Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
Bugün
Bakınca

Aret Vartanyan
Sevgililer Günü
Deyip GeçmeyinSevgililer günü geliyor... Rengarenk kocaman kalpler, kedicikler, ayıcıklar, peluş oyuncaklar, kırmızı kalpler, daha neler neler... Romantik yemekler, 13 Şubat'a göre 5 katı fiyatla satılacak olan kırmızı güller, ortalıkta oradan oraya dağılıp boşlukta yol alacak milyonlarca "seni seviyorum" tümcesi...

İsterseniz para tuzağı deyin, isterseniz 14 Şubat'ın diğer günlerden farkı ne deyin. Ya da bu iş bir günle olacak iş mi deyip ahkam kesin... 14 Şubat yaşanıyor, yaşanacak ve yaşanması da gerek...

En azından şöyle düşünelim. 20 yıllık bir evli çift. Tüketilen aşk, saygı, olağanlaşan ve de durağanlaşan birliktelik. Kim bilir belki adam her yerde gözüne çarpan, burnuna sokulan duyurulardan esinlenecek, bir anlık heves olacak ve evdeki eşine yıllar sonra bir kırmızı gül alacak.

Belki genç bir liseli aşık, cebindeki üç beş kuruş bozuk parasıyla el işi hediyelik eşyalar satan bir dükkana girecek. Belki birkaç defa gidip gelecek, karar veremeyecek, en sonunda henüz sevgili gibi sevgili olamadığı romantik aşkına küçük bir hediye alacak. Hediyeyi vereceği 14 Şubat tarihine kadar da heyecanla bekleyecek. Belki de 14 Şubat gibi bir bahane olmazsa, asla cesaret edemeyecek.

Belki zar zor geçinen bir çift lüks otellerde özel bir yemeğe gidemeyecek, güzel hediyeler alamayacak ama 14 Şubat'ın rüzgarında bir sahil kahvesinde çay içip, "seni seviyorum" diyerek sımsıkı sarılacak. Bir kez daha sevgilerinin gücünü anlayacak.

Belki 80'lik dayı, 70'lik eşine bahçeden koparttığı bir papatyayı verecek.

O kadar çok enstantane yaşanacak ki... Varsın gereksiz deyin, varsın para tuzağı. En azından sevgi ve ifadesi, bir şekilde kapıdan pencereden girecek. Hatta, ana haber bültenleri bile siyasal maratonun, patlayan bombaların arasında kırmızı kalplerin yer aldığı bir haber girecek. Askerde, kahvede, işte milyonlarca insan bir anda sevgi sözcüklerini, birkaç güzel kareyi, kırmızı kalpleri ekranda görecek. Sevgiyi ve paylaşmayı unutan binlercesi, bir şeyleri anımsayacak.

Sevgilisi olmayanlar için ne mi olacak? Neden sevgili deyince sadece aşk, romantizm, kadın erkek düşünüyoruz ki? En iyi arkadaşınız, dostunuz da sevgiyi paylaştığımız insanlar değil mi? Önemli olan sevdiklerimizi şaşırtmak. Annemize sevgilier gününde gül alamaz mıyız? Küçük bir kız çocuğu babasına bir gül alacak belki... Mustafa en iyi arkadaşı Ahmet'e bir kutu çikolata alacak. Gülmeyin, şaşırmayın. Sevgi ne zamanla, ne mekanla ne de fiziksel kalıplarla sınırlı.

14 Şubat, kollarımızı iki yana açıp, bir kez daha "sevgi"nin gücü önünde eğilmek, bize gerçek mutluluğu getirecek, yaşamı anlamlı kılacak tek gerçek olan "sevgi"ye yüreğimizde yer açmak ve doya doya bu gücü paylaşmak için bir fırsat. Bu fırsatı kullanıp, kullanmamak ise bizlerin elinde.


FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

YAHUDİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

Ermenilerin
Kökeni


Bayramlar

Kiliseler

Kültür

Müzik

Yemekler

Aileler ve
İnsanlarYazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla