minidev
Sayfa Bulunamadı!
 
1 -  KONSTANTIN SIMONOV-BekleBeni-Lemi Özgen
Dünyanın belki de en tanınmış, en bilinen savaş şiiri olan Bekle Beni'nin yazarı Konstantin Mikhailovich Simonov, Kasım 1915'te Saint Petersburg'da doğdu. Babası askeri akademide bir öğretmendi. Annesi ise kökü Çar ailesi prenseslerine kadar varan ünlü bir ailedendi.
2 -  JEAN RHYS-Mutlu Olmak Zorundaydım-Arif Can Güngör
Jean Rhys, on altı yaşında ilk kez adasından ayrılarak bambaşka bir adaya, İngiltere'ye gitti. Artık pembe yanaklı leydilerle, karla, sisle, tiyatroyla, mağazalarla tanıştı.
3 -  MARY SHELLY-Bana kalbini ver-Ali Bayburt
Frankenstein'in yazarı Mary Shelley, meşhur feminist Mary Wollstonecraft ile anarşist düşünür William Godwin'in kızıydı, annesini doğumdan on gün sonra yitirdi, babasının ne zaman kaybolduğunu ise kendi de anlamadı.
4 -  IAIN M. BANKS-Beni nasıl isterseniz öyle çağırın-Hazal Yılmaz
Heyecanla aldığınız bir kitabın içinde her gün gördüklerinizi yeniden yazmak, “yaşadığımız dünyaya bir de benim gözümden bakın, ne kadar kirlenmiş olduğunu anlayacaksınız!” demek. Ne kadar da sıkıcı!
5 -  ROBERT E. HOWARD-OTUZ YAŞINDA İNTİHAR-Lemi Özgen
Gökteki parlak yıldızlar ile kızıl gölgeli sapsarı ay, sanki biraz sonra olacakları görmek istemiyormuş gibi, kalın bir bulutun arkasına saklandılar. Ortalık, yüz yıllardır anlatılan büyücü hikayelerindeki Teth zindanlarından da daha karanlık oldu.
6 -  HARUKI MURAKAMI-ACAYİP BİR JAPON-Recep Kurt
Hikâye Japonya’da geçiyordu ve kahramanları Japon’du ama ortada kimono giyen Japonlar, geyşalar ya da bonzai ağaçarı gibi Japonlara has şeyler olmadığı gibi, kahramanlar Fare, Patron, Koyun Adam gibi adlar taşıyordu.
7 -  WILLIAM M. THACKERAY-AŞK DÜNYEVİ ZEVKLERİN EN GÜZELİDİR-Perihan Özcan
“Tanrım, bir gün lütfen çocuklar için de güzel bir şeyler yazmama izin ver. Bu şöhretten veya parlamentodan daha önemli…”
8 -  ARTHUR CONAN DOYLE,Haydi Watson oyun başlıyor-Lemi Özgen
Dünyanın en ünlü dedektifinin yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle, yarattığı hayali dedektif Sherlock Holmes'un kısa zamanda kazandığı olağanüstü şöhreti gerçekten de kıskandı.
9 -  MARIO VARGAS LLOSA,Mario'nu Kadınlar Taburu-Perihan Özcan
Henüz on sekizindeki bir oğlanın otuz iki yaşında ‘üstelik’ de dul bir kadına ‘yem’ olmasına sadece ailesinin değil -nedense- başkalarının da gönlü razı olmazdı.
10 -  RENÉE VIVIEN,Menekşeler ve İtiraflar-Ali Bayburt
Kıyafetleri, giyim kuşamı bir meydan okuma. Yeni bir geçmiş yarat parçası olduğun simgeci akımın bohem sularında.
Renée Vivien. Karda kaybolan pırlanta.
11 -  AMIN MAALOUF BATIDAKİ DOĞULU-Perihan Özcan
“Bir yanıyla Hıristiyan, Müslüman, Türk, Kürt ve Ermeni nitelikler taşıdığını” ifade ediyordu doğduğu yerlerdeki etnik yapıyı düşünerek, “bir yanıyla da Fransa'ya ve Avrupa'ya ait olduğunu” söylüyordu yıllarca aldığı eğitime bakarak.
12 -  FRÉDÉRIC BEIGBEDER Fransız Züppe-Yalın İnce
Beigbeder’in tüketim toplumunu ve içinde uzun zaman çalıştığı reklam sektörünü yerden yere vuran, dönen dolapları ifşa ettiği 99 FF adlı romanı 2000 yılında yayımlandı. Bu kitap öncelikle Beigbeder’i işinden etti.
13 -  Jack Kerouac-Güya ben şizoitmişim-Yalın İnce
Daha on yaşına gelmeden yazar olmayı kafama koymuştum. Babam matbaacıydı, birkaç derginin basımını yapıyordu. Sürekli yazıyordum, her an her yerde. Yürürken bile yazdığım oluyordu. Kafama bir direk patlayana ya da ayağıma bir taş takılıp asfalta yapışana dek yazıyordum.
14 -  Jorge Semprun-Yağmur dindi ,aşk gitti-Yalın İnce
Aile boyu kızıl oldukları için üstlerindeki baskı ve gözetleme hiçbir zaman eksik olmadı, Semprun bu rahatsız ortam içinde tedirgin bir çocukluk dönemi geçirecekti.
15 -  Adonis-Perihan Özcan
Onu göç yollarına hazırlayan olaylar ilmek ilmek birbirine bağlanmaya başladığında henüz on dördündeydi... Elleri dizlerinde, küçük başı önünde Kuran-ı Kerim’i hatmetmesinin üstünden iki yıl geçmişti.
16 -  ARUNDHATI ROY-Susmak Politik Bir Eylemdir-Perihan Özcan
“Hooker who won the Booker” (Booker kazanan fahişe) sözleriyle anılmasını önemsemedi hiçbir zaman. Kitabını müstehcen bulanların, onu halkın ahlâki değerlerini çiğnemekle suçlamalarını da umursamadı.
17 -  CARSON MCCULLERS-Bilmeyi İstemediğim Şeyler-Arif Can Güngör
.” Yazmak Carson'a göre bir uyurgezer işidir. O hayal ettiği kişiler oluyor ve geziyordu. Carson, Amerika'nın güneyindeki mizahı, sıkıntıyı, sıcağı ve siyahları anlatıyordu hep romanlarında.
18 -  LEONARD COHEN-Görkemli Kaybedenler-Hazal Yılmaz
70’lerin sonları. Gösteriler, protestolar, yakılan öğrenciler... Politikaya küfrederek harcanan saatler. Dayak yemek işe yaramıyor. Belki bastırılan nefreti müzik kusar.

(Kasım 2007 öncesi)


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!