Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 08. 01. 2004İnsan Hakları Derneği
İşkenceye Sessiz Kalma
Dayanışma Çağrısı
1991 yılının Ocak ayında gözaltına alındığı Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde işkence sonucu yaşamını yitiren Birtan Altınbaş'ın ölümü nedeniyle 8 Emniyet görevlisine karşı açılan davanın Ocak ayı duruşması 14 Ocak 2004 tarihinde saat 10:10'da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 15 Ocak ise Birtan Altınbaşın gözaltında yaşamını yitirişinin 13. yıl dönümü olacak.

Eğer bu ülkede işkence olmasaydı, Birtan şimdi Bilgisayar mühendisi olarak yaşamına devam ediyor olacaktı ve belki de sizin, bizim çalışma arkadaşımız, ya da eşimiz, ya da yakın arkadaşımız olacaktı. Bu gözaltında yaşamını yitiren Özgür, Metin, Süleyman, Yunus ve diğerleri için de geçerli.

İşkence, insanlık onuruna karşı işlenmiş en büyük suçlardan biridir. Ülkemizin topraklarında ise bu suç çok işlenmiştir. İşkence yapanlar, işkence altında insan yaşamına son verenler, işkence yapılmasına izin verenler ise işledikleri suçun cezasını çekmemekte, hayatlarına normal bir biçimde devam etmektedirler. Birtan Altınbaş'ın ölümü ile ilgili olan dava da diğer işkence ve gözaltında ölüm davaları ile aynı hatta seyrediyor. Her duruşma Zaman Aşımına doğru gittiğimizi hissettiriyor.

Bildiğimiz bir tek şey var. O da işkenceye dur diyecek olanların biz olduğudur. Demokratik kamuoyunun direnci ve dayanışması ile bu insanlık suçunun ortadan kalkması, bu suçu işleyenlerin cezalandırılması ancak olanaklı olacaktır.

Birtan Altunbaş'a işkence yapanlar ve onun ölümüne sebep olanların, başkalarına işkence yapmasını ve hayatlarını ellerinden almasına izin vermeyelim.

14 Ocak 2004'de saat 10:00'da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde işkenceye karşı mücadeleyi hep birlikte verelim.

İnsan Hakları Derneği
Tunalıhilmi Cad. 104 / 4 Kavaklıdere - Ankara
Tel-Fax: (312) 466 49 13-14 / 425 95 47- 467 22 19
e-mail: [email protected] www.ihd.org.tr


İHD 2004 Ajandası ÇıktıAnkara'da önemli buluşma
STK Kapasite Geliştirme Eğitimi
AB tarafından desteklenen Sivil Toplum Geliştirme Programı altında faaliyet gösteren STK Destek Ekibi'nin toplam 13 ilde düzenlemekte olduğu "Kapasite Geliştirme Eğitim Semineri" dahilinde Ankara ve çevre illerinde gerçekleştirmeyi planladığı etkinliğin programı şöyle:

STK Destek Ekibi'nin Anadolu'da düzenlediği eğitim programlarının onuncusu Ankara Best Apart Hotel toplantı salonunda gerçekleşecek. Dört günlük periyodlarla 3 grup halinde yapılacak eğitimlerin ana konularını "Proje Döngüsü" ve "İletişim" oluşturuyor. Eğitim programına ANKARA'nın yanısıra KIRIKKALE, YOZGAT, ÇANKIRI, ÇORUM, KONYA, AFYON, ESKİŞEHİR, KARABÜK, KASTAMONU, BARTIN VE AMASYA illerinde bulunan ve kadın, çocuk, gençlik, insan hakları, engelliler, çevre, kültür ve kalkınma alanlarında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları da dahil olacak.

Eğitime bavşuruda bulunacak STK temsilcilerinde aranan özellikler: 1- İllerde bulunan ve kadın, çocuk, gençlik, insan hakları, çevre, kültür, tarih ve kalkınma alanlarında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından temsilciler başvuruda bulunabilirler.
2-Eğitimlere katılacak olan STK yöneticisi, çalışanı veya gönüllüsünün bağlı olduğu kurum tarafından aday gösterilmesi ve katılımcının yerel bir STK'nın, ulusal bir STK'nın şubesinin veya yerel sivil girişimin aktif mensubu olması gerekmektedir.
3- Eğitimin yapıldığı bölgede (ilan edilen illerde veya bu illere bağlı ilçe ve köylerinde) yerleşik olması zorunludur.
4- STK faaliyetlerini ve eğitim programlarını desteklemeye istekli olması, yerel STK'ların ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriyi taşıması ve diğer yerel sivil toplum kuruluşları ile yapıcı diyaloglar ve ilişkiler kurabilmesi tercih nedeni olacaktır.
5- Temsilcinin 18 ile 50 yaş arası olması şartı aranmaktadır. Kurs başvuruları yeterli olmaması halinde yaş üst sınırı esnek tutulacaktır.
6- Temsilcilerin daha önce bu nitelikte bir proje döngü yönetimi ve iletişim eğitimine katılmamış olması şartı aranmaktadır.
7- Sanayi ve Ticaret Odaları ile Sendikalar, STGP altında farklı projeler kapsamında oldukları için STK Destek Ekibi tarafından organize edilen eğitimlerde hedef grupların dışında bırakılmışlardır. Meslek Odaları, İşadamları Dernekleri de hedef gruplar dışında bırakılmıştır. Ancak başvurular yeterli olmadığı takdirde bu gruplardan da katılımcılar toplantılara dahil edilebilirler.
8- Yerel gündem 21 üyeleri ancak mensubu oldukları STK'lar adına başvuruda bulanabilirler.
9- Devlete bağlı vakıflar (üniversite vakıfları dahil) ile hayır ve yardımlaşma dernekleri, okul aile birlikleri ile okul koruma dernekleri, spor kulupleri, STGP Yerel Sivil Girişimler Programı Hedef grubu içinde yer almadığı için seçim dışı bırakılacaktır.
10- Son güne kadar başvuruda bulunmayan, derneği tarafından onaylanmayan, eksik ve hatalı başvuruda bulunan kişiler eğitim toplantısına katılamazlar.
11- STK 'yı temsilen seçilen kişinin değiştirilmesi durumunda STGP STK Destek Ekibinin toplantı başlamadan en az bir hafta önce haberdar edilmesi gerekmektedir.
12- Tüzel kişiliği olmayan yerel sivil girişimler, platformlar ve gruplar toplantılara başvuruda bulunabilirler. Ancak bu kişiler etkinlerini ve önceliklerini başvuru formunda belirtmelidirler.
13- Başvuruda bulanan STK'lar ancak birer temsilci ile toplantılara katılabilirler. 20-25 kişiyi geçmeyen gruplarda mevcut sayı dolmadığı takdirde STK'ların şubelerinden de bir temsilci seçilebilir.

Konuya ilgi duyan STK'ların ekte yer alan katılım formunu doldurarak;
10-13 OCAK 2004 (1.Grup ) için son başvuru tarihi 5 OCAK 2004, 17- 20 OCAK 2004 (2.Grup) için 12 OCAK 2004, 24-27 OCAK 2004 (3.Grup) için de son başvuru tarihi 19 OCAK 2004
Tarihlerine kadar [email protected] adresine veya 0 312 447 77 84 numaralı faksa göndermeleri gerekiyor. Eğitime katılacak kişilerin listesi son başvuru tarihini takip eden iki gün içinde web sayfamızda yayınlanacak. (www.stgp.org).

Bu aşamayı takiben eğitim programının detayları ile ilgili bilgiler katılımcılara iletilmesi planlanıyor. Gönderilen teyit mektubunda Ankara dışından katılacak STK temsilcilerine ne kadar harcırah ödeneceği de belirtilecek. (Ek-1 Başvuru Formu)

Tuba Çameli
STGP STK Destek Ekibi İletişim Sorumlusu


Nesin Vakfı'ndan mektup:
Sadece Umut değil,
hepimiz canavar gibiyiz

Sevgili Dostlar,

Trakya'nın dondurucu kışlarından birini daha yaşıyoruz. Vakıf binası kaloriferli elbet, kalorifersiz vakıf mı olurmuş! Ancak yeterince yer olmadığından Vakıf binasından sürüldüm, ordan oraya atıldıktan sonra kendimi Dereboyu'ndaki evde buldum. Babamın tavuk kümesi olarak başlattığı, kümesi çok beğenip üstüne güvercinlik yaptırttığı, güvercinliğe bayılıp üstüne bir de kendine çalışma odası çıktırttığı, daha yaşasaydı gökdelen yaptırtacağı üç katlı temelsiz ve kalorifersiz evin güvercinlik katında yaşıyorum.

Babam kendi oturduğu yerlere ve kütüphanelere kalorifer yaptırtmamıştı. "Kitaplarla ben üşümeyiz" diye düşünüp kömür parasından tasarruf etmişti. Aziz Nesin üşümez ve Aziz Nesin'e bişeycikler olmaz, ama kitaplar üşümeseler de nemden çürürler. Kütüphaneye kalorifer yaptırttık. 26 bin kitabı ve belge dolu 1500 dosyalık arşivi korumak bedava olmuyor.

Aziz Nesin'in yaşadığı yerler hâlâ kalorifersiz. Her gün 400-500 kilo kömür yakılıyor Vakıf'ta... Yasemin Tutal, Nesrin Kapkaçcı, Yilkarbon ve Atakas şirketleri, Ali Meral ve Yedikulespor sayesinde, eğer çok sert geçmezse, bu kışıı sonunu kömür almadan getirebileceğiz.

Mahkemeden henüz bir haber çıkmadı. Ama hiç merak etmiyorum sonucu. Kaybetmemiz olası değildir. Kendimizi çok iyi savunduk duruşmada, mübaşir bile bir an kendini kaybedip avukatımızı alkışlamıştı. Rakibimizin performansını soracak olursanız... Tahmin edebileceğiniz gibiydi...

Geçen mektubumda arazimizi acımasızca yiyen dereyi baharda islah edeceğimizi yazmıştım. Vakıf binasının projesini çizen Tan Oral Dereboyu'na da bir proje çiziyor. Oraya, gözyaşartıcı ne kelime, hüngür hüngür ağlatıcı romantizmde bir gezi alanı yapmayı tasarlıyoruz. Bunun için de taşa, toprağa ve inşaat mühendisine gereksiniyoruz. Çoluk çocuk çalışarak yolumuzu yaptık. Artık geceleri çamura batmadan, taşlara takılmadan, bisikletlere, kaydıraklara çarpmadan yolumuzu bulabiliyoruz.

En çok da Umut çalıştı yol yapımında. Umut'tan söz etmiştim daha önce, hani Vakf'a bir elinde taş, bir elinde sopa bir canavar olarak gelmişti de daha sonradan çocuğa dönüşmüştü, hani sünnetçisiyle pek iyi geçinemeyen, işte o küçük Umut o kadar memnundu ki kendinden küreği sallarken...

Tek kusuru var Umut'un: Kızları dövüyor. Sekiz kız bana gelip Umut'u şikayet ediyor:
"Alyabi (Ali Abi demektir), Umut bizi dövüyor..."
"Siz de onu dövün, diyorum, sekiz kızsınız..."
Dövemiyorlar...
Elbet kızları sevecek yaşa da gelecek. Heyecanla bekliyoruz.

Hazır yolu yapmışken bir de bir ekmek fırını ve kamp ateşi çukuru yapalım dedik. Uzun yaz geceleri kuzu çevireceğiz, sonra da bir güzel ateş yakıp yalnız yıldızlara türkü yakacağız.

Seramik atölyemizin tornası baş döndürücü bir hızla dönüyor. Seramikçilerimiz Esengül, Gülcan ve Saliha eşi benzeri görülmemiş güzellikte şeyler yaratıyorlar. Meğer mutluluk için sadece çamur yeterliymiş. Yaptiklarını hediye fuarında satıp Vakf'a gelir sağlayacaklarmış... Yapmayın etmeyin diye yalvarıyorum, fayda etmiyor, cânım seramikleri yok fiyatına satacaklar. Sanattan hiç anlamıyorlar!

Sadece Umut değil, hepimiz canavar gibiyiz, canla başla çalışıyoruz.

Sevgiler,

Ali Nesin

Davet:
İ
nsan Hakları Aktivizmi toplantısı
İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama Ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "İnsan Hakları Aktivizmi" (7) toplantısına davetlisiniz.
Barbara Harrell-Bond: Kahire Amerikan Üniversitesi
İnsani Yardım: Hayır İşi Mi Yoksa Hak Mı?
(Simultane çeviri yapılacaktır)
10 OCAK 2004 14.00-17.00
Kurtuluşderesi Cad. No: 47 Dolapdere Mahkeme Salonu
Katılıma açıktır.

İnsan Hakları Derneği
Kutlu olayı İfade Özgürlüğüne Darbedir
Basına verdiği bir demeçle Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde asılı mareşal üniformalı resmini eleştiren AKP Adıyaman milletvekili Hüsrev Kutlu, basın ve bazı çevrelerce siyaseten linç edilmiştir.

TBMM çatısı altında düşüncelerini özgürce ifade etme hakkı bulunan sayın Kutlu'nun maruz kaldığı baskılar düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlalidir. Özellikle militarist yaklaşımlara yönelik eleştirilere gösterilen olağanüstü tepkiyi insan hakları savunucuları olarak; statükonun sivilleşmeye olan direnci olarak görüyoruz.

3 Kasım seçimlerinde demokratikleşme, sivilleşmeye, insan haklarının geliştirilmesi, düşünce ve ifade özgürlüğüne tahammüllü bir devlet anlayışından söz eden AKP yöneticilerinin, kendi partilerine mensup bir milletvekilini "düşünce ifade etmek"ten ibaret davranışı nedeniyle disiplin kuruluna vermeleri tam bir çelişkidir.

Bu davranış, düşüncenin ifade edilmesine vurulmuş bir darbedir.

İnsan Hakları Savunucuları olarak; TBMM çatısı altında bulunan vekillerin ve her insanımızın düşüncelerini özgürce ve hiçbir baskıya maruz kalmadan ifade etme hakkı bulunduğuna inanıyoruz. AKP'li yöneticilerinin, sayın Kutlu'yu disiplin kuruluna sevk eden kararı bir kez daha gözen geçirmesini istiyoruz.

Düşünce ve ifade özgürlüğü herkese,

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi


 
Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla