Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 21. 03. 2002

Ölüm Orucu/Açlık Grevi/Operasyon Sürecinde
Sağ Kalanların Tedavisi İçin "Acil Destek", Yeniden
Ölüm orucu/açlık grevi / operasyon sürecinde sağ kalanların tedavisi için ilk çağrımızı tam 6 ay önce yapmıştık. O günden bugüne sağlanan destek ve dayanışmayla azımsanmayacak bir yol katedildi. Ancak, onların yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmeleri tedavilerinin sürekliliğine bağlı. İhtiyaçlar somut, durum açık. Onları yaşamdan koparmamak için bir kez daha: ŞİMDİ/YENİDEN "ACİL DESTEK".

2001 yılına, izleri gelecek nesillerde de görülecek bir travmayla giren Türkiye, bu büyük toplumsal utancın ağırlığından kurtulabilmiş değil. Yaşamını yitirenlerin, sakat kalanların ardından sorun hâlâ aynı, sonuçlar ağır, acı ve can yakıcı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı bu süreçte yaklaşık 300 kişinin tedavisini başlattı ve tedaviler hâlâ sürüyor. Ancak Vakfın üstlendiği sorumluluk tükenen imkanların süratle yeniden sağlanmasıyla mümkün. Yinelediğimiz Acil Destek çağrısı, dünden daha çok desteğe ihtiyacın dışavurumudur.

- Şu ana kadar tedaviler için 150 bin dolar harcandı.
- Tedavi sürecinin ilk adımı için gerekli olan mamaların bir kişi için aylık tutarı 750 Milyon TL
- Özetle bir kişinin tedavi gideri 1 yıl için 1000 dolar.
- Vakfın bir başvuru için ayırabildiği yıllık miktar ise ancak 400 dolar. Ve her bir kişinin tedavisi en az 2 yıl sürüyor.

Alınacak daha çok yol var. Seyirci kalmak istemeyenleri, yaşamdan yana olan herkesi "Yeniden" desteğe, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ile dayanışmaya çağırıyoruz.

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI GÖNÜLLÜLERİ
TİHV Genel Merkezi: Menekşe 2 sk. No: 16/6 Kızılay/ Ankara
Tel: 312 - 425 45 52
TİHV İst. Temsilciliği: Hocazade sk. No: 8 Beyoğlu
Tel: 212 - 249 30 92
[email protected] [email protected]


m.Tüketicileri Koruma Derneği:
Dünya Tüketiciler Günü'nü 29 firmayı mahkemeye sevk ederek kutluyoruz!


Greenpeace:
Yine nükleer kaygılar


Kyoto Anlaşması'na taraf devletler arasında yapılan görüşmelerde, iklim değişikliği sorununa çare olarak pazarlanmaya çalışıldıysa da kabul edilmeyen nükleer enerji; "temiz üretim" ilkelerine aykırı olan çözümsüz radyoaktif madde ve atık sorunu, ilk yatırımının son derece pahalı olması, kaza sonuçlarının hem mekân hem de zaman açısından sınır tanımaması gibi nedenlerle "sürdürülemez" bir enerji kaynağı…

Bildiğiniz gibi Avrupa'da Fransa bile 1997 yılından beri yeni nükleer reaktor yapımını askıya almış durumda ve Fransa'nın 2010 yılına kadar toplam 5000 MW gücünde rüzgar çiftlikleri kurma planları var. Bir istisna olarak Finlandiya'da nükleer lobi ülkenin 5. reaktörünü kurma girişimlerini sürdürüyor ve bu konuda bir Parlamento kararı bekleniyor. Nükleer enerjiden vaz geçme kararı alan ülkelere Belçika da eklendi: Elektriğinin yaklaşık %60'ını (%57.7) nükleer santrallardan elde eden Belçika Hükumeti, büyük tartışmalardan sonra nükleer santrallarını kapatarak nükleer enerjiden vazgeçeceklerini açıkladı (1 Mart 2002 Cuma)"

Avrupa'da daha önce benzer kararlar almış olan İsveç (%50 nükleer elektrik) ve Almanya'dan (%30 nükleer elektrik) sonra nükleer enerji konusunda çok önemli bir gelişme...

Greenpeace Belçika nükleer kampanya sorumlusu Jan Van de Putte, yaşlanan reaktörlerin kaza yapma riskinin daha da yükseldiğini ve bu nedenle reaktörlerin ortalama 20 yıl içinde kapatılmasını onaylamadıklarını; ilk 7 reaktörün 2004-5 yılları arasında kapatılabileceğini; nükleer güce ayrılan tüm sübvansiyonların durdurularak enerji verimliliği/yenilenebilir enerji seçeneklerine şans verilmesini talep ettiklerini belirtiyor.

2000 yılı Temmuz ayında Bakanlar Kurulu kararıyla Uluslararası Akkuyu Nükleer Santral İhalesini iptal eden Türkiye'de ise 35 yıldır gerçekleşemeyen nükleer santral yatırımını hâlâ bir seçenekmiş gibi sunabilen, ağır bir doğalgaz bağımlılığı yaratmak ve kirletici (mobil) fuel-oil / ithal kömür santralları kurmak dışında çözüm üretemeyen enerji yetkilileri, toplumsal maliyeti düşük enerji verimliliği programlarını ve yenilenebilir enerji yatırımlarını inatla geciktirmeye devam ediyor!

Melda Keskin
Enerji Kampanyası Sorumlusu Greenpeace Akdeniz Ofisi-Türkiye tel:(212)2927619-20; faks: 2927622
cep:(532)3243204
[email protected]
www.greenpeace.org
www.greenpeacemed.org.mt
www.temizüretim.org
www.petrolunsonu.org


SODEV
Eken açıklamaları, hukuk dışına çıkanların Susurlukçularla sınırlı olmadığını gösteriyor
Sosyal Demokrasi Vakfı Başkanı Ercan Karakaş: "Emekli komutanların Korkut Eken ile ilgili açıklamaları, geçmişte hukuk dışına çıkanların Susurluk davasında mahkûm olanlarla sınırlı olmadığını gösteriyor. Türkiye demokratik bir hukuk devleti olacaksa bunun birinci koşulu, hangi nedenlerle olursa olsun hukuk dışına çıkanların yargı önüne çıkartılmaları ve cezalandırılmalarıdır. Susurluk olayı meydana geldiğinde kimi yetkililer "soruşturma nereye kadar gidiyorsa gitsin, gereği yapılmalı" demişlerdi. Emekli komutanların Eken ile ilgili açıklamaları soruşturmanın gitmesi gereken yere kadar gitmediğini, soruşturma dışında kalanların yalnızca dokunulmazlık zırhına sığınan kimi milletvekilleri ile sınırlı olmadığını göstermektedir. Hukukun üstünlüğünün sağlanması, sözle değil hukuk dışına çıkanların sıfatları ne olursa olsun yargı önüne çıkartılmalarıyla olur. Yargı açıklamalarla ilgili gerekli işlemi yapmalıdır. Bucak ve Ağar'ın dokunulmazlıkları bir an önce kaldırılmalı ve Susurluk davası yeniden görülmelidir."

İstiklal Cad. Bekar Sok. 22/2 Beyoğlu 80080, İSTANBUL
Tel: (0212) 292 52 52 - 53 Faks:(0212) 292 32 33 www.sodev.org.tr * e-mail: [email protected] .


KAOS GL: "Sıkıştık..."

Kaos Kültür Merkezi, Çankaya Belediyesi ile karşı karşıya getirilmesi sonucu bir dizi sıkıntı yaşıyor. Selanik Caddesi, 48/8 adresindeki mevcut mekanımız aynı zamanda KAOS GL Dergisinin emniyet basın bürosuna, maliyeye ve belediyeye kayıtlı resmi bürosu. Bu haliyle adı geçen kurumlarla bir sorunumuz bulunmuyor. Biz mevcut mekanı Kültür Merkezi, Kütüphane olarak da kullanıyoruz ve bu haliyle de bir sorunumuz yok. Ama mekanımızın salon kısmına masa sandalye koyarak çay kahve servisi yapmamıza apartman yönetiminin şikayeti sonucu belediye izin vermiyor. Çay kahve satışı için ayrıca bir ruhsat almamız gerekiyor. Fakat apartman kayıtlarda mesken gözüktüğü için apartman yönetiminden "onay" alma şartı var; oysa sorunu çıkaran kaynak da bizatihi apartman yönetimi! Böyle bir durumda mevcut mekanda dergi okurlarımıza ve kültür merkezi katılımcılarımıza çay kahve servisi yapamamamızın getirdiği ekonomik sıkıntılardan dolayı ancak bir iki ay kalabiliyoruz.
Bir an önce daha ekonomik ve baştan onay alabileceğimiz bir mekana geçmemiz gerekiyor. Tüm dostlarımızdan akıl, fikir, öneri ve yardım bekliyoruz. Yeni mekanı da yine aynı şekilde kullanabileceğimiz, belki de ekonomik olacaksa daha küçük bir yer arıyoruz. Kirası en fazla 300-350 milyon arası. Her türlü iletişim için (0312) 418 87 15 telefonumuzdan ve [email protected] mailimizden bize ulaşabilirsiniz.

Maddi manevi katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz.
KAOS GL ANKARA
www.kaosgl.com


 
Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla