Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Işık Sesini Arıyor Belgeseline
Yeni Bir Ödül

Güncelleme: 27. 01. 2005

Süryani Halkı üzerine yazınsal, sanatsal ve kültürel çalışmaları teşvik etmek, arttırmak, onurlandırmak, Süryani halkının tanınmasını, komşu halklar tarafından bilinmesini sağlamak ve Süryani Halkının diğer halklarla dayanışmasına katkıda bulunmak amacıyla İsveç'te bulunan Asur Federasyonu tarafından bu sene ilk defa verilen Erol Sever Ödülü'ne yönetmenliğini Hakan Aytekin'in yaptığı Işık Sesini Arıyor belgeseli layık görüldü.

Süryani olmayan kişilerin katılabildiği Erol Sever Ödülü bu sene ilk defa veriliyor. Yaşamı boyunca Süryaniler için önemli çalışmalarda bulunan ve kitaplar yazan Erol Sever, İsveç'te her sene düzenlencek bir ödül töreniyle Süryaniler tarafından anılacak.

Federasyon tarafından yapılan açıklamada Erol Sever Ödülü'nün bu filme verilme gerekçesi:
"Işık Sesini Arıyor" belgesel filmi ile, Süryani gerçeği, belgeselciliğin tarafsız araştırıcı bakışı ve film sanatının aydınlatıcı ışığı ustaca kullanılarak, insancıl ve etkin bir şekilde gözler önüne serilmektedir denilerek yapılmıştır.

Ödül, 9 Şubat 2005 tarihinde İsveç'in Stockholm kentinde yapılacak bir törenle yönetmen Hakan Aytekin'e verilecektir.Hakan Aytekin'in yönetmenliğini, Turhan Yavuz'un görüntü yönetmenliğini üstlendiği "Işık Sesini Arıyor" Atlas Dergisi tarafından gerçekleştirilen "Keşifler Atlası" dizisinin yedinci bölümünü oluşturuyordu. Süryaniliğin doğduğu topraklar olan Güneydoğu Anadolu'da yaşayan Süryanileri ve Süryani kültürünü ele alan belgesel, Şubat-Mart 2001 tarihlerinde gerçekleştirilmiş ve Kanal D ve CNN Türk'te yayınlanmıştı.

"Işık Sesini Arıyor" belgesel filminde, İsa'ya ilk kez inanan ve ona bağlanan kavim olan Süryaniler Türkiye'nin zengin kültürel mozaiğinin bir parçası olarak ele alınıyor. Süryanilerin, Tanrı'nın "ışık" olarak kabul edildiği Hıristiyan inancında, Batı kiliselerini de etkileyen pek çok yeniliğin kaynağı olduğunun; Antakya'da doğup, Mezopotamya'nın kuzeyine yayılan, tarihsel ve dinsel olarak bu kadar önemli olan topluluğun Güneydoğu Anadolu'daki nüfusunun ve "sesinin" giderek azaldığının altı çiziliyor.

Süryaniliğin sadece dinsel bir olgu değil, aynı zamanda zengin bir kültür olduğu gerçeğinin işlendiği filmde, Deyrülzafaran ya da Mor Gabriel manastırlari gibi çok bilinen merkezlerin yanı sıra, Mardin, Ömerli, Midyat, İdil ve çevresindeki Zaz, Hah, Bakisyan, Bsorino, Midun, Gündükşükro vb. köylerde yaşayan Süryani kültürüne de yer verildi. Hıristiyan inancındaki ruhani "ışık" kavramından hareket edilen filmde, tarihsel derinliği içinde kuyumculuktan hattatlığa, demircilikten el basmacılığına; "Ninova Orucu"ndan "Mum Bayramı"na; "mum" yapımından "tavho" üretimine Süryani kültürünün pek çok zenginliği kültürel bir "ışık" olarak işleniyor.

Filmin finalinde ise, çalınan bir "noquşo"yla "Işık"ın "sesini" kaybetmemesi için bir çağrıda bulunuluyor: "Işık henüz sesini yitirmedi... Ancak, dua ve namaz vaktini ya da vakitsiz zamanlarda çaldığında ölümü haber veren Süryani "noquşo"larının sesi, belki de bu topraklarda ışığın son sesleri..."

Yönetmen hakkında bilgi:
"Işık Sesini Arıyor" belgesel filminin yönetmeni Hakan Aytekin 1961 yılında Ankara'da doğdu. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Radyo-Televizyon Bölümü'nü bitirdi. Sinema yaşamına 1979 yılında, belgesel alanında başladı. Belgesel ve imgesel filmlerin üretiminde yapım-yönetim yardımcısı, senarist ve kameraman olarak çalıştı. 1988 yılından bu yana senarist ve yönetmen olarak ürün vermekte, dergilerde araştırma, deneme ve öyküleri yayımlanmaktadır. Ayrıca Maltepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Kültür Bakanlığı, Sedat Simavi Vakfı ve Altın Safran Belgesel Film Festivallerinde ürünleri ödül alan yönetmen Hakan Aytekin, kendisini, "yaşadığımız coğrafyadaki bütün kültürel birikimlerin korunması ve sürekliliğinin sağlanması konusunda bir nefer" olarak nitelendirmektedir.

Filmografya:
Hareketin İmzası
Karlı Dağların Ardı
Yaşayan Gölgeler
Altın Kent İstanbul (Suha Arın'la birlikte yönetti)
İki Dünya Arasında (6 Bölüm/ Hasan Özgen'le birlikte yönetti) Keşfin Kıyısında (2 bölüm)
Işık Sesini Arıyor.

Not: Ülkemizdeki azınlıklar ve kültürlerine duyduğu yakın ilgi ve başarılı çalışmalarından dolayı sayın Hakan Aytekin'e, barış ve kardeşliğe inanalar adına şükranlarımızı sunuyor ve kazandığı ödül nedeniyle tebrik ediyoruz.

 

 

FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


YAHUDİ KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

Tarihte Süryaniler

Editörden

Gelenekler

Röportaj

Bayramlar ve
Özel Günler


Yemek

Müzik

Edebiyat

Tarihi Eserler

Mizah


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 

Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla