Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 20. 03. 2007


İnsan Hakları Derneği:
EREN KESKİN GENE GÖZALTINDA

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi başkanlarından, Kadına Yönelik Şiddet Projesi yöneticisi Avukat Eren Keskin, bugün (20 Mart 2007) sabaha karşı saat 04.00'te bir duruşma için gittiği Diyarbakır'da gözaltına alınarak Diyarbakır-Şehitlik Polis Karakolu'na götürüldü.

İstanbul'da yargılandığı bir davada ifade vermediği gerekçesiyle 7 Mart 2007 tarihinde Van'da sabaha karşı saat 04.00'te gözaltına alınan Eren Keskin, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Van Emniyet Müdürlüğü'nün keyfi ve sorumsuz tutumu nedeniyle Eren Keskin bir kez daha gözaltına alındı. Savcılığa ifade vermesine rağmen "düşüm yazısı"nı ilgili yerlere göndermeyen Van Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Eren Keskin'in bir kez daha hürriyetinden mahrum olmasına neden olmuşlardır.

Kararlı insan hakları savunucusu Av. Eren Keskin'e yönelik bu gözaltı operasyonunu Eren Keskin'i yıldırmaya yönelik resmi bir tutum olarak algılıyoruz.

Kamuoyunca tanınan, adresi polisçe bilenen bir avukatın/hukukçunun, ifade alınması gerekçe gösterilerek kaldığı otele gece yarısı operasyon düzenlenmek suretiyle gözaltına alınması kabul edilemez bir olaydır.

Bu açıkça Eren Keskin'e ve onun şahsında insan hakları savunucularına yönelik bir gözdağıdır. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak; Av. Eren Keskin'e yönelik bu baskıları bir kez daha kınarken, insan hakları savunucularına yönelik baskıların son bulmasını istiyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi


21 Mart - Dünya Irkçılığa Karşı Mücadele Günü
Irkçılığa ve Milliyetçiliğe/ D U R De!

Konuşmacılar: Nil Mutluer, Prof. Dr. Sinan Özbek
Film gösterimi: Linç
Müzik dinletisi: Etnik müzik
FORUM: Panelden sonra, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı mücadele eden kurumların temsilcileri ve aktivistlerle birlikte bir forum yapacağız ve "Irkçılığa ve milliyetçiliğe karşı nasıl örgütlenmeliyiz?" sorusuna yanıt arayacağız.
Yapım: Şanar Yurdatapan
Tarih: 24 Mart 2007, Cumartesi
Saat: 14.00 - 15.30 Panel, 16.00 - 18.00 Forum
Yer: Taxim Hill Hotel
Adres: Sıraselviler Caddesi, No: 9, Taksim - İstanbul
Düzenleyen kurumlar: Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Irkçılığa ve Milliyetçiliğe *DUR De!* Girişimi ve sosyalPlatform Google Gruplar Beta *Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De!
Bu grubu ziyaret ediniz: groups.google.com/group/DurDe

SAVAŞA DUR DE,
BİR SES VER, BİR IŞIK YAK!..

Irak'ta her gün onlarca Iraklı çocuk kadın ve genç yok ediliyor.
Bu insanlık suçudur!
Bu katliamdır!
Bu savaş suçudur!
Bu hastaneleri bombalamaktır!
Bu bebekleri öldürmektir!
Bu insanlığa yapılan işkencedir!
Bu yüzden
*ABD'nin Ortadoğu'dan çekilmesi,
*Irakta süren işgalin son bulması,
*Savaşın ve ölümlerin durdurulması için
20 MART'ta, Saat 20.00'da
İŞGALE ve SAVAŞA DUR DE BİR IŞIK YAK, BİR SES VER! IRAK'a İLK BOMBA 20 MART'ta, 20.00'da ATILDI.
TAM O GÜN ve O SAATTE İŞGALE ve SAVAŞA DUR DE!
BİR IŞIK YAK, BİR SES VER!
İŞGALE VE SAVAŞA DUR DİYORUZ!

Kapitalist küreselleşmenin dünya halklarını düşürdüğü duruma bakın: Bir yanda bizim gibi ülkelere entegrasyon için uyum yasaları, öte yanda Irak'ta olduğu gibi savaş ve işgal. Evrenin efendisi ABD'nin Irak'ta giriştiği işgalin dördüncü yılında da kargaşa ve çözümsüzlük ortamı tüm ülkede hükmünü sürdürüyor. İşgalci güçler ve yerli işbirlikçileri tarafından her gün Irak halkının üzerine bombalar yağdırılıyor. Gelişigüzel alınan insanlar işkencelerden geçiriliyor. Her gün yüzlerce Iraklının yüreği susturuluyor. Her gün onlarca Iraklı çocuk, Iraklı kadın, Iraklı genç yok ediliyor.
Ama Iraklı direniyor! ABD ve işbirlikçileri işgalin şiddetini artırıyor. ABD Irak'ta yenildikçe saldırganlaşıyor, saldırdıkça yeniliyor; ama Irak halkını, Irak direnişini teslim alamayacak.

Yapacağı tek şey, en iyi bildiği şey olacak: Kan dökmek!
Tıpkı Felluce'de olduğu gibi, tıpkı Samara'da olduğu gibi, tıpkı Necef'te olduğu gibi, tıpkı Bağdat'ta olduğu gibi.

Ama ne Felluce ne Samara ne Necef ne Bağdat katliamları Irak direnişini söndürmeye yetmedi. Irak'ta ABD emperyalizminin ve yerli işbirlikçilerinin yarattığı ortamı hepimiz biliyoruz.
Bu insanlık suçudur!
Bu katliamdır!
Bu savaş suçudur!
Bu hastaneleri bombalamaktır!
Bu bebekleri öldürmektir!
Bu insanlığa yapılan işkencedir!

ABD emperyalizminin Irak'taki en büyük başarısı 650 bin Iraklıyı öldürmektir! 650 bin Iraklı kardeşimiz öldü.
Dünyanın bir ucundan gelip Bağdat'ı işgal ederek, günlerce, aylarca bombalayarak, bir litre petrol için yaptılar bunu. Emperyalizmin bir başka uygulaması da Irak'ta işgal rejiminin ürünü olarak oluşan derin istikrarsızlıktır. Irak'ta her gün intihar bombacıları, iç çatışma ve şiddet dolu bir hayat sürüyor.

Bundan dört yıl önce Irak'a refah, demokrasi ve insan hakları ihraç edeceğini açıklayan ABD emperyalizminin işgalinin yarattığı manzaranın insanlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Irak'a özgürlük ve demokrasi götüreceğini söyleyen işgalci güçlerin, bu ülkeye götürdükleri tek şey kan ve gözyaşı olmuştur.

Irak'ta bugün ölenlerin çoğu çocuklar ve kadınlardır. Çünkü işgal Irak'ta hukuksuzluğu olağan kılmıştır. Bölgede hukukun gücü değil, gücün hukuku hüküm sürmektedir. Bu durumdan aşağıda imzası olan kurumlar olarak utanç duymakta ve bu vahşete son verilmesi için dünya halklarının sessiz kalmamasını dilemekteyiz. İnsanın insana bu denli hoyrat ve acımasız yaklaşımı, emperyalizmin ve vahşi kapitalizmin son örneğidir.

Bu gelişmeleri değerlendiren bizler;
ABD'nin Ortadoğu'dan çekilmesi,
Irak'ta süren işgalin son bulması,
Savaşın ve ölümlerin durdurulması için Türkiye'de ve dünyadaki savaş ve işgal karşıtları ile birlikte, bugünden başlayarak
20 MART 20'DE SAVAŞA DUR DE, BİR SES VER, BİR IŞIK YAK etkinliğiyle son bulacak bir kampanya başlatıyoruz. Bu kampanyada sadece örgütlerimizin üyelerinin yapacağı çalışmalarla yetinilmeyecek, en geniş katılımın sağlanmasına çalışılacaktır. Emeklilerin, ev kadınlarının, gençlerin, işçilerin, emekçilerin, kamu çalışanlarının, mühendislerin, mimarların, doktorların, avukatların, eczacıların, muhasebecilerin kısaca herkesin eyleme katımı hedeflenecektir. Üyesi bulunduğumuz uluslararası üst örgütlerimiz bilgilendirilerek kampanyanın Avrupa çapında genişletilmesine çalışılacaktır.

Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Samsun, Kocaeli, Bursa, Eskişehir ve Gaziantep illerinde birimlerimizin katılımıyla bölgesel toplantılar düzenlenecektir. Bütün şehirlerde BARIŞ zincirleri oluşturulacaktır.

Bu kampanya için hazırlanan www.savasadur.de adresinde Türkiye'de ilk defa gerçekleşecek e-miting düzenleyeceğiz. Yüz binlerce kişinin savaşa hayır demesini sağlayacağız. Ve 20m20... 20 Mart günü saat 20.00'da, yani ABD'nin Irak'ı bombalamaya başladığı gün ve saatte meşalelerimizi yakarak, düdüklerimiz çalarak, bir ışık yakacak, bir ses verecek ve SAVAŞA DUR diyeceğiz!
TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ / DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU / KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU / TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ /TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ / TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ / İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİLER ve MALİ MÜŞAVİRLER ODASI / İSTANBUL BAROSU / İSTANBUL VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ
PROGRAM
Küresel ısınmanın ilk ve en çok etkileyeceği bölgelerimizden biri olan İç Anadolu bölgesinde 22 Mart Dünya Su Günü sSulak alanlarımızın geleceğini ve çözüm önerilerini masaya yatırıyoruz. Sulak alanlarımız ve göllerimizin bir bir yok olduğu, yer altı sularının bilinçsizce tüketildiği, tarımsal faliyetlerden kaynaklı toprak kirliliği, sera gazı emisyonlarının kuraklığa etkisi hakkında benim de söyleyeceklerim var diyen çevre dostları etkinliğe davetli.
TÜRÇEP (Türkiye Çevre Platformu), İÇAÇEP (İç Anadolu Çevre Platformu) ve bileşenleri ile birlikte Kuş Araştırmaları Derneği, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Kuraklığın Etkilerini Bire Bir yaşayan İç Anadolu köylüler'inin de katılacağı toplantıda, su kullanımını ve su yönetimini çözüm önerileri sorunun muhatapları ile tartışılacak..
Abidin Özkaymak İÇAÇEP - İç Anadolu Çevre Platformu Dönem Sözcüsü
Mustafa Bağ KIR-ÇED Başkanı
[email protected] groups.yahoo.com/group/icanadolucevreplatformu
[email protected]


Tüketiciler Birliği
"Türk Telekom Milleti Kazıklıyor"
Türk Telekom'un 1 Mart 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak olan yeni zam paketini değerlendiren Tüketiciler Birliği Adana Şube Başkanı Dr. Ramazan Yıldız; "Türk Telekom'un yaptığı zamlarla milleti hem aldatıyor hem de yayınladığı reklâmlarla milleti aptal yerine koyuyor." dedi.

Tüketiciler Birliği Adana Şube Başkanı Ramazan Yıldız konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Türk Telekom'un 1 Mart'ta yürürlüğe giren yeni tarifesi ile şehir içi görüşme ücretlerine yüzde 25 zam sabit ücretlere ise yüzde 50 dolayında zam yapmıştı. Diğer yandan sabit ücretler için "kontör ücretsiz" kontörde de hileye başvuran Türk Telekom bu kontörleri günün her hangi bir zamanı yerine gece sarısı kullanım şartı getirmişti. Bunun üzerine Tüketiciler Birliği'nin başlattığı "TELAKAZIK" kampanyası (www.telekazik.org) 40 şubede sürmekte olan yazılı ve sözlü tepkilere şimdide İmza Kampanyası ile toplumu duyarlı olmaya davet ediyor.

Ülkemizde çalışanlara ve emeklilere yıllık maaş artışını %3+3 veya %4+4 uygun görülürken, enflasyonun tek hanelerde seyrettiği bir dönemi yaşarken Türk Telekom'un yaptığı bu zamları mantıklı bulmak mümkün değildir.

Sabit telefon görüşmesinin Telekom dışında başka alternatiflerin olmaması ve Telekom tekelci kimliğini kötüye kullanmaktadır. Sabit görüşmelerde insanlara bir dayatma yapılmış ve insanların ekonomik durumları hiçe sayılmıştır. Ocak ayından beri çeşitli sivil toplum kuruluşlarının gösterdiği tepkilere aldırmadan bildiğini okuyan Türk Telekom Genel Müdürü'nü onurlu bir hareket göstererek İSTİFA ETMEYE çağırıyoruz.

Telekomunukasyon Kurulu ise adeta derin bir uykuya dalmışçasına olaya herhangi bir tavır sergilememektedir. Toplumun daha fazla canı yanmadan sorunun çözülmesi ve olaya el koyması içim Telekomunukasyon Kurulu'nu GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.

19 milyon Türk Telekom üyelerinin içinde ancak %20'si şehirlerarası ve cep telefonlarını aramaktadır. Kalan %80'i ise şehir içi görüşmelerde sabit hattı tercih etmektedir. Yapılmış olan şehirlerarası ve GSM'lere görüşmelerin indirilmiş olmasını karşılığında %80 kesim adeta cezalandırılmıştır. Yayınlanan reklâmlarda ise tüketicinin bilgi eksikliği kullanılarak tüketici aldatılıyor. Reklâm Kurulunu görevini yapmaya çağırıyoruz. Hemen yayınlanan reklâmlar düzeltilsin.

TELEKAZIK olarak değerlendirdiğimiz bu zamların geri alınması için Toplumumuzu İmza Kampanyasına destek vermeye çağırıyoruz!
Dr. Ramazan YILDIZ
Tüketiciler Birliği Adana Şube Başkanı
TÜKETİCİLER BİRLİĞİ-ADANA
www.tuketiciler.org [email protected]

Nükleer Savaşı Önlemek İçin Uluslararası Hekimler Birliği
C. Immerwahr Ödülü O. Murat Ülke'ye

IPPNW (Nükleer Savaşı Önlemek İçin Uluslararası Hekimler Birliği)'nin Almanya Seksiyonu, Clara Immerwahr Ödülünü bu yıl Osman Murat Ülke'ye Verdi!

IPPNW, 1991'den beri insan hakları adına savaşa ve silahlanmaya karşı gelen ve bunun için çeşitli zorluklarla karşılaşan, kişisel kayıplara uğrayan kişilere Clara Immerwahr Ödülü'nü vermektedir. Amaç, sorumlu tutum ve davranışları onurlandırmaktır. Ödül, Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya lehine kimyasal savaş yöntemlerini geliştirerek cephede binlerce insanın ölümüne neden olan kocası Fritz Haber'e karşı yoğun bir adanmışlıkla mücadele etmiş olan bilim insanı kimyager Clara Immerwahr'ın adını taşımaktadır. Ödül, en son 2001'de Parlamento'da Alman askerlerinin Afganistan'a gönderilmesine karşı oy veren tek Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Christa Lörcher'e verilmişti. Bunun sonucunda Lörcher SPD'den ayrılmak zorunda kalmıştı.

Clara Immerwahr Ödülü, bu yıl istikrarlı şekilde vicdani ret hakkını savunduğu için uzun yıllar boyunca son derece ağır zorluklarla karşılaşan ve kişisel kayıplara maruz kalan Osman Murat Ülke'ye verildi. Ülke, vicdani retçi olduğu için 1996-99 yılları arasında toplam 701 gün hapiste kaldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne yaptığı başvuru 2006 yılı Ocak ayında sonuçlandı. AİHM, Osman Murat Ülke hakkında yürütülen çok sayıda ki kovuşturma ve verilen mahkumiyet kararları ile birlikte onun kaçak bir yaşam sürdürmek zorunda kalmasını "sivil ölüm" olarak değerlendirdi ve Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile tazminat ödemeye mahkum etti.

Ödül, 3 Mart 2007 tarihinde Berlin'de gerçekleştirilen törende, yurt dışına çıkamadığı için törene katılamayan O. Murat Ülke adına Coşkun Üsterci'ye verildi. Ardından 10 Mart 2007 tarihinde İzmir'de ikinci kez gerçekleştirilen törenle IPPNW Almanya seksiyonu başkanı Dr. Angelika Clausen tarafından bizzat O. Murat Ülke'ye verildi. Konak Belediyesi Kültür Müdürlüğü Benal Nevzat Toplantı Salonu' nda gerçekleştirilen ödül törenine IPPNW üyesi hekimlerin yanı sıra insan hakları ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, vicdani retçiler ile O. Murat Ülke'nin dost ve yakınlarında oluşan yaklaşık yüz kişi katıldı.

Dr. Angelika Clausen, tören sırasında yaptığı konuşmada "Osman Murat Ülke'ye bu ödülü vermekle amacımız bir başka ülkedeki durumu eleştirmek değildir. Asıl önemli olan vicdani ret hakkının evrensel bir insan hakkı oluşudur. Osman Murat Ülke, çok yoğun şahsi sakıncaları gözardı ederek vicdanının sesine kulak vermiştir. Onun bu duruşu hepimizi, insan hakları söz konusu olduğunda asla uzlaşmalara razı olmamaya davet etmektedir. Osman Murat Ülke, böylece Clara Immerwahr ödülünün bugüne kadarki sahipleri arasında yerini almaktadır" dedi.

Devamını okumak için tıklayınız

Diğer duyurular için tıklayın

 

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla