Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 22. 01. 2003

Savaşa Hayır Paneli
Mülkiyeliler Birliği tarafından düzenlenen "Savaşa Hayır Paneli"
23 Ocak 2003 saat:18:00'de Mülkiyeliler Birliği'nde (Konur Sokak 1 Kızılay/Ankara) gerçekleştirilecektir. TMMOB Başkanı Kaya Güvenç'in yöneteceği Panelde Onur Öymen (Milletvekili - E. Büyükelçi) - Irak ve Türk Dış Politikaları Dr. Füsun Sayek (TTB Başkanı) - Savaş ve Sağlık Bilgün Aygül (İşadamı) - Olası Irak Savaşının Türk Ekonomisine Etkileri konularında yapacakları konuşmalarla yer alacaktır.
Panele katılımınızı bekler, saygılar sunarız.
TMMOB

Antimilitarist dayanışma ağı bildirisi
Bu bildiriyi eline almış olan herkes!
Siz de bıkmadınız mı? Siz de bugün, üzerinde durduğunuz şu dünyanın, sizin iradenizin esamesi okunmadan örgütlendiğini bilmenin ezik, iğdiş öfkesiyle uyanmadınız mı? Savaş naralarının hepimizi iyice tedirgin ettiği şu günlerde, kendi hayatlarımızla, sevdiklerimizin, yakınlarımızın ve hatta hiç tanımadığımız bir sürü başka insanın hayatıyla ilgili kararları ancak televizyondan, gazetelerden öğreniyoruz. Ve bu kararları biz almadık, istemiyoruz!

Bir bombardıman uçağının içinde ya da altında olmak istemiyoruz. Öldürmek istemiyoruz, ölmeye de niyetimiz yok. Hatta kimse bizden çalınmış paralarla bu işleri yapsın ya da yaptırsın da istemiyoruz.

Ama biliyoruz ki çeşitli pazarlıklar sonucunda devletler yine SAVAŞ kararı alacaklar ve yine bize sormayacaklar. Bize dayatılan bu kararla ilişkimiz, yaşamlarımız boyunca sürecek. Atılan bombalar yalnızca o an değil, sonraki on hatta yüz yıllarca canlıların yaşamını yok etmeye devam edecek.

Hiroşimayı, Halepçeyi unutmayalım! Bu ülkenin güneydoğu toprakları halen mayın tarlalarıyla kaplı. Bir ihtimal daha var Kendi vicdanımıza sahip çıkmak: "Hayır!" demek.

Savaşların İNSAN KAYNAĞINI kurutalım!
Askere gitmeyi, sefere çağrılmayı REDDEDİYORUZ!
Militarizmin herhangi bir alanında hizmet vermeye karşı DİRENİYORUZ! Savaşa HAYIR DİYORUZ!

Türkiye'de son on yıl içerisinde otuzdan fazla insan bu yolu seçti. Ve şimdi de arka arkaya birçok insan bu otuz kişiye katılmaya hazırlanıyor: VİCDANİ REDlerini ve TOTAL REDlerini açıklayacaklar. Makinenin bir parçası olmayı reddedenlerin sonuna dek yanındayız.

Siz de vicdanınıza sahip çıkın, çağrımız herkesedir. Savaştan çıkar sağlayacak olan bir avuç çığırtkanının sesini cılızlaştırmak bizim ellerimizde.

REDDET! DİREN! HAYIR DE! ASKERE GİTME! Antimilitarist Dayanışma Ağı
Not: Bildiriyi çoğaltıp dağıtmak isteyenler aşağıdaki word dökümanını indirebilir: www.savaskarsitlari.org/adabildiri.doc REDDET! DİREN! HAYIR DE! ASKERE GİTME! AYBAŞRA! WUÇAGİL! MAP AÇGİ! ASKERİŞA WUİNSAN! MOTİKUM! NOBAZGİ! WARİENTKWİ! ASKERİSA MOTULUR! RED BIKE! BERXWE BIDE! BIBEJE NA! NEÇE LEŞKERİYÊ! REDKE! XOVER BIDE! VAJE NÊ! MEŞO ESKER! RID'! DEFÉĞ! KUL LE'! LE HEDEMET IL CEYŞ! MERJE! HAGAZTE! VOÇ ISE! Mİ ZİNVORAKRVİR! NO ACSEPTES! RESİSTES! DISE NO! NO GERRES!

Uluslararası Af Örgütü
İnsan Hakları için Porto Allegre'de
Uluslararası Af Örgütü, Dünya Ekonomik Forumu ve Dünya Sosyal Forumu'na üst düzey temsilciler heyetiyle katılarak "İnsan haklarını küreselleştirmek" mesajını aktaracak. Uluslararası Af Örgütü'nün, insan haklarını küreselleşme tartışmalarının gündemine sokma çabalarının bir parçası olarak hareket Davos'ta dünya ve iş dünyası liderleriyle, Porto Alegre'de de dünyanın her tarafından gelen sivil toplum temsilcileriyle buluşacak. Dünya Ekonomik Forumu Hareketin Genel Sekreteri Irene Khan liderliğindeki Uluslararası Af Örgütü heyeti Davos'taki Ekonomik Foruma katılacak.

Hedeflerinden biri şirketlerin insan haklarıyla ilgili olarak daha fazla sorumluluk üstlenmeleri için lobi yapmak. Heyette bulunan diğerleri hareketin Politikalar Direktörü David Petrasek ve ekonomik ilişkiler ve insan hakları konusunda uzman Salil Tripathi. Heyet ayrıca "Public Eye on Davos" ve "Open Forum Davos 2003" etkinliklerine de katılacak. (detaylar için www.weforum.org ve www.evb.ch)

Uluslararası Af Örgütü'nün platformu bir basın toplantısıyla sunulacak. Dünya Ekonomik Forumundaki basın toplantısı 23 Ocak 2003 -- 15:35 - 16:05 Basın Merkezi - Davos

Bu basın toplantısında UAÖ ayrıca "Rusya'da ticaret yapmak: insan hakları yaklaşımı" başlıklı raporunu da açıklayacak. Dünya Sosyal Forumu Uluslararası Af Örgütü Uluslararası Yürütme komitesi Başkanı Paul Hoffman liderliğindeki UAÖ heyeti de Porto Alegre'deki sosyal foruma katılacak. Heyetin diğer üyeleri hareketin Amerika Program Direktörü Ignacio Saiz, Toplumsal Cinsiyet Bölüm Başkanı Gita Sahgal ve Brezilya araştırmacısı Tim Cahill.

UAÖ'nün foruma katkısı insan haklarının küreselleşmenin olumsuz etkilerine karşı nasıl bir etkin çerçeve sağlayabilir konusuna odaklanacak. Paul Hoffman "İlkeler ve değerler, insan hakları, farklılık ve eşitlik" başlıklı konferansta yer alacak. 25 Ocak 2003 15:30-17:30 Gigantinho Stadium - Porto Alegre Heyet ayrıca bir dizi panel, seminer ve atölye çalışmalarında yer alacak.
(Detaylar için www.forumsocialmundial.org.br)
Daha fazla bilgi veya UAÖ heyetiyle ropörtaj için
World Economic Forum in Davos -- Judit Arenas
+ 44 7778 472 188.
World Social Forum in Porto Alegre -- Simona Beltrami on
+ 44 7778 472 116

Tüketiciler Birliği:
"Zam yapmak o kadar kolay mı?"
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Av. M. Bülent Deniz:
Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, 1 ay içinde köprü ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapılacağını ve zam oranının henüz belli olmadığını kamuoyuna açıklamıştır. Bilindiği gibi önceki siyasi iktidar tarafından 2001/Haziran tarihinde köprü ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapılmış, yapılan zammın iptali için başta Tüketiciler Birliği olmak üzere çeşitli kurum ve yurttaşlar tarafından davalar açılmış ve nihayet Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından "otoyol ve köprü geçiş ücretinin arttırılmasına ilişkin işlemin iptaline" karar verilmiştir.

Karar üzerine siyasi iktidar tarafından geçiş ücretleri dava öncesi seviyeye getirilmiş ve yargı kararının gereği yerine getirilmiştir. Bu konuda "önemli kamusal faaliyetlerden olan ulaşım sektörünün öncelikli olarak Devletin gelir arttırıcı bir kalemi olarak görülmesi ... hakkaniyete, külfetlerin adil dağıtılması ilkelerine aykırı bulunmaktadır" gerekçesiyle Ankara İdare Mahkemeleri tarafından verilmiş iptal kararları varken, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapmaya kalkmak, yargı kararlarına karşı gelmektir.

Mevcut yargı kararları, gerekçeleri ve sonuçları bakımından bundan sonra bütün kamusal hizmetler için örnek oluşturmaktadır. Buna göre artık siyasi iktidarlar zam yaparken yargının bu konuda verilmiş kararlarını gözönünde tutmak zorundadırlar. Yani zam yapmak, artık o kadar kolay değildir.

Bu nedenle köprü ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapılması halinde, mevcut yargı kararlarından almış olduğumuz güçle duraksamadan yargıya başvuracağımızı siyasi iktidara hatırlatıyoruz.

Av. M. Bülent Deniz
Genel Başkan

Tüketiciler Birliği
Tel:(212)567 97 44 Faks:(212)567 36 47
[email protected] www.tuketiciler.org


KA-DER:
Kadınlar'da etkileşim zamanı
Ka.Der'in öncülüğünde çeşitli sponsor firmaların katkılarıyla gerçekleştirilen İnteraktif Kadın Projesi ile herhangi bir STK ya da siyasi parti üyesi olan veya olması muhtemel kadınlara, genç kızlara ücretsiz bilgisayar ve İnternet eğitimi verilecek. Proje kapsamında 2003 yılında üç bin kadının eğitim alması planlanıyor. Ka.Der'in (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği) öncülüğünde, e-kolay.net, Hürriyet İK, yenibir.com, Marjinal Reklam ve Tanıtım, Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi, Simternet, Metro Group, Servus, Netron Institute of Technology, 2. El Bilgisayar ve Microsoft'un sponsorluğunda gerçekleştirilecek "İnteraktif Kadın Projesi" ile 3 bin kadına ücretsiz bilgisayar ve İnternet eğitimi verilecek.

Projeyle herhangi bir STK (Sivil Toplum Kuruluşu) ya da siyasi parti üyesi olan veya olması muhtemel kadınların bilgi çağını yakalayarak teknolojiyi daha aktif kullanmalarının sağlanması amaçlanıyor. Böylelikle siyasal ve sosyal hayatta kadınların güncel bilgi ve teknoloji becerisiyle daha etkin olmalarına ve bilinçli tercih yapabilmelerine olanak sağlanıyor.

Ka.Der Genel Başkanı Ayşe Bilge Dicleli, İnteraktif Kadın Projesinin elektronik eşitsizliğin giderilmesi yönünde önemli bir fırsat olabileceğini vurguluyor: "Bilgi ve iletişim çağında yaşıyoruz. Artık e-devlet, e-belediye, e- kitaplık, e-bankacılık dönemine girdik. Bilgi ve iletişim çağı, kadın-erkek eşitsizliğinin artmasını da, bunun hızla aşılmasını da sağlayabilir. Oysa biz kadınlar, dünyanın ve siyasi karar mekanizmalarının yarısını istiyoruz. Öyleyse hızla bilgi işlem ve iletişim teknolojilerini kullanmayı öğrenmeli, güçlenmeli ve bu becerilerimizi toplumsal ve politik yaşamda kadın-erkek eşitliği için mücadelemizde ve örgütlenmemizde kullanmalıyız."

Projenin fikir sahibi olan Servus İş Çözümleri Direktörü Hakan Tetik, projenin hayata geçirilişini şöyle anlatıyor: "Gerek ekonomik, gerekse sosyal ortamlarda kadınlarımızın her geçen gün ağırlıklarını artırdıklarını görüyorum. Kadınlar, hem bir araya gelerek oluşturdukları gruplarla, hem de Sivil Toplum Kuruluşları vasıtasıyla iradelerini yansıtma imkanı buluyorlar. Bu süreçte farklı görüşleri değerlendirebilecekleri, Türkiye ve dünya genelinde etkileşim içinde olabilecekleri bir araç olarak bilgisayar ve İnternet önem kazanmıştır. Bu düşünceyle yola çıkarak bu teknolojilerle tanışmalarına ve daha etkin kullanmalarına yönelik bende oluşan fikri Ka.Der ile paylaştım. Sonuçta, çok değerli bazı sponsorlarımızın da katkıları ile "İnteraktif Kadın Projesi" başlamış oldu. Bilişim sektöründeki tecrübelerimizi, Ka.Der ve diğer sponsorların fikirleriyle birleştirerek kadınlarımızın toplum içinde daha aktif rol almasına katkıda bulunabilmek amacıyla bu hedefe ulaşmada bir basamak olacağımıza tüm kalbimle inanıyorum.

Proje Sponsorları
Ka.Der'in öncülüğünde başlatılan "İnteraktif Kadın Projesi" pek çok sponsor firmanın katkısıyla hayata geçiriliyor. Projede Ka.Der, kayıtları alacak ve sekretarya hizmeti verecek, ayrıca pek çok ilde eğitimler Ka.Der şubelerinde gerçekleşecek. Projenin genel koordinasyonunu Servus üstleniyor. Marjinal Reklam ve Tanıtım, projenin her türlü tanıtım faaliyetini gerçekleştiriyor. Netron Institute of Technology, projeye eğitmen desteği sağlıyor. TBD (Türkiye Bilişim Derneği) İstanbul Şubesi, eğitim içeriğini oluşturuyor. Metro Group basılı malzemelerin temini için maddi destek sağlıyor. E-kolay.net, eğitim alan kadınlara üç aylık sınırsız İnternet erişimi sağlıyor. Hürriyet İK ve yenibir.com, projenin gazete ve portallerde etkili duyurusunu yapıyor. 2. El Bilgisayar, eğitim salonlarında kullanılacak donanım desteği veriyor. Microsoft, eğitimlerde kullanılacak yazılımları sağlıyor, eğitimler için bütçesel destek veriyor ve Simternet, interaktifkadin.net sitesini hazırlıyor.

İstanbul Çevre Konseyi
Savaşa Hayır
Ne yazık ki insanlar, gezegenimizdeki canlı ve cansız varlıkların tek hakimi konumunda. Diğer canlıların varlığını hiçe sayarak, onlar adına ve kendi çıkarcı politikalarıyla kirli düşüncelerine göre kararlar verip doğadaki her şeyi geri dönüşü olmayan yok oluşlara sürüklemekte. Yıl 2003, yine savaş senaryoları var.

Bizler İÇK Sivil Toplum Kuruluşları olarak bunu aşağıdaki gerekçelerle protesto ettiğimizi bu basın toplantısı ile kamuoyuna duyurmak karar vericileri uyarmak istiyoruz.
1. Doğada bulunan canlı ve cansız varlıklar ekosistemin birbirleriyle bütünleşen parçalarıdır. Ekosistemdeki cansız öğelerin tahripleri canlılarında yaşamlarının zarar görmesi ve yok oluşları demektir.
2. Doğadaki canlı varlıklar bitki, hayvan ve insanlardır. Hepsinin ayrı ayrı ve eşit şekilde doğal ve sağlıklı ortamlarında yaşama hakkı vardır. Bu nedenle insanlar doğanın tek hakimi değildirler. Kaldı ki haklarını savunamayanlarında haklarına saygılı olmak gerekir.
3. Ayrıca, doğal kaynaklar sınırsız değildirler. Yapay ve kirli uygulamalarla tüm canlılar için gerekli olan toprak, hava, su gibi yaşamsal elementler, ormanlar, denizler her geçen gün kirlemekte ve doğal dengesi bozulmaktadır. Besin kirlilikleri, radyoaktif kirlilikler, toksik kirlenmeler, nüklear kirlenmeler yetmiyor mu? Sera gazları, asit yağmurları, ormansızlaştırma, iklim değişikliği, kuraklık, afetler, ozon tabakasının incelip delinmesi, kıtlık ve yoksulluk gibi kara tabloda savaşların katkısı unutmayalım. Savaşlar varlıkların ani ve hızlı yok olmasına sebep olur.
1. İçindeki ve üstündeki canlılara üretkenliği ile yaşam ortamı ören toprak onlarla birlikte ölür
2. Ormanlar topluca yanmakta ve orman ekosisteminde flora ve faunada birlikte yok olmaktadır. Bir fidanın ağaç olabilmesi ekosistemde yerini bulabilmesi yıllarca sürmektedir. Orman ekosistemlerinin eski haline dönmesi olası değildir.
3. Yıllarca sürerek olgunlaşan sulak alanlar (su havzaları, lagünler, deltalar, göller, akarsular, haliçler) eski haline dönüşemeyecek duruma gelecektir. Körfez savaşı döneminde Kuveyt'ten denize dökülen ham petrol oranı 11 milyon varildi. Bu petrol Basra körfezinin büyük bir bölümüne yayılmıştı. Saddam'ın askerleri tarafından Kuveyt'teki 500 den fazla petrol kuyusunun ateşe verilmesi karşısında kuyulardan çıkan duman ve is, Kuveyt'in büyük bir bölümünü kaplamış, güneş görülmez hale gelmişti. Bu nedenle ortalama 25 derece olan sıcaklık 10 dereceye kadar düşmüş ve ısı farkı yöredeki basınç farkını değiştirmişti.
4. Canlı türleri ve sayıları her geçen gün azalmaktadır. Savaşlardaki yok edişler, bölgeselmiş gibi görünüyorsa da, sınırsızdır ve atmosferi, toprak, su gibi alıcı her ortamı etkiler. Onun için savaşlar, artık bir ülkenin bir ülkeye füze ya da kimyasal silahla saldırmasından öte tüm dünya canlı ortamına da meydan okumaktadır.
5. Savaşları ortadan kaldırmak üzere yapılacak en önemli ve etkin katkının
Ø Savaşların temel nedeni olan başta petrol olmak üzere fosil yakıt kullanımının azaltılması ve giderek durdurulmasından,
Ø Ulaşım, barınma, sanayi ve tarımda insan etkinliklerinin daha az enerji tüketilerek gerçekleştirilmesinden,
Ø Rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle , ufak hidrolik ve diğer doğal enerji kaynaklarının yaygın kullanımından geçtiğini Kamuoyuna duyururuz.

Bu nedenlerle bizler, savaş politikaları ve senaryoları olanları, tüm canlılar adına uyarıyoruz. Bu yok oluş onları ayrı tutmayacaktır çünkü onlarda doğanın bir parçasıdırlar diyoruz. Ayrıca hiç birimiz, hiçbir insan topluluğu, gelecek nesillerin yaşam hakkını elinden alma sorumsuzluğunu göstermemelidir. Aynı zamanda unutmamalı ki savaşlarda her zaman ekonomik yoksulluğa terkedilmiş ama kendine has zengin bio-coğrafyası ve kültürü ile dünya mirasının değerli bir noktası hedef alınmaktadır.

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran temel özelliklerden biri diğer insanlarla birlikte konuşup geleceği birlikte planlama kapasitesine sahip olmasıdır. Bu özelliği ile insan kendi eksiklerini kavrama ve ortak ürünlerden mutlu olma olanağına kavuşmaktadır. Bu kapasitenin yeterince kullanımı ve tüm dünya vatandaşları ve onların karar vericilerince Birleşmiş Milletler platformlarında içselleştirilmesiyle kaba kuvvet ve paranın egemenliği ve geçerliliği önlenebilecek ve savaşların oluşmasının zemini ortadan kalkacaktır.

Bu anlayışla Irak'ta Savaşa Hayır diyor ve Bölge ülkelerini ve Bölge de kendi çıkarları için bulunanları diğer canlılardan farklı olan kapasitelerini kullanarak atmosferin içindeki doğal yaşam koşullarını ortadan kaldırmamaya davet ediyoruz.

İSTANBUL ÇEVRE KONSEYİ SEKRETERYASI Adına
Genel Sekreter Doç.Dr. Tanay Sıdkı Uyar


 
Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla