Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 03. 06. 2003


İnsanlık bu utançla yaşamayı reddetmelidir!!!
3 Haziran insanlığın "Utanç Günü" olmasın!
Bugün burada önce, Nijerya Büyükelçisinin şahsında; Nijerya Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Adalet Bakanına ve Nijerya HALKINA seslenmek istiyoruz:
Biz bütün dünyanın kadınları adına Amina Lawal için adalet istiyoruz. Amina için "af" istemiyoruz. Çünkü Amina "suç" işlemedi. Bir kadının, bir insanın bedeni üzerinde hiçbir hukuk sistemi böylesi bir hak iddia edemez ve hiçbir insan, hiçbir "kadın" bu nedenle "TAŞLANARAK ÖLDÜRÜLEMEZ!!!" ve bunun adı ASLA "ADALET" OLAMAZ!!!

30 yaşında Nijeryalı Müslüman bir kadın olan Amina Lawal, boşanma sürecinde hamile kaldığı için Nijerya Katsina Eyaleti'ndeki şeriata dayalı ceza yasasına göre zina suçundan yargılanıp taşlanarak öldürülme (recm) cezasına çarptırılmıştır. 3 Haziran 2003 'da yapılacak olan Son duruşmada infaz tarihine karar verilecektir. Tüm dünyada, ölüm cezalarının kaldırılması doğrultusunda bir çaba sürmekteyken, Emine'nin ölüm cezası, "TAŞLANARAK" gerçekleştirilecek!

NE ACIDIR, DÜNYA BUNU SEYREDECEK!!!

Nijeryalı Amina'nın, suç kabul edilen zinadan dolayı ölüm cezasıyla yargılanmasını ve "recm" gibi insanlık dışı vahşi bir uygulama ile öldürülmek istenmesini tüm kadınlar ve insanlık adına kınıyoruz. Geçtiğimiz yıl bütün dünyanın dikkatini bu insanlık dışı davaya

çekmek için Ankara'dan İstanbul'a 500 km. yürüdüm. Bu yürüyüşte yalnız olmadığımı biliyordum. Bugün dünyayı kapsayan yürüyüşümüze, her adımda milyonların katıldığını görüyorum. Kadınların ayak seslerinin dünyayı sarsacağına inanıyorum.

Dünya çapında; Geçen yıl Recm'e Karşı Uluslararası Komitenin, sivil toplum örgütlerinin eylemleri ve benim "Asya'dan Avrupa'ya Emine Laval için Yaşam Yürüyüşü" adıyla gerçekleştirdiğim protestonun sonucunda İran hükümeti "ülkenin dışardan kötü göründüğü" gerekçesi ile "recm" uygulamasına son vermiştir. Bu somut gelişme bizlere cesaret vermiştir. Bizler aynı kararlılıkla bütün dünyada protestolarımızı sürdürmekteyiz.

Ne Nijerya'da ne de dünyanın hiçbir ülkesinde "recm" istemiyoruz.

Yine aynı kararlılıkla da ülkemizde "töre cinayetleri" adı altında halkın kendi iradesiyle uyguladığı "recm"in son bulması için gerekli tedbirlerin almalarını yetkililerden bekliyoruz. "Töre Cinayetleri" nin "Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti" görüntüsüne gölge düşürdüğüne ve yakışmadığına inanıyoruz.

Recme Karşı Uluslararası Komite 27 Mayıs 2003 ve Amina'nın duruşmasının olduğu 3 Haziran 2003'de, bu cani ortaçağ uygulamasına karşı, tüm dünyada kitlesel bir eylemi gerçekleştirmiştir. Eyleme göre dünyanın birçok büyük kentinde ayni gün ve ayni yerel saatte Nijerya Büyükelçiliği'ne yürüyüşler düzenlendi. Brüksel'de kadın örgütleri Avrupa Parlamentosu'na yürüdüler.

-Nijerya ya da dünyanın bir başka köşesinde yaşanan kadınlara karşı ayrımcılığı ve şiddeti durdurmak için,

-İşkenceye Karşı Uluslararası Sözleşme ve Uluslararası Kadın Hakları Sözleşmelerini sadece yazıda kalmayıp hayata geçirmek için, Üstelik bunu salt Amina için değil, insanlık için istiyoruz.

- Ortaçağın karanlığından kalmış böyle bir cezaya sessiz kalmanın bu insanlık suçuna ortak olmak anlamına geleceğini; bundan ötürü sessiz kalan her bireyin, tarih önünde sorumlu ve suçlu olacağına inanıyorum. Ben sessiz kalmayacağım. Başladığım uzun yürüyüşe devam edeceğim.

-Tüm kadın örgütlerini, insan hakları örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını Basını ve kamuoyunu, bu vahşeti durdurmak için bütün dünya kadınları adına harekete geçmeye, eylemlerimize destek vermeye çağırıyoruz.

Nazmiye Halvaşi
RECM'e Karşı Uluslararası Komite Türkiye Temsilcisi
Tel:0555/359 65 55

Sevgili kadınlar,
sessiz ve huzur içine mi izleyeceksiniz?
mahşerin bu eli taşlı zalimlerini!!!
nasıl bir garanti var ki ellerinizde.
sıra size hiç gelmeyecek!!!
ve sıranın size gelmeyecek oluşu
nasıl susturabilir ki
insan yüreğini!!!
yoksa yürekler.
hayır:(((

Sesimize ses katmayacak mısınız?
Nazmiye Halvaşi 0555/359 65 55


78'liler Vakfı Girişimi
"...Şarkımızı tamamlamak için..." 6 Haziran'da 78'liler Ankara'da buluşuyor!
Bir şarkı tutturmuştuk;
Özgürlük, barış, kardeşlik üzerine;
yani Devrim diye...
Bizleri susturmak istediklerinde
henüz 20'lerindeydik.
Derken,
mutlu uykulara yatamaz olduk,
Daha yirmilerde yar elini tutamaz olduk,
Vurulduk, asıldık, mahpuslara atıldık ve yasaklandık,
Yine de vazgeçmedik sevdamızdan...

Şimdi buluşuyoruz,
daha dün ayrılmış, evlerimize, yurtlarımıza gitmişiz de,
Sabah mahallede, okulda, fabrikada; eylemde buluşur gibi.

"Zaman mı?
Değil zaman, akan zaman değil mesafelerdir" dercesine,
bunca mesafeden sonra,
Ankara buluşmasında dostların arasında olacağız
ve hiç susmayan şarkımızı bir kez daha söylemeye başlayacağız.

Bu davet bizim!

78'liler Vakfı Girişimi 12 Eylül Hukuku'nun artık sürmemesi için, demokrasi için, Siyasi yasakların kalkması için, 78'liler ve kendini 78'li hissedenler, 78 dostları; 6 Haziran Cuma günü, Ankara'da, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda, saat 19:00'da buluşuyoruz.

78'LİLER DAYANIŞMA VE ARAŞTIRMA VAKFI ANKARA GİRİŞİMİ 6 HAZİRAN DAYANIŞMA ŞENLİĞİ PROGRAMI

Sunucular: Gül SELÇUK - Sezai SARIOĞLU

Sanatçılar: Vedat ÜLGER
Özgür - Gültekin İkilisi
Mazlum ÇİMEN
KomaAsmin
Moğollar

Özel Gösteriler: Duduk Resitali - Sinevizyon Gösterisi

Dayanışma Şenliği'ne ait davetiyeler; Yüksel Caddesi'ndeki standımızdan, Halkevleri Genel Merkezi'nden, TMMOB/Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Merkezi'nden, DİSK/Dev.Maden-Sen Genel Merkezi'nden, Bilim Sanat Kitabevi'nden, Sokak Cafe'den ve konser günü salon girişinden temin edilebilir.

BÜTÜN DOSTLARIMIZI BEKLİYORUZ.

Tertip Komitesi Başkanı
Yılmaz KIZILIRMAK


Meslek Örgütleri:
5. Ulusal Deprem Kongresi
37. ECCE toplantısında kararlaştırıldığı gibi 27 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlenen Türkiye 5. Ulusal Deprem Kongresi'nde bir araya gelen aşağıdaki metne imza koyan Meslek Örgütleri; Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası, Kıbrıs İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Birliği ve Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği inşaat Mühendisleri Odası bölgesel ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi.

Özellikle önemli bir deprem bölgesini oluşturan coğrafyada neler yapılabileneceğini tartıştı. Ayrıca inşaat mühendisliği mesleğindeki diğer sorun, gelişmeleri ve özellikle Avrupa Birliği sürecindeki yönelişler üzerine görüş alış verişinde bulundu. Bu bağlamda üç örgüt aşağıdaki maddelerde fikir birliğine vardı.

1- Başlatılan ilişkilerin geliştirilerek devamına ve bu gelişimi sağlamak üzere üç örgüt temsilcisinden oluşan daimi bir 'İletişim Komitesi' kurulmasına,

2- Örgütlerin yayınlarına ve eğitim çalışmalarına karşılıklı katkı yapmaya ve yapılan yayınların karşılıklı diğer taraflara gönderilmesine,

3- Örgütlerin üyelerinin teknik bilgi ve tecrübelerini artırıcı karşılıklı teknik gezi ve panellerin düzenlenmesine,

4- Önemli bir deprem bölgesinde olan coğrafya için ortak çalışma yapmak yapılan çalışmaları ve eldeki verilerin değişimine,

5- Uluslararası tüm meslek kuruluşlarına katılımda yardımlaşmak ve bilgi paylaşımında bulunmak,

6- Örgütler Kıbrıs'ta iki bölge arasında karşılıklı geçişlerin olanaklı hale gelmesi ile toplumların yakınlaşmasını sağlayan ortamı destekler ve olumlu karşılarken bunun bir çözüm olmadığının bilinciyle Annan Planı Zemininde 2004 Mayıs'ına kadar adil ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşıp Avrupa Birliği ailesi içerisinde tüm Kıbrıs olarak yer alınması mücadelesinin verilmesinin, yüzyıllardan beri aynı coğrafyayı paylaşan Türk ve Yunan halklarının toplumsal, ekonomik ve sosyal gelişimine katkı yapacağına inanarak, Adada ulaşılacak bir barışın Ortadoğu, Balkanlar ve tüm bölge ülke halklarının yararına olduğuna inanarak bu yoldaki gayretlerin arttırılmasına,

7- Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi Başkanının "Avrupa Birliği'nde İnşaat Mühendisliği Mesleği" konulu bir seminer vermesi için Eylül 2003'te Kıbrıs'a davet edilmesine,

8- Üç Örgüt arasındaki bir sonraki toplantının Eylül 2003'te Kıbrıs'ta KTMMOB Merkezinde Yunan İnşaat Mühendisleri Odasının da katılımının sağlayarak yapılmasına,

Saygılarımızla tüm kamuoyuna duyurulur.

27.05.2003 / İstanbul

TMMOB - İnşaat Mühendisleri Odası
Kıbrıs İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Birliği
KTMMOB - İnşaat Mühendisleri Odası


 
Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla