Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 20. 04. 2002


Uluslararası Af Örgütü:
İsrail/İşgal Altındaki Topraklar: Pratik önlemler gerekli-- sözler yetmez

BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail ve İşgal Altındaki Topraklardaki ağır durumu görüşmek için toplanması nedeniyle Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) 3 Nisan 2002'den beri Cenin Mülteci Kampındaki Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerinini incelemek üzere uluslararası araştırma yapılması ve uluslararası insan hakları gözlemcilerinin bölgeye yerleştirilmesi konusundaki çağrılarını tekrarladı. Cenin'deki UAÖ heyeti, "İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Cenin'de insan hakları ve insancıl hukuku ihlal ettiğine dair güçlü kanıtlar var." dedi.

Adli tıp patalogu olan UAÖ heyetinden Derrick Pounder Cenin Hastanesinde yaptığı iki otopside "şüphe uyandıracak nedenler" buldu. Heyet içinde hâlâ insan bulunan evlerin yıkıldığına ve yargısız infazlara dair bilgiler dinledi. Profesör Pounder cesetler ne kadar çok çürürse, o kadar çok kanıtın da yok olacağını ifade etti. UAÖ, "Bu gerçekler acilen bir bağımsız, uluslararası ve uzmanlarca yürütülen bir soruşturma talep etmektedir." dedi.

UAÖ, Güvenlik Konseyi'ne ilettiği açıklamada uzman insan hakları gözlemcilerinin bölgeye yerleştirilmesinin Filistinli ve İsraillilerin hayatlarını kurtarabileceğini belirtti. Bu uzmanların görevi 4. Cenevre Sözleşmesini de içeren uluslararası insan hakları ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesini izlemek, araştırmak ve raporlamak olmalıdır. Gözlemciler her yere gidebilmeli ve herkesle özgürce ve gizli olarak görüşebilmelidir. Hem İsrail Hükümeti hem de Filistin Yönetimi kendi yetki bölgelerinde gözlemcilerin etkin biçimde çalışmalarına izin vermeli ve yardımcı olmalıdır. Ayrıca gözlemcilerin güvenliğini sağlamak için gereken tüm tedbirleri almalıdırlar.

UAÖ heyetinden Javier Zuniga Cenin mülteci kampında yaptığı açıklamada "Ümitsizce ihtiyaç duyulan insani yardımın engellenmemesi ve ihtiyacı olanlara ulaşabilmesi için tebdirler
alınmalı ve bağımsız ve tarafsız raporlama yapılmalı. Pratik tedbirler gerekiyor, yalnızca sözler yeterli değil." dedi.

Pazartesi 22 Nisan Saat 11:00'de
Londra FPA'da Basın Konferansı: Cenin Mülteci Kampı
Bu hafta Cenin'e giden ve hastaneye girmeyi başaran ve mültecilerle görüşmeler yapan Uluslararası Af Örgütü heyeti Foreign Press Assoviation'da bulgularıyla ilgili bilgilendirme yapacaktır. Bu toplantı, ekibin İngiltere'ye dönmesinden sonra gerçekleştireceği ilk basın toplantısı olacak.
Konuşmacılar:
Javier Zúñiga
, UAÖ Genel Sekreterliği Bölgesel Stratejisi
Kathleen Cavanaugh, İrlanda, Galway Üniversitesi Hukuk Bölümü Derrick Pounder, İskoçya, Dundee Üniversitesi, Adli Tıp Profesörü Ayrıca, UAÖ İsrail/İşgal Altındaki Topraklar ve Filistin Yönetimi araştırmacısı Liz Hodgkins de toplantıda hazır bulunacak. Adli tıp bulguları, Cenin'de neler olduğunun anlaşılması için çok önemli. Katılmak için: [email protected] adresine yanıt verin.
Victoria Holdsworth
Program Yöneticisi Foreign Press Association
Tel: (+44) 20 7930 0445 Mobile: (+44) 7736 773093


Uluslararası Af Örgütü:
Cenin mülteci kampı: UAÖ acil uluslararası insani yardım çağrısı yapıyor

Cenin mülteci kampında bulunan UAÖ heyetinden Javier Zuniga "Bu, bugüne dek tanık olduğum en korkunç yıkım görüntüleri. Şimdi ay yüzeyi gibi bir yerin bir zamanlar bir kasaba olduğunu kavramak neredeyse imkansız. Eskiden ev olan yıkıntıların altında hâlâ canlı insanların bulunma olasılığı çok yüksek. Yerel bir insan örgütünden arkadaşımız harabe altında mahsur kalmış 10 kişilik bir aileden yardım isteyen bir telefon aldı, ancak sağ kalanları aramak ve kurtarmak için planlı çaba gösterildiğine dair hiçbir kanıt yok." dedi.

UAÖ, ihtiyaç duyulan her yere insani yardımın derhal ve engellenmeksizin erişmesi için çağrıda bulunuyor. "Bu bir deprem olsaydı uluslararası topluluktan acil yardım talebinde bulunulacaktı. Yetkililerin yardım istetemesi ve uluslararası topluluğun da yardım teklif etmemesi şok edici. Bu çağrımız, geride kalan hayatları kurtarmak için yardıma ihtiyaç olduğuna dair bir "uyanın!" çağrısı olsun."

UAÖ heyetinin bir başka üyesi Profesör Derrick Pounder bu sabah Cenin Devlet Hastanesi'ne girme izni aldı. Dundee Üniversitesi Adli Tıp Profesörü Pounder şu an hastanedeki cesetlerin ölüm nedenlerini açıklığa kavuşturmak için otopsiler yürütüyor. Mülteci kampında, çoğu yıkılmış evlerin enkazları altında daha çok ceset olduğuna inanılıyor. UAÖ'nün hastaneye girmesine izin verilmemişti ama bu durum bu sabah değişti. Kampa girişlerinee de izin verilmemesine rağmen, kontrol noktaları bu sabah kaldırıldı ve kısıtlı girişe olanak sağlandı.

Türkiye: F-tipi cezaevleri alarm vermeye devam ediyor
Türkiye Adalet Bakanı Profesör Hikmet Sami Türk'e yazdığı mektupta, Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) F tipi cezaevleri koşullarıyla ilgili kaygılarını tekrarlayarak Bakan'a, binlerce siyasi tutuklu/mahkumun de facto tecritte tutulmasını sona erdirmek için derhal adım atması için çağrıda bulundu. F tipi cezaevleri koşulları halen sürmekte olan protestoların odağına oturmuştur. Bu protestolar arasında Ekim 2000'den bu yana sürmekte olan ve 50 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin de ciddi ve uzun süreli sağlık problemlerine maruz kaldığı açlık grevleri de bulunuyor.

UAÖ küçük grup izolasyonunun ve tecritin ciddi zihinsel ve fiziksel zarar riski taşıdığının ve işkence ya da kötü muamele teşkil edebileceğinin defalarca altını çizmiştir. UAÖ hükümetin açık görüş ve ortak alan kullanımıyla ilgili girişimlerini hoşnutlukla karşılamasına rağmen, bunların hayata geçirilmesiyle ilgili kaygıları sürmektedir. Türkiye insan hakları savunucularının gün içinde kapıların açılarak 9 kişinin birbirleriyle görüşebilmesine olanak sağlayacak son önerisi Adalet Bakanı tarafından kabul edilmemiştir. "Adalet Bakanı'nın haftada 5 saat 10 kişiye varan tutuklu/mahkumun görüşmesine izin veren yeni uygulaması de facto izolasyonu sona erdirmek için yeterli değildir --- tutukluların günde en az 8 saat bir araya gelmesine izin verilmelidir.

Ayrıca, ortak alanlara erişim koşula bağlı olmamalıdır - tutuklu / mahkumlar belirli siyasi görüş ve rehabilitasyonu razı olmak zorunda bırakılmamalıdır." Örgüt ayrıca cezaevlerinin insan hakları savunucuları, doktor ve avukatları içeren bağımsız gözlemcilerin incelemesi için açılması gerektiğini belirtmiştir. Adli Tıp ve hastanelerin sağlık nedeniyle serbest bırakılmalarını tavsiye eden raporlarına rağmen, düzinelerce açlık grevi yapan tutuklu / mahkumun tahliyesinin ertelendiği bildirilmektedir.

UAÖ Bakan'a, gerekli tıbbi bakım alamadan cezaevinde kalmaları durumunda hayatları ciddi risk altında olan tutuklu / mahkumların durumlarını tekrar değerlendirmesi için çağrıda bulunmuştur.
UAÖ
'nün F tipi cezaevleriyle ilgili kaygılarının detayı için lütfen www.amnesty-turkiye.org sayfasındaki basın açıklamaları bölümüne bakın.

Lambda İstanbul
Savaşa Sessiz Kalmak, Onaylamaktır!
60 yıl sonra bir katliama daha sahne oluyor dünya. 60 yıl öncesinin yakasına yıldız iliştirilenlerin torunları, bugün benzer bir yıldızı çelik yığınlarıyla Filistinlilere takıyor! Nazi kamplarında yanyana yattığımız Yahudiler'in kurduğu İsrail devleti, bu utanca nasıl imza atabildi? Vahşetin akılları istila ettiği bu dünyaya özgürlük, barış ne zaman gelecek? Ne zaman bu coğrafyada Türk, Yahudi, Arap, Kürt, Acem ve diğer kardeşlerimiz dostluk şarkıları söyleyecek? İktidarların bu güç oyunları ne zaman halkların kardeşliğinin arkasına düşecek?
SUSMA!
"Her türlü SAVAŞA, ŞİDDETE, TERÖRE ve VAHŞETE HAYIR!" de. Dün Rusya'da, Hindistan'da, Nazi Almayasında; bugün Afganistan'da, ABD'de, Filistinde; yarınsa Irak'ta. Hiçbir iktidar savaşının cesetleri olmayacağız. Oysa bugünkü sessizlik, yarın evlerimizden çıkacak cenazelerin çağırıcısıdır. Öyleyse susma, bir şeyler yap! Bugün bir kere daha anlıyoruz ki, savaşın milliyeti, cinsiyeti, rengi, ırkı ve toprağı yoktur. Tıpkı BARIŞ gibi. Öyleyse artık elele verelim ve BARIŞ için birşeyler yapalım!
Savaşsız bir Dünya Mümkün!

Sendikalar Ve Kitle Örgütleri
Bergama köylülerine sahip çıkıyoruz
Oktay Konyar hakkındaki gerçeğin açığa çıkarılmasını talep ediyoruz
Siyanürle altın madeni işletmeciliğine karşı mücadele eden Bergama köylülerinin sözcüsü Oktay Konyar, 12 Nisan 2002 tarihinde basın açıklaması yapmak için izin almak amacıyla gittiği Soma Emniyet Müdürlüğü'nde "polise karşı gelme" suçlamasıyla önce gözaltına alındı, daha sonra da akşam saatlerinde çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. Emniyet tarafından öne sürülen polise karşı gelme iddiası, gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda inandırıcı olmaktan uzaktır.

Yaklaşık 12 yıldır Bergama'da siyanürle altın işletmeciliğine karşı mücadele eden köylüler tüm baskılara karşın ısrarla ve kararlılıkla topraklarının kirletilmesine karşı çıkıyorlar. Madenin kapatılması yönünde sayısız mahkeme kararları olmasına rağmen, hükümet yargı kararlarının arkasından dolanarak hukuksuzluğu olağan hale getiriyor. Son olarak da Başbakan ile görüştürülen maden işletmecileri hukuk dışı olarak ürettikleri altını "ilk ürün" olarak Başbakana hediye etmişlerdir. Ayrıca kamuoyunu yanıltıcı beyanlarını sürdürmüşler, hemen arkasından da Oktay Konyar "polise karşı gelme" suçlamasıyla tutuklanmıştır.

Yargı kararlarının uygulanması için mücadele eden ve sivil itaatsizliğin en güzel örneğini veren Bergama köylülerinin mücadelesine sahip çıkıyor ve destekliyoruz. Bağımsız yargının bu süreçte aldığı haklı kararlar gibi, Oktay Konyar'ın yargılanmasında da doğru ve haklı bir karar alacağına inanıyoruz. Oktay Konyar'ın bir an önce mahkeme önüne çıkartılıp gerçeğin gün ışığına çıkarılmasını talep ediyoruz.
DİSK, KESK, TMMOB, PETROL-İŞ, HAVA-İŞ, TÜMTİS, TYS, Yurttaşlık Bilincini Geliştirme Derneği

 
Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla