Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Sanat
Güncelleme: 30. 05. 2002
Müzik

38 Süryani Şarkısı ve "Anadolu'nun Solan Rengi"


Hristiyan din kültüründen de beslenen Süryani Halk Müziği'nin örneklendiği "Süryaniler" ve "Anadolu'nun Solan Rengi" başlıklı iki albüm satışa sunuldu. Süryani halk müziği derlemelerinden örnekleri içeren albümler, Süryani müziğini Hıristiyan ilahilerinden oyun havalarına uzanan geniş bir yelpazede sunuyor. Süryani kökenli sanatçıların da yapımında yer aldığı albümler, Antakya ve Tur Abdin kiliselerinde kaydedildi. Dini ve halk müziğini buluşturan "Süryaniler" adlı albümü, Kalan Müzik hazırladı. 38 parçanın yer aldığı albüm, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Süryanice hazırlanmış bir kitapla birlikte satılıyor.


Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Melih Duygulu'nun hazırladığı kitapta Süryani tarihi ile birlikte, bu kültürün müzikal özellikleri hakkında bilgi veriliyor.

Çift CD'den oluşan albüm, Doğu ve Batı lehçelerinin yaygın olduğu bölgelerden yerel sanatçıların okudukları otantik örnekler, kadın, erkek seslerinden koral eserlerle bir başvuru kaynağı olma özelliği de taşıyor. Süryani kökenli sanatçılardan Juliana Jendo, Nahrin Garis, Şamiram Malke, Linda George, Habib Musa ve Nuri İskender gibi isimlerin de yer aldığı albümün ilahileri Antakya Kilisesi ile Tur Abdin Kilisesi'ndeki ayinlerde kaydedilmiş. Albüm, Mardin'de kaderine terkedilmiş taş ibadethanede başlayıp, avlusundan köydeki düğün halayına uzanan bir yolculuğu anlatıyor.

"Anadolu'nun Solan Rengi"
Anadolu Müzik Yapım Şirketi'nin hazırladığı ve Süryani şarkılarından oluşan derleme ise halk kültürünün özgün örneklerini yansıtıyor. "Anadolu'nun Solan Rengi" başlıklı albümün kitapçığında Hüseyin Elçi, "Bilinmeyen kültürlere, renklere, seslere, ezgilere yönelik yapılacak yolculukta;aramızdaki, yanıbaşımızdaki 'öteki'nin dünyasına yaklaşmanın kazanımlarını müzikten başka ne verebilir ki..." sözleriyle anlatıyor eseri. Çoğunlukla Hristiyan din kültüründen beslenen Süryani halk müziğinde aşk, ayrılık ve ülke özlemi temalarına da rastlanıyor. Halk ezgilerini, Linda George ve Fuat İspir yorumlamış.


Günümüzde Süryanilerin kiliselerde seslendirdiği ilahi ve ayinlerin geçmişi 4. yüzyıla dayanıyor. Süryani kilisesi müziğinin başlangıç noktası olarak Süryanice'ye çevrilen Yunan Ortodoks ilahileri ve bundan yüzyıllar boyu etkilenen Bizans geleneği sayılabilir. Ud, cümbüş, kanun, bağlama, keman, davul-zurna, darbuka, zil gibi enstrümanlarla icra edilen Süryani halk ezgilerinde komşu kültürden motifler de sıklıkla hissediliyor.

Anadolu'nun Solan Rengi isimli CD farklı ülkelerde yaşayan Süryani şarkıcıların söyledikleri halk şarkıları örneklerinden oluşuyor. CD'lerin yanında hazırlanan 144 sayfalık kitapçık ise gerçekten albüm üzerine ne kadar titiz bir çaba gösterildiğini kanıtlıyor. Süryanice, Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak hazırlanan bu kitapçıkta Süryani tarihi, kültürü ve müziği hakkında bilgiler var.

Bu albümleri müzik marketlerde bulamazsanız www.kalan.com sitesinden de temin edebilirsiniz. Telefonla sipariş vermek için 0212 281 12 37 no'lu telefonu aramanız isteniyor. Yurtdışında yaşayanlar CD ve kasetleri aşağıdaki dağıtım şirketlerinden temin edebilirler:

Amerika Birleşik Devletleri
TMC Marketing INC.
İlgili: Ülfet Sarıçiçek, Adres: 317 Sussex Street, Patterson, New Jersey Tel: 001 973 754 07 50

Fransa
SARL TMC
İlgili: Kadir Karabulut,
Adres: 3-5 Rue de Metz 75010, Paris, Tel: 0033144839329

Benelux Ülkeleri
Choice Music BeNeLux
İlgili: Thomas Bandulet, Adres: PO.Box 22, 9843 ZG Grijpskerk,The Netherlands Tel: 0031(0) 594-21 21 20 Fax: 0031(0) 594-212 123 email: [email protected]

Almanya
Destan Video GMBH,
İlgili: Ümit Şenol, Adres: Fabrik Str. 10 0-73728 Esslingen Tel: 0049-711 350222 Fax: 0049-711 3508770


Diğer Yazılar
Süryani müziği(25.07.2000)
Popüler Süryani Müziği
(13.09.2000)
38 Süryani Şarkısı ve "Anadolu'nun Solan Rengi"
(30. 05. 2002)


FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


YAHUDİ KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

Tarihte Süryaniler

Editörden

Gelenekler

Röportaj

Bayramlar ve
Özel Günler


Yemek

Müzik

Edebiyat

Tarihi Eserler

Mizah


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla