Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 04. 07. 2007

Uluslar Arası Af Örgütü:
İran: Çocuklara Verilen
Ölüm Cezalarını Durdurun

"Kızım Delara işlemediği bir suçla suçlanıyor...Bana yardım edin ve adalet yerini bulana kadar bize yardım edin. Burada insanlık ve adaletten eser yok."
Ölüm cezasının infazını bekleyen Delara Darabi'nin babası,
11 Ocak 2007.

Uluslararası Af Örgütü, İran'ın adli ve siyasi yetkililerinden daha fazla çocuk suçlunun öldürülmesini engellemek için acil bir moratoryum yayınlamalarını ve suç işleyen hiçbir çocuğun ölüm cezasına çarptırılmayacağı şekilde kanunları değiştirmelerini talep etmektedir. Yeni bir raporda örgüt, 1990'dan beri herhangi başka bir ülkeden daha fazla çocuk suçlunun öldürüldüğü İran'da en az 71 çocuk suçlunun ölüm cezalarının infazını beklediğini belirtmiştir.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Malcolm Smart, "İran, cezaya çarptırıldığında 18 yaş altında olan insanların-çocuk suçluların ölüme gönderildikleri gerçekte son ülke." dedi. "İranlı yetkililerin bu utanç verici uygulamayı bir defada hepsi için bitirmesi ve çocukken suç işleyenlerin ölüm cezası almalarının çok önceden beri uygunsuz kabul edildiği uluslararası toplumun kalanıyla uyumlu hale gelebilmeleri adına kaybedecek zamanları yok."

"İran: Çocukların ölüm cezasını infaz eden son ülke" başlıklı raporda Uluslararası Af Örgütü ölüm cezasına çarptırıldığı bilinen 71 çocuk suçlunun adlarını listelemektedir, ancak İran'daki birçok ölüm cezasının rapor edilmeden gerçekleştiğine inanıldığı için toplam sayının bundan çok daha fazla olabileceği de not edilmektedir.


1990'dan bu yana ölüm cezaları infaz edilen 24 çocuk suçludan 11'i infaz gerçekleştiği esnada halen 18 yaşının altındaydı; diğerleri ise ya 18 yaşını doldurana kadar bekletildi ya da bu yaşa ulaştıktan sonra yargılanıp cezalandırıldı.

Tümü için: www.amnesty-turkiye.orgNesin Vakfı:
'Aziz Nesin'i piknikle anıyoruz
Sevgili Dostlar,
7 Temmuz Cumartesi günü Aziz Nesin'i Vakıf'ta yapılacak bir piknikle anıyoruz.

Bu yıl Aziz Nesin'e en güzel armağanı Vakıf çocuklarından Çayan verdi. Çayan, Marmara Üniversitesi Heykel Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Hepimizin adına kendisini kutluyor, başarılarını kat kat katlamasını diliyorum.

Bir de yaşasaydı gözlerini yaşartacak bir projemiz var: Şirince'de ve tam anlamıyla dağ başında, yaban domuzlarının, tilkilerin, akreplerin, yılanların cirit attığı 10 dönümlük bir arazi üstünde muhteşem bir "matematik enstitüsü" kuruyoruz. Bir "Nesin Matematik Enstitüsü" Aziz Nesin'in vasiyetiydi. Şu anda, çoluk çocuk (15 yaş üstü) hummalı bir çalışma içindeyiz çünkü birkaç gün sonra Türkiye'nin dört bir yanından gelen 70 kadar genç burada 45 gün boyunca yoğun matematik yapacak (ve inşaatta çalışacak!) Bu satırları da çam ormanı içindeki çadırımdan yazıyorum.


İyi, doğru ve güzel birleştiğinde kendimizi tutamıyoruz! Keşke beş dakikalığına gelip görebilse...

Bu mekan Vakf'a hatırı sayılır bir gelir de sağlayacak. Ayrıntılardan ilerde söz edeceğim. Önümüzdeki Cumartesi görüşmek umuduyla herkese hepimizden sevgiler, saygılar.

Ali Nesin
www.nesinvakfi.orgKüresel Eylem Grubu:
Forum: Havalar neden bu kadar sıcak?

6 Temmuz Cuma akşamı Küresel Eylem Grubu'nun "Havalar Neden Bu Kadar Sıcak? Yapacak Birşey Kalmadı mı?" başlıklı forumu var... Katılımı hoş olacaktır.

Makina Mühendisleri Odası (İpek sokak)
Saat 19.00

Program şudur:
Avi Haligua Moderatör

Roksan Kohen - Küresel Eylem Grubu
Küresel ısınma nedir? Başımıza neler geldi? Neler gelir?

Taner Öngür - BarışaRock, Moğollar
Festivaller, küresel ısınma, neler yapıldı? BarışaRock küresel ısınmaya karşı!

Pelin Batu
Kyoto'yu imzala! Mecliste ezberi bozmaya!

Özgür Gürbüz - Gazeteci, Çevre ve Enerji Analisti
Türkiye, yenilenebilir enerjiler, kullanım olanakları ve gelecek

Doğan Tarkan - Devrimci Sosyalist İşçi Partisi
Küresel ısınma ve büyük şirketler


Roni Margulies
Kıtlık, kuraklık, savaşlar, petrol ve küresel ısınma


Ömer Madra - Açık Radyo
Tüketim kültürü ve iklim değişikliği

Ümit Şahin - Yeşiller
Küresel ısınmaya karşı yerel hareketler

Aslıhan Timur - Greenpeace
İklim değişikliğinin çevre sorununa yansımaları
Genç Sosyal Bilim Forumu:

AGORA Dergisi'nin 14. Sayısı Çıktı

Genç Sosyal Bilim Forumu AGORA Dergisi'nin 14. (Haziran - Temmuz-Ağustos 2007) sayısı çıktı.
Konu başlıkları şöyle:

Anlamayı Zorunlu Kılan Bir Kavram
Yeni Bir Sosyal Hareket Olarak "Yeşil Pop" Değişimi
Özel Askerlerin Savaşları
Kabile Gelenekleri ve Kültürel Değerlerle Kuran'daki Kadın Hakları Avrupa Birliği Fikrinin Doğuşu
Uluslararası Politik Ekonomide Dönemler
Yuppie'den Tiki'ye
Tanzimat, Muhalefet ve İslam (2)
Fransa ve İngiltere'de Laiklik ve Sekülarizm
İklim Felaketi: Freudgen ve Marksist Düşünce Çarpışmaları
Toplumcu Anarşizmin Düşünsel Kaynakları
Kadının Mitosu: Feminizm
İnsan Olmanın Erdemleri
Durkheim'e Göre Disiplin Anlayışının Hümanist ve Otoriter Ahlak Açısından Karşılaştırılması
Postmodernizmin İki Yüzü ve Siyaset Felsefesi İçin Çağrı
Ortalığı Kan Gölüne Çevirip Adına Barış Diyorlar
1980'den Günümüze Edebiyat Dergileri
Marcuse ve 68 Başkaldırısında Sistemin Reddi Sorunsalı
Osmanlı Toplum Yapısı Tartışmalarından Hareketle Tarih Üzerine Bazı Değerlendirmeler
Sözüm Var İstanbul Sokaklarında
Genç Sosyal Bilim Forumu
AGORA
Balo Sokak Analin Apt No 17/2 Beyoğlu İstanbul 0212 292 55 85 [email protected]Dünya Sağlık Örgütü - Uluslararası Çocuk Merkezi:
"Yılda 2.5 Milyon Çocuk Ölümü Engellenebilir"

"Aşı İle Dünyada Her Yılda 2.5 Milyon Çocuk Ölümü Engellenebilir" Yeni Aşıların Uygulanma Stratejileri Ve Politikaları Toplantısı Dünya Sağlık Örgütü - Uluslararası Çocuk Merkezi
27-28 HAZİRAN 2007 ANKARA / TÜRKİYE


Günümüzde modern tıbbın en büyük başarısı infeksiyon hastalıklarına karşı geliştirilen aşılar olmuştur. Son yüzyılda başarılı aşı kampanyaları ile bir hastalık ( çicek) yer yüzünden kaldırılmış, çocuk felci %99 azaltılmış ve tetanoz ile kızamık ise çok nadir görülmeye başlamıştır. Sadece 2003 yılında aşılarla 2 milyon çocuğun, erişkin hayatta olabilecek 600 bin hepatit B ölümü önlenmiştir.

Ancak birçok aşı ile önlenebilir hastalık hâlâ büyük halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Her yıl, mevcut rutinde uygulanan aşıların yapılamaması nedeni ile 1.4 milyon beş yaşından küçük çocuk kaybedilmektedir. Yine, yeni geliştirilmiş aşıların uygulanamaması nedeniyle (rotavirüs, meningokok, pnomokok gibi) ilgili hastalıklardan 1.1 milyon çocuk daha ölmektedir. Eski aşıların tam olarak uygulanması ve yeni aşıların uygulanmaya başlanması ile dünyada her yıl 2.5 milyon çocuk ölümünü önlemek mümkün olacaktır.

Yani her 20 saniyede bu nedenle bir çocuk ölmektedir. Türkiye'nin de içinde bulunduğu WHO Avrupa bölgesi ülkeleri arasında aşılama programlarının iyileştirilmesi için Uluslararası Çocuk Merkezi'nin (ICC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işbirliğinde "Rutin aşı uygulamalarında, yeni aşıların uygulanma stratejileri ve politikaları " konulu uluslararası eğitim programı düzenlemiştir.

Azerbaycan, Afganistan, Özbekistan, Gürcistan, Yunanistan, Bosna-Hersek, Romanya, Türkmenistan, Rusya Federasyonu, K.Irak'tan aşı sorumluları ile Türkiye'den çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katılacakları bu toplantı 27-28 Haziran 2007 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi ICC Toplantı Salonunda gerçekleştirilecektir.

Sunumların, konu ile ilgili uluslararası ve ulusal uzmanlar tarafından yapılacağı toplantı programı kapsamında: aşı programlarına genel bakış, aşı uygulamalarında hak bazlı yaklaşımlar, ve yeni aşılarla ilgili bilgi paylaşımı ile grup çalışmaları sonucunda ülke deneyimlerinin paylaşılması yer almaktadır.

Toplantı ile ilgili ICC Başkanı Prof. Dr. Tomris Türmen her çocuğun bağışıklanma ve ölümcül hastalıklardan korunma hakkının olduğunu belirterek , çocuk sağlığı açısından çok önemli olan aşıların her zaman gündemde tutulmasının gerekliliğini vurgulamıştır. Aşılama çalışmalarının sürekli kazanılması gereken bir zafer olduğunu, ancak yeni aşıların yeterince bilinmediğini ve iyi aşıların yeterli kullanılmadığına dikkat çekmiştir.

Belli gruplara uygulanmakta olan yeni geliştirilmiş aşıların rutine girmesinin "eşitsizliği azaltmak" açısından önemli olduğunun, buna karsın yeni aşılar için yeterli yatırımların yapılmadığının ve kaynak ayrılmadığının üzerinde durmuştur.

İki gün sürecek toplantıda, zatürre önleyici pnomokok aşısı, menenjit önleyici meningokok aşısı, ishal önleyici rotavirüs aşısı, serviks kanserini önleyici aşı HPV ( human papilloma virüs), gibi aşıların ülke politikalarına entegre edilmesi konusunda yaşanan deneyimlerin paylaşılması, sorunların çözümünde izlenen yollarla ilgili bilgi paylaşımı ve yeni geliştirilen aşılarla ilgili bilgilerin güncellenmesi amaçlanmıştır.

Daha fazla bilgi için:
Dr. Dilek Haznedaroğlu
International Children's Center
0312 290 2629; 290 2714
Faks: 0312 266 6929
[email protected]
[email protected]
Diğer duyurular için tıklayın


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla