Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Süryani Haklarına dair Genelge
Başbakanlık tarafından Süryani vatandaşların köylerine geri dönmeleri sırasında karşılaştıkları bazı güçlüklere dair genelge yayınlandı. Aşağıda, bu genelgenin AB Üye ve Adayları için hazırlanan bir kopyasını bulacaksınız. Bu olumlu gelişmelerin devamının gelmesini diliyoruz.

Bu konuda Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Dairesinin 13 Haziran 2001'de dağıttığı haber ise şöyle:

Ecevit: 'Süryani yurttaşlarımızın tüm haklardan yararlanmaları devletimizin güvencesindedir'

Başbakan Bülent Ecevit, terör eylemlerinin yaygınlaştığı yıllarda kendi istekleriyle Türkiye'den ayrılarak başka ülkelere yerleşen Süryani yurttaşların yurda dönmek istediklerinde birtakım güçlüklerle karşılaştıklarına ilişkin iddialarla ilgili olarak, ''Süryani yurttaşlarımızın tüm anayasal, yasal ve demokratik haklardan serbestçe yararlanmaları, devletimizin güvencesi altındadır'' dedi. Ecevit, yaptığı açıklamada, kimi çevrelerin, terör eylemlerinin yaygınlaştığı yıllarda kendi istekleriyle Türkiye'den ayrılarak başka ülkelere yerleşmiş Süryani yurttaşların, yurda dönmek istediklerinde bir takım güçlüklerle karşılaştıklarını öne sürdüğünü ifade etti. Bu yurttaşların, köylerine geri dönmelerine, taşınmaz malları üzerindeki haklarını kullanmalarına, köylerindeki akrabalarını ziyaret etmelerine veya dinsel eğitimlerine izin verilmediği ve yabancıların Süryanilerle meskun köyleri ziyaretlerine engeller çıkarıldığının iddia edildiğini belirten Ecevit, şunları kaydetti: ''Bu tür iddialar doğru olmamakla beraber, yer yer bir takım yanlış uygulamaların söz konusu olabileceği göz önünde tutularak, ilgili kuruluşların gereken dikkati göstermeleri sağlanmıştır. Süryani yurttaşlarımızın tüm anayasal, yasal ve demokratik haklardan serbestçe yararlanmaları, devletimizin güvencesi altındadır. Türlü nedenlerle başka ülkelere yerleşmiş aziz yurttaşlarımız da hiçbir güçlük veya engelle karşılaşmaksızın ülkemize ve köylerine gelebilirler.'' Başbakan Bülent Ecevit, konuyla ilgili olarak bir de genelge yayımladı. Genelgede, PKK terörü dahil çeşitli nedenlerle yurtdışına çıkmış Süryani asıllı vatandaşların, köylerine geri dönmelerinde bazı sorunlarla karşılaştıkları, köylerinde bulunan taşınmaz malları üzerindeki haklarını kullanmalarına, dinsel eğitimlerine veya akrabalarını ziyaret etmelerine izin verilmediği ve yabancıların, Süryanilerle meskun köyleri ziyaretlerine engeller çıkarıldığı iddialarının bulunduğu ifade edildi. Genelgede, bu iddiaların uluslararası çevrelerce Türkiye'nin önüne yeni bir insan hakları ihlali konusu olarak getirilebileceği değerlendirmesine yer verildi. Bu durumun Türkiye karşıtı bir kampanyaya dönüşmemesi için, mücavir iller dahil Olağanüstü Hal Bölge Valiliği sorumluluk kapsamındaki illerde bulunup da; yaşadığı köylerden çeşitli sebeplerle ayrılıp Avrupa ülkelerine iltica etmiş veya yerleşmiş olan Süryani asıllı vatandaşların, talepleri halinde köylerine geri dönmelerine izin verilmesi için gerekli çalışmaların İçişleri Bakanlığı'nca yürütüleceği bildirildi. Genelgede, tüm anayasal, yasal ve demokratik haklardan serbestçe yararlanmaları devlet güvencesi altında bulunan Süryani yurttaşların bu haklarını kullanmalarında, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının gereken dikkat ve hassasiyeti göstermeleri istendi.

June 12, 2001
CIRCULAR 2001/33

There are allegations that Assyriac-origin Turkish citizens, who emigrated abroad for various reasons including PKK terrorism, were encountering certain problems when they want to return to their villages, including not being allowed to use their rights over their property in their villages, and that hurdles were raised for foreigners to visit villages where Assyriacs reside. It has been evaluated that international circles might bring these allegations in front of Turkey as a new human rights violation.

In order not to let such allegations to turn into an anti-Turkey campaign, the Interior Ministry will conduct necessary works for allowing our Assyriac-origin citizens -- who for various reasons moved to or settled in European countries from their villages in the state of emergency region and in adjacent provinces -- to return to their villages, if they make such a demand.

I strongly request all public institutions and establishments show necessary care and sensitivity in letting our Assyriac citizens to freely use their Constitutional, legal and democratic rights that were under the guarantee of our state.

Bulent Ecevit Prime Minister

Distribution: (For Action)
DPMs and State Ministries
State Ministries (and attached institutions)
Ministries (to Governors by Interior Ministry)
YOK Chairman
NSC Secretary General
Institutions Attached to the Prime Ministry
Organization of Prime Ministry in capital (Ankara)
(For Information)
Presidency Secretary General
TGNA Secretary General

 


FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


YAHUDİ KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

Tarihte Süryaniler

Editörden

Gelenekler

Röportaj

Bayramlar ve
Özel Günler


Yemek

Müzik

Edebiyat

Tarihi Eserler

Mizah


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 

Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla