Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 21. 04. 2004

Nesin Vakfı:
23 Nisan'da buluşalım
Dostlara ve Basına Duyuru

Nesin Vakfı her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan şenlikleri düzenleyecektir. Çocuklara yönelik onlarca etkinliğin yapılacağı şenlik saat 14-18 arası Çatalca'da Çocuk Cenneti adı verilen Nesin Vakfı bahçesinde gerçekleşecektir. Ulusal egemenlik ve çocuk bayramını tam bir bayram havasında kutlayacağız.
Dostlarımıza ve basına duyururuz…

Yer: Nesin Vakfı, Gökçeali Köyü yolu üzeri, Çatalca
Gün: 23 Nisan 2004, Cuma
Saat: 14,00-18,00
Telefon: 0212 783 60 49, 783 63 58
www.nesinvakfi.org


Greenpeace/Gökkuşağı Çocukları
Temiz Gelecek İçin Sıfır Atık İstiyoruz

Greenpeace Akdeniz'den bir grup 'Gökkuşağı Çocuğu'(1), temiz bir gelecek için sıfır atık istemlerini dile getirdikleri bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Greenpeace uluslararası sivil toplum kuruluşu GAIA (Atık Yakmaya Karşı Küresel İttifak / Global Anti-Incineration Alliance)(2) tarafından hazırlanan 'Kaynaklarımız Alevler İçinde' başlıklı raporu duyurdu.

Söz konusu rapor, atık yakma ile sıfır atık yaklaşımının özellikle güney ülkelerindeki ekonomik verimliliklerini karşılaştırıyor(3). Rapor, tüm dünyada aynı gün, atık yakmanın zararlarının ve ekonomik sakıncalarının vurgulandığı birçok etkinlik ve eylemle duyuruldu. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'ndan iki gün önce, Gökkuşağı Projesi'nde bulunan 11 çocuk, sıfır atık kavramıyla biçimlendirilmiş bir gelecek istemlerini dile getirdiler.

Atık yakma ve düzenli depolama gibi yöntemler yüzünden kaynaklarımızın heba edildiğini söyleyen çocuklar, büyükleri ve yaşıtlarını, atıklarını 'azalt, yeniden kullan, geri dönüştür' ilkelerine ve temiz üretim ölçütlerine uymaya çağırdı.

www.greenpeace.org.tr

"GELECEĞİMİZİ ÇÖPE ATMAYIN!"
Gökkuşağı Çocukları, hazırladıkları 400*60 cm. boyutunda, "Geleceğimizi çöpe atmayın" gibi mesajlarla donattıkları pankarta, basın toplantısı sırasında 'sıfır atık' posterleri yapıştırdılar. Çocuklar, geçtiğimiz yıl hazırladıkları 'sıfır atık' sergisini de basın mensuplarına anlattılar. Hepsi çocuklar tarafından yapılmış çizimler, sloganlar, küçük kompozisyonlar ile dolu pankart, çocukların, büyüklerinin tüketim ve atık konusunda bir şeyleri yanlış yaptığını bildiğini gösteren işaretlerle doluydu. Çocuklardan biri pankarta yazdığı yazıda, "Dünyada insanların çoğu ihtiyacı olmasa bile karşısındaki insanda olan eşyaların çoğunun kendisinde de olmasını istiyor. Bu, insanlarda tüketim canavarlığını başlatıyor. Bu da doğayı her geçen gün daha da kirletir. Ancak insanlar bilgilendirilirse atık sayısı azalır ve doğa kirliliği de azalır." derken, bir diğeri çevre sorunlarını çözmenin tek yolunun sıfır atık yaklaşımı olduğunu söylüyordu.

Türkiye'de Greenpeace Akdeniz tarafından duyurulan GAIA Raporu, atık yakma ile sıfır atık yaklaşımını yalnızca çevre kirliliği açısından değil, ekonomik maliyet ve verimlilik kriterleri açısından da karşılaştırıyor. Ortaya çıkan sonuç ise, atık yakma teknolojisinin katlanılamayacak denli pahalıya patladığı. Atık yakma, ağır metallerin ve bilimin tanımladığı en zehirli kimyasallar olan dioksin gibi kalıcı organik kirleticilerin (KOK) çevreye yayılmasına sebep olur. KOK'lar doğada yarattıkları tahribat ve insan sağlığına zararlarıyla biliniyor. Bu kimyasallar anne karnındaki cenine bile geçerek embriyonun genlerine zarar verebilir.

Türkiye, KOK'ların çok tehlikeli olduğunu belirtip ortadan kaldırılmasını öngören Stokholm Anlasması'na imza atan 151 ülkeden bir tanesi. Anlaşma, atık yakmayı bu maddelerden biri olan dioksinlerin birincil kaynağı olarak tanımlıyor. Greenpeace Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı,"Çocuklar, devletler ve yetişkinlerin gözardi ettikleri devasa atık sorununun çok daha iyi bir resmini çiziyor. Bu geri dönüşsüz sorunu çözmenin tek yolu, kesinlikle kaynaklarımızı boşa harcayan ve sağlığımızı tehlikeye atan atık yakma değildir." dedi. Dökmecibaşı, sözlerine şöyle devam etti: "30 yılın sonunda bizi zehirli bir kül yığınıyla başbaşa bırakıp gidecek bir teknolojiye neden para harcayalım? Aynı para, halihazırda var olan, daha fazla iş olanağı ve kaynak sağlayacak, üstelik daha ucuz seçeneklere yönlendirilebilir. Türkiye bu zehirleri yok etmeyi gerçekten istiyorsa, atık yakmayı derhal yasaklamalı ve sıfır atık ve temiz üretim seçeneklerine yönelmek için gerekli adımları atmalıdır."

Dünyada en az 16 ülkenin yargı organları, evsel atık yakmayı kısıtladı ya da yasakladı. Chicago, Kaliforniya'daki Alameda Kasabası ve Rhode Adası, yalnızca ABD'den sayabileceğimiz örnekler. Filipinler, her tür atık yakmayı açık bir biçimde yasaklayan ilk ülke oldu.

Ayrıntılı Bilgi için: Banu Dökmecibaşı
Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu GSM: (532) 263 11 14
[email protected]

Ertan Keskinsoy
Greenpeace Akdeniz Ofisi Basın ve İletişim Sorumlusu
Telefon: (212) 292 76 20
Faks: (212) 292 76 22 GSM: (532) 324 32 04 [email protected]

NOTLAR:
(1) Gökkuşağı Çocukları, Greenpeace'in dünyanın belli başlı ülkelerinde çocuklar arasında yürüttüğü bir proje. Bu projede amaç yalnızca çocukların çevre bilinci kazanmasını sağlamak değil, ayrıca onları bu konularda inisiyatif almaya teşvik etmek. Türkiye'deki Gökkuşağı Çocukları projesi, 2002 yılının Aralık ayından beri sürdürülmekte. Proje, bu tarihte Turkiye'ye gelen Greenpeace gemisi Esperanza'da düzenlenen bir çocuk şenliğinin ardından, aralarında 'sıfır atık festivali'nin de bulunduğu irili ufaklı birçok organizasyon ile sürdürüldü.

(2) GAIA, yerel dernekler ve diğer örgütlenmeler, araştırma kurumları, baskı grupları ve diğer sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu bir ittifak. Bu ittifakın amacı, her türlü atık yakmanın durdurulup yerine temiz üretim, sıfır atık ve sürdürülebilir atık yönetim sistemlerinin gelmesini sağlamak.

(3) Söz konusu raporun tam metni, Ingilizce PDF dosyası olarak GAIA'nin web sitesinden alınabilir: www.no-burn.org Raporun ilk bölümü, atık yakma tesislerinin yol açtığı ekonomik sorunlara ve bir atık yakma tesisi projesinin değrlendirme kıtaslarına yoğunlaşırken ikinci bölümde halihazırdaki yakma dışı seçenekler irdeleniyor. Rapor, sıfır atık stratejisinin yaşama geçirilmesini öngören on maddelik bir eylem planı da içeriyor.

(4) Greenpeace'in "Atık Yakma Neden Yasaklanmalı', 'Sıfır Atık', ve 'Stokholm Anlaşması' üzerine bilgi dosyaları, aşağıdaki adreslerde bulunabilir:
www.greenpeace.org.tr/toksik/news
www.greenpeace.org.tr/toksik/atıkyakma.htm

Avrupa Sosyal Forumu
Buluşmadan Notlar...

III. Avrupa Sosyal Forumu İstanbul Buluşması
Buluşmadan notlar:
· Toplam 350 kişi katıldı.
· Türkiye dışından yaklaşık 130 katılımcı vardı.
· Katılanlar, Türkiye dahil 18 ülkeden geliyordu.
· Türkiye'den katılan kurum sayısı 60'ı geçti.
· Organizasyonda 35 gönüllü çalıştı.
· Toplantılar boyunca beş dilde yapılan simultane çeviriler için 14 tercüman görev aldı.
· Toplantının örgütlenme sürecine İSF dışında toplam 22 kurum ve çok sayıda bağımsız kişi katıldı.

III. İstanbul Sosyal Forumu 16-18 Nisan'da, Makine Mühendisleri Odası ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleşti. Toplantılara, üç gün boyunca 18 farklı ülkeden toplam 350 aktivist katıldı. Türkiye'den katılan kurum sayısı 60'ın üzerinde oldu ve çok sayıda bağımsız katılımcı da toplantıları izledi. Başta Yunanistan olmak üzere, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinden katılım oldukça yüksek oldu. Toplantılar genel olarak beklenenin ötesinde katılımlı geçti ve bu durum buluşmanın başarısında da oldukça önemli bir rol oynadı. Türkiye'den katılım açısından ise son yılların en renkli ve en katılımlı toplantısı gerçekleşmiş oldu.

Birbirinden son derece farklı anlayışa, arka plana ve geleneğe sahip kurum katıldı. Kadın örgütleri, sakatlar, çevre örgütleri, çok sayıda sendika, Kürt sivil toplum kurumları, sosyalist partiler, savaş karşıtları, sosyal demokratlar gibi çok sayıda çevreden katılımcı, Avrupa'dan gelen aktivistlerle buluşarak, tartışma olanağı buldu. Deneyimlerini aktardı ve her şeyden önemlisi, Avrupa toplumsal hareketlerinin aktivistleriyle birlikte eylem ve etkinliklerin ortak takvimleri oluşturuldu.

İstanbul Buluşması, ekim ayında Londra'da gerçekleşecek olan III. Avrupa Sosyal Forumu süreçleri bakımından önemli bir duraktı. Londra'da vurgu yapılacak konular, forumlar ile seminer ve atölyeler arasındaki ilişki, katılımın artırılması, sürecin genişletilmesi, katılımın önündeki tıkanıkların aşılması gibi bir dizi önemli başlık tartışılarak, netleştirildi. Böylece, sürecin ilerlemesi önündeki tıkanıklıklar büyük ölçüde aşılmış oldu.

Toplantı 16 Nisan'da Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi toplantı salonunda açıldı. İlk gün, Program Çalışma Grubu toplantısına yaklaşık 150 kişi katıldı. Daha sonra TMMOB'nin konuklara verdiği yemekte bir araya gelindi. Çalışma Grubu ilk gün özellikle forum tarzı toplantılarla, seminerler ve atölyeler arasındaki ilişkiyi ve Forum'un bütününde alınacak yol ve yöntem üzerine tartıştı. Bu konuda asgari bir konsensus oluştu ve dolayısıyla cumartesi günü başlayan oturumda daha verimli bir toplantının gerçekleşmesi sağlandı.

Buluşma, cumartesi günü Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren'in "hoş geldiniz" konuşmasıyla açıldı. Sami Evren konuşmasında, kapitalist küreselleşmeye karşı sosyal forumların ve barış hareketinin alternatif olduğu vurgusunu yaptı. Evren şöyle dedi: "Onların G8'leri, DTÖ'leri, Dünya Bankaları, IMF'leri, MAI'leri, NATO'ları varsa, bizim de sosyal forum süreçlerimiz var". Gündemde daha sonra "program" üzerine tartışmaya geçildi. Londra'daki Forum'da, geçen yıla göre ortak büyük toplantıların sayısını olabildiğince azaltıp, çeşitli örgütlerin kendilerinin düzenlediği seminer ve atölyelerin sayısının ise artırılması yönünde bir karar alındı. Böylece, pratık deneyimlerin öne çıkması amaçlanıyor.

Geçtiğimiz yıl Paris'te toplam 55 büyük ortak toplantı düzenlenmişti. Bu yıl bu sayı 13-25 arası olması bekleniyor. İngiltere Örgütlenme Komitesi, Londra'da Forum'un 14 Ekim, Perşembe akşamı bir miting ile başlatmayı ve Pazar günü ise Avrupa Toplumsal Hareketler Buluşması'yla bitirmeyi önerdi ve bu öneri kabul edildi.

Forum'da düzenlenecek olan ortak büyük toplantıların üst başlıkları da beş eksen etrafında toplandı: Savaş ve barış, demokrasi ve yurttaşlık hakları, yeni liberal politikalar ve direniş, çevre ve sürdürülebilir toplum, ayrımcılık ve ırkçılık. Bu ana eksenleri kesen bir dizi de temel vurgular olacak. Bunlar arasında "cinsiyetçi ayrımcılık", "Akdeniz Sosyal Forumu", "Doğu Avrupa" ve "Avrupa Anayasası" gibi temalar genel kabul gördü. Babels International Network'tan yedi çevirmen ve iki koordinatör ile Birleşik Konferans Tercümanları Birliği'nden beş tercümanın gerçekleştirdiği simultane çeviriler, toplantıların başarısı açısından son derece önemliydi. Ayrıca bir çok program dışı toplantıda Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Fransızca çeviriler de gerçekleşti. Çevirmenler tercümeleri gönüllü olarak, herhangi bir ücret almadan gerçekleştirdi. Tüm çevirmenler bir yandan tercüme işlerini yürütürken, aynı zamanda Avrupa Sosyal Forumu süreçlerinin parçası olarak, kurumsal ve bireysel düzeyde de toplantıya katkıda bulundu.

Katılımcı sendikalar arasında Fransa'dan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGT), Yunanistan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, İtalya'dan CGIL (İşçi Sendikaları Konfederasyonu), Cobas ve FIOM (Metal İşçileri Sendikası), Makedonya Demiryolu İşçileri Sendikası, Kıbrıs'tan Dev-İş Sendikası gibi bir çok önemli sendika da vardı. Katılan kurumlar arasında, İngiltere Nükleer Silahsızlanma Kampanyası (CND), Stop the War Coalition (Savaşı Durdurun Koalisyonu), Palestine Solidarity (Filistin'le Dayanışma); Almanya'dan PDS, Attac ve Almanya Sosyal Forumu; Fransa'da CRID, LCR, CGT ve Attac; İtalyan Sosyal Forumu; Yunanistan'dan Stop the War Coalition (Savaşı Durdurun Koalisyonu) ve Yunanistan Sosyal Forumu; Belçika Sosyal Forumu; Akdeniz Sosyal Forumu Sekretaryası; Romanya Sosyal Forumu; Bask'tan Askapena; İsveç'ten ve Danimarka'dan Attac gibi örgütler de bulunuyordu. Toplantının resmi programının dışında bir çok önemli buluşma da gerçekleşti.

Toplantı hakkında daha geniş bilgi için:
Web sitesi: www.sosyalforum.com E-mail: [email protected]


 
Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla