Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 26. 04. 2005Nükleer Karşıtı Platform:

ÇERNOBİL'İ UNUTMA!
NÜKLEER SANTRALLERE HAYIR!


Dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olan Çernobil nükleer kazasının üzerinden 19 yıl geçti. 26 Nisan 1986'da meydana gelen kaza, ilk anda halktan gizlenmeye çalışılmış; ama iki gün sonra radyoaktif bulutların İsveç'e ulaşmasıyla tüm dünya bu korkunç kazadan haberdar olmuştu.

Kısa zamanda tüm dünyaya dağılan radyoaktif bulutlar, önce Trakya kıyılarına, sonra da Karadeniz'e ulaştı. Yetkililerin önlem almak, halkı uyarmak yerine; geçiştirmek ve örtbas etmek için çabalaması, felaketin etkilerini daha da artırdı.

Çernobil'in bilançosu ağır oldu. 3 milyon çocuğun tedavi görmesi gerekiyor, 3 milyon yetişkinse Çernobil mağduru. Sakat doğumlar ve büyüme bozuklukları Ukrayna'da yüzde 230, Beyaz Rusya'da ise yüzde 180 arttı. Çöken bağışıklık sistemleri nedeniyle, genelde ölümcül olmayan hastalıkların yol açtığı, ölümler o kadar arttı ki, bugün Ukrayna'da ölüm oranları, doğum oranlarını aşmış durumda. Üstelik bu felaketin etkileri zamangeçtikçe azalmıyor bile: 7 milyon 100 bin kişinin gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşaması bekleniyor.


Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve yetkililer, Çernobil felaketinin Türkiye üzerindeki etki ve sonuçlarına ilişkin gerçekleri, üniversitelerdeki bilimsel araştırmaların sansürlenmesiyle sistemli bir biçimde halktan gizledi; böylece tonlarca radyasyonlu çay, fındık, vb. besinin tüketilmesine göz yumdu. Bu konuda başlatılmak istenen tüm meclis soruşturmaları örtbas edildi. Bugün, düzenli veri toplanamaması ve bilgilerin çarpıtılması sonucu gelinen nokta ortada. Karadeniz'de kanser artık hayatın ne yazık ki olağan bir parçası.

ODTÜ Kimya Bölümü'nden İnci Gökmen, M. Algül, A. Gülemen tarafından hazırlanan "Türkiye'nin Karadeniz kıyılarında Çernobil Radyoaktivitesi" raporu, Çernobil kazasının ardından bize gözgöre yalan söylendiğini doğruluyor. Rapor, yüzey toprağındaki Cs-137 aktivitesi açısından 7 ayrı yerde karşılaştırılan 1994 değerlerini, TAEK'in 1986'da verdiği değerlerden yüksek bulmuştu. Doğu Karadeniz'deki toplam 21 toprak örneğinde ortalama Cs-137 aktivitesi 576 Bq/kg iken diğer bölgeler ortalaması 33 Bq/kg. olarak belirlenmişti.

Çernobil kazasının 19. yılında, Nükleer Karşıtı Platform olarak AKP Hükümeti'ni Çernobil kazasından ders almaya ve Türkiye'yi bir felakete sürükleyecek nükleer planlardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Nükleer enerji, pahalı, çevresel tehdidi büyük, dışa bağımlılığı destekleyen ve terkedilmekte olan bir teknolojidir. Japonya'da son 10 yılda meydana gelen 8 kaza, riskin 'eski teknoloji ve insan hatası' iddialarıyla açıklanamayacağını göstermektedir.

Dünyada ve özellikle gelişmiş ülkelerde pazar bulmakta zorlanan nükleer lobi, son 40 yıldır açılan tüm ihalelerde başarısız olmuşsa da bugün bir kez daha Türkiye'yi hedef seçmiştir. Çernobil kazasının ardından televizyonlarda çay içen yetkililerin belleklerden silindiğini sananlar aldanıyor. TAEK'in görevini ihmali nedeniyle, İkitelli'de yüzlerce insanı radyasyona maruz bırakan radyoaktif hastane atıklarını da, son ihaleye katılan Alman-Fransız ortaklığı NPI başkanı tarafından atıkların Toroslar'a gömülmesi önerisini de unutmadık.

Nükleer Karşıtı Platform, Türkiye'de yeni Çernobiller yaratmak isteyenleri bu tehlikeli planlarından vazgeçmeye ve nükleer santral yapıp insanların yaşamı üzerinden para kazanmak isteyen çok uluslu firmalara değil, temiz enerji ve enerji verimliliğine dayalı, güvenli bir enerji geleceği talep eden, bu ülkenin insanlarına kulak vermeye çağırıyor.

"BAZILARINI HER ZAMAN,
HERKESİ BAZEN KANDIRABİLİRSİNİZ;
FAKAT HERKESİ HER ZAMAN KANDIRAMAZSINIZ!"

Nükleer Karşıtı Platform-İstanbul

Daha fazla bilgi için:
Ö. Eylem TUNCAELLİ
TMMOB ÇMO İstanbul Şube Başkanı 0 212 245 89 15
Hale ÖZEN
Sinop Çevre Dostları Derneği 0 533 350 69 90
Dr. Ümit ŞAHİN Çevre İçin Hekimler Derneği 0 535 354 89 49

Kaynaklar:
Çernobil: Süregelen bir Facia, Birleşmiş Milletker İnsani İşler Ofisi, 26 Nisan 2000 Ukrayna Parlamentosu Çernobil Komisyonu, 26 Nisan 2000 Başbakan Viktor Yushchenko, Interfax Russian News 26 Nisan 2000 Ukrayna Sağlık Koruma Bakanlığı, Agence France Presse 26 Nisan 2000, The Vancouver Sun 26 Nisan 2000
Yeşiller:
Dünya Nükleerden vazgeçiyor
Biz de Nükleer Belaya bulaşmayalım!Nükleer santraller dünya ülkelerine tehdit olmaya devam etmektedir. Almanya 1998 yılında başlattığı programla Nükleer çağdan çıkmaya karar vermiştir. Almanya ikinci nükleer santrali devreden çıkarttığı haberini daha dünyaya yeni lanse etmişken, Türkiye'de iktidarda bulunan AKP Enerji bakanı, bir değil üç nükleer santralin yapımından söz etmektedir.Türkiye'de enerji politikalarını hep, yap işlet cebini doldur mantığıyla, halka rağmen yapmaya çalışan iktidarlar, yıllarca alternatif enerji kaynakları konusunda kulaklarını tıkamışlardır!

Şimdi de bu konuda maliyetleri bahane eden hükümetin hazineden sorumlu bakanı, alternatif enerji kaynaklarının Türkiye'de gelişmesinin önüne ket vurmaktadır. Kendilerinin işine yaramayan politikaları tasfiye etme amacıyla davranan mevcut iktidarının öteki yüzü yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Daha Yatağanda radyasyonlu kömürü kullanan Termik santralın bacasına filtre taktırma becerisi gösteremeyen hükümet neye hizmet ederek böyle bir işe kalkışmaktadır?

Bizler yaşadığımız coğrafyada Bulgaristan ve Ermenistan'da nükleer santrallerin mevcudiyetini biliyoruz. Ama ayrıca biliyoruz ki, komşumuz Yunanistan, İtalya ve Avusturya'da halkın iradesi ile yapılan referandum neticesinde nükleer santral yapımından ya da işletmeye alınmasından vazgeçilmiştir.

Bugüne kadar iktidarları bu konuda uyaran bizler, şunun da bilinmesini istiyoruz ki:
Türkiye'yi Nükleere teslim etmeyeceğiz

YEŞİLLER
26 NİSAN 2005

Yeşiller
Yeşil Oda: İstiklâl Cd., Kurabiye Sk., No: 13, Kat: 3,
Tarlabaşı-Beyoğlu / İstanbul

Tel/Faks: +90 (212) 243 83 33
E-Posta: [email protected]
Web-URL: www.yesiller.org

 

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla