Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 07. 02. 2007


Türkiye İnsan Hakları Vakfı:
Sorun Sadece 301 Değil,
İfade Özgürlüğüdür de...
(Devamı)


Rıdvan Olcasöz: Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bir konuşması nedeniyle yargılanan kapatılan DEHAP'ın Mardin İl Başkanı Rıdvan Olcasöz hakkındaki beraat kararını bozdu. 13 Nisan 2004 tarihinde 'PKK'nin AB tarafından terör listesine alınması' konusunda bir basın açıklaması yapan Rıdvan Olcasöz, eski TCY'nin 312. maddesi uyarınca Nusaybin Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme, 'suç unsurlarının oluşmadığı' gerekçesiyle beraat kararı verdi. Cumhuriyet Savcılığı'nın temyizi üzerine davayı ele alan Yargıtay 8. Ceza Dairesi de beraat kararını onadı. Ancak, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'nın itirazı üzerine dosyayı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, dairenin onama kararını bozdu.
Reşat Kaymaz: DTP Kızıltepe (Mardin) İlçe Örgütü yöneticisi Reşat Kaymaz, polisler tarafından öldürülen kardeşi Ahmet Kaymaz ve oğlu Uğur Kaymaz (1 Aralık 2004) için yaptığı bir açıklama nedeniyle TCY'nin 301. maddesi uyarınca hapis ve para cezasına mahkum edildi. 'Ağabeyim ve Uğur terörist değildi. Onları öldürenler terörist' sözleri nedeniyle Derik (Mardin) Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Reşat Kaymaz'ın Ocak ayı sonunda biten davada, üç bin YTL para cezasına mahkum edildiği öğrenildi. Reşat Kaymaz, 2006 yılı Aralık ayında da Kızıltepe Asliye Ceza Mahkemesi tarafından aynı madde uyarınca üç bin YTL para cezasına mahkum edilmişti.
Rıdvan Kızgın: Elazığ İdare Mahkemesi, Bingöl Valiliği'nin İHD Bingöl Şubesi eski Başkanı Rıdvan Kızgın'a 'Valiliğe ve İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği bir yazıda Bingöl'ün adını Kürtçe 'Çewlik' olarak yazdığı' gerekçesiyle verdiği bin 112 YTL idari para cezasını Şubat ayında onadı. 5253 sayılı Dernekler Yasası'nın 'Derneklerin yazışmalarında Türkçe'den başka bir dil kullanmamasına' ilişkin 31 ve 32. maddeleri uyarınca verilen para cezasının iptali istemiyle Elazığ İdare Mahkemesi'nde dava açılmıştı.
Ayşe Karakaya ve 18 kişi: ODTÜ'de 1977 yılında jandarmalar tarafından vurularak ve süngülenerek öldürülen Ertuğrul Karakaya için 8 Haziran 2006 tarihinde Manisa'nın Salihli ilçesinde düzenlenen anma töreni nedeniyle annesi Ayşe Karakaya ve kardeşinin de aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede, sanıkların TCY'nin 215. maddesi (suçu ve suçluyu övme) uyarınca cezalandırılması istendi.
Aysel Tuğluk, Hilmi Aydoğdu: DTP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu hakkında, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle 3 Eylül 2006 tarihinde Diyarbakır'da düzenlenen mitingdeki konuşmaları nedeniyle açılan dava, 1 Şubat günü başladı. Davada, Tuğluk ve Aydoğdu'nun Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2 maddesi uyarınca (yasadışı örgüt propagandası) cezalandırılması isteniyor.
23 Mahkum: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan 23 mahkum hakkında '2005 yılı Haziran ayında Tunceli'nin Ovacık ilçesi yakınlarındaki Mercan vadisinde 17 Maoist Komünist Partisi (MKP) militanının öldürülmesi' nedeniyle Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na gönderdikleri dilekçe nedeniyle dava açıldı. İddianamede, mahkumların TCY'nin 301. maddesi (Türkiye Cumhuriyeti'ne, TBMM'ye, hükümete, yargı organlarına, güvenlik güçlerine hakaret) uyarınca cezalandırılması istendi.
Mehmet Ali Varış: Tohum Yayınevi Sahibi Mehmet Ali Varış hakkında 'Kemalizm/Oturan Adam' adlı kitap nedeniyle 'Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Yasaya muhalefet' iddiasıyla açılan dava, 31 Ocak günü sonuçlandı. Varış'ı bir yıl hapis cezasına mahkum eden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 'hakaret eylemi basın yoluyla işlendiği' gerekçesiyle bu cezayı bir yıl altı ay hapis cezasına yükseltti. Mehmet Ali Varış, 5 Şubat günü Mamo Baran'ın yazdığı 'Koçgiri-Kuzey Batı Dersim' adlı kitabın yayımı nedeniyle yargılandığı davayı temyiz etti. Varış, Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 21 Aralık 2006 tarihinde TCY'nin 216/1 (eski TCY'nin 312/2) maddesi uyarınca bir yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.
Abdulbari Tiryaki, Mehmet Gönden: Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, 23 Eylül 2006 tarihinde PKK'ye ateşkes çağrısı yapan emekli din adamları Abdulbari Tiryaki ve Mehmet Gönden hakkında 'yasadışı örgüt propagandası' iddiasıyla dava açtı. İddianamede, sanıkların Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2-3 maddesi uyarınca cezalandırılmaları istendi.
Belma Akçura: 'Derin Devlet Oldu Devlet' adlı kitabı nedeniyle Milliyet gazetesi muhabiri Belma Akçura hakkında açılan davanın 2006 yılı Aralık ayında sonuçlandığı öğrenildi. Kararın gerekçesi 25 Ocak günü açıklandı. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Belma Akçura'yı 'Abdullah Çatlı'nın arkadaşı Nevzat Bor'a hakaret ettiği' gerekçesiyle üç ay hapis cezasına mahkum etti. Ceza, 1.800 YTL para cezasına çevrildi.
Hrant Dink: 19 Ocak günü öldürülen Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink hakkında İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından eski TCY'nin 159. maddesi uyarınca verilen altı ay hapis cezasının ertelenmesi yönündeki kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava yeniden görülmeye başlandı.
Osman Baydemir: Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında 2006 yılbaşında gönderdiği tebrik kartlarında 'w' harfi kullanıldığı gerekçesiyle açılan dava, 6 Şubat günü başladı. Baydemir'in Kürtçe 'yeni yılınız kutlu olsun' yazısı nedeniyle TCY'nin 222. maddesi ve 'Türk Harflerini Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun'a muhalefet iddiasıyla cezalandırılması isteniyor.

Hürriyet Şener, Nagihan Bayram, Şaban Dayanan


Uluslar Arası Homofobi Karşıtı
Buluşma - 2007


17-20 MAYIS 2007, Perşembe-Pazar, Ankara
17 Mayıs: Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü
Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü cinsiyet seçimi veya cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günüdür. İnsanların eşitliği için mücadele eden tüm girişimlere ilham ve destek vererek, hepsiyle koordinasyon içinde olmayı amaçlamaktadır.

Kaos GL olarak geçen dönem ilk kez Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşmayı 17-21 Mayıs 2006 tarihlerinde gerçekleştirdik. 2007 Homofobi Karşıtı Buluşmayı 17-20 Mayıs (Perşembe-Pazar) tarihlerinde yapıyoruz.

Homofobi Karşıtı Buluşma etkinlikleri atölyeler, sunumlar, konferanslar, parti ve film gösterimlerinden oluşuyor. Etkinlikler farklı mekanlarda ve farklı formatlarda yapılıyor. Bazı etkinlikler karma, herkese açık yapılıyor. Bazı etkinlikler ise sadece önceden kayıt yaptıranlar ile davetlilerin katılımı ile yapılabilecek. Medyaya açık etkinlikler ile birlikte bazı etkinlikler basına kapalı yapılacak. 2007 Buluşmasının ana konusunu "medya" olarak belirledik. Bununla birlikte lezbiyen, gey, biseksüel ve transeksüel bireyleri ilgilendiren her konu Buluşmada kendine yer bulabilecek.

HOMOFOBİYE KARŞI MEDYA FORUMU
LGBT Medyası... (uluslararası katılımlı) Alternatif Medya... Yaygın Medya...

HOMOFOBİYE KARŞI KAMPUS FORUMLARI
Anti-Homofobi Buluşmasında, "Homofobiye Karşı Kampus Forumu" kapsamında bir dizi etkinlik olacak. ODTÜ, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu, Hacettepe gibi kampuslerdeki etkinlikler 14-18 Mayıs tarihlerinde olacak.

HOMOFOBİYE KARŞI FEMİNİST FORUM
Tüm kadınlara açık... Feminist yayınlar üzerinden feministlerin homofobisi, zorunlu heteroseksüelliğe ve homofobiye karşı ortak mücadelenin olanakları...

HOMOFOBİYE KARŞI LEZBİYEN ve BİSEKSÜEL KADINLAR FORUMU Lezbiyen ve Biseksüel kadın varoluşuna yönelik homofobi. Lezbiyen ve biseksüel kadınlardan anti-homofobik taktikler. Sadece lezbiyen ve biseksüel kadınların katılımına açık.

HOMOFOBİYE KARŞI GÖKKUŞAĞI FORUMU Eşcinsel dernek ve gruplardan katılımcılar yaşadıkları illerdeki eşcinsel varoluşu, pratiklerini ve homofobiye karşı mücadelelerini, 2006 döneminden özel bir alan üzerinden sunuyorlar...

TRANSFOBİYE KARŞI FORUM
Travesti ve transeksüeller varoluşları üzerinden ve çalışma koşullarında maruz kaldıkları transfobiyi sunuyorlar ve transfobiye karşı geliştirdikleri taktikleri paylaşıyorlar...

FİLM GÖSTERİMİ
Homofobiye Karşı Buluşma haftasında film gösterimi yapiyoruz. Lezbiyen, Gey, Biseksüel veya Transgender temali kısa filmlerinizi bekliyoruz...

FARKINDALIK ATÖLYESİ HOMOFOBİYE KARŞI VİDEO ATÖLYESİ BEDENİN FARKLI HALLERİ ...
Neden Homofobi Karşıtı Buluşma? Hayatın her alanında homofobik tutum ve davranışlarla karşı karşıya kalıyoruz. Cinsel yönelimimizden dolayı ayrımcılığa maruz bırakılıyoruz. Homofobiye karşı duramadığımızda, kaygılarımızı ve öfkemizi içimizde büyütüp kendimize ve kendimiz gibi olanlara yöneltiyoruz. Oysa bu, ihtiyacımız olan en son şey olsa gerek!

Homofobi probleminin sadece gey-lezbiyenlerin değil aynı zamanda heteroseksüel kadın ve erkeklerin de meselesi olduğu gerçeğinin bilince çıkarılmasını istiyoruz. Eşcinsellerin ve heteroseksüellerin birlikte özgürleşeceği bir dünyaya dair düşüncelerimizi paylaşmak ve tartışmak istiyoruz.

Homofobinin küresel bir mesele olduğunu biliyoruz. Bu gerçekten hareketle Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Dünyanın her bölgesindeki geylerin ve lezbiyenlerin homofobiye karşı mücadele deneyimlerini öğrenmek ve paylaşmak istiyoruz.

Sorunlarımıza çözüm yolları arıyoruz. Bulduğumuz çözüm yollarını paylaşmak ve gerektiğinde birlikte müdahale edebilmenin maddi ve manevi olanaklarını yaratmak istiyoruz.

Tüm bunları yüz yüze ve birlikte yapmak istiyoruz.

Yeni insanlarla tanışmak, dertleşmek, sohbet etmek, kaygılarımızı azaltmak, rahatlamak istiyoruz.

Ne suç, ne günah, ne hastalık; yaşasın eşcinsel aşk!

Kaos GL
Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 29 /12, Demirtepe/Kızılay-Ankara
0312 230 0358/12 www.kaosgl.org


Baş tarafı

Diğer duyurular için tıklayın

 

 SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla