Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 22. 02. 2007


İnsan Hakları Derneği:
Düşünce ve İfade Özgürlüğüne Yönelik Baskılar, Suskun Toplum Yaratma Çabalarıdır

Düşünce ve ifade özgürlüğünün önünde önemli bir engel olan 301. Maddenin tartışıldığı bugünlerde düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar artması dikkati çekicidir.

Yargılanan gazeteci, yazar, aydın, insan hakları savunularına verilen hapis cezaları ve muhalif yayın organlarına yönelik yaptırımlar incelendiğinde sorunun yalnız 301. Madde olmadığı açıkça görülecektir.

İşte son dönemde yaşanan örnekler:
1) Yeni Asya gazetesinin 23.05.2006 tarihli baskısında yeralan "oyun geri tepti" başlıklı haber nedeniyle Yeni Asya gazetesi yazarı Faruk Çakır, 13 Şubat 2007 tarihinde Bağcılar 2.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçundan eylemine uyan 5187 sayılı basın kanunun 11 maddesi yollamasıyla 5237 sayılı TCK nın 288/1 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimine göre takdiren 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştır. Para cezası daha sonra 5237 sayılı TCK'nın 5071-a ve 52/2 maddeleri uyarınca günlüğü takdiren 20 YTL den 3.600 YTL adli para cezasına çevrilmiştir .

2) İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi eski Başkanı Eren Keskin, Kasım 2002'de Tunceli'de düzenlenen "Toplumsal Yaşamda Kadın" başlıklı konferansta, işkence ve cinsel tacizle ilgili sarf ettiği sözlerden eski Ceza Yasası'nın 159. maddesi uyarınca mahkum edildi. Tunceli Asliye Ceza Mahkemesi, 23 Ocak 2007'de Keskin'i, bu sözlerinden, "devleti, asker ve emniyet kuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif" ettiği gerekçesiyle, 6 ay hapse mahkum etti. Cezayı 5 aya indiren ve 900 YTL paraya çeviren mahkeme başkanı Ömür Akın, "bir daha suç işlemeyeceği yönünde mahkemede vicdani kanaat oluşmadığı" gerekçesiyle cezayı ertelemedi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Tunceli Şubesi'nin 24 Kasım 2002'de düzenlediği konferansta beş yıldır devlet güçleri tarafından cinsel taciz, tecavüze maruz kalan kadınlara hukuk destekte bulunduklarını açıklayan Avukat Keskin, "Adli olsun, siyasi olsun işkence Türkiye'de bir devlet politikasıdır" demişti...

3) Uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in cenazesi için de soruşturma başlatıldı. Şişli Başsavcılığı, Sinop'ta yerel yayın yapan bir gazetenin yazarının şikayeti üzerine Dink'in cenazesinde açılan "Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeniyiz" pankartları ve aynı şekilde atılan sloganlar nedeniyle soruşturma açtı.

4) Muhalif yayın çizgisiyle geniş kesimlerce dinlenen Anadolunun Sesi Radyosu'nun yayın lisansı, RTÜK tarafından 9 Şubat 2007 tarihi itibariyle iptal edilerek, yayını durdurulmuştur. Bu kararla, muhalif bir radyo daha susturulmuş oldu.

Bu örneklerden anlaşılacağı üzere, kendi vatandaşının, aydınının özgür bir şekilde düşüncesini açıklamasından, konuşmasından rahatsızlık duyan sistemin, suskun bir toplum yaratma konusunda kendisini sadece 301. Madde ile sınırlandırmadığı açıkça ortadadır.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak, düşüncenin ifade edilmesinden kaynaklı baskıları kınadığımızı bir kez daha ifade ediyor, herkesi düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak adına "Düşünce Suçluları" ile dayanışmaya davet ediyoruz.

İnsan Hakları Derneği
İstanbul Şubesi / Düşünceye Özgürlük Komisyonu

Tüketiciler Birliği:
"Bankalardan şimdi de sigorta vurgunu"

Bankaların yeni vurgun olarak seçtikleri sigorta işlemleri ile ilgili bir açıklayama yapan Tüketiciler Birliği Adana Şube Başkanı Dr Ramazan Yıldız; "Kredi kartı ücreti, Hesap işletim ücreti derken, bankalar şimdi de izinsiz sigortalar vurgununa başladı" dedi.

Tüketiciler Birliği Adana Şube Başkanı Dr Ramazan Yıldız; konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
"Bankacılık sektörünün ne kadar güvenilir ya da güvenilebilir olduğunu, 2001 Ekonomik Krizi'nde yakinen müşahede etme imkanımız olmuştu. Bu tecrübe Türk halkına 50 milyar dolardan daha fazla bir bedele mal olmuştu.

2003 öncesinde bankacılığın en büyük müşterisi devletti. Devlet müşteri olmaktan çıkınca yeni hedef olarak tüketiciler seçildi. Önce sokakta kredi kartı dağıttılar. Sonra tüketicileri faiz batağına saplayıp yüzlerce kişinin intihar etmesine neden oldular. Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası ile biraz kontrol altına alınan bankalar ardından kredi kartı ücreti ve hesap işletim ücreti adı altında dünyada eşi ve benzeri olmayan bir soygun başlattı.

Kredi kartı ücreti, hesap işletim ücretinin tüketiciye faturası yıllık 5 milyar doları geçtiği görülmektedir. Türkiye yılda yüzde 6-7 büyürken bankalar yüzde 50 büyüyor. Bir ülke ortalama yüzde 5-6 büyürken, bankalar nasıl yüzde 50 büyümektedir. Nasıl büyüdükleri ortadadır. Her banka işleminde tüketicilere dosya parası, işlem ücreti, kart ücreti gibi akla hayale gelmedik fatura çıkararak tüketiciden aldıkları haksız paralarla büyümüşlerdir.

Bütün bunlarla tatmin olmayan bankalar şimdi de tüketicinin hiçbir talebi olmadan, yazılı izni olmadan, tüketici ile hiçbir görüşme yapılmadan tüketicinin gıyabında mükerrer trafik sigortası, kasko, hayat sigortası, pos cihazı sigortası vs vs gibi adlar altında sigorta yapmaya başlamışlardır. Tüketicinin hiçbir bilgisi ve onayı olmadan hesaplarından sigorta bedelleri çaktırmadan küçük küçük taksitlerle alınmaktadır. Bu durumu fark edip itiraz edenlere önce sorun çıkartılmakta sonra ise iade edilmektedir.

Bankaya ait ya da ortağı olduğu bir sigorta şirketi tarafından yapılan bu işlem bankacılık sektörünün ne kadar güvenilir(!) bir sektör olduğunu, hesaplarımızın da ne kadar büyük bir risk altında olduğunun en açık göstergesidir. Bu durum bankaların yetki iptaline kadar gidebilecek büyük bir suçtur.

Bankalar yetmezmiş gibi tüketiciden sorumlu kimseler bile güçlüden yana açıklamalar yapmaktadır. Yargıya müdahale ederek suç işlemektedirler. İdaresi altında bulunan hakem heyetlerine Anayasanın 36, 74, 137 maddelerine, 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanununa ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 121. maddesine muhalefet ettirilmektedir. BBDK ise kör, sağır, dilsizi oynuyor".

Tüketiciler Birliği
Demirkapı Cad. No:25/8 Bayrampaşa 34160 İstanbul
Tel:(212)567 97 44 Faks:(212) 567 36 47

"İsam el Ravi Anısına"
"Savaşsız Bir Dünya İçin 4. Uluslararası Buluşma"
Konuşmacılar
Amerikalı savaş karşıtlarının simgesi - "Barış Annesi" CINDY SHEEHAN

Filistin Sendikalar Konfederasyonundan WAEL ALİ NATHEEF

Lübnan Araştırma Merkezi Dr.ALİ FAYYAD

Irak Öğretim Üyeleri Derneği Temsilcisi ÂMİR EL-İGAİDİ

Moderatörler:
Savaş karşıtı aktivist: Mehmet Ali ALABORA
Gazeteci: Murat UTKU

Tarih: 24 Şubat 2007 Cumartesi
Saat : 14:00 - 18:00
Yer: Taksim Square Hotel Sıraselviler cad. No:15
İrtibat: 0212 243 89 57

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK)

23-27 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da "Savaşsız Bir Dünya İçin 4. Uluslararası Buluşma" başlıklı bir sempozyuma ev sahipliği yapacak. "Uluslararası Buluşma 4", 30 Ekim 2006 tarihinde Bağdat'ta öldürülen Irak Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Jeoloji Profesörü İsam El Rawi'nin anısına düzenleniyor.

İsam El Rawi, 19 Şubat 2005'te yine BAK'ın İstanbul'da gerçekleştirdiği "Savaşsız Bir Dünya İçin 2. Uluslararası Buluşma"ya konuşmacı olarak katılmıştı.

Cindy Sheehan, ABD'deki savaş karşıtı hareketinin lokomotifi ve simgesi ve kendi oğlu da Irak'ta öldürülmüş olan bir "Barış Annesi". Özellikle ABD Başkanı George W. Bush'un Teksas'taki çiftliğinin önüne kurduğu Barış Kampı ile Amerikalıların ve dünyanın dikkatini Irak'taki işgale çevirmeyi başardı.

Wael Ali Natheef, Filistin Sendikalar Federasyonu (PGFTU) Genel Sekreteri ve aynı zamanda Filistin Kamu Çalışanları Sendikası Başkanı.

Dr. Ali Fayyad, Lübnan'daki muhalif hareketin ideologu ve sözcüsü ve aynı zamanda da Dokümantasyon Çalışmaları Danışma Merkezi'nin (CCSD) de başkanı.

Şeyh Amir El-İgaidi ise Irak Müslüman Âlimler Heyeti (IMAH) Şura Meclisi Üyesi ve IMAH'ın Suriye ve Lübnan Temsilciliğini yürütüyor. IMAH'a bağlı Rafideyn TV Kanalı'nın Suriye Bürosu sorumlusu. El-İgaidi ayrıca, merkezi Katar'da bulunan Uluslararası Saldırganlığa Karşı Kampanya kuruluşunun da kurucu üyelerinden. IMAH, Irak'taki işgalden sonra ortaya çıkan durumun, Irak'tan başlayarak iyileştirilmesi amacıyla bir grup din âliminin bir araya gelerek oluşturduğu topluluk.

Tüketiciler Birliği:
"19 milyon tüketici
"telekazık"a HAYIR diyor"

Türk Telekom'un 1 Mart 2007 de yürürlüğe girecek yeni tarifesi ile getirilen yüzde 25 zammı değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Av. M. Bülent Deniz; "Türk Telekom'dan hizmet satın almaya mecbur edilen 19 milyon tüketicinin tepkisi "telekazık" kampanyası"nda örgütleniyor" dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Av. M. Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:
Türk Telekom, Telekomünikasyon Kurulu'nun onayladığı yeni tarifesini 1 Mart 2007 tarihinden itibaren uygulamaya başlayacaktır. Yeni tarife ile rekabetin olduğu milletlerarası, şehirlerarası ve GSM arama ücretlerinde indirime gidilirken, rekabetin olmadığı ve Türk Telekom'un tek başına hizmet sunduğu şehir içi görüşme ücretleri ve sabit ücretlere yüzde 25 zam yapılmıştır.

Bu uygulama tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılmasıdır.

Bu nedenle Tüketiciler Birliği tarafından Telekomünikasyon Kurulu'nun onay işleminin iptali için yargı yoluna gidilmiştir. Öte yandan Türk Telekom'un bu uygulaması toplumun tüm kesimlerinden tepki görmüş, enflasyonun düşürülmesine ilişkin yıllardan beri ulusal ölçekte yürütülen mücadeleyi başarısız kılacağı hususu Merkez Bankası raporlarına dahi yansımıştır.

Bu gelişmelere rağmen Türk Telekom rekabetsiz ortamda hizmet satmanın tüm olanaklarını kullanmaya devam etmekte, tarifesinin getirdiği yüzde 25 zammı, Nisan faturalarına yansıtma hazırlıklarını yürütmektedir.

Daha önce kamusal hizmet bedellerine ilişkin yapılan zamların enflasyon oranının üzerinde olamayacağı gerekçesiyle yargı tarafından verilen iptal kararlarının söz konusu olduğu bir ortamda, Tüketiciler Birliği tarifenin iptali için açılan davaların tüketici lehine sonuçlanacağına ilişkin beklentisini korumaktadır.

Bu aşamada 19 milyon sabit telefon kullanıcısının yeni tarifelerle ilgili bilgilendirilmesi ve getirilen yüzde 25 zamma ilişkin tepkilerinin başta Telekomünikasyon Kurumu olmak üzere tüm ilgililere iletilmesi için büyük bir imza kampanyası başlatıyor:
"TELEKAZIK" Kampanya kapsamında oluşturulan www.telekazik.org adresindeki internet sitesi ve
(212) 478 0 222 nolu çağrı merkezi aracılığı ile toplanacak imzalar ile;
· sabit telefon kullanıcısı tüketicinin yeni tarife ile gelen zamma ilişkin tepkisi
· ve bundan sonrası için tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi ve kaliteli-ucuz hizmet satın almasını sağlayacak tek seçenek olan rekabet ortamının oluşturulmasına ilişkin talebi Telekomünikasyon Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı'nın da içinde bulunduğu tüm ilgili ve yetkili kurumlara iletilecektir.

Av. M. Bülent Deniz
Genel Başkan

Telekomünikasyon Kurulu Başkanlığı'na,
Türk Telekom, şehir içi görüşmelerine % 25 zam yaptı.
Bu haksız zammın durdurulması ve şehir içi tarifelerde rekabet ortamının sağlanması için gereğinin yapılmasını diliyorum.

Adım:
Soyadım:
İmza:

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ
Tel:(212)567 97 44 Faks:(212)567 36 47
www.tuketiciler.org E-Posta: [email protected]

BarışaRock İnisiyatifi:
BarışaRock 5 yaşında
Dile kolay 5 koca yıl. 2003'te çıktığımız yolda inadımız ve ısrarımızla bu savaşı durdurmak için söz vermiştik birbirimize. 3-4 bin arası insanla başlamıştık ya hani ve zamanla değişmişti ya bu sayı, olmuştu yüz bine yakın insan. Başka bir dünya düşü ve bu düşün içimize sinen ısrarıyla yürümeye devam ediyoruz… 2007'de her zamanki gibi arsız, hınzır, isyankar bir muhaliflikle, BİZ BU SAVAŞI DURDURABİLİRİZ'e olan inancımızla yürüyeceğiz. Biz yalnızca o alanda ses çıkaran onbinlerce insan değiliz, biz Asya'da, Avrupa'da, Amerika'da savaşa karşı ses çıkartan milyonlarız. Dedik ya BarışaRock yani biz uluslararası savaş karşıtı hareketin sadece bir parçası, milyonların Türkiye topraklarındaki onbinlerce yüzüyüz. Hani Marcos'un tabiriyle, San Francisco sokaklarında bir eşcinsel, Güney Afrika'da bir siyah, Avrupa'da bir Asyalı, gece yarısı metroda yalnız bir kadın, İsrail\'de bir Filistinli, Hindistan'da bir Maya, Bosna'da bir pasifist, İspanya'da bir anarşist, Almanya'da bir Yahudi, topraksız bir köylü, Türkiye'de bir Ermeni, mutsuz bir öğrenci, iş bulamayan bir adam, Chiapas dağlarında bir Zapatista'yız. Şimdi sokaklarda barış çığlıkları atma zamanı. 2007 BarışaRock'ını hep birlikte elele inşa etmek istiyoruz. Bu tüm aktivistlerimize çağrımızdır. BarışaRock'a kadar giden süreçte birlikte başka dünyamızın başka kültürünü inşa ediyoruz. Yapacağımız tüm etkinliklerimizde katılabilen tüm aktivistlerimizi yanımızda olmaya çağırıyoruz… ETKİNLİK: 1 Mart 2007 Perşembe / 20.00 BarışaRock Eğlencesi Taksim Bekar Sokak. No:10/A (Ziraat Bankası yan sokak) NOT: 18 Yaş Sınırı Vardır TOPLANTI: Şimdilik toplantılarımızı 15 günde bir yapıyoruz. Bunun dışında oluşturduğumuz çalışma grupları müsaitliklerine göre ister haftada bir ister 2 günde bir toplanıyorlar. Toplantılarımıza ve çalışma gruplarımıza katılım için tarih, yaş sınırı vs. yoktur. Gelmek isteyen herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır.
NOT: 28 ŞUBAT ÇARŞAMBA AKŞAMI YAPACAĞIMIZ TOPLANTIMIZ, AYNI GÜN 20.00'DE YAPILACAK HRANT DİNK'İ ANMA ETKİNLİĞİNE KATILACAĞIMIZDAN SAAT 18.00'E ALINMIŞTIR. TOPLANTI KARAKEDİ KÜLTÜR MERKEZİNDE YAPILACAKTIR.
BİLGİ PAYLAŞIMI: www.barisarock.org isminde bir web sitemiz var. Bu siteden forumlar aracılığıyla konuşabiliriz. Sitemizin anasayfasındaki haberler bölümü sürekli olarak güncelleniyor, BarışaRock ile ilgili tüm gelişmeleri oradan takip edebilirsiniz.

Baş tarafını okumak için tıklayınız


Diğer duyurular için tıklayın
SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla