Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 03. 03. 2006


İHD İstanbul Şubesi:
İstanbul'da İnsan Hakları İhlalleri-2005

Gözaltılar

Gözaltına alınan kadın 763
Gözaltına alınan erkek 1844
Gözaltına alınan çocuk 130
Toplam 2737 kişi
1) 2005 yılı içerisinde 1406'sı adli 1331'i siyasi nedenlerle olmak üzere 2737 kişinin polis veya jandarmalarca gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların büyük bölümü 1 ile 4 gün arasında değişen sürelerle gözaltında tutulmuşlardır.

Cezaevleri
Cezaevinde yaşamını yitirenler 9
Tutuklananlar 93
Derneğimize başvuruda bulunanlar 60
1) Cezaevinde ölüm vakalarının 2'sinin hastalık sonucu meydana geldiğini 7'sinin intihar sonucu meydana geldiği tespit edildi. Kendini asarak ve yakarak meydana gelen intihar vakalarının çoğunluğu tecrit koşullarını ve uzayan dava süreçlerini protesto amacıyla gerçekleştiği öğrenildi.
2) İstanbul'da çeşitli olayların failleri oldukları gerekçesiyle gözaltına alınanlardan 34'ü adli, 59'u siyasi nedenlerle toplam 93 kişinin gözaltına alındığı tespit edilmiştir.
3) 2005 yılında 60 tutuklu-hükümlü yakını ile cezaevinden yeni tahliye olmuş eski mahpus derneğimize gelerek yazılı başvuruda bulunmuşlardır. Başvurucular cezaevinde olan yakınlarının maruz kaldığı insan hakları ihlallerini dile getirerek çözüm için yardım talep etmişlerdir. Mahpus yakınlarının dile getirdiği ihlaller; iletişim zorluğu, mektup engeli, dayak, küfür, işkence, görüşlerde zorluk, tecrit ve izolasyonun yarattığı yıkım, cezaevi idaresinin keyfi tutumu, baskı, zorla sayım alma, hücre cezası, kültürel aktivitelere katılımın engellenmesi, kitaplara yönelik ayrımcılık ve istenen kitapların verilmemesi, yayınların engellenmesi, istenilen çamaşırların verilmemesi, elektrik ve suyun para ile satılması, kantinden alışveriş şartı, sık sık idari ceza verilmesi, mektuplara yönelik sansür veya imha etme politikası, yeterli sağlık hizmeti verilmemesi gibi.

İşkence, Kötü Muamele ve Şiddet
İşkence gören kadın 67
İşkence gören erkek 124
İşkence gören çocuk 5
Gözaltında ölüm iddiası 1
Basın aracılığıyla işkence gördüğünü açıklayan 8
Derneğimize başvuruda bulunanlar 196
Toplam 204 kişi.
1) 2005 yılı içerisinde çeşitli gerekçelerle gözaltına alınanlardan 204 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını açıkladı. Bu kişilerden 196'sı bizzat derneğimize gelerek yazılı başvuruda bulunmuştur.
2) Başvurucular; gerek gözaltı merkezlerinde gerekse gözaltına alınma sırasında kaba dayak, tokat, tekme, küfür, dini ve siyasi inançlara hakaret, boğmaya çalışma, ağzın içine tükürme, yerlerde sürükleme, aç bırakma, ayakta tutma, tuvalet vb. ihtiyaçların giderilmesine engel olma, silahla tehdit, tabanca kabzasıyla dövme, elle ve sözle cinsel taciz, susuz bırakma, tecavüz tehdidi, yüksek sesle şarkı dinletme, boş arsaya götürüp dövme, tecavüz, kaçırma, copla dövme, kapalı aracın içine gaz bombası atarak havasız bırakma, göz yaşartıcı gaz sıkma gibi muamelere maruz kaldıklarını beyan etmişlerdir.
3) Başvurucular, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde, polis karakollarında, polis araçlarının içinde, Jandarma karakollarında, boş arsada, kapalı otoparklarda, basın açıklamasına veya gösteriye müdahale eden polislerce işkenceye maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Başvurucuların bir bölümü avukat taleplerinin yerine getirilmediğini beyan etmiştir.
4) 23 Ocak 2005 günü Bakırköy'de adli bir nedenle gözaltına alınan 20 yaşındaki Gökhan Belgüzar adlı genç, nezarethanede ölü bulundu. Bakırköy Emniyet Müdürlüğü Gökhan Belgüzar'ın intihar ettiğini açıklarken yakınları Gökhan Belgüzar'ın işkence ile öldürüldüğünü iddia ettiler.

Kayıplar
Derneğimize yapılan kayıp başvurusu 25
Bulunan kayıp sayısı 3
1) 2005 yılında derneğimize yapılan 25 kayıp başvurusunun tümü adli nedenlerden meydana gelen kayıp olayları olup, kayıp olduğu bildirilen kişilerin akıbeti hakkında bilgi almak için adli makamlara yazılı başvuruda bulunulmuştur. Kayıp olduğu bildirilen 3 kişinin yakınları daha sonra derneğimizi arayarak kayıp olan yakınlarını bulduklarını iletmişlerdir.

Yaşama Hakkı
Polisin, jandarmanın açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 6
Polisin açtığı ateş sonucu yaralananlar 5
Faili meçhul saldırılarda yaşamını yitirenler 11
Uğradığı saldırıda yaşamını yitiren güvenlik görevlisi 2
Uğradığı saldırıda yaralanan güvenlik görevlisi 7
Uğradığı saldırıda yaralananlar 29
Bomba patlaması sonucu yaşamını yitiren 9
Bomba patlaması sonucu yaralanan 45
Gözaltında ölüm 1
Askerde ölüm 2
Yargısız infaz iddiasıyla derneğimize yapılan başvuru 8
İş kazası sonucu yaralanan 12
İş kazası sonucu ölüm 8
1) 2005 yılı içerisinde polisin ve jandarmanın dur ihtarına uymama vb gerekçelerle açtığı ateş sonucu Esenler'de Serkan Basınç, Fatih'te Murat Horoz, Halkalı'da Hakan Bektaş, Sarıgazi Çekmeköy yolu üzerinde Suat Kandemir, Bağcılar'da Atilla Geçmiş ve Kadıköy'de Uğur Özkonak adlı kişiler yaşamını yitirdi.
2) 23 Ocak 2005 günü Bakırköy'de gözaltına alınan 20 yaşındaki Gökhan Belgüzar, nezarethanede ölü bulundu. Yetkililer Gökhan Belgüzar'ın intihar ettiğini açıklarken yakınları Belgüzar'ın işkence ile öldürüldüğünü iddia ettiler.
3) 2005 yılında özellikle sivillerin yoğun olarak bulunduğu bölgelere yerleştirilen bombaların patlaması sonucu 9 kişi yaşamını yitirirken 45 kişide yaralandı.
4) Yaşam hakkının gasp edildiği önemli bir alanda çalışma yaşamı oldu. Tedbirsiz ve güvenlikten yoksun işyerlerinde meydana gelen kazalarda 8 işçi yaşamını yitirirken 12'sinin de yaralandığını tespit ettik.
Bilgi Edinme, Haberleşme, Düşünce ve Örgütlenme Özgürlüğü
RTÜK tarafından yayını durdurulan radyo ve televizyon 52
RTÜK tarafından uyarılan televizyon -program 37
Radyo ve televizyonların kapalı kalacağı gün sayısı 35
RTÜK tarafından verilen para cezası 293.000 370 YTL
Toplatılan gazete, dergi, kaset 36
Düşünceye verilen hapis cezası 9 yıl 2 ay
Düşünceye verilen para cezası 126.816 YTL
Düşünceye istenen hapis cezası 279 yıl 8 ay
Düşüncelerinden dolayı tutuklanan 2 kişi
Düşüncelerinden dolayı gözaltına alınan 1
Tutuklanan vicdani redçi 1
Tutuklanan gazeteci 1
Engellenen etkinlik 9
Okuldan uzaklaştırılan öğrenci 25
Yasaklanan şarkı 1
Savunma hakkı engellenen avukat 7
Saldırıya uğrayan parti binası 1
Saldırıya uğrayan TV binası 1
Polis tarafından basılan gazete, dergi ajans merkezi 1
Dövülen, gözaltına alınan gazeteci 8
1) RTÜK, sansür ve denetim kurumu olarak çalışmaya devam etmektedir. 2005 yılında derneğimizce RTÜK'ün 52 televizyon programı hakkında yayın durdurma, 2 televizyon kanalının yayını tamamen durdurma, ağır para cezası, uyarı gibi cezalar verdiği tespit edilmiştir. RTÜK 2005 yılında da Kürtçe yayınının önünde engel olarak durmuştur.
2) 2005 Yılında, Ermeni Konferansı'nın engellenme çabasının yanı sıra 9 etkinlik bizzat resmi makamlarca erteletme, fiziki engel olma ve müdahale edilerek yapılması engellenmiştir.
3) Aylin Aslım'ın namus cinayeti sonucu öldürülen Güldünya Tören için bestelediği ve söylediği şarkının TRT'de yayınlanması yasaklandı.
4) Büyük bölümünü Kürtçe ses-müzik albümlerinin oluşturduğu 36 yayın-albüm mahkemelerce toplatıldı.
5) Düşüncenin hapis ve para ile cezalandırılması 2005 yılında da devam etti. Düşünceye 2005 yılında 9 yıl 2 ay hapis 126.816 YTL para cezası verildi.
6) Yine düşüncelerinden dolayı yargılanan insanlar için 279 yıl 8 ay hapis istemi ile dava açıldı.
7) Düşünce ve iletişim özgürlüğü 2005 yılında da fiziki engellemelere ve saldırılara maruz kaldı. Vicdani Ret hakkını kullanan Mehmet Tarhan tutuklandı. Mehmet Tarhan hala ağır tecrit koşullarında tutulmaktadır. 1 Parti binası ile bir televizyon kuruluşuna silahlı saldırı yapıldı. Bir gazete merkezi ile bir haber ajansı polis tarafından basılarak arandı. 8 gazeteci de uğradıkları saldırılarda dövüldü.

Ekonomik ve Sosyal Haklar
Derneğimize yapılan başvuru 41
1) 2005 yılında derneğimize ekonomik ve sosyal talepli 41 başvuru yapılmıştır. Bu başvurular, hastanelerde ihmal, işten atılma, kredi kartı mağduriyeti, tedavi giderlerini karşılayamamak, sosyal güvence yoksunluğu, kiracılık gibi gündelik önemli sorunların çözümüne yönelik talepleri içermektedir.

Bombalamalar
Şubat ayında meydana gelen Bombalama olayları 38
Bombalama sonucu yaşamını yitiren 9
Bombalama sonucu yaralanan 50
1) 2005 yılında sivillerin yoğun yaşadığı yerlere konulan bombaların patlaması sonucu 9 insanımız yaşamını yitirirken 50 insanımızda çeşitli yerlerinde yaralandı. Siyasi parti binası, eğlence merkezi önü, işyerleri, polis merkezleri, çöp konteynerleri başta olmak üzere 38 yere bomba konulduğu ve bu bombaların patlaması sonucu maddi ve manevi zarar meydana geldiği tespit edilmiştir.

Sınırdışı-İadeler-Seyahat Özgürlüğü
Derneğimize yapılan başvuru 51
İade edilenler 44
Bürokratik engeller nedeniyle seyahat özgürlüğü ihlali 7
1) Evrensel bir hak olan seyahat özgürlüğüne yönelik engellemeler 2005 yılında da devam etti. 2005 yılında çeşitli gerekçelerle değişik ülkelere iltica talebinde bulunan 44 kişi talepleri reddedilerek iade edilirken 7 kişi de derneğimize vize taleplerinin keyfi olarak reddedildiğini beyan ederek başvuruda bulunmuştur.

BİR YILLIK İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
Bir kez daha 'yıllık ihlal raporu' açıklarken, Türkiye'de sistemin temel sorunları açısından, bir değişiklik olmadığını tespit ediyoruz. Türkiye hâlâ, '12 Eylül Askeri Darbesi'nin ürünü Anayasa ile yönetiliyor. Yasama, yürütme, yargı kurumları üzerindeki militarist baskı devam ediyor. Türkiye'nin kırmızı noktaları olan 'Kürt Meselesi', 'Ermeni soykırımı', 'Kıbrıs meselesi', 'Türban sorunu' vb. bazı konularda 'resmi ideoloji' dışında üretilen fikirler yine yargı engeli ile karşılaşıyor.

İşkence davam ediyor, her ne kadar 'kayıtlı gözaltı' olaylarında işkence yöntemleri değiştiyse de, toplu gösterilere yönelik devlet şiddetinde ve 'kayıtsız' gözaltılarda uygulanan işkence yöntemlerinde bir değişiklik yok.

Özellikle 'kaçırma' olarak tanımlanan 'gayri resmi' gözaltı olaylarında eskiden kullanılan, işkence yöntemleri aynen kullanılıyor. Eğitim sisteminde resmi ideoloji ağırlıklı yöntem varlığını devam ettiriyor. Küçücük öğrencilere, gerçek tarih bilgileri ulaştırılmıyor.

Türkiye'de yaşayan etnik kimlikler ve dini azınlıklar eğitim sisteminde yer almıyor. Gayrimüslim azınlıklara yönelik gerek kendini özgürce ifade etmeleri önündeki 'fiili saldırılara varan' tehdit ortamına yönelik. Tedbirler alınmazken, gayrimüslim yurttaşlarımızın gayrimenkullerine yönelik 'ihlal içeren' politika devam ediyor.

'Emek' alanındaki hak ihlalleri, zorunlu sürgün uygulamalarında sorun olmaya devam ediyor. Türkiye'de 'demokratikleşme ve sivilleşmenin" önündeki en büyük engel olan ve Teşkilat-ı Mahsusa'dan 'Şemdinli'ye kadar değerlendirilmesi gereken 'gizli devlet geleneği' varlığını koruyor.

Devletin içinde yer alan bazı birimler dahi kendilerini ifade edemeyip susturuluyorlar. Özellikle Şemdinli olayında, 'özel teşkilatın' suçüstü yakalanması ardından Genelkurmay yetkililerinin açıkça suçlulara sahip çıkması, soruşturmanın derinleştirilmesi, hükümetin bu alanda son derece 'başarısız' kalışı bu kanıyı pekiştiriyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı' Sabri Uzun'un, TBMM Şemdinli Komisyonu'na verdiği ifade her şeyin özeti niteliğinde 'HIRSIZ EVİN İÇİNDE'

İşte böyle yönetilen bir Türkiye'de insan hakları ihlallerini, sayılarla sınırlı olarak değil, doğru bir 'sistem eleştirisi' ile açıklamak gerekiyor.

Bizlerde insan hakları savunucuları olarak, yıllardır bunu yapmaya çalışıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Çukurlu Çeşme Sokak, Bayman Apt. No 10/1, Taksim - İSTANBUL, Telefaks (0212) 2519646- (0212) 251 35 26
Internet: www.ihdist.org - E-mail: [email protected]


Savaş karşıtları 18 Mart'ta sokaklarda
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, daha önce olduğu gibi bu küresel eylem gününde de, bütün dünya ile birlikte sokaklarda olacak. Bu amaçla Küresel BAK, 18 Mart 2006'da yapılacak büyük bir gösteri ile sonuçlanacak olan 'IRAK'TA İŞGALE SON, ABD EVİNE DÖN' isimli yeni bir kampanya başlattı.

Küresel BAK, bu kampanya ile, Irak'ta devam eden işgale ve Amerika'nın, başta İran olmak üzere, yeni saldırı planlarına karşı geniş bir toplumsal muhalefet oluşturmayı, ve Irak'taki askerlerin derhal evlerine geri dönmesini isteyen diğer ülkelerdeki, özellikle ABD'deki savaş karşıtı harekete destek olmayı amaçlıyor. New York Times gazetesinin bile "Dünyada artık iki süper güç var. Biri ABD, diğeri savaş karşıtı hareket" diyerek kabul etmek zorunda kaldığı bir gerçek var ortada.

Dünyada hala bu savaşa ve işgale karşı olan milyonlarca insan var ve bu insanların sayısı giderek artıyor. 15 Şubat'ta, 20 Mart'ta, 27 Eylül'de bütün dünyada sokağa çıkan insanlar, hala bu insanlık dışı işgale karşılar, bu işgali durdurmak için mücadele etmeye devam ediyorlar. Bu nedenle, tüm dünyada sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, 18 Mart 2006'da, ABD ve onun peşinden giden işgal güçlerinin Irak'a yasa dışı bir şekilde saldırışının üçüncü yıldönümünde işgale karşı çıkan gösteriler örgütleyerek yeniden sokaklara çıkacak, tek bir yürek olup meydanları dolduracaklar.

ABD'ye, Bush'a ve işgale karşı seslerimizi, yüreklerimizi, kızgınlığımızı ve ellerimizi birleştirmek için önümüzde çok büyük bir fırsat var. Tüm dünyanın savaş karşıtları, barış severleri 19 Mart'ta onlarca ülkede, yüzlerce kentte sokaklara çıkıyor. Dünyanın savaş karşıtlarına elimizi uzatalım. Hep birlikte, Irak halkına elimizi uzatalım."

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu


Devamı için tıklayın

 

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla