Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 14. 02. 2002


Uluslararası Af Örgütü: Sevgililer Günü 2002 ve Elmaslar
Birçok kişi için elmas aşkı değil, savaş, umutsuzluk ve yoksulluğu simgeliyor

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ, "Birçok insan Sevgililer Günü'nde (14 Şubat) sevdiklerine elmas/pırlanta hediye ediyor ama hâlâ bu elmasların nereden geldiğini ve bunları alarak insan hakları ihlallerine yardım edip etmediklerini bilmiyor." dedi. Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sierra Leone'de elmas satışından elde edilen gelir, korkunç insan hakları ihlâllerine yol açan iç savaşları finanse etmektedir. "Bu ülkelerdeki insanlar için elmaslar aşkı değil savaş, umutsuzluk ve yoksulluğu simgelemektedir."

Hükümet dışı örgütlerden oluşan uluslararası koalisyonun üyesi olan UAÖ, "Elmas, silah transferleri ve insan hakları ihlalleri arasındaki zinciri kırmak için uluslararası elmas ticaretinin şeffaf ve etkin biçimde kontrolünün acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir." dedi.

Aralarında UAÖ'nün de bulunduğu sekiz hükümet dışı örgüt, bir uluslararası elmas sertifika sistemi olmasını öneren "Kimberley Süreci"nin çabalarını inceleten bir "Karne" hazırladı. "Karne"de bazı alanlardaki gelişmeler hoşnutlukla karşılanırken, üzerinde anlaşmaya varılmış olan sistemin etkin ve şeffaf olmasını sağlamak için daha çok şey yapılması gerektiği belirtiliyor. Hükümetler, sertifika sistemi üzerinde anlaşmak için önemli olanakları kaçırmamalıdır. "Kimberley Süreci"nin başlamasının üstünden yaklaşık iki yıl geçmiş olmasına rağmen, çok az ilerleme sağlanabildi. Tüm hükümetler şeffaf ve etkin denetimler üzerinde anlaşmaya varmalı ve daha fazla insan hakları ihlallerinin yaşanmasını önlemek için bunlar gecikmeksizin hayata geçirilmelidir.

Ayrıca, varolan biçimiyle önerilen sistemde etkin ve şeffaf olmasını sağlayacak yeterli koşullar bulunmamaktadır: Ham elmasların üretimi ve ticaretiyle ilgili halka açık uluslararası bir veri tabanı oluşturulması konusunda anlaşma bulunmuyor; denetimle ilgili koşullar çok zayıf; uluslararası koordinasyon ile ilgili bir anlaşma yok; ve sistemin Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ile uyumlu olup olmayacağına dair tartışmalar hâlâ sürüyor. UAÖ, sistemin bu sorunlara eğilmemesi halinde elmaslarla insan hakları ihlalleri arasındaki bağı kırmayı başaramayacağını ifade etti.

Arkaplan bilgisi
Elmaslar, silah transferleri ve insan hakları ihlalleri arasındaki bağ üç yılı aşkın süredir bilinmekte. Birçok hükümet ve elmas endüstrisi, aralarında "Kimberley Süreci"nin de bulunduğu çabalarla elmas ticaretini denetlemek için gayret sarf ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) bazı yaptırımlar uygulamakta; Angola'daki Uniào Nacional para a Independência Total de Angola (UNITA), Angola'nın Tam Bağımsızlığı İçin Ulusal Birlik ve Sierra Leone'deki Devrimci Birleşik Cephe (RUF) ile elmas ve silah ticaretini yasakladı. BM yaptırımları, hükümetin RUF'la elmas ticareti yapmakla ve onlara askeri yardım yapmakla suçlandığı Liberya'ya da uygulandı.

UAÖ atılan bu adımları memnuniyetle karşılamakla birlikte bu girişimlerin Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sierra Leone halklarının hayatlarında gerçek bir değişim yapacak kadar önemli olmamasından kaygı duymaktadır. Bu ülkelerde, elmas ticaretinden elde edilen gelir insan hakları ihlâllerinin yapılmasına yardım eden silahların alımında kullanılmakta.

Savaş ve elmas ticareti ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için: web.amnesty.org/diamonds/index.html
Konuyla ilgili eyleme katılmak için
www.amnesty-turkiye.org sayfasındaki pop-up sayfasını inceleyin.
web: www.amnesty.orgUluslararası Af Örgütü
ABD'de İdamlar 'Birlik Devleti' lafının boş bir retorik olduğunu gösterecek

Alexander Williams ve Thomas Miller-El adlı iki mahkûmun Georgia ve Teksas'ta 20 ve 21 Şubatta idam edileceğini hatırlatan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), "Gelecek hafta infazı planlanan iki idam, ABD yetkililerine Başkan Bush'un Birlik Devleti sözünün altının boş olmadığını dünyaya göstermek için iyi fırsat olacaktır" dedi. UAÖ, Başkan Bush'un ABD'nin 'insan onurunun tartışılmaz talepleri için her zaman kararlılıkla ayakta duracaktır' dediğini hatırlattı ve Başkan'ın bu tartışmasız konular arasında 'hukuk kuralları' ve 'eşit adalet'i de saydığını söyledi.

Eşit adalet ilkesi, Thomas Miller-El'in 1986 duruşmasında, bu siyah adamın bir beyazı öldürdüğü için ölüm cezası veren jüriye Afrikalı Amerikalıların alınmaması için savcıların ırkçı taktikler kullanmasıyla bir kenara atıldı. Hukuk kurallarına gelince, suçun işlendiği tarihte 17 yaşında olan Alexander Williams'ın idam edilmesi, çocuk suçluların idamını yasaklayan uluslararası hukukun temel bir ilkesini ihlal edecektir. Ölüm cezası, insan onuruyla hiçbir zaman uyuşmaz. Miller-El davasında jüriye alınan tek siyah, idamın 'çok hızlı' olduğu gerekçesiyle katillerin işkenceyle ağır ağır öldürülmesini savunan biriydi. Anlaşılan o ki, ikisinin de Miller-El davası öncesi ve sonrasındaki davalarda ırkçı jüri seçimine karıştıkları ortaya çıkan iki Dallas Bölge savcısı, 1980lerde hâlâ yürürlükte olan bölgesel bir el kitabını kullanmıştır. Bu el kitabında savcılar, "suçlanan kişilerle genellikle empati kurdukları" gerekçesiyle azınlık ırklardan, "fiziksel kusurlulardan" ve Yahudilerden jüri üyesi seçmemeleri konusunda uyarılmaktaydı .

UAÖ, "ABD'de ölüm cezası tarihi, ırkçı kullanımın bir örneğidir." dedi. "Ülkelerinin bu kötü şöhretli tarihle bağını koparmak konusunda ciddi olduğunu göstermek isteyen her ABD görevlisi, Thomas Miller-El'in idamına karşı çıkmalıdır." Irk Ayrımcılığının Yok edilmesine dair BM Komitesi'nin ABD hükümetine ölüm cezası davalarındaki ırk ayrımcılığıyla ilgili bir şeyler yapması için çağrıda bulunmasının üstünden sadece 6 ay geçti. UAÖ bu hafta Thomas Miller-El davasıyla ilgili Colin Powell'a yazdığı mektupta bu uzman BM organının tavsiyesini hatırlatarak müdahale edilmesini istedi. Uluslararası bağlamda hukuk dışı olan Alexander Williams'ın idamına da benzer biçimde itiraz edilmelidir. Ocak 1993'ten bugüne ABD 13 çocuk suçluyu - suçun işlendiği tarihte 18 yaşından küçükleri- idam etti. Bu rakam, bu tarihler arasında dünya çapındaki bilinen benzer idamların %60'ını oluşturmaktadır. Uluslararası kabul görmüş yeterli temsil edilme hakkını 1986 duruşmalarında kullanamamış olan Alexander Williams'ın ciddi zihinsel hastalığı bulunduğu tespit edildi ve infaz beklerken zorla anti-psikotik ilaçlar verildi. BM İnsan Hakları Komisyonu'nun son yıllarda defalarca aldığı kararlarda, ölüm cezası uygulayan ülkelere akıl hastalarına ölüm cezası uygulamamaları için çağrıda bulunmuştur.

UAÖ, "Başkan'ın konuşması, 11 Eylülden sonra ABD'nin yeniden canlandırdığı uluslararası koalisyona övgüler yağdırıyordu. Miller-El ve Williams'ın idam edilmesi ölüm cezasına karşı oluşmaya başlayan uluslararası 'koalisyonu' bozacak ve bir kez daha ABD'nın çok sıklıkla yaptığı gibi uluslararası insan hakları standartlarını küçümsediğini gösterecektir." dedi. İdamların durdurulması için çağrı yapanlar arasında BM Özel Raportörleri, Amerika Kıtası İnsan Hakları Komisyonu, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi de yer alıyor. UAÖ'nün dünya çapında üyeleri bu ve diğer tüm idamlara karşı çalışmaya devam etmekte ve ABD ve diğer ölüm cezası uygulayan devletleri, adli öldürmelere sırtlarını dönmüş olan çok sayıda devletin arasına katılması için ikna etmeye çalışmaktadır.

Birlik Devleti konuşmasında Başkan Bush ABD'nin çok önceleri 'her hayatın onuruna' saygıyı seçmiş olduklarını söylediğini hatırlatan UAÖ, "Bu açıklama, 5 yıllık Teksas valiliği döneminde 152 idam gören ve yaklaşık 40 yıldır federal ölüm cezası mahkûmlarının infazını yöneten ilk ABD Başkanı olan bir liderden gelmesi nedeniyle çarpıcı bir ironi yaratmaktadır." dedi.

"USA: Crying out for clemency: The case of Alexander Williams, mentally ill child offender facing execution" başlıklı rapor için:
web.amnesty.org/ai.nsf/Index/AMR511392000?
OpenDocument&of=COUNTRIES\USA

Colin Powel'a gönderilen mektup için at: www.web.amnesty.org/ai.nsf/index/amr510332002
web: www.amnesty.org

TESEV Türkiye'de Yozlaşma Konferansı

15 Şubat 2002 Cuma günü, TESEV YOZLAŞMA ARAŞTIRMASI İKİNCİ AŞAMASI SONUÇLARININ SUNUMU Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer'in Himayelerinde, gerçekleşecek . "İş Dünyası Gözünden Türkiye'de Yozlaşma" konferansına Prof. Dr. Fikret Adaman, Doç. Dr. Ali Çarkoğlu, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, TESEV, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Kemal Derviş, Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Mehmet Keçeciler ve Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Sayın Johannes Linn'in katılımlarını duyurdu. Konferans 15 Şubat 2002 Cuma, 10:00'da Boğaziçi Üniversitesi Büyük Toplantı Salonu'nda (Saatli Bina) yapılacak.


"Kurban derilerinizi THK'na bağışlayın"
16 Şubat 1925 tarihinde, Büyük Önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün direktifleri ile kurulmuş olan TÜRK HAVA KURUMU, bildiğiniz üzere yasalarla belirlendiği şekilde, kurban derisi toplamaya tek yetkili kurumdur ve bu çalışmasını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Diyanet Vakfı adına yapmaktadır. Elde edilen gelir bu beş kurum arasında yasalarla belirlenmiş oranlarda pay edilmektedir.

Vekaleten kurbanınızı THK'na kestirebilirsiniz
iYine bu sene Kurban Bayramı çalışmalarımız çerçevesinde, internet üzerinden kredi kartı ile "Online Kurban Bağışı" hizmetimiz başlamıştır. Dilerseniz online veya faks talimatı ile kredi kartı hesabınızdan, dilerseniz banka havalesi ile para yatırarak vekaleten kurban kestirebilirsiniz.

Web sitenizde yer vererek destek olabilirsiniz
Hazırlamış olduğumuz bannerlarımızdan seçeceğiniz bir tanesine sayfalarınızda 23 Şubat 2002 tarihine kadar yer vermeniz; yoksullarımıza, afetzedelerimize, kimsesiz yavrularımıza, ormanlarımızın korunması ve ayrıca havacılığımızın gelişmesine uzanan bir el, bir katkı olacaktır. Hazırladığımız tanıtım banner'larına, Kurban 2002 web sitesinden ulaşabilirsiniz. Sizleri de bize destek verenler sayfamızda görmekten mutluluk duyacağız. İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

Türk Hava Kurumu
Genel Başkanlığı
www.thk.org.tr

 

Diğer duyurular için tıklayın

SİVİL TOPLUM

TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla