minidev
SİVİL TOPLUM
 
1 -  82 Anayasası’na bu kez Göstere Göstere HAYIR
26 yıldır bu anayasa ile yönetiliyoruz. Yani 12 Eylül 1980’de yapılan darbe aslında 28 yıldır devam ediyor. 82 Anayasası, referandumun 26. yıldönümünde yeniden halkın oylarına sunuluyor.
2 -  Temiz Enerji Platformu Basın Açıklaması
Dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde pazar bulmakta zorlanan nükleer lobi ise, kırk yılı aşkın bir süredir açılan tüm ihalelerde başarısız olmasına karşın var olan hükümetin işbirlikçi yaklaşımı karşısında yeniden Türkiye’yi hedef seçmiştir.
3 -  Sınır tanımayan taraftarlar
Türkiye-Ermenistan kara sınırı 6 Eylül 2008 Cumartesi günü turistik geçişlere 24 saat'liğine açılsın!
4 -  Haftalık düşünce özgürlüğü bülteni
Ergenekon’da davaya bir adım kaldı-Deniz Gezmiş’i anmak hala suç-Bırakın artık romanların peşini -Haftanın ifade özgürlüğü davaları
5 -  Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni
DTP’lilerden ‘sayın’ itaatsizliği-Genelkurmay , 'Q,W,X' harflerinin üstünü çizdi: ÖNCE TÜRKÇE !-Türkiye’de Kürt olmanın dayanılmaz ağırlığı-Sinan'ın kara davaları
6 -  Savda’ya 5 ay hapis cezası verildi, biz de isteriz!
Sultanahmet 1. Sulh Ceza Mahkemesi, İsrail'in Lübnan'ı işgaline karşı çıkan İsrail'li vicdani retçiler Itzik Shabbat ve Amir Paster'i bir basın açıklamasıyla desteklediği için vicdani retçi Halil Savda'yı altı ay hapisle cezalandırdı.
7 -  Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni
Linç'in adı duyarlılık oldu-Bülent Ersoy’a3 yıl hapis verin, çünkü “Her Türk Asker Doğar !-Haftanın ifade özgürlüğü davaları
8 -  Tuzla tersanelerini protesto çağrısı
Tuzla tersanelerinde insanlar adlarıyla, yaşlarıyla, yaşamlarıyla… Hayalleri, umutları ve özlemleriyle değil, sayılarla anılıyor.
En son 97’nci ölüm için karalar bağladığında, ölenin ailesi, sevenleri, dostları; 98’inci kurbanın kim, 99’uncu cinayetin ne zaman, 100’üncü ölümün nasıl olacağının endişesi sardı bir kez daha hepimizi.
9 -  Kürt Sorununda Çözümsüzlüğe "Yeter" Diyenler 1 Haziran'da Kadıköy'de
Türkiye Barış Meclisi'nin 1 Haziran'da İstanbul, Kadıköy İskele Meydanı'nda gerçekleşetireceği "Yeter, Kürt Sorunu'na Demokratik Çözüm İstiyoruz" mitinginin düzenleyicileri Taksim Hill Otel'de yaptıkları basın toplantısında, İstanbul halkını mitinge katılmaya çağırdı
10 -  SAVASA HAYIR / INCIRLIK USSU KAPATILSIN
14 Haziran Cumartesi günü Adana'da "Askeri üslere karşı uluslararası forum"
11 -  Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
Bu haftanın ifade özgürlüğü davalarının listesi.Dava konuları,sanıklar ve duruşma tarihleri.
12 -  Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni
Dink Suikastı ve Malatya Katliamı Davasında Önemli Gelişmeler-Ergun Babahan davası-Bülent Ersoy davası-Pınar Selek davası...
13 -  Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
Başbakan Erdoğan, Leman dergisinin kapağında kullanılan “fotoğrafının gerçek olmadığını ve ağır hakaret içerdiğini” belirterek, 20 bin YTL tazminat talep etti.
14 -  Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni
Temel bir hak olan, 1982 Anayasının –bile- güvencesi altında olan “ÖNCEDEN İZİN ALMAKSIZIN silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü” hakkının “izin” dayatmasıyla kullanılamaz hale getirilişi ile geçen seneki gibi kabusa dönüşen 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın ardından bakın sorumlular ne dedi.
15 -  Yeni 301 Yürürlükte
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TCK’nın 301. maddesinde değişik öngören “Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı ve yeni 301 yürürlüğe girdi. Neler değişti?
16 -  Sivil itaatsizlik, yeniden…
Hukukçu Eren Keskin, eski DEP milletvekili Mahmut Alınak, Agos Yazı İşleri Md. Aris Nalcı ve imtiyaz sahibi Serkis Seropyan, şarkıcı Bülent Ersoy ile Ferhat Tunç’un ‘suç’larına katılan 200’ü aşkın kişi kendini ihbar ediyor.
17 -  301 Değişmedi-Bu haftanın ifade özgürlüğü davası
Hiçbir şeyi değiştirmemek için her şeyi değiştirmeyi görev bilen meclis işbaşındaydı. TBMM’de TCK 301'inci maddesinde değişiklik öngören kanun teklifi kabul edildi. Bakalım değiştirdik diye bize sundukları yeni 301 ne olmuş:
18 -  SULUKULE HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ- 4 Mayıs 2008
Yaşamlarına değer verilmeyen Sulukuleliler, her şeye karşın, doğanın ve hayatın yenilenmesini simgeleyen Hıdırellez’i, onları yok sayan zihniyete inat, umutla hayata tutunarak kutluyor...
19 -  Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni
301’in değiştirilmesi-ve Google Grupları da kapandı!..-Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
20 -  Bu haftanın düşünce özgürlüğü davaları
Sinan'ın "kara"davaları: Bugüne kadar Sinan hakkında tam 48 dava açıldı. Davalarda suçlama kimi zaman kamu görevlisine hakaret, kimi zaman basın yoluyla tehdit kimi zaman ise askeri teşkilatı aşağılamaydı.
21 -  Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
Seçimle işbaşına gelen DTP’li 56 belediye başkanı, artık güne, savcılık ya da mahkeme salonunda başlıyor. Belediye başkanları için her gün savcılık veya mahkemeye giderek ifade vermek, sıradan hale geldi.
22 -  Hrant Dink’i Anmak?-Egemen Öztan- Almanya
19 Ocak yaklaşırken, anma törenleri için Türkiye’ye gidemeyeceğim belli olduktan sonra, yaptığım araştırmalara göre oturduğum yere en yakın şehir olan Stuttgart’ta da herhangi bir etkinlik planlanmadığı için, Berlin’e gitmeye karar verdim.
23 -  Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
Hafatanın ifade özgürlüğü davalarında sanıklar nelerle suçlanıyor -Vicdani retçi Halil Savda ile ilgili açıklama
24 -  Çocuk Vakfı’ndan 20 Kasım çocuk hakları günü açıklaması.
Çocuk Vakfı tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle yapılan açıklamada, yeni anayasanın çocuk hakları dikkate alınarak hazırlanması gerektiği bildirildi.
25 -  P.E.N Türkiye Merkezi Dr.İsmail Beşikçi'yi Onur Üyesi seçti
Uluslararası P.E.N 15 Kasım gününü bütün dünyada Hapisteki Yazarlar Günü olarak değerlendiriyor. Bu özel gün nedeniyle, P.E.N Türkiye Merkezi ömrünün 17 yılını hapiste geçiren sosyolog Dr. İsmail Beşikçi'yi Onur Üyesi seçti.
Sonraki >

(Kasım 2007 öncesi)


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!