Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
Ressam Kapıdağlı Konstantin


Konstantin 18 yüzyılda doğmuştur. Ancak nerede doğduğu ve nerede, nasıl hayata veda ettiği konusunda kayıt bulunmamıştır.

Topkapı Sarayı Müzesi Kitaplığı'nda bulunan ve 18 yüzyılın son çeyreğine tarihlenebilen bir albümde, Konstantin imzası taşıyan iki resme rastlanır. Bu resimlerden biri genç bir delikanlıyı, diğeri de genç bir kadını tasvir eder. İşte bu resimlerin, Rum asıllı ressam Konstantin'in ilk eserleri olduğu sanılmaktadır. Daha sonra, burada da gördüğünüz Üçüncü Selim'in tablosunu yaptığı anlaşılmaktadır. (III. Selim'in hükümdarlığı 1789-1807 tarihleri arasındadır). Topkapı Sarayı'ndaki Resim Galerisi'nde bulunan bu büyük boyutlu yağlıboya eserde ressamın imzası olarak Konstantiniyye Kapıdağı imzası görülmektedir. Ayrıca, sol üstteki tuğranın altındaki tarih de 1803 (h. 1218) olarak okunmaktadır.

Padişah, portresini pek beğenir. Konstantin'e, I. Osman'dan kendisine gelene kadar tüm atalarının, yani padişahların portrelerini sipariş eder. Konstantin bu siparişi guvaş tekniği ile hazırladığı bu portreler bugün Topkapı Sarayı'ndadır.

III. Selim'in istegi üzerine, portreler gravürlenmek üzere Londra'ya gönderilir. Ne yazık ki III. Selim 1807'de tahttan indirilir ve bu nedenle de gravür siparişleri iptal edilir. Portreler daha sonra tahta geçen II. Mahmud'un emriyle 1815'te J. Young tarafından basılır. Gravürler için hazırlanan bakır levhalar ise Topkapı Sarayı'na iade edilmiştir.

Kapıdağlı Kostantin, Osmanlı padişah portreciliğine yenilik getirmiştir. Daha önceki portrelerde, padişahlar bir sedire oturmuş veya ender olarak at üstünde görünürdü. Bu seride ayakta duran padişahlar bir madalyon çerçeveye yerleştirilmiştir.

Avrupa tarzındaki yarım boy portreler 3/4 profılden gösterilmiştir. Portrelerin altında başka bir çerçeve içinde padişahların yaşamından sahnelere yer verilmiştir. Bu kalıp 19. yüzyıl padişah portrelerini yapanlara örnek tewşkil etmiştir.

Kostantin'in, döneminde ün yapmış, başarılı bir portre ressamı olduğu anlaşılmaktadır. J. Young ondan "İstanbul'da yaşayan taşralı bir Rum ressam" diye söz eder ve sanatını çok över. Kökeni bakımından Kapıdağlı olduğu anlaşılan ressamın nerede yetiştiği, ustasının kimliği bilinmemektedir. Ancak portrelerindeki doğal yüz ifadeleri, başarılı fırça tekniği ve kullandığı yumuşak ışık, onun Batı resim tekniklerini iyi bildiğini gösterir.

Portrelerinde kıyafet ayrıntılarına büyük özen göstermesi, onun bu dönemde çok yaygın olan kıyafet albümlerini de resimlemiş olabileceğini düşündürür.

Diğer yazılar için tıklayın


FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

YAHUDİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

Tarihçe

Bayramlar ve
Özel Günler


Büyükada
Rum
Yetimhanesi


İoannis
Papadopulos


Rum Ortodoks
Patrikhanesi


Rum
Cemaatleri


Rum Okulları

Rumca Basın


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla