Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 10. 08. 2002
 


Vicdani red Tutsakları (Devam)
Guy Rozinm'in Adresi ve Eposta adresi
First Sgt. (res.) Guy Rozin,
(Military ID 3777618) Military Prison 4, Military Postal No. 02507, IDF, Israel
[email protected]

Protesto mektuplarınız için İsrail Savunma Bakanı'nın adres ve faksı Mr. Binyamin BenEliezer,
Minister of Defence,
Ministry of Defence, 37 Kaplan st., TelAviv 61909, Israel. Eposta:[email protected] Faks: : ++97236962757

Protestolarınız için 4 Numaralı Askeri Cezaevi Komutanın Adresi ve Faksı
Commander of Military Prison No. 4,
Military Postal Code 02507 IDF, Israel
Faks: ++97239575276

Protestolarınız için İsrail Büyükelçiliğinin Adres ve Telefonu Mahatma Gandhi Cad. No:85, G.O.P Ankara
Tel: (312) 446 3605 Faks: (312) 446 8071 [email protected]

Retçi (Refusenik) Ilan Windholtz DÖRDÜNCÜ kez hapsedildi
2 Temmuz'da İsrailli retçi Ilan Windholz, 4. kez hapsedildi. İlk ceza 24 Mart'ta 28 gün; ikincisi 6 Mayıs'ta 21 gün; üçüncü cezası da 26 Mayıs'ta 28 gün olarak uygulanmıştı. 27 Temmuz'da serbest kalacak olan Ilan, muhtemelen yeniden hapsedilecek. Vicdani retçilerin tüm dünyada yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri "keyfi alıkoyma" (arbitrary detention). Keyfi alıkoyma, bireylerin aynı cezayı birden çok defa çekmesi olarak tanımlanablir. Uluslararası hukukun, bireylerin işledikleri suçtan ötürü sadece bir kere cezalandırılabileceğini belirtmesine karşın, ordular vicdani retçilerin hukuk dışı uygulamalarla birden çok kez hapsediyorlar. Ilan ve bir çok İsrailli vicdani retçi, pasifist ve refusnik; bu uygulamanın mağduru konumundalar. Destek Mektuplarınız için yukarıda verdiğimiz adresleri kullanabilirsiniz.

Vicdani Retçi 14 gün hapis cezası aldı
Sergeyi Gornostight, İsrail ordusunun yedek ünitelerinde hizmeti reddettiği için 14 gün hapis cezası aldı. Destek Mektuplarınız için yukarıdaki adreslere Sergeyi'nin adına da başvurabilirsiniz.

Protestolarınız için
İsrail Başbakanı Sharon'un posta ve telgraf adresi ile faksı
Prime Minister Ariel Sharon,
Office of the Prime Minister, 3 Kaplan Street, PO Box 187,
Kiryat BenGurion, Jerusalem 91919, Israel
Telgraf: Prime Minister, Jerusalem, Israel
Fax: + 972 2 670 5475

Finlandiya

Tutsak total retçi
Janne Kuusisto, hem orduda hem de sivil hizmette yer almayı reddeden bir total retçi. Hapiste bulunan Janne 23 Kasım'da salıverilecek. Destek mektuplarınız için adresi
Janne Kuusisto Kayran
avovankilaosasto Jarvenojantie 36 21370 Aura, Finland.
Destek mektuplarınızı daha güvenli bir adres olan,
Turku Anarşist Kara Haç organizasyonuna da yollayabilirsiniz. AMRTurku PL 994 20101 Turku, Finland.

Almanya
Total Retçi askeri cezaevinde
Alman total retçi Thomas Kroll 3 Temmuz'dan beri askeri cezaevinde tutuluyor. 1 Temmuz'da Bad Reichenhall'deki kışlasına reddini duyuran Thomas'a; askerler, ilk etapta ne yapacaklarının bilemediler. Dolayısıyla Thomas resmen tutuklanmadı, fakat görevli subayın odasında battaniye ve şilteyle birkaç gece geçirmek zorunda kaldı. 3 Temmuz'da Thomas Kroll, resmen tutuklandı. 4 Temmuz'da Thomas bir haftalık hapis cezasına çarptırıldı. 10 Temmuzda salıverildikten sonra, 5. Bölük'e gitmesi emredildi. Emirlere uymayı tekrar reddeden Thomas, tekrar tutuklandı ve 11 Temmuz'da iki haftalık hapis cezası aldı. 24 Temmuz'da serbest bırakılan Thomas tekrar 21 günlüğüne tutuklandı. Muhtemelen Ağustos ayında salıverildikten sonra, 21 günlüğüne tekrar tutuklanacak.
Destek Mektuplarınız için Thomas Kroll'un Adresi
Thomas Kroll, z.Zt. 5./GebJgBat 231
Arrestzelle Nonner Strasse 23 83435
Bad Reichenhall Germany
Protesto Mektuplarınız için Türkiye'deki Alman Büyükelçiliği'nin Adresi
Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği, PK 54, 06552 Çankaya Ankara

Türkmenistan
Vicdani retçi yeniden hapsedildi.
2 Temmuz'da Türkmenistan mahkemesi, vicdani reddinden ötürü Nikolai Shelekhov'u tekrar hapis cezasına çarptırdı. 21 yaşında bir Yehova Şahidi olan Nikolai 1,5 yıl hapse mahkum edildi. Daha önce de 2000 yılında bir yıl hapis cezası alan ve bu cezasını çeken Nikolai, böylece keyfi alıkoyma [arbitrary detention] olarak adlandırılan, aynı suçtan dolayı birden çok defa cezalandırılmaya maruz bırakıldı. Bu uygulama bir çok vicdani redcinin maruz kaldığı bir hukuk ve insan hakları ihlali. Dolayısıyla, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komisyonu'nun da ilgili bir tavsiye kararının bulunduğu, keyfi alıkoyma, bir vicdani retçinin daha başına geldi. Nikolai, bölge savcısına, askeri hizmet yerine sivil hizmet yapmak istediğini bildirmiş olmasına rağmen, bu talebi savcı tarafından göz ardı edildi; akabinde de Nikolai Türkmenistan Ceza Yasası'nın 2971. maddesi uyarınca cezalandırıldı.
Tutsaklara Mektup Yazarken Bunları Aklınızda Tutun
Kart atacaksanız, her zaman bir zarf içine koyun. Kendi isim ve adresinizi de zarfa yazın.
İçten ve yaratıcı olun. Fotoğraflar, çizimler, karikatürler gönderebilirsiniz.
Tutsağa, dünyadaki savaşların durması için neler yaptığınızı yazın. Antimilitarist aktivitelerinizden söz edin.
Tutsağı hukuken sıkıntıya sokabilecek bir şey yazmayın.
Eğer, siz hapiste olsaydınız ne tür şeyler almaktan hoşlanacağınızı düşünün ve ona göre bir şeyler yazın.
Mektuba, "Çok cesursun. Ben senin yaptıklarını asla yapamam" tarzı cümleler yazmayın.
Tutsaktan size yanıt gelmesini beklemeyin. [Eğer yanıt alırsanız, bizi haberdar etmeyi ihmal etmeyin.]
Unutmayın! Gelecek sene, onun yerinde siz olabilirsiniz.
İnsan Hakları Derneği
Ölüm cezasının kaldırılması ve kültürel haklarda ilerleme sağlanmasıyla sınırlı bir açıklama

"Ölüm cezasına karşı bir imza ver" dediler. Kimi tartaklandı, gözaltına alındı, tutuklandı. Kampanyalar açıldı, konferanslar, paneller düzenlendi. Dernekler, siyasi partiler ölüm cezasına karşı çıkışları nedeniyle soruşturmaya uğradılar. Şiirleriyle, oyunlarıyla, öykü ve romanlarıyla, yazılarıyla, kitaplarıyla kaç kuşaktan aydın, uyardı ölüm cezasına karşı toplumu ve yönetenleri. Ölüm cezasına karşı çıkışın bedellerini ödedi, onbinlerce insan. Başbakanlar, bakanlar, gencecik insanlar darağaçlarında yaşamlarını yitirdiler. Aileleri, avukatları, yakınları, yoldaşları bedel ödediler. Bir büyük mücadele verildi Türkiye'de, ölüm cezasına karşı. Ölüm cezası karşıtlığı, bir günde oluşmadı; bir sihirli el dokunup da politikacılara, öyle kaldırılmadı ölüm cezası. Saik AB sürecinin kritik anı olabilir. Ama bu, ölüm cezasına karşı Türkiye demokratik kamuoyunun yıllardır verdiği tutarlı mücadelesinin ve yarattığı birikimlerin yok sayılması sonucunu doğuramaz. Sarfedilen emeğin değeri bizim için tartışılamaz ve unutulamaz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, saik ne olursa olsun, ölüm cezasını "terör suçları" için de yürürlükten kaldırması büyük bir adımdır. Böyle bir kararı alanları ve katkıda bulunan herkesi kutlamak gerekir. Türkiye toplumu çoğulcu etnik, dilsel, dinsel ve kültürel dokuya sahiptir. Toplumumuzun bu özelliği ile, Anayasal ve yasal yapının farklılığı kabul etmeyen monist özelliği çelişmektedir. Kültürel çoğulculuk, demokrasinin temel özelliğidir. Bu da farklı olanın, bu farklı olma özelliğini ifade etme, yaşatma, koruma ve geliştirme olanağına sahip olmasını gerektirir. Türkiye'de, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarından bazılarının anadilleri Türkçe'den farklı dillerdir. Bu bir realitedir. Bu realite, çeşitliliğe ve renkliliğe işaret etmektedir. Çeşitlilik ve renklilik ise, ülkemiz ve toplumumuz için zenginlik kaynağıdır. Türkçe'den farklı dillerin radyo ve televizyon yayınlarında kullanılmasının önündeki yasal engellerin kaldırılmış olması ve o farklı dillerin özel kurslarda öğrenilmesi olanağının tanınmış olması ile Türkiye toplumu her alanda yüksek standartlı bir demokrasiyi talep etmektedir. Ölüm cezası ve kültürel çoğulculuk alanındaki marazi korkular, eşik anlarına da işaret ediyordu. Bu eşiğin, iki gün süren tartışmalar sonunda, 3 Ağustos 2002 Cumartesi sabah saat 6.25'te başarıyla aşıldığı düşüncesindeyiz.

Hüsnü Öndül
İHD Genel Başkanı


İHD İstanbul Dokümantasyon Servisi
Dayanan ve Başkaya'ya Hellman / Hammett ödülü

İnsan Hakları İzleme Komitesi, 19 ülkeden 37 yazar ve gazetecinin Hellman/Hammett ödülü aldı. 1989'dan beri dağıtılan ödülleri son 12 yılda 400 gazeteci ve yazar aldı. BİA (Washington) Merkezi Washington'da bulunan İnsan Hakları İzleme Komitesi (Human Rights Watch HRW) 19 ülkeden 37 yazar ve gazetecinin Hellman/Hammett ödülü aldığını açıkladı. Türkiye'den Fikret Başkaya ve Şaban Dayanan ödül alan 19 yazar arasında yer aldı. Ünlü Romanyalı romancı Gabriela Adamesteanu, Kamboçya'da Kızıl Kmerler gizli hapishanesinden hayatta kalan ender kişilerden biri olan, anılarını yazan ve soykırım müzesi için hapishanenin resimlerini çizen Vann Nath ve Rus gazeteci Anna Politkovskaya da ödül aldı. HRW'nin her yıl dağıttığı ödüller 1989'dan bu yana siyasi soruşturmalara uğrayan yazarlara veriliyor. Ödül, Amerikan yazarları Lillian Hellman and Dashiell Hammett ''in HRW'ye görüşlerini açıkladıkları için zor durumda kalanlara bir program düzenleme önerisiyle başladı. Bu yıl 37 yazar ve gazeteciye toplam 175 bin dolar tutarında ödül dağıtıldı. Ödül alanlar: Şair,U Ba Gyan (Burma), yazar ve öğretmen Moeun Chhean Nariddh (Kamboçya), yazar Chen Maiping (Çin), yazar ve politik eylemci Xu Wenli (Çin), gazeteci Carlos Pulgarin Guevara (Kolombiya), gazeteci Victor Rolando Arroyo (Küba), gazeteci Kidane Yibrah Beyene (Eritre), gazeteci Milkias Mihreteab (Eritre), gazeteci Semere Taezaz Sium (Eritre), gazeteci Baba Galleh Jallow (Gambia), yazar ve çevirmen Roshanks Daryoush (Iran), gazeteci Ftameh Govaraei (Iran), avukat Mehrangiz Kar (Iran), gazeteci Johann Wandetto (Kenya), gazeteci Abdullai Dukuly (Liberya), gazeteci Musue Noha Haddad (Liberya), romancı Gabriela Adamesteanu (Romanya), gazeteci Anna Politkovskaya (Rusya), The Khartoum Monitor (Sudan), romancı Sarah Mkhonza (Swaziland), gazeteci Shukhrat Babadjanov (Uzbekistan), insan hakları savunucusu Le Chi Quang (Vietnam), hekim Nguyen Dan Que (Vietnam), gazeteci Nguyen Vu Binh (Vietnam), budist şair ve çevirmen Thich Quang Do (Vietnam), profesör Tran Van Khue (Vietnam), gazeteci Wilfred Mbanga (Zimbabwe), gazeteci Geoffrey Nyarota (Zimbabwe). Ödül alanların kalan bölümü güvenlikleri nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemedi. Hellman/Hammett ödülleri her yıl baharda açıklanıyor. 12 yılda, 400 yazar ve gazeteci ödüllendirildi, ödüller için toplam 1 milyon dolardan fazla ödendi. Hellman/Hammett programı anı zamanda, yıl içinde de acil ihtiyacı olan yazarları ödüllendiriyor.

 
Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla