Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 13. 04. 2005Dünya Çiftçileri:

17 Nisan Dünya Çiftçi Mücadele Günü Türkiye Programı


Dünya çiftçileri, 17 Nisan Dünya Çiftçi mücadele Gününde ortak sorunlarını anlatmak üzere bir dizi etkinlik düzenliyor. Türkiye'deki Çiftçi Sendikaları Hareketi de aynı tarihte Brezilya Topraksız İşçi Hareketi -MST'nin yapacağı uzun yürüyüşe destek vermek üzere üç günlük bir program açıkladı.

17 nisan 1996'da, Brezilya'da toprak reformu talebiyle yürüyen Topraksız İşçi Hareketi- MST üyelerine bombalar ve makineli tüfeklerle saldıran askeri polis kendilerini taş, sopa ve birkaç küçük silahla savunmaya çalışan topraksızların 19'unu katletti. 13'ü elleri arkadan bağlanmış olarak, kılıç benzeri machetalarla öldürülen 19 topraksız çiftçi anısına 17 Nisan, dört kıtada 130'u aşkın üyesi olan Uluslararası Çiftçi Hareketi Via Campasina tarafından uluslararası çiftçi mücadele günü ilan edildi. Bu gün yerli tarımsal sektörü mahveden ucuz gıda ithalatını protesto etmek, gıda güvenliğiyle ilgili egemenlik politikalarını savunmak ve Dünya Ticaret Örgütü'nün tarım politikalarını lanetlemek için önemli bir vesile.

Bu yıl da 17 Nisan'da MST, düzelmeyen ve her geçen gün güçleşen koşullar karşısında yine toprak reformu temel talebi ile seçim öncesi çiftçilere verdiği sözleri tutmayan Lula'yı protesto etmek için binlerce insanın katılacağı ve 6 Mayısa kadar sürecek uzun bir yürüyüş düzenledi.

Via Campasina üyesi olan ülkemizdeki Çiftçi Sendikaları Hareketi de MST- Topraksızlar hareketinin haklı taleplerine destek vermek ve benzer sorunlar karşısında, uluslararası tekellerin baskısı altında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Türkiyeli çiftçilerin sorunlarını duyurmak amacıyla 14-16 Nisan günleri arasında bir dizi etkinlik düzenliyor.

Etkinlik programı şöyle:

14 Nisan 2005 Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs /
Natuk Birkan Binası - Saat: 15:00 Panel: AB - Tarım
Abdullah Aysu (Hububat-Sen Başkanı)
Gökhan Günaydın (Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı)
Adnan Çobanoğlu (Üzüm-Sen Başkanı)
Kudsi Yaşar (Fındık-Sen Başkanı)
Akdeniz Sosyal Forumu'ndan Yabancı Misafir
Film Gösterimi: Via Campasina

15 Nisan 2005 Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi - Saat: 16:15 Panel: GDO
Abdullah Aysu (Hububat-Sen Başkanı)
Zeynep Kıvılcım Forsman (İstanbul Üniversitesi)
Akdeniz Sosyal Forumu'ndan Yannis Tolios (Sinaspismos-Yunanistan)
Ali Bülent (Tütün-Sen Başkanı)
Kağan Benli (Yazar)
Levent Gürsel Alev (GDO Platformu)
Film Gösterimi: Topraksızlar

16 Nisan 2005 Taksim Makine Mühendisleri Odası -
Saat: 14:00 Panel: Toprak Reformu ve MST
Metin Yeğin (Araştırmacı-yazar)
Abdullah Aysu (Hububat-Sen Başkanı)
Prof. Dr. Tayfun Özkaya (Tarım Ekonomisi Derneği Başkanı) Akdeniz Sosyal Forumundan Misafirler
Çiftçi Sendikaları Başkanları
Film Gösterimi: Via Campasina, MST ve Alaşehir

17 Nisan 2005: DÜNYA EMEKÇİ ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Tüketiciler Birliği:
"GSM Haracına Hayır!"

2872 sayılı Çevre Yasasının değişikliğine ilişkin yasa çalışmasını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Av. M. Bülent Deniz; "GSM hizmetinden alınan vergiler, haraç niteliğine dönüşmüştür" dedi.

Halen TBMM. ilgili komisyonlarında görüşülmekte olan yasa taslağının 13. maddesi ile 2872 sayılı Çevre Yasasının 18. maddesinde değişiklik yapılarak, "GSM mobil telefon abonelerinden ayda bir defa abone başına 1 Türk Lirası" çevre katkı payı alınması öngörülmektedir.

Her türlü yasa tasarısı, teklifi ve soru önergelerinin, Türkiye Büyük Millet Meclis'nin resmi internet sitesi olan www.tbmm.gov.tr adresindeki sitede yayınlamasına rağmen, 2872 sayılı Çevre Yasası'nın Değişikliğine ilişkin söz konusu yasa taslağına ilişkin hiçbir bilgi yayınlanmamakta, adeta bu taslakla ilgili yasama organının çalışmaları, kamuoyunun dikkatinden kaçırılmak istenmektedir.

Öncelikle TBMM'nin internet sitesinde yayınlanmayarak, kamuoyunun dikkatinden kaçırılmak istenen yasa taslağının bir an önce kamuoyuna açıklanarak, hangi konularda, ne gibi yükümlülüklerin tüketicinin sırtına yükleneceğinin kamuoyu tarafından bilinmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Ülkemizde GSM iletişimi ile ilgili olarak alınan vergilerin dünyada bir örneği bulunmamaktadır. 1999 Depremi sonrası "geçici" kaydıyla konulan ve ancak şimdiki siyasi iktidar tarafından kalıcı hale getirilen % 25 oranındaki özel işlem vergisi, % 18 katma değer vergisi ve sabit ücret toplamı ile ülkemiz tüketicisi, GSM iletişimini dünyada en pahalıya satın alan tüketici durumundadır.

Bir çok mal ve hizmet satışından alınan katma değer vergisi oranları düşürülürken, 35 milyonluk GSM abonesini "kümesteki kazlar" olarak gören anlayış, her GSM abonesi için ayda 1 Türk Liralık yeni bir yükümlülük ihdas etmek istemektedir.

Yasayla getirilecek olan bu yeni yükümlülük, tüketici için bir yeni haraç niteliğindedir. Taslakta geçen "1 Türk Lirası" ifadesinde yer alan teknik yanlışlıktaki ironik durumu yasa yapıcıları dikkatine sunuyor, herhangi bir şekilde ve miktarda GSM hizmeti satın alan tüketiciye getirilen yeni yükümlülüğe karşı çıkıyor, TBMM Üyesi olan "tüketicinin vekillerin" bu yeni yükümlülüğe geçit veren düzenlemeye "hayır" oyu vermesini istiyoruz.

Deli Dumrul haracına dönüşen ek yükümlülüklerin yasalaşması halinde, bu yasada emeği geçen milletvekillerini millete şikâyet edecek, yasa ile ilgili gerekli tüm hukuki girişimler derneğimizce başlatılacaktır.

Av. M. Bülent Deniz
Genel Başkan


Tüketiciler Birliği

Tel:(212)567 97 44
Faks:(212)567 36 47
Web: www.tuketiciler.org
E-Posta: [email protected] 

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla