Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 06. 07. 2007

Ortakaday.net:
Bağımsız Adaylara Verilen Destek Heyecanlandırıyor
"Bu seçimlerde hiçbir partiye mecburen oy vermeyecek olmamız, barışın, kardeşliğin, emeğin, özgürlüklerin, demokrasinin, insan haklarının, kadınların, ezilen kimliklerin sesini TBMM'ye taşıyacak bağımsız adaylarımızın olması hepimizi heyecanlandırmaya devam ediyor"
Seçime iki hafta kala hem Bin Umut Adayları hem de Baskın Oran kampanyasından gelen haberlere seviniyor, ne kadar çok adayımızı TBMM'ye yollarsak toplumsal muhalefetin o kadar umut ve güven kazanacağını, sadece Meclis'te değil, sokakta da demokrasi için bir set oluşturabileceğimizi görüyoruz.

49 seçim bölgesinden toplam 63 adayımızdan ne kadar fazlasını TBMM'ye yollarsak demokrasi setinin o kadar güçlü olacağını biliyoruz. Seçime 2 hafta kala bu inançla kampanyalarımıza, özellikle de seçmenle bire bir sohbetlerimize ağırlık vermek zorundayız.

Kalbine yenik düşmeden önce "bin umut adayları gümbür gümbür geliyor" diyen Orhan Doğan'ın anısına saygımızı göstermenin en güzel yolu, onun iddiasını gerçeklestirmek ve tıpkı onun söylediği gibi "22 TEMMUZ'DA ÖNCE BARIŞ" demek için kalan 16 günü en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

HER ADAYIMIZ İÇİN KATKI SUNMAK İSTİYORUZ
63 adayımız olduğu gerçeğini dikkate alırsak adaylarımızın bütün etkinliklerini doyurucu olarak size sunmamız neredeyse imkansız. Zaten birçok adayımızın etkinlik programına da ulaşamıyoruz. Bugüne kadar birçok kez her adaya ilişkin bilgi ve haberleri talep etmemize karşın bilgi akışı çok sınırlı oldu. Yolladığımız haberlerin genellikle Baskın Oran ve Mehmet Ufuk Uras kampanyalarına ilişkin olması ama diğer adaylara ilişkin haberlerin çok sınırlı olmasının nedeni bilgi akışının olmamasıdır.

Bu konuda A. Levent Tüzel ile Sebahat Tuncel kampanyalarından bilgi akışı başladı. Ancak diğer adaylarımız için ne yazık ki bu tür bir gelişme henüz yok. Özellikle belirtmek isteriz ki kampanyamıza ulaşan bilgiler, web sitemizde yer alan adaylar arasında hiçbir ayrım gözetilmeksizin mutlaka yayımlanmaktadır.

Adaylarımızın kampanyalarından sorumlu arkadaşların mail listemize ulaştırmamızı arzu ettiği etkinlikleri, bırkaç gün arayla bize iletmesini özellikle ve bir kez daha istiyoruz.

ADAYLARIMIZDAN HABERLER için www.ortakaday.net
Daha fazla bilgi için: www.binumutistanbul.com www.binumutadayları.info

Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu:
Kukla-Mask Yapım Atelyeleri
Ahşap Çerçeve Kukla Atelyesi, yaz çalışmaları programı:

İPLİ KUKLA ATELYESİ İki hafta sürecek bu atelyede, katılımcılar ipli kukla yapımını öğrenecekler, atelye süresi bitiminde her katılımcı kendi yaptığı 50 cm. boyunda bir ipli kuklaya sahip olacaktır. Çalışma teknikleri:
1.Teknik çizim: Katılımcılar yapacakları kuklanın bire bir boyutunda teknik çizimini yapacaklardır. Çizim teknikleri eğitmenler tarafından gösterilecek, teknik çizim için gerekli aletlerin kullanım biçimi ve işlevi öğretilecektir.
2. Çizimi malzemeye aktarma: Yapılan çizimlerden çıkarılan kalıplar strafor ve tahta üzerine aktarılarak kesim için gerekli bloklar hazırlanacaktır.
3. Kesim ve oyma: Blokların eğitmenlerce yapılacak kesim işleminden sonra, katılımcılar oyma aşamasına geçecekler, oyma için iskarpela, bıçak ve zımpara kullanımını öğreneceklerdir.
4. Papier mache: Katılımcılar kağıt hamuru hazırlamayı öğrenecek, strafordan oyulan parçaları papier mache tekniğiyle kaplayacaklardır.
5. Boyama: Bütün parçalar kukla boyama tekniklerine göre akrilik boyayla boyanıp verniklenecektir.
6. Mekanizma: Biten parçalar, eklemlerin rahat oynamasını sağlayacak şekilde birleştirilecek ve oynatım için gerekli kontrol planlanıp yapılacaktır.
7. Oynatma: Son olarak katılımcılar ipli kukla oynatmayı ve sahnelemeyi öğrenecekler, kendi davetlilerine cafemizde küçük bir gösteri sergileyeceklerdir.

İpli kukla Atelyesi üç grup olarak açılacaktır.
Birinci grup: 18-30 Haziran (her gün çalışılır)
İkinci grup: 2-14 Temmuz (her gün çalışılır)
Üçüncü grup: 16-28 Temmuz (her gün çalışılır)
Atelye çalışmasının başladığı haftanın ilk pazarı tatildir. Günlük çalışma planı: 10:00-12:30-Atelye
12:30-14:00 Yemek arası
14:00-18:00-Atelye
NOT: Katılımcı sayısı sınırlıdır. Atelye çalışması ücreti için sitemizi ziyaret ediniz. Yoğunlaştırılmış programın dışında haftada bir gün iki saat devam edilerek 4 ay süren ipli kukla yapımı programımız da bulunmaktadır.

SOPALI KUKLA YAPIM ATELYESİ
Daha çok Asya ve Doğu bloku ülkelerinde kullanılan bir kukla biçimidir. Kukla aşağıdan çubuklarla hareket ettirilerek oynatılır. Hareket yapısına göre eklem yerleri belirlenir. Oyma, kağıt hamuru ve tahta aksam kurma üzerine çalışılır. Çizim, oyma ve boyama teknikleri, kostüm ve mekanizma yapımı üzerine çalışılır. Bunun yanı sıra sahneleme üzerine pratik çalışma yapılır. Workshop süresi, haftada iki saatten 3 aydır.

EL KUKLASI YAPIM VE OYNATIM ATELYESİ
İtalyan 'Comedia D'ell Arte' sistemindeki kuklalardır. Eğitimde kullanılması daha yaygındır. Katılımcının isteği doğrultusunda kil ve papier mache ya da strafor ve oyma tekniğiyle çalışılır. Atelye süresi iki aydır.

MASKE ATELYESI Maske atelyesi iki ayrı düzeyde yapılacaktır:
- Başlangıç Düzeyi: 3 Ay
- İleri Düzey: 4 Ay
Her iki düzeydeki derslerde de işlenen konular aynı ancak konuların kapsamları değişiktir.
- Başlangıç Düzeyinde: Özellikle insan yüzlerinin maskeleri çalışılacaktır. (Göz maskesi, yarım yüz maskesi, tam yüz maskesi gibi)
- İleri Düzeyde ise, hayvan maskeleri İnsan yüzlü gerçeküstü maskeler (ay, güneş, v.s.) Ready made maskeler (hazır malzemelerden maskeler) Kasklar çalışılacaktır.

Her iki düzey için de Maske Atelyesinde uygulanacak dersler şunlardır:
- Maske Tasarımı: Bir maske tasarlanırken dikkat edilmesi gereken detaylar, yüz ölçülerinin alınması
- Çamur Model Hazırlama: Tasarlanan maskenin alınan yüz ölçülerine uygun olarak çamur modelinin hazırlanması
- Kalıp Teknikleri: Hazirlanan modelin alçı yardımıyla negatif kalıbının alınması
- Papier Mache: Maske yapımının temelini oluşturan kağıt baskı tekniğinin uygulanması
- Modelaj Teknikleri: Ham maskenin şekillendirilmesi ve dolgu malzemeleri yardımıyla modelajı
- Maske Dekorasyon: Boyama ve değişik aksesuarlandırma tekniklerinin maskeye uygulanması

Adres: Firuzağa mah. Çukurcuma cad. No:23 Beyoğlu
Tel: 0 212 252 88 35 www.ahsapcerceve.comÇağdaş Drama Derneği:
'Yaratıcı Dramaya Giriş' Atelyeleri

Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesi, 'Yaratıcı Dramaya Giriş' atelyesi düzenliyor. Temmuz ayı içinde iki kez düzenlenecek atelyelerde Disiplinlerarası bir yöntem olarak Yaratıcı dramanın kullanım alanları, yaşama dönük etkisi, diğer sanat dallarıyla ilişkisini tanıtmak amaçlanıyor.

Kadıköy Beksav'da gerekleştirilecek oturumların ilki 07 Temmuz 2007 Cumartesi saat 14.00 / 17.00 arasında; ikincisi ise
24 Temmuz Salı 19.00 / 22.00 arası yapılacak. Katılımın 16 kişi ile sınırlı olduğu atelye için katılımcıların yanlarında rahat, engelleyici olmayan giysiler ve esnek ayakkabı bulundurmaları gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi ve rezarvasyon için telefonlar:
0216 349 91 55 - 56 0216 391 21 17
Tanıtım atölyelerinin yapılacağı adres: BEKSAV Kadıköy Caferağa Mahallesi Damga Sokak No:17 Kat:5 Kadıköy/İstanbul (Kadıköy'deki Beşiktaş İskelesi karşısı)
www.yaraticidrama.org www.istanbuldrama.org.tr
Umut Vakfı:

Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri Eğitimleri Başladı

Umut Vakfı; dördüncü kuvvet medyanın, yerelden başlayarak, şiddet haberlerini ve bireysel silahlanma ile oluşan şiddet olaylarını topluma yansıtırken, objektif ve meslek gereklerine uygun eleştirelliği sağlamak amacıyla "Türkiye'de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri" konulu Yerel Medya Eğitimleri'ni başlattı.

Eğitimlerin birincisi, 27 Haziran 2007, Çarşamba günü Diyarbakır Dedeman Oteli'nde gerçekleştirildi. Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Muş, Bitlis, Elazığ, Bingöl, Siirt ve Batman'dan tüm medya mensuplarının davetli olduğu eğitim 1 gün sürdü.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu'nun değerli katkılarıyla gerçekleştirilen birinci eğitim Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Av. Fikret İlkiz'in, rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamayan Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman adına yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Öğleden önce yapılan ilk oturumda "Bireysel Silahlanmada Türkiye: Sosyal Açıdan Hangi Durumdayız? Medyanın Sorumluluğu" konusunda Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Dr. Ayhan Akcan; "Şiddet Haberlerinin 'Şiddetin Toplumsal Algılanışı' Açısından Etkisi : Şiddet Haberlerinin Topluma Etkileri ve Medya Okuryazarlığı Açısından Şiddet Haberciliği: Şiddetle Sık Sık Karşılaşan İnsanlar Olarak, Şiddet Anlatıcısı Gazetecilerin Medya Okuryazarlığı Nasıl Olur?" konusunda Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevilay Çelenk ve "Gazeteciler Olarak Şiddet Haberlerini Nasıl Sunmalıyız? Yerel ve Yaygın Medyadan (Ulusal ve Uluslararası) İyi ve Kötü Örnekler?" konusunda ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ragıp Duran konuştular.Hak Örgütleri :
Barış ve Sivil Anayasa İstiyoruz

BİANET - İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Türkiye Şubesi temsilcilerine yeni parlamentodan taleplerini sorduk. Ortaklaşılan talep, yeni, sivil, insan haklarına dayanan anayasa.

Önen: Barışsız demokrasi olmaz, yeni Anayasa gerek
TİHV Başkanı Yavuz Önen Anayasa'nın 12 Eylül rejimini hâlâ temsil ettiğini, yeni bir anayasa gerektiğini söyledi. Temsilde adalet için seçim yasası ve siyasi partiler yasasının değişmesi gerektiğini de ekledi. Diğer talepler şöyle:

İfade özgürlüğünün önündeki engeller kalkmalı.
Sanık haklarını hiçe sayan gözaltı koşulları ortadan kalkmalı. Örgütlenme özgürlüğü, yaşam hakkı güvence altına alınmalı; işkenceyi önleme mekanizmaları hayata geçirilmeli.
Polise duraksamadan ateş etme yetkisi veren yasa değişikliği geri alınmalı.

Önen, bunların barış olmadan sağlanamayacağını vurguladı; "Barış talebi her zaman gündemin başında" dedi.

Yalçındağ: CEDAW içselleştirilmeli
İHD Başkanı Yalçındağ Kürt sorununun barışçıl, demokratik çözümü için çabalanması, şiddetin sonlanması, Meclisin toplumla birlikte çalışarak "demokratik, anti-militarist, kapsayıcı" bir anayasa oluşturması gerektiğini söyledi. Yalçındağ Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin (CEDAW) bütün kurumlarca içselleştirilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılması; ifade özgürlüğü önündeki engellerin, Ceza Yasası'ndaki "utanç verici" maddelerin kaldırılması gerektiğini de ekledi.

Kurma: Dernekler Yasası kalkmalı
hYd'den Emel Kurma sivil anayasa için Meclisin açık bir toplumsal tartışmanın önünü açması gerektiğini söyledi. Sanık haklarının, adil yargılamanın, ifade özgürlüğünün güvenceye alınmasını isteyen Kurma, "Devletin hak savunuculuğuna keyfi olarak müdahale etmesini sağlayan Dernekler Yasası da kalkmalı" dedi. Kurma, insan haklarının bağlamını anlayan, ekonomik, kültürel, sosyal hakları, çevre haklarını gözeten bir devlet oluşturulması için çabalanması gerektiğini vurguladı.

Çelik: Yaşam hakkı korunmalı
MAZLUMDER Başkanı M. Halit Çelik Kürt sorununun çözümü için somut irade; din, ifade özgürlüklerine engellerin kaldırılması, açık tartışmayla oluşturulacak, insan haklarına dayalı yeni anayasanın yürürlüğe konması gerektiğini söyledi; yaşama hakkının güvenceye alınması gerektiğini de ekledi.

Korkut: Uluslararası sözleşmeler yürürlüğe girmeli
UAÖ Türkiye Başkanı Levent Korkut kamuda sağlıklı bir insan hakları örgütlenmesini sağlayacak anayasanın, insan haklarına dayalı bir dış politikanın, temel hakları zaafa uğratmayacak bir güvenlik sisteminin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Korkut, Türkiye'nin ayrımcılığı önlemekle ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ek protokolünü, insanlığa karşı suçları yargılamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü'nü ve BM İşkenceye Karşı Sözleşme'nin ek protokolünü yürürlüğe koyması gerektiğini vurguladı.
Diğer duyurular için tıklayın


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla