Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Sivil Haklar İnisiyatifi:
Varlık Vergisi hâlâ yürürlükte!

Bu işte bir çelişki yok mu? Almanya'da kimse devletten İkinci Dünya Savaşı'nda nazilerin yaptıklarının hesabını sormuyor. Bizde ise kamuoyunun oluşmasına karşı ipotekler var ve tarihin özgürce tartışılmasından korkuluyor. Almanya kendi geçmişiyle bir ölçüde yüzleşti, yüzleşmeye çabaladı. Bu nedenle Almanya dışardan nasıl görünüyorsa, dışardan da öyle görünüyor. Bizim ise 'dışarısı' ile ilişkilerimiz sürekli problemli. Neden? Çünkü onurlu olmaya çalışan, bu konuda adımlar atan bir devleti kimse mahkûm etmez, edemez. Yani 'korkulan başa gelir.' Dolayısı ile bizde geçmişle yüzleşmekten kaçanların 'ya bizden hesap sorarlarsa' demelerinde, birilerini 'vatan hainliği' ile suçlamalarında bir ikiyüzlülük yok mu?

Peki neden Varlık Vergisi gibi konular gündeme gelince, bazı çevreler hemen telaşa kapılıyor, tüyleri diken diken oluyor, korkuyor ve ipe sapa gelmez iddiaları ve suçlamaları dile getiriyorlar, bunun asıl nedenini biliyor musunuz?

Çünkü Varlık Vergisi bazılarının söylediği gibi geçmişte yapılan bir yanlış uygulama falan değil. Varlık Vergisi bugün de bütün hızıyla devam ediyor. Bırakın geçmişi, 1980'lerden sonra birçok 'azınlık' mülküne ayrımcı idari ve 'hukuki' işlemlerle el konuldu. Girişim özgürlükleri yakın tarihimizde giderek artan bir ölçüde engellendi. Kamu otoritesinin hukuk dışı 'seçici' işlemlerine muhatap oldukları vergi dairesi, askerlik, tapu dairesi, emniyet gibi her Devlet kurumunda maruz kaldılar. Türkiye'de kamu otoritesinin toplumsal kesimler arasındaki hukuk dışı ayrımcılığı giderek arttı.

Varlık Vergisi bu nedenle '2. Dünya Savaşı koşulları' içinde okunabilecek bir haksızlık, bir 'yanlış uygulama' asla değil. Bunu söyleyenler, bizi aldatıyorlar. Bütün medeni ülkeler en azından bu yakın geçmişlerine tarafsız bir biçimde bakmaya çabaladılar. Devletleri bu sayede 'hukuk devleti' oldu. Türkiye'de ise bu medeniyet mücadelesi hâlâ gerçekleşmedi. Türkiye yaşadığı bütün sorunlarda ve gelecekte yaşaması muhtemel olan çok daha büyük sorunlarda bunun acısını çekti ve bu gidişle de çekmeye devam edecek.

Biz bununla hesaplaşmadıkça, aydınlar, sanatçılar, siyasetçiler sustukça, Devlet vergi aldığı ve hizmetle yükümlü olduğu vatandaşların sivil haklarını korumak gibi en temel görevlerini yerine getiremeyecek. Asla bir hukuka sahip olmayacak ve devlet olmayacak. Bu nedenle bu durumdan yalnızca bu onursuzluğu destekleyenler değil, bizim gibi nüfus kağıdında Müslüman yazdığı için kendini rahat hisseden ve ayrımcılığa karşı ses çıkarmayan, yüzleşmekten kaçan, yani sivil hakların çiğnenmesine göz yuman ya da taleplerini kendisininkiyle sınırlı görenler de sorumlu.

Bundan herkes, özellikle de bizim gibi susanlar, sustukça zarar görecek. Çünkü kötülüğe sahip olunamaz. Her kötülük dönüp sonunda sahibini vurur.

Sivil Haklar İnisiyatifi


FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

YAHUDİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

Tarihçe

Bayramlar ve
Özel Günler


Büyükada
Rum
Yetimhanesi


İoannis
Papadopulos


Rum Ortodoks
Patrikhanesi


Rum
Cemaatleri


Rum Okulları

Rumca Basın


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla