vahşeti gösteren fotoğraf karelerinin geleceğimiz olan çocuklarımızın hafızalarından asla silinmeyeceğini ise hesap etmiyor egemenler….

Yanı başımızda her gün onlarca insanın yaşamının yitirmesine neden olan Irak'ın işgalinin üzerinden 4 yılı aşkın bir süre geçti. Ancak, silah tekellerinin beslediği egemen devletler, her gün katliamların yaşanmasına, kadınların tecavüz edilmesine, yeni bombaların patlamasına, çocukların açlıktan kırılmasına seyirci kalıyor. Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün, Ortadoğu ve Afrika'nın birçok yerinde devam eden savaşlar ve iç çatışmalara gösterdiği duyarlılık ise onun ne kadar "Barış" gücü olduğunu ortaya koyar durumda. Değerli Basın Mensupları, Kürt sorununun şiddet dışı araçlarla çözme iradesi gösterilmediği, redçi/inkarcı/imhacı devlet politikalarında ısrar edildiği için 20 yılımızı binlerce insanımızın öldürülmesiyle ve 3,700 köyün yakılıp yıkılmasıyla kaybettik.

Yitik yıllar olarak tanımlayabileceğimiz bu süreç, on bine yakın insanımızın faili gizlenen cinayetler ve gözaltında kayıplarla yaşam hakkının ihlal edildiği, işkence ve tecavüzlerin yaygın yaşandığı, çevresel tahribatların yaşandığı bir süreç olarak geçti. Halen de barışçıl ve demokratik adımlar atılmadığı için cenazeler kalkmakta, gencecik bedenler toprağa düşmektedir.

Bizler insan hakları savunucularıyız ve acıların yarıştırılmayacağını biliyoruz. Militarist zihniyetle yapılmış faklılıklarımızı reddeden Anayasanın, yepyeni ve demokratik bir Anayasaya dönüşmesiyle ciddi bir adım atılacağını; tek millet etnisitesi esasına dayanmak yerine kimlik ve kültürel hakların garanti altına alınacağı, anadilde öğrenim ve basın-yayın hakkının tanındığı, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün güvence altına alındığı yeni bir yasal düzenlemenin şart olduğunu bir kez daha ifade etmekteyiz.

Yitirdiğimiz her bir Can, yitirdiğimiz insanlığımızdır…

İnsanlığımızı yitirmediğimiz, farklılıklarımızla özgür ve eşit yaşayabileceğimiz, militarist karakterinden arınmış gerçek demokrasiye ulaşmış bir ülkeyi tesis etmek için her zamankinden daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor. Bizler insan hakları savunucuları olarak, bugüne kadar onurlu toplumsal barış için yapılan mücadelelerin yeterli bir sonuç vermemiş olmasını üzüntü ile karşılamakla birlikte, barışın tesisi yolunda yılgınlığa ve umutsuzluğa kapılmıyoruz. Hangi siyasi görüş ya da geleneğe mensup olursa olsun, temel tercihini barıştan yana yapmış olan tüm kişi ve kuruluşları, ortaya güçlü bir 'Barış İradesi' koyabilmek için, bir kez daha güç ve eylem birliğine çağırıyoruz.

Türkiye Barışını Arıyor Konferansından sonra Ankara'da ilan edilen Barış Meclisi çalışmasını destekliyor; tarihi bir dönemeç olduğuna inanıyoruz. Bu süreçte geçmişimizle yüzleşme ve gerçeklerin ortaya çıkması için son derece ciddi insan hakları ihlallerini gerçekleştiren faillerin hak ettikleri adil bir yargılama süreci her zamankinden yüksek sesle talep edilmelidir.
İHD, insan onuruna uygun bir yaşamın ancak barış koşullarında gerçekleşeceğine inanmaktadır.

BİZ BARIŞ İSTİYORUZ!
BARIŞA BİR RENK VERİN, RENKLER SOLMASIN!
BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
Ege 78'liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği:
'78'lilerden 12 Eylül 2007 Programı

12 Eylül Filmleri:
3 Eylül - (Konak Beld Ve Ege 78'liler Der. Etkinliği)
BEYNELMİLEL (105dk) 2006 Yön: Sırrı Süreyya Önder, Muharrem Gülmez, Oyuncular: Özgü Namal, Cezmi Baskın, Umut Kurt, Mersin Beld. Orkestrası. YER: Konak Beld. Alsancak Kültür Merkezi. Kat 7. Saat:19.00
4 Eylül- (Konak Beld.Ve Ege 78'liler Der. Etkinliği)
BABAM ASKERDE (86dk) Yön. Handan İpekçi. Oyuncular: Füsun Demirel, Yunus Gencar, Zuhal Gencer Erkaya, Gülnihal Yazıcı. YER:Konak Beld Alsancak Kültür Merkezi Kat 7 Saat:19.00
5 Eylül- (Konak Beld.Ve Ege 78'liler Der. Etkinliği)
BABAM ve OĞLUM (108DK-2005) Yön: Çağan Irmak. Oyuncular: Ege Tanman, Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra Akbay, Şerif Sezer, Özge Özberk, Binnur Kaya, Yetkin Dikinciler. Yer: Konak Beld. Alsancak Kültür Merkezi Kat 7 Saat: 17.00
SES (105dk 1986) Yön: Zeki Ökten Oyuncular: Nur Sürer, Güler Ökten, Kamran Usluer, Kamuran Yüce Yer: Konak Beld. Alsancak Kültür Merkezi Kat 7 Saat: 19.00
6 Eylül- (Konak Beld.Ve Ege 78'liler Der. Etkinliği) UÇURTMAYI VURMASINLAR(100dk 1989) Yön: Tunç Başaran Oyuncular: Nur Sürer, Ozan Bilen, Füsun Demirel, Rozet Hubeş, Güzin Özipek. YER:Konak Beld Alsancak Kültür Merkezi Kat 7 Saat:17:00
EVE DÖNÜŞ (101dk-2006) Yön.: Ömer Uğur. Oyuncular: Memet Ali Alabora, Sibel Kekilli, Altan Erkekli, Savaş Dinçel, Perihan Savaş. YER:Konak Beld Alsancak Kültür Merkezi Kat 7 Saat:19.00
13 Eylül- (Alevi -Der Ve Ege 78'liler Der. Etkinliği)
EVE DÖNÜŞ (101dk-2006) Yön.Ömer Uğur Oyuncular: Memet Ali Alabora, Sibel Kekilli, Altan Erkekli, Savaş Dinçel, Perihan Savaş. YER: Çiğli Beld Meclis Salonu Saat:18.00

Panel-12 Eylül Hukuku ve Anayasa
8 Eylül- Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu (Anayasa Hukukçusu), Hasip Kaplan (Avukat-Milletvekili), Kemal Kırlangıç (12 Eylül davaları Avukatı) Saat: 16.00 YER: Konak Bel. Alsancak Kültür Merk. Kat 7

Miting -
12 Eylül Darbecileri Yargılansın!
12 Eylül: Katılımcı kurumlar: 78'liler Federasyonu, Ege 78'liler Derneği, KESK, DİSK, TMMOB İzmir İKK, DTP, İHD İzmir Şubesi, EMEP, TKP, SDP, EHP, ESP, Halkevleri, Alevi-Der, Pir Sultan Abdal Der.İzmir Şubeleri, Ege Göç Der, Barış Derneği, TAY-DER. Toplanma yeri: Bornova Stadyum önü Saat:16.30 Bornova Cumhuriyet Meydanına Yürüyüş Saat:17.00

Ege 78'liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği
Ekoloji Kolektifi Eylül 2007 Etkinlikleri
9 Eylül 2007 Pazar
Darbelere Karşı Demokrasi Ve 27. Yılında 12 Eylül Darbesi'ni Lanetleme Mitingi (Saat: 16.00 Yer: Abdi İpekçi Parkı Toplanma Yeri: Ankara Tren Garı Önü/Saat: 15.00)

10 Eylül 2007 Pazartesi
Orman Yangınlarının Önlenmesi Ve Söndürülmesine Yönelik Çalışma Programının (Oryep) Oluşturulması Toplantısı (Yer: Ankara Barosu Eğitim Merkezi, SAAT: 18.30 ) Ihlamur Sok. No: 1 Kızılay/Ankara

14 Eylül 2007 Cuma
Kent Ve Politika Söyleşileri 1
Emet Değirmenci İle Söyleşi
Kent ve Ekoloji: Yeni Zelanda Deneyimi (Yer: Mimarlar Odası Salonu, SAAT: 18.30 ) Konur Sokak No: 4 Kat: 5 06650 Kızılay-Ankara

20 Eylül 2007 Perşembe
Cemre 2
Film Gösterimi (Promiyer) Yönetmen: Mehmet Ali Üzelgün (Yer: Mimarlar Odası Salonu, Saat: 18.00 ) Konur Sokak No: 4 Kat: 5 06650 Kızılay-Ankara

21 Eylül 2007 Cuma
Kent Ve Politika Söyleşileri 1
Ayhan Yalçınkaya İle Söyleşi
Kent Ütopya ve Gelecek (Yer: Mimarlar Odası Salonu, SAAT: 18.30 ) Konur Sokak No: 4 Kat: 5 06650 Kızılay-Ankara

29-30 Eylül 2007 Cumartesi/Pazar
Ekoloji Kolektifi Bursa Bölge Toplantısı

Ekoloji Kolektifi
[email protected] www.ekolojistler.org

 

Diğer duyurular için tıklayın


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla