Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 02. 04. 2005


İnsan Hakları Derneği:

Ayrımcılığa Karşı Barışçıl ve Sağduyulu Tutum Bekliyoruz


Yaşları 12 ile 17 arasında değişen birkaç çocuğun ellerindeki bayrağı bilinçsizce yerde sürüklemesi sonrasındaki olayları ne yazık ki hayretle, ibretle ve kaygıya izliyoruz. Devletin en üst kademelerinden yapılan açıklamalara ve tüm yurtta yaratılmaya çalışılan fırtınaya bakıldığında, ister istemez akla bunların önceden planlanmış bir senaryo olduğu geliyor.

Bayrağa yönelik davranışın kabul edilemez ve toplumsal barışımıza zarar veren bir girişim olduğunu İHD dahil, tüm kesimler ifade etti. Bunun ötesi yargı organlarının görev ve yetkisinde iken, Genelkurmay Başkanlığı'nın toplumda gerginlik yaratan ve bütün devlet kurumları için de bir talimat niteliğindeki açıklaması, bir süreden beri ülkemizde milliyetçi, şoven ve hatta ırkçı bir dalga yaratmaya çalışanların ekmeğine yağ sürdü. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasını takip eden, başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere diğer devlet yetkililerinin açıklamaları da ortamın daha da gerilmesine yol açtı. Durumu fırsat sayan demokrasi karşıtı ırkçı çevreler, güvenlik güçlerinin desteği altında geçmişte örneklerini çokça yaşadığımız kışkırtıcı gösteriler organize etmekte gecikmediler.

Bir hukuk devletinde suç olan eylemler ve bunların karşılığı olan cezalar yasalarla belirlenmiştir. Ve yargı organları hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma ilkelerini göz önünde bulundurarak yasaları uygularlar. Başka herhangi bir devlet kurumunun herhangi bir suçun sorumlularını hedef gösteremezler, yasada belirlenmemiş toplumsal yaptırımlar ya da nitelemeler öngöremezler.

Fakat ne yazık ki Genelkurmay Başkanlığı, yaşları 12 ile 17 arasında değişen çocukların vatandaşlık konumlarını dahi sorgulama hak ve yetkisini kendisinde bulabilmiştir. Geçmişte, toplu katliam yapan, faili meçhul cinayet işleyen, işkence dahil insanlık suçu işleyenlere karşı gösterilmeyen böyle bir tavrın, 3-5 çocuğa karşı gösterilmesi kabul edilemez.

Bu ülkede yaşayan herkes, suçlu olup olmadığına ya da etnik kökenin ne olduğuna bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdırlar. Hiç kimsenin, nasıl bir eylem gerçekleştirmiş olurlarsa olsun, birileri hakkında "sözde vatandaş" deyimini kullanarak, onların vatandaşlık konumunu sorgulamaya, ayrımcılık yapmaya hakkı yoktur. Bu nitelemenin muhataplarının çocuk olması durumu daha da vahimleştirmektedir. Bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki, yasal ve uluslararası mevzuatımıza da aykırı olarak yurttaşlarımız arasında ayrımcı bir tanımlama yapılmış olmasından sonsuz kaygı ve üzüntü duymaktayız. Geçmişteki, ülke sorunlarını barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözmek yerine, yok sayma ve şiddete başvurma şeklindeki pratiklerin sorgulanması yerine; yurttaşlarımıza yönelik olarak "geçmişten dersler çıkartmaları" gerektiği şeklinde tehdit içeren ifadelerin kullanılması düşündürücüdür.

Dün yaşları ikisi 12, biri 13, biri 14, biri 16 ve biri de 17 yaşında olan 6 çocuk tutuklandı. Bunların gözaltı sırasında nasıl bir muamele gördüklerini bilmiyoruz. En üst düzey devlet yetkililerinin yaptığı açıklamalar ve medyanın olayları sunuş tarzı nedeniyle bu çocukların cezaevinde can güvenliklerinin sağlanıp sağlanamayacağı konusunda üzerinde önemle durulması gerekli bir husustur.

Çocuklarla ilgili olarak, kamuoyunun dikkatlerinden kaçan başka bir husus da, bunların çocuk olmalarından dolayı yasal mevzuatımıza göre sadece Savcılık makamlarınca ifadelerinin alınabileceği ve yargılamalarının Çocuk Mahkemesinde yapılması gerektiğidir. Şu ana kadar yapılan işlemlerde yasa hükümlerinin dikkate alınmadığı anlaşılmaktadır. Çocukların derhal bizzat C.Savcısı tarafından sorgulanması gerekirken, uzun süre Terörle Mücadele Şubesinde gözaltında tutulmuşlardır. Sorgu ve tutuklama işlemlerinde de, çocuklara özgü yargılama kuralları yerine, genel hükümlere göre hareket edilmiştir.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Adalet Sistemi ilkelerine de aykırılık teşkil eden bu uygulamalar, hukuka aykırıdır. Bu yaklaşımla yapılacak yargılamanın adil olacağına yönelik ciddi kuşkular giderek artmaktadır.

Birçok gazetenin, yasalara ve basın-yayın etik ilkelerine aykırı olarak, bu çocukların fotoğraflarını, kimlikleri anlaşılacak şekilde yayınlamış, böylece hem hukuka aykırı davranılmış ve hem de yargılananların kişilik hakları hiçe sayılmıştır.

Uzun yıllar çatışma ve şiddet ortamından en fazla zarar görenler, bu ülkede yaşayan yurttaşlarımız olmuştur. Bugün itibariyle yapılmak istenen, milliyetçilik duygusunun yeniden hortlatılarak ülkemizde şiddetin ve kaosun hakim kılınmasıdır; yurttaşlarımızı karşı karşıya getirmek çabasıdır. Bu çabaların geçmişte de çok kere denendiğini; bundan yurttaşlarımızın çok büyük acılar çektiğini unutmadık. İnsan hakları savunucuları olarak, tüm kesimleri sağduyulu ve duyarlı davranmaya, tüm kamu otoritelerini de yurttaşlarımızı birbirine düşürecek söz ve davranışlardan kaçınmaya çağırıyoruz.

Av.Yusuf ALATAŞ
Genel BaşkanMazlumder İstanbul Şubesi:
Yasaksız Ve Bembeyaz Bir Gelecek İçin

MAZLUMDER İstanbul Şubesi Başörtüsü Komisyonu, 3 Nisan Pazar günü saat 12:30'da Kadıköy'deki Eminönü Motor İskelesi önünde buluşup, minübüs durakları önünden başlayarak 230 beyaz başörtüsü ile Haydarpaşa tren istasyonu önüne kadarm yürüyecektir.

Yasaksız ve bembeyaz bir gelecek için Başörtüsünü Türkiye'yi dolaşmak üzere Sivas'a gönderecektir. Katılımcıların beyaz başörtüsü (baylar için;beyaz herhangi bir aksesuar) ile gelmesi rica olunur. Tarih: 3 Nisan 2005 Pazar Saat : 12:30 Yer : Kadıköy'deki Eminönü Motor İskelesi Avrupa yakasından gelecekler için buluşma yeri; saat 12:00'da Eminönü'nde ki Kadıköy Motor İskelesi olup, hep birlikte Kadıköy'e motorla geçilecektir.

MAZLUMDER İSTANBUL ŞUBESİ
Genel Bilgi: [email protected]
İrtibat: [email protected]
http://www.mazlumder.org
Koca Sinan Cad. No:28 Kat:5
Fatih-İstanbul
Tel:(0212) 532 29 90 - 534 52 30 - 534 51 14
Fax:(0212) 532 17 55.


Sivil Toplum Tartışılıyor
Panel: Sivil Toplum Kavramı Etrafında Tartışmalar

PRODEM'in, STK Yöneticisi Yetiştirme Programı kapsamında düzenleyeceği "Sivil Toplum Kavramı Etrafında Tartışmalar" adlı panel 02 Nisan 2005 Cumartesi günü saat 16:00'da Mecidiyeköy Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Panele Araştırmacı-Yazar Ali Bulaç, Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Yasin Aktay ve Fatih Üniversitesinden Prof. Dr. Ömer Çaha katılacak. Paneli İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı Korhan Gümüş yönetecek.

Türkiye'de son dönemin en çok tartışılan konularından biri olan "sivil toplum" kavramı konunun uzmanlarının katılacağı bu panelde tartışılacak. Sosyal bilimler alanındaki çalışmalarıyla tanıdığımız Ali Bulaç, sivil toplum üzerine yazıları ve kitaplarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Yasin Aktay ve Prof. Dr. Ömer Çaha konuyu farklı perspektiflerden değerlendirecekler.

Tarih: 02 Nisan 2005 - Cumartesi
Saat: 16:00 - 18:00
Yer: Mecidiyeköy Kültür Merkezi Fulya Mah. Büyükdere Cad. Akıncı Bayır Sokak No:10
(Mecidiyeköy Katlı Otopark Üstü Ali Sami Yen Stadı arkası)

MARÇEP 13. Bölge Toplantısı Programı


Yer: Terrace (Teras) Otel- Büyükhusun Köyü Altı-Assos Sahili- Ayvacık- Çanakkale

09 Nisan Cumartesi

1. Gün

10.00-10.45: Kayıt Kabul
11.00-11.15: Açılış, Sekretaryanın Bilgilendirmesi ve Divan Heyeti Seçimi, Sonuç Bildirgesi hazırlayan heyetin seçimi
11.15-11.30: Açılış Konuşmaları
11.30-12.00: Ayvacık Belediyesinin Sunumu
Sunan: Ünal Şahin- Belediye Bşk
12.00-12.30: Küçükkuyu Belediyesinin Sunumu
Sunan: Dr. Yusuf Aksoy- Belediye Bşk
12.30-12.45 Çay- Kahve arası
12.45-13.30: Gelibolu Barış Parkı Projesi ve Son Dönemde Yapılan Tahribatlar
Sunan: İsmail Erten-Mimar Gelibolu Barış Platformu

13.30-14.30: Öğle Yemeği - Dinlenme
14.30-15.30: Kıyı Mühendisliği ve Kıyı Alanları Yönetimi Sunan:Yrd. Doç. Dr Emel İrtem BAÜ. Müh. Mim. Fak.
15.30-16.30: Yeni Maden Yasası
Sunan: Av. Ömer T. Erlat -İzmir Barosu Çevre Komisyonu Üyesi 16.30-16.45: Çay-Kahve Arası
16.45-17.30: Yeni Dernekler Yasası- Değişiklikler hakkında genel bilgilendirme.
Sunan: Hüseyin Çakıcı - Ge-Der Bşk.
17.30-18.30: Avrupa Biliğine Uyum Sürecinde Enerji ve Çevre Politikaları
Sunan: Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar
18.30-19.00: Genel Değerlendirme
19.30: Akşam Yemeği (Müzik Eşliğinde)

10 Nisan Pazar
2. Gün
08.00-09.30: Kahvaltı
09.30-11.30: 1- Marçep Bileşenleri Faaliyet Raporu Sunumu
2- Türçep'in Oluşumu ile ilgili bilgilendirme
3- Bir sonraki toplantı gündeminin oluşturulması
4- Sonuç bildirgesinin görüşülmesi
5- Bir sonraki toplantının yeri ve tarihinin belirlenmesi
11.45 Otelden Ayrılış
12.15 Assos Antik Kenti'nin Gezilmesi
13.00 Assos Limanı'na Varış
13.00-14.00: Serbest Zaman
14.00 Ayvacık'a Hareket
14.30 Ayvacık'a Varış Ve Ayrılma Zamanı
Tel: 0 286 7640285
www.assos.org/terrace

MARÇEP Sekretarya

İletişim: Sunay Obuz: 0.266.3736347 - 0 555 4131176- 0 266 3771487 [email protected]
İlknur Turan: 0.266.3810025 - 0 532 6723068 [email protected]

Ayrıntılı Bilgi İçin:
Adres: Kısıklı Mh. Alemdağ Cd. Yan Yol Sk.
SBK İş Merkezi No:5 Kat:1 Üsküdar 34692 İstanbul
Tel: +90 216 481 30 23 (pbx)
Fax:+90 216 481 31 36
[email protected]


 

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla