Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 03. 03. 2006Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
Uluslar Arası Barış Buluşması
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından düzenlenen "Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslararası Buluşma" başlıklı sempozyuma İngiltere, Amerika, İran ve Irak'tan, barış hareketinin önemli isimleri katılıyor.

Bush'un, İran'ı tehdit ederek savaş politikalarına devam edeceğini gösterdiği bugünlerde, Irak'ta devam eden işgalin sonuçlarının ve dünyadaki savaş karşıtı hareketin, işgale ve Bush'un tehditlerine nasıl yanıt vereceğinin tartışılması amacıyla, "Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu" tarafından "Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslararası Buluşma-III" adlı bir sempozyum düzenleniyor.

İngiltere, Irak, Amerika ve İran'dan konuşmacıların katılacağı buluşma, 4 Mart 2006 Cumartesi günü, saat 13.00 - 18.00 arasında, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleşecek. İngiltere'den 'Savaşı Durdurun Koalisyonu' (Stop the War Coalition) ve 'Respect' (Saygı) örgütünden Lindsey German ve Andrew Murray, Amerika'dan Asker Aileleri Konuşuyor (Military Families Speak Out) ve Altın Yıldız Aileleri (Gold Star Families)'den Celeste Zappala, Irak'tan Ayatollah Jawad Al-khalisi ve İran'dan, fizik profesörü Dr. Ahmad Shayegan Shirazi'nin katılacağı sempozyuma Türkiye'de çok sayıda aydın ve sanatçı destek veriyor.

Sempozyumun en dikkat çeken isimlerinden olan Celeste Zappala, oğlu 2004 yılının Nisan ayında Irak'ta öldürülmüş bir asker annesi. Zappala'nın oğlu çavuş Sherwood Baker, 1997 yılından beri Pennsylvania Ulusal Muhafız Birliği'nde görev yapıyordu. Amerika'nın Irak'ı 2003 yılında işgal etmesiyle Irak'a gönderilen Baker, 2004 yılının Nisan ayında, Irak'ta kitle imha silahları arayan bir ekibin güvenliğini sağladığı sırada meydana gelen bir patlama sonucunda öldü. Zappala, Cindy Shenaan'ın Bush'un Teksas'taki çiftliğinin önünde yaptığı çadır kurma eyleminde, ona destek olmak için yaptığı konuşmada şöyle dedi; "Şu anda Teksas'tayız. Arkadaşımız Cindy Shenaan, Bush ile görüşme talebiyle gelerek buraya yerleşti. Ve bizler, artık sonsuza kadar sessizliğe kavuşan birisi için, Çavuş Sherwood Baker için sesimizi yükseltmeye geldik. Baker, 2004 yılının Nisan ayında Bağdat'ta öldürüldü. Irak Araştırma Grubu'nu koruyordu. Irak'ta kitle imha silahı arıyordu. Şimdi buraya, bu olaya tanıklık etmeye ve hikayemizi paylaşmaya geldik. Cindy ve Başkan Bush'un buluşmasını beklerken, savaş karşıtı hareketin gerçek nedenini farkettik. Ülkedeki diğer asker aileleri ile biraraya geldik" dedi.

Zappala, Amerikan vatandaşlarının "uyanmasını" ve Bush yönetiminin "gerçeklerle yüzleşmeye başlamasını" istiyor.

4 Mart Cumartesi günü Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde Türkiyeli savaş karşıtları ile buluşacak olan Zappala, "Bush'un politikalarına dünya'da en fazla tepki duyan bir ülke olan Türkiye'ye gelecek olmaktan büyük heyecan duymaktayım. Irak'taki bu haksız işgali durdurmak küresel etkili bir savaş karşıtı hareket ile mümkün olacaktır" dedi.

Küresel BAK adına konuşan Memet Ali Alabora, "Türkiye'deki aydınları, savaş karşıtlarını böylesine önemli konukları ağırladığımız bu uluslar arası sempozyuma davet ediyoruz'' dedi.

04 Mart Cumartesi günü Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde yapılacak Sempozyum, saat 13.00'de başlayacak ve akşam 18:00'de sona erecek.

Ayrıntılı bilgi için: Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Savaş Karşıtları Uluslararası Konferansı
Schloss Eringerfeld Paderborn,
Almanya 23-27 Temmuz 2006

Küreselleşme ve şiddetsizliğin ikisiyle de ilgileniyor musunuz?
Savaş karşıtı kampanya yapıyor musunuz?
Şiddetsiz doğrudan eylemliliğe katıldınız mı veya daha fazlasını öğrenmeye meraklı mısınız?

Savaş Karşıtları'nın Uluslararası Konferansı "Şiddetsizliğin Küreselleştirilmesi", tüm dünyadan aktivistlerin bir araya gelerek başka bir dünya mümkünü yaratmada birbirimize nasıl yardım edebileceğimizi görmede büyük bir imkân sağlayacak. Dünya çapında hareketler bir noktada birleşerek bir hareket oluyor. Bu hareket, küresel finans kurumlarına, çok uluslu ortaklıklara veya devletlere karşı insan gücünün perspektifine ve değerlerine bir yapılanma araştırıyor.

Bu hareket, tabandan yükselen bir küreselleşme hareketidir. WRI, bu tabandan küreselleşmede, bu hareketlerin hareketinin temel bir rol oynayacağına inanıyor. Bu yüzden gelecek uluslararası konferansın konusu "Küreselleşme ve Şiddetsizlik"tir.

Konferans tartışmaları:
o Ekonomik, kültürel ve politik küreleşmenin günümüzdeki durumunun analizi. Kapitalist küreselleşme ve militarizm arasında nasıl bağlantılar var?
o Küreleşmenin yasaya aykırı yüzlerine karşı şiddetsiz direniş stratejileri geliştirme. Şiddetsiz sosyal değişimi nasıl yaratabiliriz?
o Küreselleşme karşıtı hareketlerden ve WRI'nin pasifist ve antimilitarist ağındaki kişileri, şiddetsiz direniş imkanları üzerine karşılıklı fikir aktarımı için bir araya getirmek.
o Tüm dünyadaki aktivistler arasında yeni linkler oluşturmak ve var olanları güçlendirmek.

Konferans Yapısı
Her gün, günün ana başlığı hakkında kısa bir büyük toplantıyla başlayacak. Sonra katılımcılar, konferans boyunca her gün aynı kişilerle toplanacak olan ve spesifik bir konuda derinlemesine tartışmaya imkan tanınan konu ve eylem gruplarına bölünecekler. Öğleden sonralarında ise tek-kerelik atölye çalışmaları ve ortak toplantı bölümleri olacaktır.

Gün Konuları
1. Şiddetsizliğin Küreselleştirilmesi Konferansa yüksek bir katılım sağlamayı amaçlıyoruz ve açılış oturumu bu konu ile başlayacak
2. Militarizm ve Küreselleşme Sabah oturumu şunu soracak: Ekonomik küreselleşme, militarizm ve savaş nasıl ilişkilenir? Akşam oturumu ise konuyu, özel şirketlerin "dışkaynak"larındaki artışla savaşın "özelleştirilmesi"ne yönlendirecek.
3. Küreselleşmeyi Tabandan Öğrenmek Küreselleşmenin negatif yüzüne karşı hali hazirda yer alan şiddetsiz eylemleri araştırmak. Sabah oturumunda Alman ve Doğu Afrika gruplarının birlikte küçük silah ticaretine/trafiğine karşı nasıl çalıştıklarına odaklanacak. Akşam oturumu ise spesifik durum çalışması olarak Filistin'deki yurttaşların barışı sürecindeki tabandan küreselleşmeye dahil olan hareketlerin stratejilerine konsantre olacak.
4. Şiddetsiz strateji yapı çalışması için Tabandan küreselleşmenin hareketi için şiddetsiz stratejinin koyması gereken katkı nedir? Tabandan küreselleşmenin hareketine katılım şiddetsiz antimilitarist stratejiye ne katkı sağlar?
5. Protestodan sosyal değişime Ortaklıkları ve hedefleri tartışmak, seminer boyunca geliştirilen plan ve fikirlerin gözden geçirilmesi.

Konu ve Eylem Grupları
Bir küresel ekonomide militarizm
Askeri endüstri özelleştirilmeye, çeşitlendirilmeye ve küreselleştirilmeye yönlenmektedir ve halen diğer endüstrilere göre ayrıcalıklıdır. Bu grup, askeri-endüstri kopleksinin stratejilerini ve pratiklerini analiz edecektir.

Askeri Görünüş/Varlık
Ordu, toplumun ve kültürün militarizasyonunda derin bir etkiye sahiptir. Fiziksel ve kültürel alanları işgal etmiştir. Bu grup, toplumun demilitarizasyonu için olası şiddetsiz stratejileri gözden geçirecektir.

Şiddetsiz yurttaşların müdahalesi
Bağlantıları küreselleştirmede, barış yapılanmasını ve dünyanın diğer bölgelerindeki baskılara direnişleri desteklemede şiddetsiz yurttaşların müdahalesi, tabandan küreselleşmenin pratik bir örneğidir.

Şiddetsiz strateji ve küreselleşme
Küreselleşme karşıtı hareketlerin stratejileri ve amaçları nelerdir ve şiddetsizliğin bunlar içindeki yeri nedir? Uluslar arası savaş karşıtı hareketlerin eylemlilikleri buna nasıl uydurulur?

Öldürmeyi ret hakkı
Tartışma konularına vicdani ret, savaş vergisi direnişi, kaçaklar, ve/veya askere alınmayarak savaşa direnme dahil olacaktır.

Savaş vurguncuları
Bu konu grubu, savaş üzerinden vurgun yapan bazı büyük çokuluslu ortaklıkları adlandırarak bunlara karşı doğrudan şiddetsiz eylem yolları araştıracaklar.

Yeni başlayanlar için şiddetsizlik antrenmanları
Oyunlar, rol oyunları, egzersizler ve tartışmalarla bu gruptaki katılımcılara şiddetsizliğin çeşitli yönleri tanıtılacaktır.

Video eylemliliği
Bu grupta hem videonun teknik yönlerinin tanıtımı hem de politik bir araç olarak nasıl kullanılabileceği üzerine çalışılacaktır. Bu grup, konferansın bir videosunu üretecektir!

Uluslararası Savaş Karşıtları - WRI WRI, "savaşın bir insanlık suçu" olduğuna inanır ve "savaşın reddi ve nedenlerinin ortadan kaldırılması" üzerine çalışır. 1921'de kurulmuştur ve şimdi her kıtadaki pasifistlerin, antimilitaristlerin ve şiddetsiz aktivistlerin bir ağıdır.

Tarihinden bu yana, WRI üyeleri sadece savaş karşıtı hareketlere öncülük etmemiş aynı zamanda şiddetsizliğin diğer sosyal konularda geniş alan bulmasını sağlamışlardır, hem kendi ülkelerinde hem de uluslar arası olarak.

Konferansın Alman Evsahipleri
Konferans, WRI'nin tüm Alman üyelerinin WRI-Förderverein'deki yasal yapı çalışmasına katılımlarıyla organize edilmiş ve ev sahipliği üstlenilmiştir.
o Deutsche Friedensgesellschaft - Vereinigte KriegsdienstgegnerInnen (DFG-VK)
o Deutsche Friedensgesellschaft - Internationale der Kriegsdienstgegner (DFG-IdK) Hamburg
o Internationale der KriegsdienstgegnerInnen (IdK) Berlin
o Institut für Frieden und Gewaltfreie Konfliktbearbeitung (IFGK)
o Archiv Aktiv
o Graswurzelrevolution

Seyahat bilgisi
Buluşma yeri, Paderborn Westphalia yakınındaki Schloss Eringerfeld'dir. www.globalisingnonviolence.org web sitesinden haritaya ulaşabilirsiniz.

Vize gerekenleri
www.auswaertiges-amt.de/www/en/willkommen/einreisebestimmungen/index_html Alman Yabancılar Ofisi sitesinden vize için gerekli bilgileri kontrol ediniz. Eğer Almanya'ya gitmek için vizeye ihtiyacınız varsa, konferans kaydınızı yaptırdıktan sonra WRI ile kontakt kurun. Katılım ücretinin bize ulaşmasından sonra size bir davetiye sağlayacağız.

Kayıt bilgileri
War Resisters' International, 5 Caledonian Road, London N1 9DX, Britain +44 20 72784040
[email protected]
www.globalisingnonviolence.org/regform-en.htmlÖnceki Sayfa


 

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla