Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


[email protected]Türkiye'de Kadın Olmak

Nispeten ıssız bir sokaktan akşam eve gitmektesiniz...
Bir adam size yaklaştı ve;
1 Tecavüz etti
2 Sözle sarkıntılık etti
3 Dayak attı
Ne yapardınız? Ya da bundan önce ne yaptınız?
Bu soruların cevabını bilmiyorsanız ya da kafanız karıştıysa okumaya devam edin...

Tecavüz

Tecavüze uğradım ne yapmalıyım?
Erkeğin kadınlar üzerinde uyguladığı en ağır cinsel şiddet ifadesi tecavüz. Araştırmalar tecavüz faillerinin sadece ve sadece öyle hiç de sanıldığı gibi manyak, sapık, akıl hastası gibi normal olmayan insanlar olmadığını gösteriyor. Bu ne demek oluyor? Yani yanı başınızda oturan mesai arkadaşınızın potansiyel bir tecavüzcü olması işten bile değil. Yine araştırmalar tecavüze uğrayan kadınların, yine sanıldığının tam aksine sosyal statülerine göre bir farklılık yaratmadığını gösteriyor. Bu ne demek oluyor? Yani tecavüzcüler okuma yazma bilip bilmediğinizle pek ilgilenmiyor!

Baskı yapmayın anlatacağım!
Tecavüze uğrayan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar yine çoğunluğun uğradıkları bu şiddeti kabullenme, unutma, saklama eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu da toplumsal baskının ve yaşanan psikolojik şokun ne kadar büyük olduğunun bir sonucu. Fakat tabii en önemlisi toplumsal baskı. Toplumun tecavüz edeni değil de tecavüz uğrayını yargılama eğilimi ve çoğunlukla da suçlu bulma eğilimi sonuç olarak kadınların bu konuyu bir "ayıpları" olarak görmesine neden oluyor.
Tüm bu kabullenme eğilimine rağmen 1992 yılında 5860 kayıtlı tecavüz olayının olması toplumumuzda bu şiddet göstergesinin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gösteriyor. Halbuki, bu konuda birilerinin daha "ciddi" önlemler alabilmesi ve bu tür olayların en aza indirilmesi için her tecavüz olayının adli makamlara bildirilmesi büyük önem taşıyor.


Utanmayın
Unutmayın ki, gece geç saatte sokakta olmanız, üzerinizde yırtmaçlı bir elbisenin bulunması tecavüze uğramanız için bir neden değil. Tutun ki gazetelerden okuduğumuz, arkadaşlarımızdan duyduğumuz bu olay sizin de başınıza geldi, sakın bu tür saldırıya uğrayan kadınlarda çok yaygın olarak görüldüğü üzre suçluluk duygusuna kapılmayın, sakın utanmayın. Bunun bir şiddet ifadesi olduğunu, kişiliğinizle hiçbir ilişkisi olmadığını, herkesin başına böyle bir olay gelebileceğini sakın unutmayın.


En yakın polis karakoluna gidin

Böyle bir şiddete maruz kaldınız. Yapmanız gereken ilk iş bu kişinin kanun önünde hak ettiği cezayı almasını sağlamak olmalı. Bunun için mümkünse tecavüz olayı sırasında üzerinizde bulunan giysilerle ya da bu giysileri özenle bir poşette muhafaza ederek ve yıkanmadan derhal en yakın polis karakoluna gidin. Delil toplamak açısından bu konu önemli.

Tutanak tutturun
Polis memuruna olayı anlatın. Söylediğiniz herşeyin tutanağa geçtiğinden emin olun. Şahitler varsa, bunların isimlerini verin. Tutanağınızın tarih ve numarasını alın.


Doktora gidin
Normal şartlarda polisin sizi ilgili doktora göndermesi gerekir. Eğer o göndermiyorsa, siz en yakın hastaneye gidip muayene olun.


Doktor raporu alın
Doktorun dölyolunda ya da anüste, tecavüz eden kişiye ait sperm, kıl, tüy gibi delillerin olup olmadığını araştırması, bunları muhafaza etmesi ve inceleme sonucunu bir raporda ifade etmesi gerekir. Eğer raporu özel hastaneden aldıysanız bunu en kısa zamanda hükümet tabibine onaylatın.


Dosyanızı takip edin
Türkiye'de tüm bürokratik işlerin zorluğu ve illa ki kişisel takip gerektirmesi sizi yıldırmasın. Normal şartlarda karakolda tutulan tutanağın ve doktor raporunun Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesi gerekir. Fakat emin olmakta yarar var... Siz siz olun Savcılığa başvurun ve dosyanızı kendiniz takip edin.


Bunları
biliyor musunuz?


Her kim on beş yaşını bitirmeyen bir küçüğün ırzına geçerse beş seneden aşağı olmamak üzere ağır hapis cezasına mahkum olur.


On beş yaşını bitiren bir kimsenin cebir ve şiddet veya tehdit kullanmak suretiyle ırzına geçen yahut... fiile mukavemet edemeyecek durumda olan bir kimseye karşı bu fiili işleyen kimse yedi seneden az olmamak üzere ağır hapis cezası ile cezalandırılır.


Gelecek yazıda ev içinde tecavüz ve hayat kadınlarına tecavüz konuları hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.Diğer yazılar için tıklayın

HAKLARIMIZ

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ

ÇOCUK HAKLARI SOZLEŞMESİ

SİZ NE
YAPABİLİRSİNİZ?


AİHM


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla