Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 29. 06. 2007


TMMOB:
Sivas'ı Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız!
Bu yıl Sivas katliamının 14. yılı. Bundan 14 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta Madımak Otel'de, yakılarak katledilen insanlarımızın aydınlık yüzleri gözlerimizin önünde. O gün Sivas'ta yaşananlar, dün yaşanmışçasına aklımızda.

TMMOB, her 2 Temmuz'da olduğu gibi, bu yıl da, dost örgütler ile birlikte omuz omuza duracak.

O gün beynimizde yine Sivas'ta yanan o aydınlık yüzlerin ışığı olacak. O gün hep birlikte, hep bir ağızdan ve her şeye inat; "Başka Bir Yaşam, Başka Bir Türkiye, Başka Bir Dünya Mümkün" diyeceğiz. O gün yine dostlarımızla birlikte sesimizi yükselteceğiz: "Sivas'ı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız."

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı
Halkevleri:
'Halkın Hakları' Konuşulacak
30 Haziran'da Tüm Türkiye'de 'Halkın Hakları' Konuşulacak!
Halkın Hakları Forumu'nun sonuç bildirgesi ve atölye sonuç metinleri 30 Haziran Cumartesi günü Halkevleri'nin olduğu her ilde yapılacak basın açıklamalarıyla duyurulacak. Eğitim ve sağlık hakkı atölyesinden barınma ve su hakkı atölyesine kadar 13 atölye çalışmasının sonuç metinleri; illerin yerel sorunlarına göre farklı yerlerde ilan edilecek.

Karadeniz bölgesinde yedi aydır süren 'Karadeniz Kararmasın' kampanyasının talepleri ve sonuçlarını duyurmak üzere Ankara'ya yürüyen Karadenizliler, Ankara'da Ankaralı Halkevcilerle buluşup sağlık hakkı sonuç metni ile önümüzdeki günlerde başta Ankara'nın sorunu halinde yaşanacak su hakkı atölyesinin ve barınma hakkı atölyesinin sonuç metinlerini halka duyuracak.

İstanbul'da da suyu olmayan, evsiz kalmaya zorlanan, sağlık ocağı isteyen, çocuklarını parasız kayıt ettiremeyen on ayrı mahalleden Halkevciler Taksim Gümüşsuyu, Harbiye ve Tepebaşı'nda 13:30'da toplanıp Taksim Meydanı'na yürüyecek ve 14.00'de Halkın Hakları Sonuç Bildirgesi'ni okuyacak.Af Örgütü:
Sudan Hakkında Yeni Bir Acil Eylem Çağrısı

Sudan [AI Index: AFR 54/032/2007 - UA 156/07 - e-posta yoktur]
Tecrit Gözaltısı / İşkence veya kötü muamele korkusu: Alfatih Abdallah (e) gazeteci, Al Sudani günlük gazetesi; Ghazafi Adulmotalib (e), gazeteci, Al Ayam günlük gazetesi; Abuobaida Awad (e), gazeteci, Ray Alsha'b günlük gazetesi; Abualgasim Farahana (e), gazeteci, Alwan günlük gazetesi; Imad Mirghani Sid Ahmed (m), Avukat; Alam Eldin Abdelgaum, (e) Avukat; Dr Mohamed Jalal Ahmed Hashim (e), Khartoum Üniversitesi'nde okutman; Raafat Hassan Abbas (e), serbest gazeteci; Sayısı belirsiz diğerleri. Yukarıda ismi geçenler tecrit gözaltısında tutulmaktadırlar ve işkence ve kötü muamele görme riskini taşımaktadırlar. Söylenene göre bu kişiler Sudan hükümetinin ülkenin Kuzey Eyaletindeki 30 köyden daha fazlasını etkileyecek Kajbar Barajı yapımını protesto ederken tutuklanmışlardır.
13 Haziran günü saat gece 11 sularında, gazeteci Alfatih Abdallah, Ghazafi Abdulmotalib, Abuobaida Awad, Abualgasim Farahana, Avukat Imad Mirghani Sid Ahmed ve Avukat Alam Eldin Abdelgaum, Kuzey Eyaleti'nin başkenti olan Dongola şehrinde güvenlik güçleri tarafından tutuklanmışlardır. Beraber seyahat ederek Hartum'dan yola çıkmalarının nedeni günün erken saatlerinde Kajbar Baraji projesine yönelik yapılan protestoların ardından uygulanan şiddet ve tutuklamaları incelemektir. Bu altı kişi söylenene göre Dongola'dan Hartum'da bulunan Kober hapishanesine 16 veya 17 Haziran'da transfer edilmişlerdir, fakat gözaltında bulundukları yer kesin olarak bilinmemektedir. Ayrıca, barajın etkileyeceği topluluk adına kampanya yürüten bir grup olan Kajbar Barajı inşaatı Karşıtı Komite'nin birkaç üyesi ve müttefiki de güvenlik güçleri tarafından Hartum'da tutuklanmıştır. Serbest gazeteci Raafat Hassan Abbas 13 Haziran günü ve okutman Dr. Mohamed Jalal Ahmed Hashim 15 Haziran günü tutuklanmışlardır. Bu iki şahıs söylenene göre evlerinde tutuklanmışlardır. Şu anda nerede tutuldukları veya onların veya diğer gözaltındakilerin herhangi bir suçla itham edilip edilmedikleri bilinmemektedir. 1999 Ulusal Güvenlik Güçleri Kanunu'nun 31. maddesi, güvenlik güçlerine tutukluları dokuz aya kadar yargı denetimi olmaksızın tutma hakkını tanımaktadır... Katılmak için www.amnesty.org.tr/acileylem adresini ziyaret edebilirsiniz. Acil Eylemler konusunda daha fazla bilgi için [email protected] adresine yazabilirsiniz.
İnsan Hakları Derneği:

Beyoğlu'nda İşkence Var!!!

Beyoğlu'nda asayiş olaylarındaki artışı gerekçe gösteren güvenlik güçleri, kendilerince "suç işleme potansiyeli bulunan" kişilere karşı, ulusal ve uluslar arası hukuku çiğneyerek işkence ve kötü muameleyi günlük, olağan bir uygulama haline dönüştürmüştür.

Başta İstiklal Caddesi olmak üzere rastgele ve kişilerin ten-saç rengine ve yaşına göre keyfi olarak kimlik kontrolü yapan aralarında özel tim mensubu polislerin de bulunduğu ekipler, çoğu zaman kendilerince suçlu olma olasılığı bulunan kişileri sokak ortasında alenen dövmekte ve "seni bir daha burada görmeyeyim" tarzı hitaplarla İstiklal Caddesi ve çevresinden kovabilmektedir. Bu uygulamalar tanıkların bizlere aktarımı ve mağdurların yaptığı başvurulardan da açıkça görülmektedir.

Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü binasının önünden geçen travestilere polis tarafından şiddet uygulandığı ve bir daha binanın önünden geçmemeleri yönünde tehdit edildiklerine ilişkin tarafımıza bilgiler gelmektedir.

Beyoğlu'nda güvenlik güçlerinin karıştığı ihlaller sadece caddeler ve sokakları içermiyor. Karakollarda da işkence ve kötü muamele yapıldığına dair tarafımıza bilgiler gelmektedir. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı karakollardaki nezarethanelerin fiziki koşulları da son derece sağlıksız ve insan haklarına aykırı mekanlardır. Buraların derhal bağımsız kuruluşlarca denetlenmesi gerekmektedir.

Asayiş olaylarının çokluğunu ve gösterilerin çoğunluğunun Beyoğlu ve çevresinde yapılmış olmasının kendilerine şiddet uygulama hakkı verdiğini sanan güvenlik güçleri ve amirleri bu uygulamalarını kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir.

Polise geniş yetkiler tanıyan Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'ndaki değişiklikler gündeme gelmeden bu kadar yoğun ihlal işleyen bir polis biriminin bu yasal düzenlemeden sonra neler yapabileceğini düşünmek açıkça bizleri endişelendirmektedir.

Beyoğlu, güvenlik güçlerinin yasaları ve insan haklarını ayaklar altına aldıkları bir ilçe olmamalıdır.

Bizler insan hakları savunucuları olarak; insan hakları ihlallerinin yaşanmadığı bir dünya için mücadele etmekteyiz. Bir kişinin bile güvenlik güçlerince kötü muameleye maruz kalması veya işkence görmesi bizler için büyük bir sorundur. Ve bu sorunun birinci sorumlusu tüm uyarılara rağmen Beyoğlu'nda güvenlik güçlerine insan haklarına uymaları için gereken eğitimi vermeyen ve onları işledikleri ihlaller nedeniyle cezalandırmayarak cesaretlendiren İçişleri Bakanlığı ve ilgili birimlerdir.

Yetkilileri Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı birimlerin neden olduğu insan hakları ihlallerini incelemeye ve gereken önlemleri almaya davet ediyoruz.

İçinde dayak geçen değil, tramvay geçen işkencesiz bir Beyoğlu İstiyoruz!

2007'nin ilk 6 ayında Beyoğlu'nda tespit edilen işkence ve kötü muamele vakalarını okumak için tıklayınız.

İnsan Hakları Derneği
İstanbul Şubesi
Eurosolar Türkiye:
"Avrupa Güneş Ödülü 2007"

Eurosolar Türkiye, "Avrupa Güneş Ödülü 2007" için aşağıdaki kategorilerde yarışacak ulusal projeleri başvurmaya davet etmektedir. Başvuru formu ekte gönderilmektedir. Her kategorideki projelerin, ilk değerlendirme için bir (1) sayfayı geçmeyen bir özetlerini 20 Temmuz 2007 tarihine kadar, Eurosolar Türkiye elektronik posta adresine ulaştırmaları rica olunur.


e-posta adresi: [email protected]

Kategoriler:
kentler, belediyeler, beldeler
firmalar, çiftçiler
yenilenebilir enerji kullanan mekanlar, tesisler
yenilenebilir enerji projelerini destekleyen yerel idareler
mimarlar ve mimari projeler
yenilenebilir enerji desteği veren basın-yayın kuruluşları yenilenebilir enerji kullanan ulaşım sistemi projeleri
eğitim projeleri
yenilenebilir enerji davasına adanmış kişiler

Not: Eurosolar, yenilenebilir enerji kullanımını destekleyen ve cesaretlendiren projelere her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa Güneş Ödülü verecektir. Bu ödül yenilikçi ve yaratıcı proje çözümlerine verildiği gibi, bu alandaki ulusal ya da yerel düzeyde politika girişimlerine ve inisiyatiflere de verilmektedir.
Diğer duyurular için tıklayın


SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla