Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
Paskalya Bayramı

Yaşadığımız toprağın insanları çok eskiden kainatı yumurtayla özdeşleştirir, onun dünyanın küçük bir modeli olduğunu düşünür, kabuğunun toprak, akının su, sarısının ateşi simgelediğine, zar ile kabuk arasında ise havanın yer aldığına, inanırlardı. Bu benzerlik pek çok düşünürü, kutsallığını kirletmemek ya da yok etmemek için yumurta yemekten alıkoyardı.

Yumurtanın kainatla benzerliği, zamanla her kesimden insanların birbirlerine bezenmiş yumurtalar armağan etmesine neden olmuştu. Dahası, üst sınıftan insanlar birbirlerini değerli, altın veya gümüş yumurtalarla onurlandırırlardı. Çağdaş Pers takviminin, dolayısıyla Nevruz'un mucidi Büyük Cemşid dünyanın yaratılışını temsil eden ve zaten var olan yumurta armağan etme geleneğini ülkesinde resmileştirdi. Dolayısıyla Pers-İranlılar gibi Güneş'e tapan Ermeniler de önceleri doğanın yeniden doğuşunu, yani ilkbaharı, "Güneşin gücünün galibiyeti" olarak benimserken daha sonra Hıristiyanlığı kabul ettiklerinde İsa Mesih'in aynı günlerde öldükten sonra yeniden dirilmesini "Güneş adaletinin galibiyeti" olarak algılamış, bu durumu din adamlarımız birçok ilahilere yansıtmışlardı.

Yumurta yemek doğal, ama özellikle kırmızıya boyamanın bir ilk- nedeni olmalı. Bunun için yumurtanın ve kırmızı boyanın ilk kez hangi coğrafyada görüldüğünü araştırmak gerek. Yumurtanın her yerde bulunabildiği bir gerçek, ancak bilinen bir diğer gerçek kırmızı boyanın yumurta kadar bol bulunmadığı... Kırmızı boya, yani "Vortan Garmir", kurutulup toz haline getirilen bir kurtçuktan elde ediliyordu. Dahası, sözü geçen kurtçuk Ermenistan'ın tuzlu topraklarındaki sazlıklarda yetişiyordu. Doğasever Ermeniler, bu seçkin üründen çıkardıkları ve Vortan Garmir adını verdikleri boyayla, doğanın mucizesi yumurtayı renklendirip kutsal bir objeye dönüştürerek parlak kızıl güneşin tutuşturduğu yeniden doğan tabiatı selamlıyorlardı.

Bunun yanı sıra bir başka gelenek de kurbanlıkları kırmızıya boyamaktır. Kiliselerde kutsal kapkacağı Maşdotz'a göre kırmızı şarapla yıkamak, düğünlerde kına yakmak, kırmızı bağla (Narod) gelinin başını bağlamak gibi gelenekler "Vortan Garmir"'in kültürümüzdeki önemli yerini gösteriyor. Sonuçta ateş böceği diye tanıdığımız "Gaydzorig" ya da "Posura"adlı kırmızı böceği "Zadik Böceği" hatta yalnızca "Zadik" diye adlandırmamış mı atalarımız?
SARKIS SEROPYAN

FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

YAHUDİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

Ermenilerin
Kökeni


Bayramlar

Kiliseler

Kültür

Müzik

Yemekler

Aileler ve
İnsanlarYazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla